Абхазиско вино псуо - преглед и прегледи, како да се разликува оригиналот

Во оваа статија, продолжувам да ги запознавам моите читатели со карактеристиките на избор и купување на абхазиско вино. Денес ќе кажам за моето лично искуство и интересни откритија што ги направив за време на дегустацијата.

Во првиот дел од статијата, опишани се два случаи кога моите пријатели и познаници кога ги дегустираа абхазиските вина, најдоа јасна разлика во вкусовите на виното од Абхазија и виното со абхазиска етикета, кои ги набавија во московските продавници.

Не е тешко да се претпостави дека виното, кое не се разликувало по добар вкус, било само лажно. Сепак, дури и купување вино во Абхазија, можете да купите и лажен. И тогаш ќе дознаете што го разликува оригиналот од лажен и како да го купите оригиналот во Абхазија.

Како да направите вино Псуо ?

Бобинките од грозјето се одделени од гранките и месете за да се добие сок. Сокот од грозје, без оглед на бојата на Бери, секогаш е бел. Бојата ја даваат боите што се наоѓаат во кожата на фетусот.

За да се добие бело вино, бобинките се притискаат веднаш, без да се чека ферментација, за да не се расипе бојата на идниот пијалок. Затоа, произведете бело вино „Псуу“. Црвеното вино се подготвува на малку поинаков начин..

За ферментација, оставете го сокот од пулпа - земјата заедно со бобинки и кожа.

Висококвалитетно абхазиско вино скита долго време, „по гравитација“ на температура од 13 - 20 °. Во индивидуално производство, глинените садови сè уште се користат, кои се закопани во земјата. Во современи фабрички услови, кантарион "почива" во метални садови.

Во тоа време, тие го набудуваат, учат и го „едуцираат“, односно го доведуваат до посакуваната состојба и вкус. Ова се прави со намалување или додавање на температура, промена на составот на мешавината. Во просек, времето за одмор на младо вино трае од 33 до 35 дена.

По одобрувањето од комитетот за дегустација, пијалокот е подложен на дополнителна филтрација и флаширан.

Карактеристики за чистење

Дополнителна постапка за прочистување е можна во фабриката, се користи кога виното станува малку облачно, се појавува талог. На јазик на професионалци, ова се нарекува "разболување".

Бентанит, специјална природна глина, се користи за „лекување“ на пијалокот. Апсорбира талог. Виното дополнително се филтрира и се става во студ за само-чистење. По флаширањето, составот на пијалокот останува практично непроменет..

Иако, според експертите, виното останува „живо“ дури и по заглавување.

Фабрика Сухум

Вино Псоу се произведува во винаријата Сухуми. Ова е единствениот официјален производител на абхазиско вино денес. Неговата основа и развој е поврзана со името на Николај Ачба, потомок на големото принцово семејство и главен винар на републиката.

Низ својата историја, растението доживеа подеми и падови, врв на просперитет и целосен колапс. Компанијата го стекна својот втор датум на раѓање по целосната реконструкција во 1999 година.

Инвестициите помогнаа во опремувањето на современите италијански производни линии, лабораторија за контрола на квалитетот, резервоари за преработка и складирање на суровини.

Овие настани овозможија значително да се подобри квалитетот на абхазиските вина и да се доведат производите на светскиот пазар, каде веднаш доби признание и фанови. Во чест на винарите на Абхазија, тие беа во можност квалитативно да го комбинираат вековното искуство на нивните предци со модерната технологија.

Која е причината за негативните?

Виното „Псуу“ прегледи за себе остава од само добро до ентузијасти. Зошто понекогаш е можно да се сретне зачуденост околу вкусот, па дури и искрени пцовки. Се разбира, вкусовите на сите се различни, но тоа не е поентата..

Вистинските познавачи на работите за производство на вино се малку, повеќето потрошувачи на вино се обични луѓе кои го ценат вкусот, мирисот и вкусот на пијалок. Затоа, мора да запомниме дека фабриката Сухуми е одговорна за вистинскиот квалитет на индустриското вино во Абхазија..

Ова се должи на фактот дека понекогаш на улиците на туристичките градови може да најдете реклами од непознати производители чиј квалитет е многу сомнителен.

Зборуваме за пакувани производи, но виното се прави во Абхазија на секој фармер, а на пазарот за шишиња можете да купите одлични производи, или можете и отворено да лажите.

Правила за празникот

Како да пиете вино Псуо? Абхазија е Кавказ! Пиењето традиции е особено тука - тие пијат вина многу, насекаде и во сите прилики, и само за да ја гасат жедта. Патем, белите вина на овој бренд се само добри за оваа намена во разладена форма..

На таквите разладени е препорачливо да го послужите Псоу за риба и закуски со зеленчук. Добар додаток на виното ќе бидат сирењата, овошјето. „Псуу“ не спаѓа во типот на јаки алкохолни пијалоци, не остава тежина ниту во главата, ниту во стомакот, но сепак мерката е добра во сè.

Како да се разликува оригинал од лажен

Најчесто се лажни најпопуларните сорти на вина. Овие вклучуваат Лихни, Чегем, Апсни. Навистина ми се допаѓа вкусот на оригиналното вино Лики. Ова вино е направено од грозје Изабела и има многу пријатен вкус и арома. На етикетата на виното е претставен храмот Ликхенски - еден од најстарите храмови во Абхазија.

Еднаш, на редовна екскурзија со гости во Ново Атос, купив две шишиња од ова вино. Шишињата на прв поглед беа точно исти. Меѓутоа, кога виното се отвори за друга свечена пригода, се покажа дека тие биле поинаку по вкус..

Тогаш сите забележаа дека вкусот на виното од првото шише е многу пријатен и достоен за сите пофалби, додека виното од второто шише имаше не многу пријатен вкус и арома. Тогаш, сè препишав на друга серија грозје или на фактот дека виното можеби стоело на сонце. Кој влијаеше на неговиот вкус и арома.

И така, се приближив до описот на моето истражување. На новогодишните празници, специјално отидовме во Абхазија да купиме вина. Одлучивме да излеземе на пазарот во Гагра, затоа што тоа е најблизу до границата и цената на пазарот е секогаш пониска отколку на туристичките рути.

Ние го купивме мојот сакан Лихни. Имавме среќа со оригиналното вино, кое ги радуваше нас и нашите гости на сите празници. И буквално еден ден по новата година, започнаа нови екскурзии во Абхазија. И повторно со редовни гости отидов во оваа прекрасна земја.

Во Ново Атос купивме неколку шишиња вино од Чегем. Не беше начинот да излеземе на пазарот, затоа го однесовме токму на туристичката рута во близина на пештерите на Нова Света Гора. Вака изгледаа шишињата вино. Намерно го ставам оригиналното вино со лажно, така што беше јасно дека на прв поглед нема што да се сомнева во оригиналноста на абхазиското вино.

Следниот пат дефинитивно ќе го купам оригиналното вино Chegem за да споредиме две идентични вина. Но, за сега ви покажувам што забележав во овие две вина. Сликав на етикетата на оригиналниот „Чегем“ од официјалната веб-страница на фабриката Сухуми „Вина и води на Абхазија“, која го произведува ова вино.

Сомнежите за оригиналноста на виното Chegem се појавија веќе во процесот на отворање на шишето. Виното внатре беше малку ферментирано, и така плута од шишето практично леташе како плута од шампањ.

Втората потврда дека виното не е оригинално беше нејзиниот вкус. Светлиот вкус на алкохол посочи дека ова вино најверојатно е лажно.

И третата работа што ми го привлече вниманието беше сообраќаен метеж. Ве молиме имајте предвид дека плута од оригиналниот "Ликни" е многу подолга од плута во лажна. И сликата на оригиналната плута е различна од сликата на лажната плута. Ова е јасно видливо на фотографијата што ја зедов.

Сега погледнете ги етикетите. Тие се значително различни. Признавам дека фотографија од шише со етикета од стар дизајн е објавена на веб-страницата на производителот. Затоа, уште еднаш, кога ќе одам во Абхазија на екскурзија со гости, дефинитивно ќе го купам оригиналниот „Чегем“. И ќе напишам друга статија))

Каде да се купи оригинално абхазиско вино

 1. Од искуство, препорачувам три места каде дефинитивно купувате квалитетни производи:
 2. Продавница во фабриката Сухуми „Вина и води на Абхазија“ Сухум, ул. Енергија, г. 5;
 3. Дегустација на приземјето на зградата на пештерите Нова Света Гора во Нова Света Гора;
 4. Централниот пазар во Гагра, ул. Абажега, на самиот крај на пресекот со улицата Сајат-Нова. Бројките на куќите, за жал, не се ни на картата. Затоа, навигирајте во насоките.

Постојат неколку павилјони на пазарот Гагра кои продаваат вино. Зедовме вино во павилјонот, кој се наоѓа на десната страна од скалите што водат до главната зграда на пазарот.Во Абхазија сè уште има места каде можете да купите вина со добар квалитет, но на други брендови. Talkе зборувам за нив во следните статии. Напишете ги своите прашања во коментарите, ќе ти одговорам.

Вино Лихни, Апсни, Псуу: карактеристики и карактеристики на абхазиските пијалоци, правилата на избор и потрошувачка

„Лихни“ е вино именувано по селото со исто име, кое беше резиденција на абхазискиот принц во 19 век. Локалната сорта на грозје Изабела има исклучителен и уникатен вкус, беше добиена како резултат на избор на европска сорта Витис Винифера и Американска Витис Лабруска.

Винарите на „Сухуми“ започнаа масовно производство на вино Лики во 1962 година, од тогаш производите самоуверено ја заземаат својата ниша меѓу светски познатите брендови и имаат освоено бројни награди кои го потврдуваат високиот статус.

Историјата на виното во Абхазија

Археолозите имаат докази дека античките цивилизации на овие места веќе биле запознаени со винарството. Етикетата „Апсни“ (вино кое се смета за душа на абхазискиот празник) е украсено со ликот на една од откритијата - „Бомбаран виноџија“.

Повеќе од 50 века, абхазијците сочувале рецепти и методи за чување вино. Традицијата да се закопаат глинени садови на земјата е сè уште жива денес, затоа што виното се стекнува со невообичаено рафиниран и хармоничен букет под вакви услови. Овој метод на зачувување и созревање на пијалок од грозје опстојува илјадници години, а сега има скоро керамички контејнери во скоро секој имот во Абхазија.

Долго време, природните абхазиски вина можеа да ги вкусат само домашните винари кои внимателно ги сочуваа и донесуваа семејните рецепти од генерација на генерација.

Индустриското производство брои дури од 1925 година, но виното производство стана конкурентно дури по реконструкцијата на винаријата Сухуми и воведувањето на италијанската производна линија во средината на 20 век.

Иновациите резултираа со нови сорти вина Амра, Чегем, Диосуркија и др. Но, традиционалните сорти, сакани од потрошувачите и многу пофалени од експерти, не ги оставија линијата за подвижни.

Карактеристики на абхазиските вина

Лозарите одгледуваат на овие делови од околу 60 сорти на грозје; и белите и црвените се еднакво добро зрели. Најчеста и најдобра за винарство - Ауасирхуа, Цоликури, Качич и сортата Изабела (Ахардан - во Абхазиски), која беше распространета во овие делови само во 19 век,.

Абхазијката Изабела е различна од истата сорта што расте и во другите региони во светот. Еднаш, лозата увезена од Америка беше прекрстена со локално диво грозје. Резултатот е сорта што им дава на вината уникатен вкус и арома, со изразен вкус на јагода.

Високиот квалитет на секое вино во Абхазија е предодреден од самата природа. Експертите уверуваат дека сорти на грозје запознати со сите на овие места се здобиваат со малку поинаков, поинтензивен вкус. Нема за што да се расправаме. Одморалиштето суптропски услови на Абхазија се карактеризираат со поголема влажност од друго место во западен Кавказ, лета се потопло, а зимите се поблаги.

 • Овие дарежливи дарови на природата - сонцето и топлината - овозможуваат бобинките да се полнат со сок и шеќер, нивниот необичен вкус го прави виното уникатно.
 • Дури и истата сорта на лоза која се одгледува во различни региони на Абхазија се разликува по вкус и арома.
 • Затоа, винарите имаат толку широк спектар на вина, со бели или црвени полу-слатки, десерт или суви вина за кои не се потребни ароми и вкусови во производството.
 • По жетвата, која лозарите на Абхазија трае од октомври до средината на декември, дојде редот на винарите.

Состав и букет вино

Првото вино што се произведува во винаријата Сухуми во индустриска скала беше црвениот десерт Букет од Абхазија. Оттогаш, брендот се смета за визит-карта на републиката. Пијалокот од бобинките на Изабела се одликува со длабока темна боја, за која самите Абхазијците ја нарекуваат „црно вино“. Тврдина - 16% вол.

Другите пијалоци на винарите на Сухуми станаа култни. Познавачи и дегустатори забележуваат дека сите сорти се лесни за пиење, различни во свежина и длабока арома.

Некои дури ги делат на „машки“ (зачинети, со нежен, вкусен вкус) и „женски“ (сладок и миризлив). Самите Абхазијци сметаат дека оваа поделба е условна.

Од античко време, виното се сметало за божествен подарок во овие делови, мелем за душата..

Поголемиот дел од асортиманот на винари е именуван за географските места на одгледување грозје и во чест на местата запеани во легендите на кавкаскиот народ, и едноставно убави агли на републиката:

 1. Лихни е село во областа Гудаута. Еднаш се наоѓаше тука кнежеството, и од тука започна ширењето на христијанството во Абхазија. Природното полуслатко вино „Лихни“ се смета за основа на која било (не само празнична) маса. Таа е направена од сорти Изабела одгледувани на овие места со голема содржина на шеќер во бобинки. Готовиот пијалок содржи 3-5% шеќер и има јачина од 9-11% вол. Усогласеноста со технолошкиот процес ви овозможува да добиете хармоничен кадифеен вкус со оригинален нежен букет вкус на јагода.
 2. Апсни - како што се нарекува Абхазија на абхазискиот јазик, а во превод звучи како земја на душата. Полу-слатко црвено абхазиско вино „Апсни“ се произведува уште од 1970 година. Добиено со ферментација на кантарион на неколку сорти на грозје - Мерлот, Саперави и Каберне Совињон. Пијалокот добива пријатна боја на калинка, хармоничен букет и кадифеен вкус. Тврдина 9-11% вол.
 3. Псуу - брза и висока вода река на абхаско-руската граница го даде името на друго вино. „Псуу“ е полу-слатка бела боја, со јачина од 9-11% вол. Историјата на неговото производство оди во далечното минато. Абхазијците ја направија класичната верзија на бобинките Цоликури. За индустриско производство, се користат мешавини од Ризлинг и Алигот. Традиционалниот свеж вкус и цветната арома додаваат раскош во пијалокот. Објавувањето на Псоу започна во 1962 година..
 4. Веќе во 21 век се појавија други „географски“ брендови на вина Сухуми: суво црвено „Чегем“, бело суво „Диоскурија“, полусуво црвено „Ешер“ и друго. Сите тие се направени од избрани сорти локално грозје.


Винарските производители на абхазија посветуваат посебно внимание на зачувувањето на традициите на гостопримството. Виното е важен дел од обредите и се смета за симбол на празниците: религиозно и секуларно.

Според стариот обред, невестата што влегува во новата куќа требаше да ја слушне песната на младоженецот. Оваа свадбена песна се вика Оредада (Радеда).

Како симбол на оваа химна, младенците во 2002 година развија нова сорта на светло природно суво.

Беше прогласен за класичен обред - „Рудеа“, виното се произведува од култната локална сорта на бобинки Изабела во согласност со традициите на винарството. Јачината на пијалокот со светла јагода вкус и арома не е поголема од 10%.

Како да разликуваме лажен

Како и секој производ што ја зголемува побарувачката, вината на Абхазија станаа предмет на подземно производство. Откривањето на лажен по надворешни знаци не е толку едноставно, а квалитетот на пијалок во шишиња драматично се разликува од оригиналот.

Кога купувате, треба да обрнете внимание пред се на етикетата. Оригиналните примероци што се користат од винаријата Сухуми може да се најдат на официјалната веб-страница. Отворање на шишето, обрнете внимание на плута. Шишињата плутани од производителот имаат издолжени корпи на кои има обележување дека се направени и во Абхазија.

Дури и додека се опуштате на Кавказ, треба да купите висококвалитетно абхазиско вино „Лихни“, „Букет на Абхазија“, „Псуу“ и кое било друго на местата на официјална продажба, а не на пазари или со раце.

Како да се користи

За да го ценат букетот со ароми и вкусови на виното на Абхазија, многу loversубовници одат на патување - туристичките агенции организираат одделни вински тури. Сознанијата составиле низа правила за употреба на одредена сорта.

Црното вино Апсси е полумастер, се служи разладено за десерти, овошје, топло - за месо. Полу-слаткото бело „Псуу“ е погодно за започнување со оброк - за мезе и салати.

„Лихни“ - до јадења со месо, и „Ешер“ - до топли јадења со пилешко.

Каде во Абхазија да се купи добро вино?

Мислам дека твоето прашање е точно и релевантно: навистина, многу туристи кои доаѓаат во Абхазија сакаат да донесат вино на своите пријатели и роднини како сувенир, бидејќи Абхазија е позната по своите вина низ целиот свет, а многу туристи го поврзуваат не само со топлото море и пријатните плажи но и со винарството.

Но, ... се поставува прашањето не само кои вина се претпочитаат да се купат „за сувенири“, туку и ... каде да се купат? На крајот на краиштата, купувањето шише вино со добро познато име во првата продавница за која станува збор не е гаранција дека шишето ќе ја содржи содржината што ви е потребна ...

Асортиманот на абхазиски вина е многу голем и разновиден, а многу од нив се навистина достојни пијалоци! Лихни, Апсни, Чегем, Радеда, Диоскурија ... списокот продолжува и натаму! Но, најдобро е да ги купите овие производи само во големи супермаркети или во ... соби за дегустација, кои се појавуваат сè повеќе во последниве години во Абхазија!

Денес, има простории за дегустација во скоро секој град во републиката - и многу од нив не се, како што обично се прифаќа, претставништво на одредена винарија, а се создадени специјално за забава на туристи во големи ресторани. Како и да е, изборот на алкохолни и вински производи презентирани во нив, како по правило, е доста достоен, а постапката за дегустација се одржува како шарено шоу!

Да не заборавиме дека многу добар шампањ се произведува и во Абхазија - кој се нарекува „Абхазиски шампањ“ (има различни типови на тоа - бела, розова, итн.). Осврти за тоа се многу добри! „Абхазискиот шампањ“ секогаш ќе биде прекрасна опција за подароци за турист кој ја посети оваа неверојатна земја на своите роднини и пријатели!

 • Што се однесува до домашните вина, тие може да се донесат од Абхазија „за сувенири“ на пријатели и познаници. Само не брзајте со нивното купување.
 • Пристигнувајќи во Абхазија, мора полека да интервјуирате неколку локални жители одеднаш за тоа каде и од кој сопственик можете да купите добро вино.
 • И само откако ќе го пробате вкусот на ова вино (и многу продавачи им овозможуваат на нивните потенцијални клиенти да го сторат тоа, дури и ако станува збор за купување на еден или два литри), можете да одлучите да купите!

Па, и конечно - уште една опција за купување абхазиски вина. Ако поради некоја причина не сте успеале да набавите вино во Абхазија, и навистина сакате да направите подарок за вашите познаници, корисно е да знаете дека во секој руски град, вистински абхазиски вина може да се купат во продавници на мало со големи ланци на мало (како на пример, Авоска "," Auchan "," Metro Cash & Carry, итн.).

Вина и води на Абхазија

Сопствени лозја и експериментална парцела креирана на устието на реката Гумиста, на која се изведува селекторска работа, како со традиционални сорти на абхазиско грозје, така и со увезено, им овозможува на „Вина и води на Абхазија“ да произведуваат вина со највисок квалитет.

Винаријата Сухуми, опремена со нови италијански и француски линии, емајлирани контејнери и специјално купени во Франција дабови буриња за складирање и обработка на вински материјали, флаширање вино во чешки стаклени шишиња, кои, пак, се запечатени со португалски корпи, која има ултра модерна лабораторија за техничка и хемиска контрола и персоналот на високо квалификувани специјалисти, постојано подобрување на нивото на професионално ниво - ова е објективно присуство на трговската компанија „Вина и води“ Абхазија “, што е пример за претпријатие на европско ниво.

Резултатот од работата на винарите е лесен, ароматичен, свеж и уникатен во своите букети вина на Абхазија, што одговара на најсложениот вкус.

Одгледување нови сорти на грозје, производство на скапи гроздобери вина, традиционална чача и создавање линија на висококвалитетни коњаци - ова се области на кои управувањето со компанијата смета за приоритет.

Треба да се напомене дека, сите овие години, со винаријата Сухуми управуваше античкото кнежевско апхазиско семејство Ахба, кое со посебна гордост продолжува да ги зачувува и развива традициите на производство на вино во Абхазија. Континуитет на генерации, семејни тајни, loveубов кон својата татковина и луѓето од Абхазија, тоа е гаранција за висок квалитет и гаранција за популарноста на абхазиските вина.

Производи на компанијата „Вина и води на Абхазија“

 • * Лихни
 • * Псју
 • * Апсни
 • * Анакопија
 • * Чегем
 • * Амра
 • * Ешер
 • * Радеда
 • * Диоскурија
 • * Букет на Абхазија
 • * Црвено десертско вино
 • * Црвено полумесечно вино
 • * Црвено полумесечно вино
 • * Црвено суво вино
 • * Црвено суво вино
 • * Црвено полусуво вино
 • * Бело полусмислено вино
 • * Бело полусуво вино
 • * Бело суво вино

2. Коњак

 • * Абхазиски коњак „Аинар“ *****
 • * Коњак Абхазија „Абхазија“ ***, 3 години стареење
 • * Коњак Абхазија „Абхазија“ *****, 5 години стареење
 • * Коњак Абхазија „Абхазија“ *******, 7 години стареење

3. Чача

Историјата на абхазиското вино се враќа многу пред нашата ера - ова го потврдуваат бројните археолошки откритија.

Најпозната од нив е бронзената фигура на „Бомборски Винпиет“ датирана од околу 1 милениум п.н.е. (етикетата вино „Апсни е гордо украсена со неговиот имиџ)“.

Пито за чување вино, откриено при ископувања кај Келасурскаја, theидовите потекнуваат од 5-4 век п.н.е. Вински садови се пронајдени и во замокот Баграт (Сухум), во урнатините на тврдината Анакопија.

Покрај тоа, античките историчари Ксенофон (400 н.е.) и Страбо (I век н.е.) пишувале за вековната култура на производство на вино на територијата на денешна Абхазија..

Ксенофон ги опиша вината на Диоскурија како „густа и силна, пријатна по вкус и се одликува со нивната арома“.

Најстарата епска нарда, со спомнување на лозата, виното и џгаките за нејзино складирање, зборува за развој на винарството кај предците на кавкаските народи.

Познати патници и географи на Царската Русија (С. Пушкарев, Ф. Трнау, В. Черњавски, С. Тимофеев) повеќе од еднаш обрнале внимание на грозјето и вината на Абхазија.

„Во Абхазија грозјето расте како лозје, и затоа, покрај култивираните локални сорти, постои значителен број сорти на диви и полу-диви грозје“, напиша рускиот научник М. Балас во еден од своите написи.

Познатиот руски земјопоседник Н.Н. Сметкој на почетокот на минатиот век имал намера да воспостави индустриско винарство на територијата на Абхазија. Дури направил одлични вина од домородни сорти, доделувал високи награди на престижни натпревари. Но, за жал, претстојната револуција не дозволи неговите планови да се материјализираат..

Во ерата на изградбата на социјализмот, индустриското винарство на Абхазија, создадено во 1925 година врз основа на селски фарми, е претставено од повеќе винарии, кои беа директно подредени на таква економска структура како грузискиот СЕЛТРЕС. Од 1950 година.

Започнува периодот на пораст на абхазиското вино. Ова беше ерата на вакви извонредни винари како Н.Б.Ачба, А. Сангулија, Хагба, С.Yа. Гамсонија, научникот од Камагуа, кој дал огромен придонес во описот и зачувувањето на домородните сорти на грозје.

Совладани се околу 1.500 хектари лозја, создадени се такви славни вински брендови како „Букет на Абхазија“, „Псуу“ и „Лихни“. Вториот ги освои срцата на многу милиони луѓе од Советскиот Сојуз; исто така беше специјално обезбеден за приеми од владата..

Виното „Лихни“ сè уште останува еден од брендовите на Абхазија.

Вино

Честопати, вината произведени во Абхазија се ставаат подеднакво со грузиските вина. Всушност, ова е сосема друга технологија, грозје и целосно оригинален вкус на вино. Толку специјално, за разлика од другите, има Пјуо вино.

Историска позадина

Историјата на абхазискиот народ и историјата на винарството во овој регион започнува во исто време. Амфори од глина со остатоци од вино биле пронајдени за време на ископувањата во слоевите од 3-ти до 2-ти век пред нашата ера. Овој метод на созревање на вино се користи во Абхазија и сега.

Најголемата откриена амфора содржела 200 литри пијалок, имала висина од 151 см и ширина од 98 см. Не е познато кој и кога засади лоза на овие падини, но античката Диоскурија (т.н. град Сухуми) ги доставуваше своите вина на Римјаните. Стариот грчки научник Страбо го спомнува тоа во својата историска референца..

Во 1925 година, неколку селски фарми вклучени во одгледување грозје беа комбинирани за да создадат винска линија на државно ниво. Овој датум може да се смета за историски почеток на индустриското производство на вино. Постојат одделни брендови на вина со одредени имиња.

Виното Псуу се нарекува река, природна граница на Абхазија со Русија. Овој бренд беше лансиран во 1962 година, кога индустриското винарство влезе во најславниот период..

Карактеристики на производството на абхамски вина

Десетици локални сорти на грозје имаат свој уникатен вкус и арома. Дури и на различни места, истата сорта ќе има свој посебен вкус. Ова се случува поради влијанието на разни природни и климатски услови, близина или оддалеченост од морето, почвата.

Абхазиското вино „Псуу“ традиционално се правело во лични фарми од чисто локално грозје од сортата Цоликалури. Подоцна, технолозите добија посебна мешавина со комбинирање на три сорти: „цоликаури“, „Ризлинг“ и „Ркацители“. Може да се сомневате во оригиналноста на виното, затоа што сортите со грозје Ризлинг и Ркацители кои го прават се популарни на многу територии.

Факт е дека со текот на времето, овие увезени сорти малку се мешаа со вистинските локални и го добија својот автентичен вкус и арома.

Вреди да се одбележи дека, според традицијата, бербата на грозје и работата со вино во Абхазија е чисто машка афера. И сортите на вино се популарно поделени на „машки“ - курва и повеќе зачинета и „женска“ - полусесија со ароми на бобинки и овошје.

Особеноста на одгледување грозје во селата: лозата не се испраќа до одредена позиција, дозволено е да се протега и шири каде што сака, добива целосна слобода на дејствување. Грозје собрани во ноември - декември.

Карактеризација на вино

Вино „Псуу“ - бел полумаскет, природно, од мешавина на грозје од три сорти. Пијалок од убава лесна боја на слама. Вкусот е сортен, лесен, со светли цветни тонови и пријатна сладост.

Јачината на пијалокот е 9-11%, содржина на шеќер: 32-35 g / dm.

Вина на Абхазија

Псуу не е единствениот бисер во друштво на абхазиско вино. Белата полу-сува „Анакопија“, полуслатка црвена „Лихни“, „Апсни“ се исто така традиционални за растението Сухум и познати за потрошувачот. Црвеното грозје Изабела се користи за производство на десерт црвено „Букет од Абхазија“.

По реконструкцијата, технолозите на фабриката создадоа нови сорти: суво бело „Диосуррија“, суво црвено „Радеда“ и „Чегем“, црвен полусушен „Ешер“ и „Амра“. Вината со суво црвена колекција „Ашта Лаша“ и „Атауад Гумиста Ахта“ ја претставуваа Абхазија на меѓународни изложби, каде беа наградени со високи награди.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Абхазиско вино псуо - преглед и прегледи, како да се разликува оригиналот