Akhasheni - друго грузиско вино направено од грозје саперави

фотографија од грузиско вино Ахашени

Црвено грузиско вино Ахашени се произведува од 1958 година во истоименото село во винскиот регион Кахети. Ова е природно полу-слатко црвено вино со јачина од 10,5-12% вол. Пијалокот е направен од бобинки Саперави и содржи 3-5% преостанат шеќер. Од 2010 година, Ахашени е име заштитено со потекло, виното од истото грозје, но од различен регион, треба да се нарекува поинаку.

Кахети

Регион во источниот дел на Грузија, кој се граничи со Руската Федерација и Азербејџан. Има изразена култура, вековна традиција, па дури и свој дијалект, кој се разликува од класичниот грузиски. Познат првенствено по традиционалното производство на вино во бокалите со квари.

Квеври е копан во земјата, оставајќи го само горниот дел од вратот на површината. Така, температурата во бокалот во кое било време и во кое било време од годината е 13-15 степени. Во такви садови, сокот се ферментира и се чува готово вино..

фотографија од бокали за квер за производство на вино
Qvevri

Технологија на производство

Ахашените ретко се прават со употреба на традиционален метод, почесто производителите се свртуваат кон европската технологија.Најмногу зрели бобинки се погодни за производство на ова вино, со содржина на шеќер од најмалку 22%. Плодовите се чистат од гранчиња и гребени и се ферментираат во садови од не`рѓосувачки челик на температура од 23-28 степени за 5-7 дена. После тоа, пулпата се лади така што ферментацијата ќе престане, а остатокот од шеќерот останува во пијалокот. Конечно, виното се флашира, пастеризира и се испраќа на чување во визби со температура од 0 степени.

фотографија од вино Ахачени во чаша

Ахашени може да се пие млад или да му се дозволи да „созрее“ веќе во шишето. Сепак, по 2-3 години такво изложување, карактеристиките на вкусот на пијалокот ќе се влошат, па експертите препорачуваат да се отвори за една година по флаширањето..

Грозје СаперавиСаперави е автохтона грузиска сорта грозје. Овие се мали, темни, заоблени бобинки, од кои се добива хармонично вино со многу богата и длабока боја. Покрај Ахашени, оваа сорта се користи и за правење Киндзмараули, Мукузани, Напареули и Алазани (измешани со Ркацители).

Вината Киндзмараули и Ахашени се многу слични - тие се произведуваат 100% од иста сорта грозје користејќи скоро идентична технологија. Сепак, во околината на селото Ахасени, почвите се повеќе минерални, а лозјата добиваат повеќе сонце - ова влијае на вкусот на бобинки, а пијалоците се различни.

фотографија од грозје од саперави
Грозје Саперави

Органолептички својства

Akhasheni има длабока темна боја на гранат и кадифена текстура. Богатиот букет содржи тонови цреши и сливи, свежи зрели плодови, малини, капини, темно чоколадо, кедар и пелин. Аромата јасно покажува „печени“ ноти, билки и минерали. Комбинацијата на сите овие карактеристики го прави виното Ахашени особено светло и незаборавно..

Како да пиете вино Ахачени

Природно полуслатко црвено вино може да се пие пред јадење како аперитив, исто така, често се служи на крајот од оброкот, заедно со десерти, сирења, ореви и чинии со овошје..

фотографија што да јадам Ахачени

Понекогаш Akhasheni се става на маса и со главно јадење - ова богато вино оди добро со црвено месо, зачинета и зачинета храна. Препорачана температура за сервирање - 10-12 степени.

Познати брендови

Првиот производител на Akhasheni беше винаријата Zegaan (денес - Шато-Загаани). Исто така, се произведува добро позната марка во претпријатијата на Триони, Бадагон, визба за вино Телавски, долина Телиани, Марани итн..

Сподели на социјалните мрежи:

» » Akhasheni - друго грузиско вино направено од грозје саперави