Полу-слатко црвено вино `апсни`

Вино Апсни„Земја на душата“, се преведува зборот „апсни“. Апсни виното е бисер на абхазиските винари. Пијалокот е достапен уште од 1970 година. Тврдината на ова црвено полумастерско вино е 9-10%. Се прави од грозје од грозје Мерлот, Каберне Совињон, Саперави. Во 2001 година, доби златен медал на Московскиот меѓународен форум, но и во свинче банка има неколку награди за гран-при и други ознаки на меѓународни изложби.

 • Цоликури;
 • Изабела
 • Качиќ;
 • Ауасирхуа и други.

Историјата на виното во Абхазија

На територијата на Абхазија, започнал да се прави хоп-пијалок неколку милениуми пред нашата ера. Претходно траги од винарство биле откриени на Блискиот исток. Така, Абхазија е втор регион каде се наоѓаат цивилизации запознаени со производството на вино..

Главниот доказ е жолчката, каде се зачувани семки од грозје. Абхазија е медитеранско место и, според некои научници, грозје може да расте тука дури и пред појавата на човекот.

Дури и во епот на Нарт, хероите ја одзедоа лозата од великаните, со тоа покажувајќи го неговото значење. Научниците веруваат дека тие започнале да ја одгледуваат Бери во бронзеното време. Затоа, важноста на пијалокот е докажана уште во античко време. Главниот факт на античката винарија се смета за бронзена фигура, пронајдена во селото Бомбора.

Harvestетва на грозје

Само мажите собираат грозје. Бобинки кои ќе се користат за правење вино се обработуваат во фази. Прво, грозјето е смачкано. Следно, кантарион се става во специјална дрвена коритото. Додека кантарион талка, коритото не е отворено. Само по некое време, тие ја отстрануваат плута и го отстрануваат ферментираниот сок во садот, а потоа истурете го во глина или дабови буриња. Во исто време, ништо не се додава на пијалокот и се остава на зреење, а потоа и за складирање.

Карактеристики на абхазиското вино „Апсни“

На етикетата „Апсни“ се пробива „Бомборски винопиети“ - човек со вински рог. Оваа фигура била откриена од археолозите на територијата на Абхазија. Реткоста е стара најмалку 4000 години. Така, винарството во Абхазија се развило веќе во вториот милениум пред нашата ера..

БукетВино во чашиВкусот на Апсни е густо сладок, полн со тело, со суптилна киселост. Букетот е хармоничен и униформа, не е поделен на посебни ноти. Нежната миризлива црна рибизла и изразениот вкус на грозје од грозје се чувствуваат и перцепираат. Нежноста и суптилноста на букетот зависи од технологијата на производство. Пијалокот не содржи вештачки адитиви.

Вреди да се одбележи дека началникот на винаријата Сухуми Ахба Николај е внук на славна винарија и потомок на најстарото кнежество семејство. Постои легенда дека тој знае семејни тајни и безбедно ја применува античката техника на производство во модерното производство.

Карактеристики на производство

„Апсни“ се произведува само во винаријата во Сухуми, која е дел од загриженоста „Вина и води на Абхазија“. Фабриката започна да работи во 1930 година. Во 1999 година, беше направена сериозна и импресивна реконструкција. Сега компанијата е опремена само со модерна опрема.Апсни е полузвучно природно вино; не се додава шеќер. За производство на користење повеќе слатки сорти на бобинки. Грозјето се бере кон крајот на октомври, во кое време бобинката ја достигнува саканата содржина на шеќер..

Веднаш штом пијалокот ја стекне саканата јачина, садот со сенф се лади на 3 степени, запирајќи го процесот на ферментација. Така, се задржува дел од природниот шеќер, нежна арома и вкус.

Како да се напие Апсни

„Апсни“ пред да служи на масата треба да се олади на 15-18 степени, и да се истури во класични чаши за вино. Пијалокот оди добро со зеленчук (скара), пржено месо, овошје, разни сирења, па дури и врело. Се препорачува да се чува отворено шише во фрижидер, но не повеќе од еден ден.

Сознанијата на интоксицираниот пијалок забележуваат дека „Апсни“ се пие многу лесно, интоксикацијата се јавува незабележливо и нежно. Затоа, можете да го изгубите резултатот од пијани очила. Степенот на интоксикација може да го почувствувате само на крајот на празникот, кога дегустаторот на вино се крева од масата.

Популарни вина на Абхазија

Абхазиски вина

Сите вина во Абхазија обично се поделени на „Femaleенски“ и „машки“. Првите се слаби, нежни, слатки, со светла арома на грозје, вторите се силни, зачинети и курва.

Црвени и бели вина

Црвени вина:

 • Вино Лихни„Руеда“ - природно суво вино од грозје Изабела. Јачината од 10-12%, направена од 2001 година;
 • „Букет на Абхазија“ - десертно вино од грозје Изабела. Година на ослободување - 1928 година, тврдина 16%;
 • „Лихни“ е полусладок од Изабела. Година на ослободување - 1962 година, тврдина 9-11%;
 • „Апсни“ - полусерта од грозјето Мерлот, Каберне Совињон и Саперави. Година на ослободување - 1970 година, тврдина 9-11%;
 • "Ешер" - природно полусуво од грозје Изабела и други црвени сорти. Година на ослободување - 2002 година, јачина 9-11%;
 • „Чегем“ - сув од Каберне. Година на ослободување - 2002 година, тврдина 10-12%;
 • "Амра" - полусуво од избрано и големо грозје. Година на ослободување - 2002 година, јачина 9-11%;
 • "Ачандара" - црвено пенливо вино.

Вино ПсоуБели вина:

 • Псуо е полу-сладок. Класичната верзија на сортата Цоликуури, исто така, произведува мешавина од Алигот и Ризлинг. Година на издавање - 1962 година, тврдина 9-11%;
 • „Анакопија“ - полусуво грозје од Ркацисели и Ризлинг грозје. Година на ослободување - 1978 година, тврдина 9-11%;
 • "Диоскурија" - суво од избрано бело грозје. Година на ослободување - 2002 година, тврдина 10-12%.

Список на најдобрите абхазиски вина

Се разбира, сите абхазиски вина заслужуваат внимание, но некои од нив се најпопуларни локални жители и гости на Абхазија:

 1. Вино „Лихни“ полусуво црвено. Направено од грозје Изабела. Вкусот е исклучителен и кадифеен, различна арома на јагоди. Виното се служи со свежо овошје и јадења со месо. Кога се служи правилно, совршено се открива вкусот на пијалокот. Пијалокот го носи името по регионот Абхазиско производство на вино. Во градот Лихни е античка, единствена црква. Виното се здоби со популарност заради присуството на разни настани во градот..
 2. Вино Ешер млади, производството започна во 2000 година. Произведено од мешавина од црвено грозје со Изабела. Ешер е прекрасно и уникатно место во Абхазија. Ова е најстарата населба каде што од памтивек, винарите правеле курва пијалок. Букетот е тенок и Бери, бојата е рубин, длабок и богат. За целосно откривање на вкусот, треба да се сервира со јадења од врело пилешко месо и месо.
 3. Вински чегемВино „Чегем“ релативно млад, но веќе успеа да ги освои срцата на дегустаторите и зазеде посебна позиција. Името на пијалокот потекнува од населбата со истото име на планините во Абхазија. „Чегем“ - суво црвено вино, се состои од избрано каберно грозје. Бериот дава неверојатен и светла сладок вкус, малку воочлив застапеност, но и мала горчина. Ова вино треба да се чува на температура од 5 до 19 степени, рокот на траење е неограничен.
 4. Вино Апсни полу-црвено. Изработено од три сорти на грозје. Благодарение на оваа мешавина, пијалокот станува уникатен, стекнува кадифеен вкус и мекост. Бери ноти се чувствуваат. Пијалок од многу заситена сенка, со светла и исклучителна арома. Употребата треба да се олади. За целосна сензација на светлиот вкус, најдобро се сервира со домашни колачи или чоколадни десерти, овошје. Но, исто така и „Апсни“ оди добро со месото.
 5. Вино Псоу полусмит. Именуван е по една убава река чии води течат по должината на границите на Русија и Абхазија. Благодарение на мешањето на различни сорти, се добива интересен и одличен пијалок со хоп со цветен вкус. Има свеж мирис и посебен вкус. Бојата на пијалокот потсетува на бојата на свежа слама. Послужете го Псуо разладено со овошје или салати..
 6. Вино Ашта Лаша суво црвено. Тие се направени од сорти на грозје Саперави и Оџалеши. Издржајте го пијалокот во буриња најмалку 10 месеци и повеќе од една година во шишиња, јачина 13%. Вкусот на „Ашта Лаша“ е богат и богат. Финишот има слабо дрвени ноти. Аромата е многу длабока и овошна, со допир на малини, цреши, сливи. Благодарение на сортата на црвено грозје, бојата е заситена, рубин. Се препорачува да се служи на температура од 21 степен. Пијалокот совршено ги надополнува садовите од месо, зеленчук (скара).
 7. Вино „Атауад Гумиста Ашта“ суво црвено. Името во превод значи „принц“ и го носи името на првиот основач на производство на вино - Николај Батович Ахба. Изработени се од грозје Каберне Совињон, Мерлот и Каберне Франк. Старее во барел најмалку 10 месеци, а потоа во шише најмалку една година. Пијалок со неверојатен, курва вкус, со ноти на диња. Топол вкус со допир од малина и црн пипер. Виното е темна рубин боја, со богат и грациозен мирис. Подобро е да се сервира со месо, сирење, игра.

Благодарение на вековната традиција и современите технологии на производство, сите вина на Абхазија имаат гарантиран квалитет. Виното „Лихни“, „Апсни“ е најпродаваното вино во земјата. Секоја година, пијалоците со апхазиски пијалоци стануваат популарност не само во Русија, туку и во земјите од блиска и далечна странство.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Полу-слатко црвено вино `апсни`