Апсни - познато абхазиско вино

Апсни

Фановите на абхазиските духови знаат дека Апсни е вино од најголема вредност. Во Абхазија долго време се занимаваа со производство на вино, античките рецепти за производство на алкохол се подобруваат денес и се користат со голем успех во производството. Тука тие создаваат висококвалитетни и оригинални производи, кои се познати по нивниот уникатен вкус и арома.

Историја и традиции

Винарството во регионот започна да се занимава со луѓе за неколку милениуми пред нашата ера. Јамињата што се наоѓаат во dolmens се непобитен доказ за тоа. Во нив биле пронајдени коски од овошје од грозје..

Научниците сугерираат дека лозата растела во регионот на Црното Море уште пред појавата на личност на неа. Почвата и климата на овој агол на земјата се совршени за одгледување на вински бобинки, така што голем број на сорти на оваа култура се одгледуваат во Абхазија.

На етикетата на Апсни има фигура на човек со вински рог во рацете. Таквата минијатурна бронзена фигура ја пронајдоа археолозите на брегот на Црното Море..

apsny етикета

Античките митови се однесуваат на фактот дека Нарците ја освоија лозата од великаните како симбол на плодност и вечен живот. Веќе во бронзеното време, одгледувањето на бери стана важно.

Абхазиските вина одамна се познати по нивниот уникатен, нежен вкус и арома. Според традицијата, глинените чаши биле исполнети со млад пијалок и биле погребани во земјата, каде што зрела и се здобила со светла и повеќеслојна букет. На овој начин, пијалоците се правеле веќе 8 илјади години, што укажува на развој на вештини за производство на вино во античко време..

Денес, според традицијата на абхазискиот народ, гостите се третираат на вино Апсни на големи семејни празници. Го симболизира духот на Абхазија. Името на пијалокот буквално се преведува како „земја на душата“.

Апсни продукција

Апсни е гордост на абхазискиот народ. Ова е полу-слатко црвено вино со јачина од 9-10% вол. Изработено е од Мерлот, Саперави и Каберне Совињон. Овие се слатки сорти на грозје кои ви овозможуваат да не користите шеќер во производството. Бобинки се собираат кон крајот на октомври. До овој момент тие добиваат доволно слатки за да направат алкохолни пијалоци..

Младо вино поминува низ процес на ферментација долго време. За да се зачува вкусот, аромата и сладоста на Апсни, веднаш штом готовиот производ го достигне потребното ниво на јачина, се лади на 2 ° С. На оваа температура, ферментацијата запира, букетот останува и е фиксиран. Апсни има нежен и рафиниран вкус, во кој аромата на јагоди и грозје е добро заробена.

Масовното производство на пијалокот со хоп започна во 1970 година.

Винарскиот центар се наоѓа во Сухуми, каде се наоѓа најголемото претпријатие наречено „Вина и води на Абхазија“. Неговата фарма има околу 2.000 хектари земја со лозови насади со висок степен. Денес винаријата е единствениот најголем производител што произведува производи со висок квалитет кои ги исполнуваат сите барања и норми на европските стандарди..

Компанијата е опремена со највисока технологија. Целиот циклус на добивање и зреење на виното Апсни поминува низ италијанска опрема. Обемот на производи произведени во фабриката добиваат големи размери. Неколку милиони шишиња пијалок хоп се шишиња таму секоја година..

Вина и води на Абхазија

Производите на главното винарско претпријатие во Абхазија добиваат најголеми награди на разни изложби, фестивали и други слични настани. Апсни и другите брендови имаат не само висок квалитет, туку и оригинален вкус што открива мирисна букет од исклучителни сорти на грозје. Искусните дегустатори лесно ги препознаваат производите од овој регион. Во него можете да ги фатите суптилните ноти на мускат, овошје и агруми, кои се јавуваат при долгото изложување на пијалокот.

Покрај Апсни, голем број на вина со одличен квалитет се произведуваат во Абхазија. И меѓу нив има и такви кои се гордост на винарството.

Видови вино

Постојат околу десетина типови оригинални и високо квалитетни алкохолни пијалоци во Абхазија. Како прво, вината се делат на вакви брендови:

 1. Полу-слатко бело - создадено од сорти како што се Ризлинг, Ркацисели. Најпопуларните се Анакопија и Псуу. Анакопија
 2. Полу-слатко црвено - направено од сорта на грозје Изабела. Најчестите марки - Букет на Абхазија и Ликни. Лихни
 3. Полу-слатка - се карактеризира со широк букет, комбинира такви сорти како Изабела, Качиќ, Ауасархуа, Цоликаури и Алигота. Според иновативен рецепт, се создаваат убави црвени вина, како што се Ешер, Радеда. Диоскурија е наведена на бел пијалак во полу-сјај.. Радеда

Во винарската индустрија, главната улога ја играат најразлични винова лоза. Со години, винарите на Абхазија ги култивираат оние видови што содржат неопходен вкус.

Најпрво, на ова земјиште растеле диви лозја, подоцна особено внимание се посветило на сортата Изабела. Тоа е основа за создавање на повеќето пијалоци што пијат алкохол. Изабела грозје додава уникатен вкус на виното, комбинирајќи ноти од овошје и бери. Оваа сорта од Бери има вкус на јагода.

Како да се напие Апсни

Апсни има нежна арома на Бери. Пијалокот го доби својот букет благодарение на винските сорти на грозје кои хармонично се комбинираат едни со други и создаваат уникатен вкус.

 • Апсни има јачина од 10% вол. Ако погледнете низ чаша црвено вино во светлина, можете да видите игра на рубини и калинка од нијанси. Алкохолен пијалок се создава од три сорти на грозје во строго дефиниран дел, така што има необична арома и боја. Црното вино Апсни остава топол, бери вкус.
 • Се препорачува да се пие рубин пијалок на собна температура без да се излади. Апсни се истура во чаши со широко дно. Ако го промешате виното во стаклен сад, тогаш на wallsидовите на садот ќе останат мрсни, проucирни траги од пијалокот. како да се чува чаша вино
 • Стаклото Апсни треба да се држи во раце и да ужива во аромата, која се памети долго време. Топлината на дланките ги открива сите ароматични и ароматични ноти на пијалокот со хоп. После голтка, мора да се одржи во устата за една секунда за да им се овозможи на рецепторите да доживеат белешки со богат вкус.
 • Црното вино Апсни остава малку курва и во исто време слатка топла завршница. Збунувањето со другите брендови е скоро невозможно. Апсни лесно се памети и препознава меѓу другите алкохолни пијалоци.

Комбинира црвено вино со слатко или зачинето сирење, кое може да се сервира со овошни парчиња. Апсни го открива својот светлен вкус во комбинација со чоколадни десерти или слатки колачи. Забелешки од курви се добро прилагодени за јадења со месо, особено за јагнешко зготвено на оган. Говедско месо со зеленчук или месо од живина, исто така, оди добро со виното Апсни. Алкохолен пијалок се служи со јадења со месо изладени на + 16 ... + 17 ° C. Лесната киселост и искреноста на виното го олеснуваат префрлувањето на друг производ.

мешавина од вино и храна

Секоја личност дефинира збир на производи што ќе се комбинираат со силен пијалок од грозје. Нема строги правила за тоа како правилно да се користи..

Други абхазиски вина

Сите абхазиски вина се познати по незаборавниот вкус и сила. Но, главната гордост на производството на вино се Апсни и Ликни.

Факт е дека дегустаторите ги делат пијалоците на „машки“ и „женски“. Општо е прифатено дека поправениот пол претпочита меки, слатки и полу-слатки, бери и овошни вина, додека мажите преферираат кисел, кисел и зачинет вкус на алкохол.

Абхазиски вина

Црвените вина имаат поголема сила и строгост. Следниве брендови се сметаат за популарни брендови во оваа категорија:

 • Букет од Абхазија;
 • Радеда;
 • Лихни;
 • Ешер;
 • Апсни;
 • Амра
 • Чегема;
 • Ахандара;
 • Ашта Лаша.

Белите вина се претставени во нешто помалку разновидност:

 • Анакопија
 • Псоу;
 • Диоскурија.

Сите овие сорти на вино имаат различни периоди на ослободување и периоди на стареење, но секоја марка има единствен рецепт и метод на подготовка. Покрај тоа, сите тие се природни производи без додавање на засилувачи на вкус и шеќер. Јачината на производот не надминува 16% вол. и не спаѓа под 9% вол. Без исклучок, сите вина на Абхазија заслужуваат посебно внимание, а највредните брендови се гордоста на регионот на Црното Море.Цената на добрите црвени и бели абхазиски вина варира во рок од 15 долари, но во самата Абхазија овие производи се неколку пати поевтини.

Карактеристики на дегустација и цена

Пијалокот е полу-слатко црвено вино. Се разликува во боја на калинки и вкусен вкус со киселост. Во процесот на консумирање, се чувствува вкусот на природното грозје и црните рибизли. Производот е вклучен во категоријата природни слатки сорти и содржи само еден додаток - сулфур диоксид. Оваа супстанца е конзерванс и му помага на пијалокот да го задржи својот вкус и свежина за многу години..

Виното се комбинира со топли и јадења со месо, сирење и овошје. Според прегледите на луѓето, вкусот на Апсни е униформа, мек и не светкав, а по неговата употреба останува адстрингентен вкус. Безопасот во процесот на пиење скоро и да не се чувствува.

Производот е достапен во стаклено шише 0,75 литри. Јачината варира помеѓу 9-11%. Енергетската вредност на виното Апсни е до 76 kcal.

Цената на пијалок во Русија е околу 400-500 рубли.

Историја на производителот

Фабриката „Вина и води на Абхазија“ е отворена во 1930 година. Подоцна беше преименувана во „Абхазија вино“ и потоа постојано го менуваше своето име. Компанијата продолжува да постои и денес. Учествува во производство на такви абхазиски вински брендови како Лихни, Псуу, Букет од Абхазија и други..

За време на своето постоење, дестилеријата брзо го зголеми производството и продажбата, но не можеше да се направи без „падови“. За време на конфликтот меѓу Грузија и Абхазија, претпријатието беше принудено да го запре своето производство. Уништени се фиксни средства, фондови и лозови насади, со што невозможно е понатамошно производство на вино.

Создавањето алкохолни пијалоци беше продолжено во 1999 година благодарение на инвеститорите кои веруваа во иднината на растението и вложија пари во неа. Директор на претпријатието беше Николај Ачба, винарџија од трета генерација. Со нејзина помош, уништената фабрика е обновена, а на почетокот на 2000 година беа засадени 50 сорти на грозје. Избрани се варијанти земајќи ја предвид абхазиската клима, меѓутоа, доколку е потребно, беше извршено одгледување.

На почетокот на производството, производството беше ограничено - не повеќе од 200 илјади шишиња годишно излегоа на продажба. Постепено, производството на вино помина нагорно и 25 милиони единици вино и коњак почнаа да пристигнуваат на полиците на продавниците. На компанијата му беа доделени многу награди, бронзени и златни медали, кои може да се најдат на официјалната веб-страница на компанијата.

Сега „Вина и води на Абхазија“ стана најголемата компанија и главен извозник на Абхазија на „Апсни“ и други пијалоци. 260 работници работат на производство на пијалоци, од кои повеќето се домородни за Абхазија.

https://frullato.ru/vino/vino-apsny

Интересни факти

Абхазија е позната по античката развиена винска култура, така што нејзините жители се добар судија на вино, а нивното природно вино е секојдневен пијалок. Познатите вина на Абхазија се одликуваат со леснотија, свежина, уникатен вкус и арома. Грозјето, според традицијата, треба да го собираат само мажите. Бербата е од октомври до декември, во зависност од сортата. По ова, бобинки се ставаат во буриња, мелени и се одвива процес на ферментација во рок од 3-4 дена. Во зависност од видот на виното, добиениот кантарион се чува во глинени или дабови садови.

Полу-слатко црвено вино „Апсни“, кое се преведува од Абхазиј како „земја на душата“ (така Абхазијците ја нарекуваат својата татковина), произведено од 1970 година. Винарите на Абхазија тврдат дека ова вино е симбол на празникот Абхазиј. Harетвата за производство на вино започнува во третата декада на октомври, кога бобинки ја достигнаа посакуваната содржина на шеќер. Виното има одличен вкус и уникатен хармоничен букет, благодарение на употребата во производството на тајната на кнезот-винарџија Ахба.

Вина и води на Абхазија

„Вина и води на Абхазија“ е голема компанија, под покровителство на која се комбинираат неколку винарии. Една од нив е винаријата Сухуми, која беше целосно реновирана во 1999 година. Во моментов, тоа е претпријатие со европски стандард, опремено со модерна италијанска опрема, лабораторија за технолошка и хемиска контрола и специјални емајлирани контејнери за преработка и складирање на вински материјали. Годишниот капацитет на фабриката е повеќе од 2,5 милиони шишиња абхазиски вина..Денес компанијата зазема уникатна ниша - таа е единствениот производител на легенди измислен со легенди, познат скоро од почетокот на минатиот век, абхазиско вино. Комбинацијата на оригинална технологија на производство и вековно искуство на абхазиските производители на вино овозможува да се добијат висококвалитетни производи, на кои повеќе пати им се доделуваат највисоки награди на руски и меѓународни изложби и натпревари.
Целокупната разноврсност и шарм на вината на Абхазија е отелотворена во линијата на вина на компанијата, која вклучува 11 артикли.

https://winestyle.ru/products/Apsny.html

Историјата на виното во Абхазија

Археолозите имаат докази дека античките цивилизации на овие места веќе биле запознаени со винарството. Етикетата „Апсни“ (вино кое се смета за душа на абхазискиот празник) е украсено со ликот на една од откритијата - „Бомбаран виноџија“.

Повеќе од 50 века, абхазијците сочувале рецепти и методи за чување вино. Традицијата да се закопаат глинени садови на земјата е сè уште жива денес, затоа што виното се стекнува со невообичаено рафиниран и хармоничен букет под вакви услови. Овој метод на зачувување и созревање на пијалок од грозје опстојува илјадници години, а сега има скоро керамички контејнери во скоро секој имот во Абхазија.

Долго време, природните абхазиски вина можеа да ги вкусат само домашните винари кои внимателно ги сочуваа и донесуваа семејните рецепти од генерација на генерација. Индустриското производство брои дури од 1925 година, но виното производство стана конкурентно дури по реконструкцијата на винаријата Сухуми и воведувањето на италијанската производна линија во средината на 20 век.

Иновацијата резултираше во нови сорти вина „Амра“, „Чегем“, „Диосуррија“, итн., Но традиционалните сорти што ги сакаа потрошувачите и добија високи оценки од експерти не ги напуштија транспортерите..

Карактеристики на абхазиските вина

Лозарите одгледуваат на овие делови од околу 60 сорти на грозје; и белите и црвените се еднакво добро зрели. Најчеста и најдобра за винарство - Ауасирхуа, Цоликури, Качич и сортата Изабела (Ахардан - во Абхазиски), која беше распространета во овие делови само во 19 век,.

Абхазијката Изабела е различна од истата сорта што расте и во другите региони во светот. Еднаш, лозата увезена од Америка беше прекрстена со локално диво грозје. Резултатот е сорта што им дава на вината уникатен вкус и арома, со изразен вкус на јагода.

Високиот квалитет на секое вино во Абхазија е предодреден од самата природа. Експертите уверуваат дека сорти на грозје запознати со сите на овие места се здобиваат со малку поинаков, поинтензивен вкус. Нема за што да се расправаме. Одморалиштето суптропски услови на Абхазија се карактеризираат со поголема влажност од друго место во западен Кавказ, лета се потопло, а зимите се поблаги.

Овие дарежливи дарови на природата - сонцето и топлината - овозможуваат бобинките да се полнат со сок и шеќер, нивниот необичен вкус го прави виното уникатно. Дури и истата сорта на лоза која се одгледува во различни региони на Абхазија се разликува по вкус и арома. Затоа, винарите имаат толку широк спектар на вина, со бели или црвени полу-слатки, десерт или суви вина за кои не се потребни ароми и вкусови во производството.

По жетвата, која лозарите на Абхазија трае од октомври до средината на декември, дојде редот на винарите.

Состав и букет вино

Првото вино што се произведува во винаријата Сухуми во индустриска скала беше црвениот десерт „Букет од Абхазија“. Оттогаш, брендот се смета за визит-карта на републиката. Пијалокот од бобинките на Изабела се одликува со длабока темна боја, за која самите Абхазијците ја нарекуваат „црно вино“. Тврдина - 16% вол.

Другите пијалоци на винарите на Сухуми станаа култни. Познавачи и дегустатори забележуваат дека сите сорти се лесни за пиење, се одликуваат со свежина и длабока арома. Некои дури ги делат на „машки“ (зачинети, со нежен, вкусен вкус) и „женски“ (сладок и миризлив). Самите Абхазијци сметаат дека таквата поделба е условна. Од античко време, виното се сметало за божествен подарок во овие делови, мелем за душата..

Поголемиот дел од асортиманот на винари е именуван за географските места на одгледување грозје и во чест на местата запеани во легендите на кавкаскиот народ, и едноставно убави агли на републиката:

 1. Лихни е село во областа Гудаута. Еднаш се наоѓаше тука кнежеството, и од тука започна ширењето на христијанството во Абхазија. Природното полуслатко вино „Лихни“ се смета за основа на секоја (не само празнична) трпеза. Таа е направена од сорти Изабела одгледувани на овие места со голема содржина на шеќер во бобинки..

  Готовиот пијалок содржи 3-5% шеќер и има јачина од 9-11% вол. Усогласеноста со технолошкиот процес ви овозможува да добиете хармоничен кадифеен вкус со оригинален нежен букет вкус на јагода.

 2. Апсни - како што се нарекува Абхазија на абхазискиот јазик, а во превод звучи како земја на душата. Полу-слатко црвено абхазиско вино „Апсни“ се произведува уште од 1970 година. Добиено со ферментација на кантарион на неколку сорти на грозје - Мерлот, Саперави и Каберне Совињон. Пијалокот добива пријатна боја на калинка, хармоничен букет и кадифеен вкус. Тврдина 9-11% вол.
 3. Псуу - брза и висока вода река на абхаско-руската граница го даде името на друго вино. „Псуу“ - бел полусетвит, со јачина од 9-11% вол. Историјата на неговото производство оди во далечното минато. Абхазијците ја направија класичната верзија на бобинките Цоликури. За индустриско производство, се користат мешавини од Ризлинг и Алигот. Традиционалниот свеж вкус и цветната арома додаваат раскош во пијалокот. Објавувањето на Псоу започна во 1962 година..
 4. Веќе во 21 век се појавија и други „географски“ марки на вина Сухуми: суво црвено „Чегем“, бело суво „Диоскурија“, полусуво црвено „Ешер“ и други. Сите тие се направени од избрани сорти локално грозје.

Винарските производители на абхазија посветуваат посебно внимание на зачувувањето на традициите на гостопримството. Виното е важен дел од обредите и се смета за симбол на празниците: религиозно и секуларно.

Според стариот обред, невестата што влегува во новата куќа требаше да ја слушне песната на младоженецот. Оваа свадбена песна се вика Оредада (Радеда). Како симбол на оваа химна, развиена е младенците во 2002 година и нова сорта на светло природно суво. Беше прогласен за класичен обред - „Рудеа“, виното се произведува од култната локална сорта на бобинки Изабела во согласност со традициите на винарството. Јачината на пијалокот со светла јагода вкус и арома не е поголема од 10%.

Како да разликуваме лажен

Како и секој производ што ја зголемува побарувачката, вината на Абхазија станаа предмет на подземно производство. Откривањето на лажен по надворешни знаци не е толку едноставно, а квалитетот на пијалок во шишиња драматично се разликува од оригиналот.

Кога купувате, треба да обрнете внимание пред се на етикетата. Оригиналните примероци што се користат од винаријата Сухуми може да се најдат на официјалната веб-страница. Отворање на шишето, обрнете внимание на плута. Шишињата плутани од производителот имаат издолжени корпи на кои има обележување дека се направени и во Абхазија.

Дури и да се релаксирате на Кавказ, треба да купите висококвалитетно абхазиско вино „Ерменија“, „Букет на Абхазија“, „Псуу“ и кое било друго на официјални места за продажба, а не на пазари или од раце.

Како да се користи

За да го ценат букетот со ароми и вкусови на виното на Абхазија, многу loversубовници одат на патување - туристичките агенции организираат одделни вински тури. Сознанијата составиле низа правила за употреба на одредена сорта. Црвеното вино „Апсни“ е полумастер, се служи разладено за десерти, овошје, топло - за месо. Полу-слаткото бело „Псуу“ е погодно за започнување со оброк - за мезе и салати. „Лихни“ - за јадења со месо и „Ешер“ - за врели пилешки јадења.

https://spirtnoe.expert/luchshie-abhazskie-vina-lyhny-apsny-psou-i-drugie/

Карактеристики на абхазиските вина

Климата во Абхазија се карактеризира со висока влажност, зимите се прилично блага, а летите се топли. Овие фактори имаат корисен ефект врз растот и продуктивноста на грозјето. Овде е вообичаено да се одгледуваат само најчестите сорти:

 • Цоликури;
 • Изабела
 • Качиќ;
 • Ауасирхуа и други.

Историјата на виното во Абхазија

На територијата на Абхазија, започнал да се прави хоп-пијалок неколку милениуми пред нашата ера. Претходно траги од винарство биле откриени на Блискиот исток. Така, Абхазија е втор регион каде се наоѓаат цивилизации запознаени со производството на вино..

Главниот доказ е жолчката, каде се зачувани семки од грозје. Абхазија е медитеранско место и, според некои научници, грозје може да расте тука дури и пред појавата на човекот.

Дури и во епот на Нарт, хероите ја одзедоа лозата од великаните, со тоа покажувајќи го неговото значење. Научниците веруваат дека тие започнале да ја одгледуваат Бери во бронзеното време. Затоа, важноста на пијалокот е докажана уште во античко време. Главниот факт на античката винарија се смета за бронзена фигура, пронајдена во селото Бомбора.

Harvestетва на грозје

Само мажите собираат грозје. Бобинки кои ќе се користат за правење вино се обработуваат во фази. Прво, грозјето е смачкано. Следно, кантарион се става во специјална дрвена коритото. Додека кантарион талка, коритото не е отворено. Само по некое време, тие ја отстрануваат плута и го отстрануваат ферментираниот сок во садот, а потоа истурете го во глина или дабови буриња. Во исто време, ништо не се додава на пијалокот и се остава на зреење, а потоа и за складирање.

Карактеристики на абхазиското вино „Апсни“

На етикетата „Апсни“ се пробива „Бомборски винопиети“ - човек со вински рог. Оваа фигура била откриена од археолозите на територијата на Абхазија. Реткоста е стара најмалку 4000 години. Така, винарството во Абхазија се развило веќе во вториот милениум пред нашата ера..

Букет

Вкусот на „Апсни“ е слабо сладок, полн со тело, со суптилна киселост.

Букетот е хармоничен и униформа, не е поделен на посебни ноти. Нежната миризлива црна рибизла и изразениот вкус на грозје од грозје се чувствуваат и перцепираат. Нежноста и суптилноста на букетот зависи од технологијата на производство. Пијалокот не содржи вештачки адитиви.

Вреди да се одбележи дека началникот на винаријата Сухуми Ахба Николај е внук на славна винарија и потомок на најстарото кнежество семејство. Постои легенда дека тој знае семејни тајни и безбедно ја применува античката техника на производство во модерното производство.

Карактеристики на производство

„Апсни“ се произведува само во винаријата во Сухуми, која е дел од загриженоста „Вина и води на Абхазија“. Фабриката започна да работи во 1930 година. Во 1999 година, беше направена сериозна и импресивна реконструкција. Сега компанијата е опремена само со модерна опрема.

Апсни е полузвучно природно вино; не се додава шеќер. За производство на користење повеќе слатки сорти на бобинки. Грозјето се бере кон крајот на октомври, во кое време бобинката ја достигнува саканата содржина на шеќер..

Веднаш штом пијалокот ја стекне саканата јачина, садот со сенф се лади на 3 степени, запирајќи го процесот на ферментација. Така, се задржува дел од природниот шеќер, нежна арома и вкус.

Како да се напие Апсни

„Апсни“ пред да служи на масата треба да се олади на 15-18 степени, и да се истури во класични чаши за вино. Пијалокот оди добро со зеленчук (скара), пржено месо, овошје, разни сирења, па дури и врело. Се препорачува да се чува отворено шише во фрижидер, но не повеќе од еден ден.

Сознанијата на интоксицираниот пијалок забележуваат дека „Апсни“ се пие многу лесно, интоксикацијата се јавува незабележливо и нежно. Затоа, можете да го изгубите резултатот од пијани очила. Степенот на интоксикација може да го почувствувате само на крајот на празникот, кога дегустаторот на вино се крева од масата.

Популарни вина на Абхазија

Сите вина во Абхазија обично се поделени на „Femaleенски“ и „машки“. Првите се слаби, нежни, слатки, со светла арома на грозје, вторите се силни, зачинети и курва.

Црвени и бели вина

Црвени вина:

 • „Руеда“ - природно суво вино од грозје Изабела. Јачината од 10-12%, направена од 2001 година;
 • „Букет на Абхазија“ - десертно вино од грозје Изабела. Година на ослободување - 1928 година, тврдина 16%;
 • „Лихни“ е полусладок од Изабела. Година на издавање - 1962 година, тврдина 9-11%;
 • „Апсни“ - полусерта од грозјето Мерлот, Каберне Совињон и Саперави. Година на ослободување - 1970 година, тврдина 9-11%;
 • "Ешер" - природно полусуво од грозје Изабела и други црвени сорти. Година на ослободување - 2002 година, јачина 9-11%;
 • „Чегем“ - сув од Каберне. Година на ослободување - 2002 година, тврдина 10-12%;
 • "Амра" - полусуво од избрано и големо грозје. Година на ослободување - 2002 година, јачина 9-11%;
 • "Ачандара" - црвено пенливо вино.

Бели вина:

 • Псуо е полу-сладок. Класичната верзија на сортата Цоликуури, исто така, произведува мешавина од Алигот и Ризлинг. Година на издавање - 1962 година, тврдина 9-11%;
 • „Анакопија“ - полусуво грозје од Ркацисели и Ризлинг грозје. Година на ослободување - 1978 година, тврдина 9-11%;
 • "Диоскурија" - суво од избрано бело грозје. Година на ослободување - 2002 година, тврдина 10-12%.

Список на најдобрите абхазиски вина

Се разбира, сите абхазиски вина заслужуваат внимание, но некои од нив се најпопуларни локални жители и гости на Абхазија:

 1. Вино „Лихни“ полусуво црвено. Направено од грозје Изабела. Вкусот е исклучителен и кадифеен, различна арома на јагоди. Виното се служи со свежо овошје и јадења со месо. Кога се служи правилно, совршено се открива вкусот на пијалокот. Пијалокот го носи името по регионот Абхазиско производство на вино. Во градот Лихни е античка, единствена црква. Виното се здоби со популарност заради присуството на разни настани во градот..
 2. Вино Ешер млади, производството започна во 2000 година. Произведено од мешавина од црвено грозје со Изабела. Ешер е прекрасно и уникатно место во Абхазија. Ова е најстарата населба каде што од памтивек, винарите правеле курва пијалок. Букетот е тенок и Бери, бојата е рубин, длабок и богат. За целосно откривање на вкусот, треба да се сервира со јадења од врело пилешко месо и месо.
 3. Вино „Чегем“ релативно млад, но веќе успеа да ги освои срцата на дегустаторите и зазеде посебна позиција. Името на пијалокот потекнува од населбата со истото име на планините во Абхазија. „Чегем“ - суво црвено вино, се состои од избрано каберно грозје. Бериот дава неверојатен и светла сладок вкус, малку воочлив застапеност, но и мала горчина. Ова вино треба да се чува на температура од 5 до 19 степени, рокот на траење е неограничен.
 4. Вино Апсни полу-црвено. Изработено од три сорти на грозје. Благодарение на оваа мешавина, пијалокот станува уникатен, стекнува кадифеен вкус и мекост. Бери ноти се чувствуваат. Пијалок од многу заситена сенка, со светла и исклучителна арома. Употребата треба да се олади. За целосна сензација на светлиот вкус, најдобро се сервира со домашни колачи или чоколадни десерти, овошје.

  Но, исто така и „Апсни“ оди добро со месото.

 5. Вино Псоу полусмит. Именуван е по една убава река чии води течат по должината на границите на Русија и Абхазија. Благодарение на мешањето на различни сорти, се добива интересен и одличен пијалок со хоп со цветен вкус. Има свеж мирис и посебен вкус. Бојата на пијалокот потсетува на бојата на свежа слама. Послужете го Псуо разладено со овошје или салати..
 6. Вино Ашта Лаша суво црвено. Тие се направени од сорти на грозје Саперави и Оџалеши. Издржајте го пијалокот во буриња најмалку 10 месеци и повеќе од една година во шишиња, јачина 13%. Вкусот на „Ашта Лаша“ е богат и богат. Финишот има слабо дрвени ноти. Аромата е многу длабока и овошна, со допир на малини, цреши, сливи. Благодарение на сортата на црвено грозје, бојата е заситена, рубин. Се препорачува да се служи на температура од 21 степен. Пијалокот совршено ги надополнува садовите од месо, зеленчук (скара).
 7. Вино „Атауад Гумиста Ашта“ суво црвено. Името во превод значи „принц“ и го носи името на првиот основач на производство на вино - Николај Батович Ахба. Изработени се од грозје Каберне Совињон, Мерлот и Каберне Франк. Старее во барел најмалку 10 месеци, а потоа во шише најмалку една година. Пијалок со неверојатен, курва вкус, со ноти на диња. Топол вкус со допир од малина и црн пипер. Виното е темна рубин боја, со богат и грациозен мирис. Подобро е да се сервира со месо, сирење, игра.

https://ma.bgrepon.ru/vina/4277-polu-slatko-crveno-vino-apsni.html

Сподели на социјалните мрежи:

» » Апсни - познато абхазиско вино