Абхазиски вина: преглед на 11 популарни брендови

Винарството во Република Абхазија има 5.000-годишна историја. Денес, археолозите продолжуваат да наоѓаат глинени садови и јгаги во кои созрело виното. Пронајдени се и бронзени фигурини во форма на маж кој држи рог на овенот во рацете. Научниците го нарекоа ова откритие како „производител на бомби“ и сега овој симбол е ставен на етикетата на црвено полуслатко вино Апсни.

Историја на абхазиските вина

И покрај толку долгата историја, индустриското производство на абхазиски вина започна дури во 1925 година, а зората паѓа во 1960 година. Денес, абхазиските вина постојано освојуваат високи награди на меѓународни и руски натпреварувања.

Ако зборуваме за производители, тогаш сите патишта водат кон една компанија - „Вина и води на Абхазија“, година на основање - 1930 година. Тој е монопол во абхазискиот пазар. Се разбира, сè уште има мали семејни претпријатија, но за да го пробате нивниот производ треба да одите на винска турнеја во абхазиската република.

Цела разноврсност и шарм на вината на Абхазија е отелотворена во асортиманот, кој вклучува 11 артикли.

Букет на Абхазија

Ова е визит-картичка на виното Абхазиско вино, произведено од 1929 година. Црвено десертско вино направено од грозје Изабела.

Букетот од Абхазија има темна гарнет боја и мек кадифеен вкус со изразени ноти на овошје. Аромата доминира со нијанси на цреша.

Тврдина - 16%. Оди добро со десерт и овошје..

Радеда

Ова суво црвено вино, како Букетот од Абхазија, е направено од чисто грозје Изабела. Наречен пијалок во чест на свадбата хибхамска химна на младенците. Оваа песна се изведува во чест на невестата кога ќе го премине прагот на куќата на младоженецот..

Виното се произведува според класичната технологија од 2002 година и има рубино-виолетова боја. Нијанси на јагода се фатени во вкусот..

Тврдина - 10%. Препорачува да се сервира со јадења со месо.

Амра

Преведено од абхазиско име на пијалокот значи „сонце“. Полусуво вино се прави од мешавини на избрани бобинки сорти на црвено грозје..

Виното со рубин боја има многу хармоничен, лесен вкус и изразен арома на грозје.

Тврдина - 11%. Добро оди со јадења со месо од кавкаска кујна.

Апсни

Полу-слатко црвено вино се произведува уште од 1970 година од три сорти на грозје: Саперави, Мерлот, Каберне Совињон.Апсни значи „земја на душата“ во преводот, што е многу симболично - Абхазијците сакаат да ја нарекуваат својата татковина.

Убавата калинка боја на виното открива во богат кадифеен вкус и ароматични ноти на темни бобинки..

Тврдина - 11%. Добро оди со колачи и овошје..

Лихни

„Принц на абхазиските вина“, се нарекува и ова црвено полуслатко вино. Пијалок од грозје Изабела произведен од 1962 година.

Лихни се нарекува малото село каде се наоѓа урнатината на палатата на абхазиските владетели и најстарата црква, изградена е во 10 век.

Виното има богата рубинска боја, мек и малку лут вкус со долга завршница. Аромата фаќа белешки од јагода, кои се надополнети со нијанси на сушени рози.

Тврдина - 10%. Ова вино може да се сервира со овошје, десерти и деликатеси од месо..

Ешера

Полусувото црвено вино на Ешер го носи името на малото село каде се подготвуваат најдобрите домашни вина на Абхазија.Виното се прави според традиционалната технологија од мешавина на Изабела со други црвени грозје..

Хармоничен и лесен вкус на виното има рубин црвена боја и арома на јагоди карактеристика на Изабела.

Тврдина - 10%. Се препорачува за јадења од живина и црвено месо.

Чегема

Сувото црвено вино има длабока малина-црна боја и мек, малку курва вкус со зачинета горчина во вкусот. Букетот со ароми содржи нијанси на јагода, кои се надополнети со ноти на суви црни бобинки и мастило.

Виното се нарекува град со исто име во Абхазија со неверојатно убави пејзажи..

Произведено од 2002 година од избрани мешавини на црвена сорта на грозје Изабела..

Тврдина - 11%. Вообичаено е да се служат јадења со месо.

Псоу

Полу-слаткото бело вино го носи името по реката, која тече близу границата на Русија и Абхазија.

Псау се произведува од 1962 година од сорти на бело грозје: Цоликаури, Ризлинг и Ркацители.

Виното има прекрасна слама боја, благ вкус и лесен цветен вкус.

Тврдина - 10%. Идеално за аперитив. Ова вино може да се комбинира и со десерти, овошје или лесни салати..

Диоскурија

Ова суво бело вино го носи името според античкиот град, кој се наоѓа на брегот на Црното Море во градот Сухум.

Диоскурија се произведува од избрано бело грозје: Алигот, Ризлинг, Ркацисели.

Светло ароматично вино со бело-златна боја со интересен цветен вкус, кое е надополнето со билни акценти.

Тврдина - 11%. Ова вино оди добро со мезе, салати и јадења со месо..

Анакопија

Виното го доби своето име во чест на главниот град на абхазиското кралство, кое беше резиденција на абхазискиот принц Леон и почна да се произведува во 1978 година.

Бојата на виното има светло сламена нијанса. На непцето се фаќаат нежен цветен вкус и арома..

Виното анакопија се произведува од сорти на грозје: Ризлинг и Ркацители.

Тврдина - 10%. Ако зборуваме за гастрономски комбинации, тогаш морска храна е совршена за ова бело вино.

Cahors New Athos

Ова црвено, слатко вино е создадено со благослов на Абханската епархија од грозје Каберне Совињон (80%) и други локални сорти (20%).

Кахорс има богата црвена боја со рубинска нијанса и кадифеен вкус со зачинета, долга вкус. Аромата содржи меки ноти на крем.

Тврдина - 16%. Се препорачува да се послужи како аперитив во комбинација со слатки, ореви и сушено овошје.

Исто така, Cahors New Athos е погодна да ги придружува големите православни светиња, на пример, Свадби или литургии.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Абхазиски вина: преглед на 11 популарни брендови