Најдобрите абхазиски вина лихни апсни пју и други

„Лихни“ - виното, именувано по селото со исто име, кое било резиденција на абхазискиот принц во 19 век. Локалната сорта на грозје Изабела има исклучителен и уникатен вкус, беше добиена како резултат на избор на европска сорта Витис Винифера и Американска Витис Лабруска.

Винарите на „Сухуми“ започнаа масовно производство на вино Лики во 1962 година, од тогаш производите самоуверено ја заземаат својата ниша меѓу светски познатите брендови и имаат освоено бројни награди кои го потврдуваат високиот статус.

Повеќе од 50 века, абхазијците сочувале рецепти и методи за чување вино. Традицијата да се закопаат глинени садови на земјата е сè уште жива денес, затоа што виното се стекнува со невообичаено рафиниран и хармоничен букет под вакви услови. Овој метод на зачувување и созревање на пијалок од грозје опстојува илјадници години, а сега има скоро керамички контејнери во скоро секој имот во Абхазија.

Долго време, природните абхазиски вина можеа да ги вкусат само домашните винари кои внимателно ги сочуваа и донесуваа семејните рецепти од генерација на генерација. Индустриското производство брои дури од 1925 година, но виното производство стана конкурентно дури по реконструкцијата на винаријата Сухуми и воведувањето на италијанската производна линија во средината на 20 век.

Резултатот од иновациите е нов сорти на вина „Амра“, „Чегем“, „Диосуррија“ и други, но и традиционалните сорти што им се допаднаа на потрошувачите и добија високи оценки од експерти, не ги оставија линијата за подвижни ленти.

Карактеристики на абхазиските винаЛозарите одгледуваат на овие делови од околу 60 сорти на грозје; и белите и црвените се еднакво добро зрели. Најчеста и најдобра за винарство - Ауасирхуа, Цоликури, Качич и сортата Изабела (Ахардан - во Абхазиски), која беше распространета во овие делови само во 19 век,.

Абхазијката Изабела е различна од истата сорта што расте и во другите региони во светот. Еднаш, лозата увезена од Америка беше прекрстена со локално диво грозје. Резултатот е сорта што им дава на вината уникатен вкус и арома, со изразен вкус на јагода.

Високиот квалитет на секое вино во Абхазија е предодреден од самата природа. Експертите уверуваат дека сорти на грозје запознати со сите на овие места се здобиваат со малку поинаков, поинтензивен вкус. Нема за што да се расправаме. Одморалиштето суптропски услови на Абхазија се карактеризираат со поголема влажност од друго место во западен Кавказ, лета се потопло, а зимите се поблаги.

Овие дарежливи дарови на природата - сонцето и топлината - овозможуваат бобинките да се полнат со сок и шеќер, нивниот необичен вкус го прави виното уникатно. Дури и истата сорта на лоза која се одгледува во различни региони на Абхазија се разликува по вкус и арома. Затоа, винарите имаат толку широк спектар на вина, со бели или црвени полу-слатки, десерт или суви вина за кои не се потребни ароми и вкусови во производството.По жетвата, која лозарите на Абхазија трае од октомври до средината на декември, дојде редот на винарите.

Состав и букет вино

Првото вино што се произведува во винаријата Сухуми во индустриска скала беше црвениот десерт „Букет од Абхазија“. Оттогаш, брендот се смета за визит-карта на републиката. Пијалокот од бобинките на Изабела се одликува со длабока темна боја, за која самите Абхазијците ја нарекуваат „црно вино“. Тврдина - 16% вол.

Другите пијалоци на винарите на Сухуми станаа култни. Познавачи и дегустатори имајте во предвид дека сите сорти се пијат лесно, се одликуваат со свежина и длабока арома. Некои дури ги делат на „машки“ (зачинети, со нежен, вкусен вкус) и „женски“ (сладок и миризлив). Самите Абхазијци сметаат дека таквата поделба е условна. Од античко време, виното се сметало за божествен подарок во овие делови, мелем за душата..

Поголемиот дел од асортиманот на винари е именуван за географските места на одгледување грозје и во чест на местата запеани во легендите на кавкаскиот народ, и едноставно убави агли на републиката:

  1. Лихни е село во областа Гудаута. Еднаш се наоѓаше тука кнежеството, и од тука започна ширењето на христијанството во Абхазија. Природното полуслатко вино „Лихни“ се смета за основа на секоја (не само празнична) трпеза. Таа е направена од сорти Изабела одгледувани на овие места со голема содржина на шеќер во бобинки. Готовиот пијалок содржи 3-5% шеќер и има јачина од 9-11% вол. Усогласеноста со технолошкиот процес ви овозможува да добиете хармоничен кадифеен вкус со оригинален нежен букет вкус на јагода.
  2. Апсни - како што се нарекува Абхазија на абхазискиот јазик, а во превод звучи како земја на душата. Полу-слатко црвено абхазиско вино „Апсни“ се произведува уште од 1970 година. Добиено со ферментација на кантарион на неколку сорти на грозје - Мерлот, Саперави и Каберне Совињон. Пијалокот добива пријатна боја на калинка, хармоничен букет и кадифеен вкус. Тврдина 9-11% вол.
  3. Псуу - брза и висока вода река на абхаско-руската граница го даде името на друго вино. „Псуу“ - бел полусетвит, со јачина од 9-11% вол. Историјата на неговото производство оди во далечното минато. Абхазијците ја направија класичната верзија на бобинките Цоликури. За индустриско производство, се користат мешавини од Ризлинг и Алигот. Традиционалниот свеж вкус и цветната арома додаваат раскош во пијалокот. Објавувањето на Псоу започна во 1962 година..
  4. Веќе во 21 век се појавија и други „географски“ марки на вина Сухуми: суво црвено „Чегем“, бело суво „Диоскурија“, полусуво црвено „Ешер“ и други. Сите тие се направени од избрани сорти локално грозје.

Винарските производители на абхазија посветуваат посебно внимание на зачувувањето на традициите на гостопримството. Виното е важен дел од обредите и се смета за симбол на празниците: религиозно и секуларно.

Според стариот обред, невестата што влегува во новата куќа требаше да ја слушне песната на младоженецот. Оваа свадбена песна се вика Оредада (Радеда). Како симбол на оваа химна, развиена е младенците во 2002 година и нова сорта на светло природно суво. Беше прогласен за класичен обред - „Рудеа“, виното се произведува од култната локална сорта на бобинки Изабела во согласност со традициите на винарството. Јачината на пијалокот со светла јагода вкус и арома не е поголема од 10%.

Како да разликуваме лажен

Како и секој производ што ја зголемува побарувачката, вината на Абхазија станаа предмет на подземно производство. Откривањето на лажен по надворешни знаци не е толку едноставно, а квалитетот на пијалок во шишиња драматично се разликува од оригиналот.

Кога купувате, треба да обрнете внимание пред се на етикетата. Оригиналните примероци што се користат од винаријата Сухуми може да се најдат на официјалната веб-страница. Отворање на шишето, обрнете внимание на плута. Шишињата плутани од производителот имаат издолжени корпи на кои има обележување дека се направени и во Абхазија.

Дури и да се одморите на Кавказ, треба да купите квалитетно абхазиско вино “Ерменија„,„ Букет на Абхазија “,„ Псуу “и која било друга на места на официјална продажба, а не на пазари или со раце.

Како да се користи

За да го ценат букетот со ароми и вкусови на виното на Абхазија, многу loversубовници одат на патување - туристичките агенции организираат одделни вински тури. Сознанијата составиле низа правила за употреба на одредена сорта. Црвеното вино „Апсни“ е полумастер, се служи разладено за десерти, овошје, топло - за месо. Полу-слаткото бело „Псуу“ е погодно за започнување со оброк - за мезе и салати. „Лихни“ - за јадења со месо и „Ешер“ - за врели пилешки јадења.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Најдобрите абхазиски вина лихни апсни пју и други