Колку долго може да се чува отворено вино и како да се затвори шишето

како правилно да се чува отворено вино

Не е секогаш можно да се заврши отворено шише вино до крај. Во овој случај, станува релевантно прашањето за правилно складирање на пијалокот, што на собна температура ќе стане неупотребливо за неколку часа. Пред сè, треба да го затворите виното, но што да направите ако плута се изгуби. Ајде да разговараме за различни начини за повторно затворање шише и правилно чување на отворено вино..

Зошто виното не може да се чува отворено

Веднаш по отстранувањето на плута, контактот со воздухот го подобрува вкусот и аромата на виното. Сепак, со текот на времето, кислородот предизвикува процеси на оксидација кои негативно влијаат на букетот. Во пијалокот се активираат соеви на ацетобактер - бактерии на оцетна киселина. Во присуство на кислород, овие микроорганизми го претвораат етанолот во оцет, и како резултат виното станува кисело. Светлината и топлината само ги забрзуваат процесите, така што на собна температура пијалокот брзо се влошува.

како да го затворите отвореното вино назад
Кога се снабдува воздух, виното брзо станува кисело

Во отворено и отворено шише, виното е во интензивен контакт со кислород. Стоперот го блокира пристапот на воздухот до пијалокот, што ја забавува оксидацијата, но не го спречува целосно.

На ниски температури, хемиските реакции се помалку интензивни, така што виното може да ја задржи својата свежина во фрижидер до три дена.Шишињата треба да се чуваат исправено, бидејќи зоната на контакт со воздухот се зголемува кога лежите. Не ставајте отворени контејнери во вратата, бидејќи тресењето и температурните флуктуации не влијаат најдобро на свежината на пијалокот..

Како да плута вино

Дури и со плута, тешко е да се затвори шише вино. Во фабриките, контејнерите се запечатени со помош на компримиран воздух, што е тешко да се направи дома. Manе биде можно рачно да се затвори само тивко вино, бидејќи плута од шампањ се шири по отстранувањето, и скоро е невозможно да се инсталира назад. За повторна употреба на приклучокот, обидете се да не го прободете со свила, - кислородот ќе навлезе низ дупката, а затегнатоста ќе се скрши..

скршена слика од плута од вино
Пробиен вилушка за вино дозволува воздухот да помине низ него

Неколку техники за да се олесни задачата:

  1. Ставете го шишето на рамна, тврда површина.
  2. Навалете го приклучокот така што едниот крај влегува во вратот, а другиот е на работ.
  3. Со извртување, турнете го приклучокот навнатре 1 см.
  4. Додека го држите шишето, цврсто притиснете го плута.


Вметнете ја плута само со крајот што веќе беше во шишето, така што честичките од микро прашина однадвор не влегуваат во виното.

Кога дрвениот материјал е сериозно оштетен од свила, може да помогне парче восочена хартија. Завиткајте го околу едниот крај на плута, а потоа турнете го во вратот со движење занишано за да спречите хартија да се витка..

Алтернативни методи за затворање на виното

Најлесен начин да запечатите вино без плута е да направите приклучок за хартиена крпа. Преклопете ја хартијата во лента ширина околу 5 см.Свртете ја крпата за да направите еден вид плута, малку поголема од дијаметарот на вратот. Обезбедете го едниот крај со лента и завиткајте го крајот на капачето со про plasticирна фолија. Со помош на хартија, нема да биде можно да се зачува вино долго време, но во безизлезна ситуација, импровизирана плута може да помогне.

пумпа за затворање фотографија од шише вино
Специјална пумпа што го отстранува воздухот од шишето со вино

Loveубителите на дегустација на вино често имаат смисла да добијат специјални тапи од вино, кои лесно се наоѓаат во продавниците. Наједноставните модели се изработени од силикон и едноставно се лизгаат на вратот. Комплексните дизајни се опремени со рачна или автоматска пумпа за пумпа која испумпува воздух од шишињата. Сега на продажба има цели комплети додатоци за вино, кои вклучуваат не само електричен затворач за вакуум, туку и термометар, аератор за заситување на пијалокот со кислород, сензорна свила и фаќач за капе. Недостаток на ваквите комплети е високата цена.

Полу-професионалните системи се дизајнирани за колекционери на скапи вина и овозможуваат уживање во пијалокот дури и без отворање на шишето. Уредот се става на вратот, плута е прободен со игла преку која може да се истурат неколку чаши. Тогаш празниот простор е исполнет со аргон од конзерва, а малата дупка се затвора природно. Како резултат, затегнатоста на шишето не е загрозена, а вкусните пијалоци може да се чуваат со години..

Колку долго може да се чува отворено вино

Стандардни типови плута, вклучително и вакуумски, не можат да го чуваат свежото вино повеќе од три дена, дури и во фрижидер. Букетот се менува побрзо во пијалоците на возраст над 8 години, како и во сортите на грозје Пино Ноар. Рок на траење на шампањот не повеќе од еден ден, во иднина неговиот квалитет се влошува, бидејќи меурчињата исчезнуваат. Пенливи вина мора да се затворат со посебен затворач со две држела на страните.

Работен начин да се зачува виното подолго е да се истури во мало шише. Така, областа на контакт со кислород ќе биде помала, а пијалокот нема да ги изгуби своите квалитети во рок од пет дена. Шишиња со волумен од 0,3 л темно стакло со херметички затворени тапи се претставени на сите поголеми електронски пазари во деловите додатоци за домашно производство на вино.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Колку долго може да се чува отворено вино и како да се затвори шишето