Незаборавно вино `лики` - пијалок со одличен квалитет

Незаборавно вино

„Лихни“ е полу-слатко црвено вино од Абхазија. Има богат кисел вкус, благ вкус на јагода и неверојатни освежувачки својства..

Регионот на домашно вино во Абхазија со истото име стана татковина на виното Лихни. Вреди да се одбележи дека токму од овој регион христијанството започна да се шири низ целата земја. Лихј има блага тропска клима со голема влажност, топли лета и топли зими. Уникатните климатски услови се поволни за одгледување грозје несоодветно со благ вкус.

фотографија 1

Пијалокот не може да се пофали со долга историја - нејзините први серии беа објавени во 1962 година во винаријата Сухуми. Како и да е, во оваа сорта на вино беа отелотворени старите традиции на абхазиско вино, што му овозможи да го добие високиот наслов „Принц на вински пијалоци на Абхазија“.

Појавата на „Лихни“ се должи на потомството на античко кнежевско семејство - винарот Н.В. Ахбе. Претставниците на ова благородно семејство од рана возраст ја сфаќаат уметноста за создавање на букети од вино на ремек-дело и ги пренесуваат традициите од генерација на генерација.

Важно е! „Лихни“ беше вклучен во списокот со омилени алкохолни пијалоци на генералниот секретар Л. И. Брежњев - тој беше опслужуван на партиски банкети и високи приеми.

Во советско време беше тешко да се добие „Ликни“ и воопшто не беше можно да се земе шише абхазиско вино во странство. Но, производот беше активен учесник во сите изложби на изложби и натпревари, постојано стана лауреат и добитник на високи награди.

Фотографија

Подолу се дадени фотографии од абхазиското село Лихни:

фотографија 2

фотографија 3

слика 4

слика 5

слика 6

слика 7

Технологија на производство

Основа за производство на вино „Лихни“ беше сортата со грозје „Изабела“, но нејзината исклучиво локална сорта. Основните сорти на Изабела беа воведени во Абхазија пред многу долго време. За тоа време, тие успеаја постојано да се мешаат со локалното диво грозје, да претрпат повеќекратни трансформации. Резултатот од овие крстови беше хибридот Изабела, кој има уникатен вкус и посебен мирис.

Важно е! Тврдината Ликни е 7-11%, а содржината на шеќер се движи од 3-5%.

Слаткиот вкус на пијалокот се постигнува заради природната содржина на шеќер во грозје и специјалната технологија за стареење. Винарите ја стопираат ферментацијата во моментот кога ќе се достигне посакуваната концентрација на алкохол во пијалокот. Затоа, винската супстанција не е присилно засладена, додека го одржува оригиналниот вкус на композицијата.Важна е правилната колекција на бобинки со вино. Во работата се користи грозје, достигнувајќи содржина на шеќер од 17 и повеќе проценти. Првата фаза на ферментација се одвива на температура од 28-32 ° C. Добиениот кантарион се филтрира, отстранувајќи ја пулпата, а потоа изладете ја на 2-3 ° С. Поради ниските температури на изложеност, се постигнува мекост на букетот карактеристичен за Лихна. Автохтоната сорта „Изабела“ придонесува за нејзиниот придонес, измазнувајќи остри акценти на вкус..

слика 8

Познавачите на вино велат дека по пиењето на овој алкохол нема мамурлак. Најверојатно ова се должи на фактот дека во „Лихни“ содржината на алкохол не е толку голема што може да се опие од неколку чаши. Менталитетот на Абхазијците е својствен на природата на ова вино - тие строго се придржуваат кон културата на пиење алкохол, секогаш контролирајќи го нивното однесување.

Готовиот пијалок има нежен букет со сензуални ноти на јагоди. Се пие лесно, оставајќи зад себе кадифена јагода со вкус. Како да е создадено да ги освои човековите вкусови, да се шармира од првата голтка.

Сосема природен состав, миризлив букет и вродено абхазиско благородништво - тоа е она што го прави виното Ликни толку популарно и побарувачка. Неговата умерена сладост апелира до сите што претпочитаат полу-слатки вина да исушат вина..

Погледнете го видеото што зборува за вината на Абхазија:Како да се напие?

Високата репутација на виното, кое е зачувано уште од советско време, ви овозможува да препорачате алкохолен пијалок за најславните настани и приеми. И Лихни се смета за совршен додаток на романтичен датум. Можете да уживате во пријатен вкус на абхазискиот пијалок додека гледате филм, комбинирајќи го со скапо сирење и морска храна.

Идеалната температура за потрошувачка на полуслатко црвено вино е 16-18 ° С. Затоа, пред празникот, мора да се стави во фрижидер, но не претерувајте, инаку Ликни нема да ја открие целата палета на вкус.

Важно е! Суперкулираното вино се смета за помалку слатко и може да го наруши вкусот..

Правилното пиење на пијалоци со вино започнува со правилното послужување. „Лихни“ треба да се сервира во високи чаши изработени од про transparentирно стакло без декор.

слика 9

Со цел рецепторите целосно да го апсорбираат вкусот на алкохол, садот треба да биде широк, а вратот тесен. Според правилата на етикета, пополнете чаша со красным црвено вино. Пиењето вино од полна чаша е непријатно, а дното на пијалокот се истура само за дегустативни цели.

Важно е! Во процесот на пиење вино, чашата треба да ја држи исклучиво ногата, во спротивно пијалокот ќе се загрева од топлината на дланката на вашата рака и ќе ја смени нејзината арома.

Како да пиете за да уживате во вкусот:

  • Наполнетата чаша мора да биде извртена во рака, така што виното ги мие itsидовите, да се восхитува на бојата на пијалокот.
  • Тогаш треба полека да го вдишувате мирисот на букетот, фаќајќи ги сите најдобри белешки на арома.
  • Првата голтка треба да биде мала, можете да ја држите во устата неколку секунди и да голтате.

Виното со кавкаски карактер треба да се комбинира со јадења со месо од кавкаска кујна. За овие цели, ќебапот е најдобар. Semisweet виното генерално се смета за универзална сорта, може да се сервира со голем број празнични и секојдневни јадења:

  • диетално месо - пилешко месо, зајак, патка, есканица;
  • масни сорти на риби, ракчиња, школки;
  • зрели сирења и сино сирење;
  • слатки и незасладени плодови со многу пулпа, може да се нанижани на коноб со парчиња слатко сирење;
  • десерти - слатки колачи со пити, бисквити, меринг, муси, сладолед.

Корисни својства

„Лихни, како и сите полу-слатки црвени вина, има многу корисни својства.

слика 10

Но, во целост тие се манифестираат само ако не злоупотребувате алкохол и ја создадете вистинската комбинација со закуски.

Важно е! Дневната стапка на црвено вино не треба да надминува 200 мл.

Грозјето, од кое производителот создава вино, содржи голем број на вредни супстанции - витамини ПП, Ц, Б, елементи во трагови во форма на железо, калиум, магнезиум, фосфор, натриум и калциум. Овие супстанции учествуваат во метаболички процеси, го зајакнуваат имунитетот и го нормализираат дигестивниот тракт.

Црвеното вино е богато со антиоксиданти, тие ја одржуваат васкуларната еластичност, ја регулираат работата на срцето, го стабилизираат крвниот притисок и го забавуваат процесот на стареење. Пијалокот служи како превенција од мозочни удари и срцев удар, го намалува ризикот од згрутчување на крвта и развој на атеросклероза.

Поради високата концентрација на железо, Лихни ја зголемува содржината на хемоглобин во крвта, помага во борбата против анемијата и го активира клеточното дишење.. Студиите покажаа дека црвените вина ја подобруваат меморијата и го намалуваат ризикот од депресија..

Почетниците се прашуваат колку чини виното Ликни, а експертите велат дека е достоен за секоја, дури и највисоката цена. Овој пијалок можете да уживате во неговата оригинална форма само во границите на Абхазија, во историската татковина на пијалокот. Но, во специјализираните продавници исто така можете да купите шише неверојатно вино со одличен квалитет..

Сподели на социјалните мрежи:

» » Незаборавно вино `лики` - пијалок со одличен квалитет