Апсни црвено вино - бисер на абхазија

Црвено вино Апсни

Абхазиските вина се исто така популарни како грузиски, француски и шпански алкохолни пијалоци.. Но, во споредба со нивните странски „колеги“, нивните трошоци се неколку пати пониски, а квалитетот понекогаш не е полош.

Затоа, во принцип, секој може да ужива во уникатниот вкус и аромата на одличното вино Апсни.

Самите производители на овие алкохолни производи тврдат дека ова вино започнало да се произведува пред неколку милениуми. Затоа преведен на руски, неговото име звучи како „Земја на душата“.

фотографија 1

Општо е прифатено дека само откако ќе го пробате ова вино, можете целосно да се фрлите во бојата и оригиналноста на самите Абхазијци и да се поттикнете со вистинска почит кон нив. И, всушност, начинот на кој е.

Помош! Овој алкохолен пијалок од грозје беше официјално произведен уште од 1970 година..

Оттогаш, таа започна да се извезува во различни земји во светот, каде што скоро веднаш се здоби со огромна и трајна популарност. Покрај тоа, за своја употреба на Апсни, Абхазијците почнаа да произведуваат пред повеќе од еден век.

Всушност, Апсни е полу-слатко црвено вино со богата арома и курва вкус што остава долг вкус на грозје во устата долго.

фотографија 2

За производство на овој алкохолен пијалок денес и од самиот почеток на производството на ова вино користете три грозје:

 1. Саперави,
 2. Каберне
 3. Мерлот.

За да се зачува уникатниот и богат вкус на Апсни, грозјето се бере на самиот почеток на октомври, односно тие вршат доцна берба на суровини кога бобинките се целосно зрели и достигнале максимална концентрација на содржина на шеќер.

 • Боја на вино заситена темно рубин, со благородни црвени плима.
 • Просечната јачина на овој алкохол од грозје е десет вртења, содржината на шеќер во него се движи од 14 до 45 грама на литар.


Виното излегува во продажба во шишиња со затемнети стакло, волумен 0, 75 л.

Плута од таков пијалок секогаш е направена од природни материјали.

Важно е! Во производството на ова вино, производителот користи вода од само 16 природни артезијци, кои се официјално во сопственост на производителот.

Во моментов уникатни права на производство и продажба. Апсни припаѓа фабрика „Вина и води на Абхазија“, кој се наоѓа во градот Сухуми - во самиот центар на оваа земја.

фотографија 3

Процес на производство

Од отворањето на винаријата Сухуми и до 1930 година, на неа беше поставена традиционална опрема. Сепак, во 1930 година беше извршена голема реконструкција на производствените капацитети..

Како резултат, сега произведуваат вкусно и ароматично вино со најсовремена опрема..

 • Апсни е полу-слатко природно вино, степенот на нејзината сладост директно зависи од содржината на шеќер во самото грозје. Бидејќи во текот на производниот процес, самиот производител не додава гранулиран шеќер.
 • Самата технологија на производство е уникатна.. Виното талка во специјални садови додека не ја достигне посакуваната сила. После тоа, лозарите вештачки го запираат самиот процес на ферментација. За ова, во специјални простории виното се лади доста брзо на температура од 2 степени над нулата. Благодарение на оваа нијанса, шеќерот во готовиот пијалок останува во доволна количина и неговото дополнително додавање не е потребно.
 • Само многу добро зрело грозје има голема содржина на шеќер., што се собира во Абхазија веќе кон крајот на есента. Само во овој случај, можете да добиете традиционален и оригинален алкохолен пијалок од грозје..


Помош! Правилно подготвеното абхазиско вино од овој бренд не може да има вкус и арома на алкохол, нема нечистотии и што е најважно, талогот во него практично не се истакнува во шишиња, а ако е така, тој е само светло во боја.

Сегашните Апсни се флашираат само во контејнери изработени од темно стакло од чешки стакленици на стакло.

слика 4

Се верува дека само таквите контејнери можат правилно да го сочуваат пијалокот долго време..

Природната плута со брендирано лого не само што е знак на оригинални производи, туку и сигурно го штити самото вино од непотребен контакт со надворешниот свет, обезбедувајќи целосно зачувување на неговата арома и вкус.

Помош! Следејќи ги резултатите од последните три години, виното „Апсни“ е еден од петте лидери во извозот во Русија.

Логото на брендот на овој алкохол е слика на маж со вински рог во рацете. Точно истата фигура беше пронајдена при ископувања на територијата на оваа земја..

Благодарение на овој археолошки наод, научниците беа во можност да заклучат дека виното во Абхазија започна да се произведува уште во 2 милениуми пред нашата ера. И денес, винарите во оваа земја со голема почит и трепетливост го почитуваат почитувањето на сите традиции и правила за подготовка на ова вино..

Погледнете го видеото што ги опишува карактеристиките и процесот на производство на абхазиските вина:

Како да се користи?

Самите Абхазијци веруваат дека Апсни е најдобро одговара и за гала семејна вечера и за средба со важни гости.

Во исто време, за да уживате во неговиот вистински и богат вкус и арома, треба да го пиете строго во согласност со одредени правила:

 • За разлика од другите црвени вина, Апсни треба да се излади малку пред употреба. Се верува дека само на температура од 16 степени над нулата овој алкохолен пијалок од грозје го открива својот полн вкус и богата арома. Затоа, не заборавајте да го поставите шишето Apsny пред празникот во долниот оддел на фрижидерот за период од еден до три часа.
 • Истурете го пијалокот во специјални чаши за црвено вино, пополнувајќи ги малку повеќе од половина. Многу е важно да ја задржите чашата што е можно пониска од ногата, а не во близина на самата чаша, како што е вообичаено. Така, Апсни ќе биде сигурен заштитен од предвремено греење и од губење на својата уникатна арома.
 • Пред првата голтка вино, дефинитивно треба длабоко да ја вдишувате нејзината арома, или уште подобро, тресете го пијалокот малку во самата чаша. Со аромата треба да започне вистинското запознавање со Апсни
 • Пијте алкохол треба да бидат во мали голтки и секогаш со аранжманот. Виното може да се одржи во устата за неколку секунди за целосно да доживеете како полека го открива својот богат вкус..
 • Апсни е задолжително, но вреди да се направи тоа барем неколку минути по голтка. Во спротивно, едноставно нема да биде можно да се почувствува богатиот вкус на абхазиско вино..

Мезе

Ако зборуваме за закуска за овој прекрасен алкохол, тогаш вреди да се земе пример од самите Абхазијци. Па, кој, ако не и нив, со сигурност знае со што најдобро се комбинира нивниот традиционален алкохолен пијалок.

слика 5

Според жителите на Абхазија, најдобро е да се пие Апсни заедно со:

 1. Топла јадења со месо. Ова вино оди особено добро со скара или месо на скара. Вистинските познавачи на овој пијалок велат дека најдобрата опција е прженото јагне.
 2. Живина и пржената и зовриената игра исто така помага да се открие вкусот и аромата на овој алкохол од грозје.
 3. Ако зборуваме за полесни опции за закуски, тогаш може да биде домашни сирења, разни зелени и свеж зеленчук.

Внимание! Никогаш не вреди да се послужува на абхазискиот Апсни со какви било слатки или слатки производи..

Ако сакате да уживате во ефтино, но навистина ароматично, вкусно и природно абхазиско вино, тогаш дефинитивно треба да го купите Апсни.

Ова вино изненадувачки ги комбинира најдобрите традиции и модерната технологија, а правилно избраната ужинка за тоа само ќе го подобри искуството на овој алкохол..

Сподели на социјалните мрежи:

» » Апсни црвено вино - бисер на абхазија