Како правилно да ги спарите виното и рибата

бело вино со риба

Рибата е класично мезе за вино. Се верува дека најдобро одговара со бели вина, но, на пример, туната оди добро со црвени суви вина, можни се и други комбинации. Како прво, зависи од видот на самата риба, и второ, од тоа како се подготвува и со какви зачини или сосови е зачинета.

Сепак, општото правило може да се земе како основа дека белото вино скоро секогаш ќе одговара на рибите, но со црвено тоа ќе биде потешко. Ако навистина сакате да служите токму таква комбинација, тогаш треба да изберете пијалоци со мала содржина на танин или, воопшто, роза (розе вина), бидејќи танините, кога се комбинираат со маслата содржани во рибите, оставаат метален вкус.

Разгледајте специфични примери во зависност од видот на рибата.

Посно (посно) риба

Морски бас, морски волк, размавта, свинско месо, камбала, полок, стапало, тилапија.Оваа риба има умерено изразен вкус, треба да се сервира со освежително бело вино со зачинети ноти и богат букет, како што се Грунер Велтлинер, Пино Григио, Шампањ, Вино Верде, Фриулано, Мускадет. Пенлива кава од Совињон Блан работи добро, можете да се одлучите и за класичен млад Шардоне.

Риба со средни маснотии

Пастрмка, арктички јаглен, сом, црвен бас, морски бас, орев, ослиќ, црна риба, чилеански море и скуша.

Овие карпи се карактеризираат со погуста структура. Ако рибите од првата категорија најчесто се пржат или се парат на пареа, тогаш рибите со средна маст се служат со разни сосови.Во овој случај, кога служите вино со риба, треба да изберете средно тело и многу ароматични сорти; соодветни се и бело вино со полно тело стари во дабови буриња. Експертите ги препорачуваат следниве видови: стар Шардоне, Калифорнија или Нов Зеланд Совињон Блан, бело вино Риоха, Семилон, сув Ченин Блан од Јужна Африка, Фиано, Верментино, сув Ризлинг, Пино Грис, Соаве.

Месна риба

Туна, лосос, скуша, ајкула, сабјарка.

Оваа риба има густа структура слична на вистинското месо како говедско месо. Вреди да се обрне внимание на следниве пијалоци: Шардоне стар во дабово буре, гроздобер шампањ, бела Бургундија, сува роза, Греначе Блан, Марсана, Русана, Фалангина.

фотографија од риба со бело вино
Филе од лосос послужено со бели вина стари од буре

Риба со изразен вкус

Аншоа, сардини, харинга.

Ова е точно случај кога црвеното вино со риба може да биде посоодветно од белото. Најмногу препорачани опции: Шампањ, Крем, сува роза Ламбруско, сува роза, Пино Ноар, Игра, кава, Греначе Блан.

риба до црвено вино
Аншоата оди подобро со црвено вино отколку со бело

Пушена пастрмка или лосос

Пушената риба може да биде сува, гроздобер шампањ, секоја пенлива роза, сува Ризлинг, сува Токај Фурминт, бел Пино ноар, Гарначе одлично оди со тоа.

розе вино за риба
Розе виното оди добро со пушена пастрмка или лосос

Сурова риба

Суши и други видови на сурова риба може да се измијат со суви бели вина како Мускадет, Асиртико, Вино Верде, Албарињо, сув Фурминта Токај, Уни Блан (Треббиано).

Сосови за риба и вино

Ако рибата се служи со некој вид сос, тоа исто така влијае на изборот на вино:

 • зачинети сосови одлично одат со вина со изразена овошна арома, како што се Совињон Блан, Мускат, Вино Верде, бело Бордо, Греначе Блан;
 • слатките сосови се комбинираат со истите слатки вина, а колку е потемно садот, толку е „поцрвениот“ пијалок;
 • топлите сосови сочинуваат успешен гастрономски пар со многу ароматични вина: Gewürztraminer, Riesling, Grenache;
 • кари се служи со слатки вина како Ризлинг, Мускат, Гевурцтраминер, Просеко;
 • билни сосови може да се послужат со Совињон Блан, Чаблис, Греначе Блан, Треббиано.
сос од риба и вино
Подобро е да не се користат кремасти и сосови од мајонез со вино.

7 класични комбинации

 1. Риба на жар и риба на скара (како што се треска или бакара).
 2. Мускат и зачинета риба (како што се тилапија, халибут или тако риба).
 3. Американски Пино Грис и мрсна риба (скуша).
 4. Француски Совињон Блан и слаба бела риба (тилапија, рапа, камбала).
 5. Бела зинфандел и месна риба (туна, ајкула).
 6. Пино ноар и слатководна риба (лосос, туна).
 7. Гамај и морски бас (особено печен).
Сподели на социјалните мрежи:

» » Како правилно да ги спарите виното и рибата