Лихни - познатото црвено вино од абхазија

Лихни

Виното се смета за најстариот пијалок во светот. Црвениот Ликни потекнува од сончевата Абхазија, татковината на вкусните вина, каде виното се почестува и се почитува, пијалокот припаѓа на трпеза полу-слатки црвени вина, а тој е направен од строго одредена сорта на грозје. Лихни - вино кое има уникатен вкус со лесни ноти на јагоди, иако оваа дива Бери не е вклучена во неговиот рецепт.

Историја на абхазиското вино Лихни

Абхазија е одамна познат по своите вина, винарите од овој регион од генерација на генерација поминаа рецепти за најисклучителни и вкусни алкохолни пијалоци. Историјата на појава на рубин боја на Лики е поврзана со популарната сорта на грозје - Изабела. Во средината на 20 век, овој вид Бери стана главната компонента за правење вино..

дестилерија

Лихни беше лансирана во 1962 година, а пијалок беше направена во винаријата во Сухуми. Тој скоро веднаш го освои признавањето на гурманите и познавачите на природното вино. За да се создаде овој пијалок, бил земен рецепт за кнежевскиот наследник, принцот Ахба. Се верува дека тој го измислил за неговата сопруга, така што Ликни припаѓа на женската категорија.

Исто така, интересна е историјата на името на овој пијалок. Во Абхазија постои античка населба Лихни. На почетокот на 19 век (во 1808-1864) на ова место беше главен град на абхазиското кнежество. Сега за тие времиња потсетува на урнатините на кралската резиденција и други историски градби со извонредна убавина. Историското место стана родно место на истоимениот алкохолен пијалок.

Лики е наречен принц на абхазиските вина, бидејќи неговиот вкус е единствен, а кралската личност го измислила рецептот. Овој величествен пијалок се уште се произведува во Абхазија и се сака во многу земји во светот, а квалитетот на производот внимателно се следи.

Функција за производство

Лихни е полу-слатко црвено природно вино, направено од Изабела. Главната работа е дека грозје за производство расте во Абхазија, бидејќи локалниот вид е хибрид на диво грозје и се одгледува. Бобинки за алкохол се собираат кога ќе бидат целосно зрели и ќе ја добијат посакуваната сладост..

Тесно се следи процесот на создавање „пијалок на боговите“. Започнува со собирање и примарна обработка на бобинки. Во оваа фаза, добиените суровини се испраќаат во сепараторот за дробилки, каде што грозјето се исклучува од гребенот (гранките на кои се држат бобинки), се меси и се добива пулпа. Важно е семето да остане недопрено, во спротивно тоа ќе влијае на вкусот на финалниот производ.

контрола на квалитетот на виното

Каша е мешавина од сок, кора и семе од грозје. Се става во специјални резервоари и се чисти од несакани бактерии. Потоа суровините се истураат во дрвени буриња направени од даб. Резервоарите не се целосно исполнети - 80-85%. Тие додаваат природен квасец од квасец. Во оваа фаза, содржината на барелот се нарекува задолжителна.

По ова, започнува процесот на ферментација. Во тоа време, сокот се претвора во вино. Примарната температура на ферментација е + 28 ... + 33 ° С.

Процесот трае неколку недели. Кога ќе дојде вистинскиот момент - виното ја доби својата сила - тие почнуваат да го истураат. Прво тече највисок квалитет на вино, преостанатиот кантарион е притиснат. Виното што беше примено прво се лади на + 2 ... + 3 ° C. Може да се меша со пресувана состојка. Ова е само за да се осигура дека пијалокот ја има потребната структура..

 1. По сите манипулации, виното се истура во сад и се остава 10 дена. За тоа време, пијалокот „почива“ и се чисти. Сите процеси во него застануваат.
 2. Во последната фаза, производот се испраќа до комитетот за дегустација за испитување и, по одобрувањето, се истура во стаклени шишиња. Ликј има тврдина од 9-10% вол. со минимална содржина на шеќер од 3-5%.
 3. Пред флаширање, виното поминува контролна филтрација и пастеризација.

Најчистиот производ за производство на вино паѓа на маса. Ова го потврдуваат бројните награди, вклучително и златниот медал на меѓународниот форум „Индустрија за пијалоци“, што се одржа во Москва, и сребрениот медал на меѓународната изложба „Prodexpo 2015“.

Цена во руските продавници

Можете да купите оригинално абхазиско црвено вино во специјализирани продавници и супермаркети во Русија. Цената за природно вино со одличен квалитет не е многу висока и се движи од 500 до 600 рубли по шише 0,75 литри. Производ по поприфатлива цена може да биде лажен. Важно е да се обрне внимание на етикетата и присуството на акцизен печат.

Како и со што да се напие Ликни

Ликј има хармоничен, нежен вкус. Пијан е разладен на температура од + 16 ... + 18 ° C.

 • За чаша кадифе пијалок, сирења од разни сорти, ореви, јадења со месо од јагнешко месо, телешко месо, дивеч или живина се служат како закуски. Рубин алкохол е погоден за зеленчук на скара, печурки. закуска со вино
 • Од овошјето, се препорачува да се избере не многу кисело, но не и слатко овошје, за да не го расипат вкусот букет од црвено вино.
 • Лихни не пијте со агруми и со производи кои имаат кисел, лут вкус. Покрај тоа, не се препорачува пиење црвени вина од која било марка со конзервирана стока, бидејќи вторите го прекинуваат вкусот на самото вино.
 • Кога користите Lykhna, важно е за нив да не се вклучуваат и да покажат чувство за пропорција. Ова е благороден пијалок кој бара соодветно однесување..

Лихни има оригинален вкус. Црвеното вино се пие нежно и со задоволство. Се верува дека после тоа нема мамурлак.

Прегледи

Игор, 28 години, Москва

Јас сум убител на црвено вино. Имав и шанса да го испробам природниот Абхазиец Лихни. Можам да кажам дека е пијан лесно и има пријатен вкус. За мој вкус, пијалокот е поблизу до слатките црвени вина, но овој факт воопшто не го расипува. Лихни во раце

Екатерина, 48 години, Севастопол

Видов оригиналниот Ликни на роденденот на еден пријател. Веднаш ми се допадна црвено вино, па си купив шише. За мој вкус, тоа не е ниту слатко ниту кисело. Ова е златното средство што ќе ги задоволи loversубителите на слатки и суви вина. Задоволен од цената. За таков квалитетен производ платив 470 рубли.

Никита, 31 година, Киров

Јас многу ги сакам абхазиските црвени вина, а Лики не е исклучок. Тоа е вкусно и не е силно, но под услов да не е лажен. Еднаш купив производ со исто име, но воопшто не беше природно вино што го испив претходно. Лажниот испадна дека е посилен и кисел. По неа, воопшто немаше таа смисла за вкус и наутро ми се повреди главата, што не се случува по оригиналната Лихна.

Neан, 35 години, Јалта

Веќе долго време сум запознаен со ова вино. Наликува на домот, што го пробав со дедо ми на Крим. Се пие лесно, вкусот е пријатен, умерено сладок. Овој пијалок во боја на рубин е совршен за празнична маса или романтична вечера. Красное Лихни - одлична алтернатива на скапиот алкохол.

Како црвена, не многу слатка, со пријатна арома на вино. Лихни целосно ги исполнува овие критериуми. Пијалокот има интересен Бери вкус. Не е курва. Честопати го земам Ликни ако одам на посета, затоа што мислам дека е совршен за секоја маса. Сакам да го пијам со месо или да додадам во маринада за скара.

Владислав, 52 години, Самара

Не сум зависник од алкохол. Еднаш имав шанса да го вкусам црвениот Лихни. Не изгледаше непријатно, туку спротивно. Се пие нежно, не гори, не кисело. Ова е единственото вино што можам да го пијам, така што на празници го купуваме само..

Во Абхазија, компанијата за вино и вода на Абхазија е монопол во производството на вино. Во Русија увозот го спроведува ексклузивниот партнер Мистрал Алко. На веб-страницата на производителот се вели дека фабриката поседува 700 хектари лозови насади, кои дури и во многу успешна година не се во можност да произведат повеќе од 5 милиони шишиња суровини. Покрај тоа, секој потрошувач знае дека скоро секој руски супермаркет е полн со вино на Ликни.

Во 2004 година, кога немаше политички скандал поврзан со Абхазија, а беше дел од Georgiaорџија, главниот винар на овој регион рече дека нема доволно залихи на вино, па затоа се купуваат на големо од Молдавија и Аргентина, односно кантарион се купува во тенкови. Логично е да се претпостави дека рефус (т.е. во форма на кантарион во буриња) Аргентина и Молдавија ќе продаваат суровини со исклучително низок квалитет, затоа што е сосема можно да се направи вино сами од квалитетни суровини и да го продадете под името на вашата земја и вашата марка.

Во 2014 година, кога Абхазија веќе стана независна (иако непризнаена) држава, обичаите на Абхазија објавија дека пристигнале 623 милиони руб 62и во Абхазија за вински материјали.

Вреди да се напомене дека за време на периодот на санкции против Русија за Молдавија, продавањето на вино од ниско ниво преку Абхазија е вистинско елодирадо. Во Европската унија, молдавското вино воопшто не се цитира (има чудовишта на пазарот во Италија, Шпанија и Франција) и нема можност да се продава вино директно во Русија. Затоа, продажбата на вински материјали преку Абхазија во Русија беше организирана под маската на абхазиското вино „Лихни“ и „Апсни“, „Букет на Абхазија“, „Псуу“. За Абхазија, ова е исто така прилично профитабилен проект: тие препродаваат ефтино вино со многу добра профитабилност, притоа не ризикувајќи ништо посебно. За време на периодот на грузиското ембарго, ова е доволно добар начин за надополнување на буџетот. Русите добиваат можност да купат вино со низок квалитет под маската на абхазиското вино по висока цена (со оглед на тоа што винскиот материјал неколку пати ги преминал границите на разни држави, а такси се плаќале секој пат).

Покрај тоа, скоро целото молдавско вино (и, според тоа, „абхазиско“ направено од него) е направено од грозје Изабела, од кое виното не може да се направи категорично според правилата на ЕУ заради високата токсичност на добиеното вино: содржи неприфатливо висока содржина на метил алкохол што може да му наштети на човечкото тело.

Вкус

Карактеристична карактеристика е изобилството на критики за овој производ. Поточно, Дмитриј Федоров, директор на Независниот вински клуб, го карактеризира виното Лихни како класично абхазиско вино со висока содржина на роза колкови. „Ова е дефинитивно Абхазија, што е тешко да се меша. Наметливи шипинка во аромата, како и скоро целосно отсуство на сорти на грозје што се камуфлирани ... со шеќер “.

Денис Руденко и Алекс Екслер, исто така, силно го критикуваа односот цена-квалитет на абхазиските вина, нарекувајќи ги високо преценети. Г-дин Руденко зборуваше прилично грубо за целиот сегмент на абхазиски вина: „Ако сакате да одберете замачка за 350 рубли по шише, марината“.

Од Московскиот центар за хигиена и епидемиологија велат дека во 2011 година за студијата биле примени 93 марки абхазиско вино, од кои 22 парчиња генерално не ги исполнувале барањата за хигиена..

https://frullato.ru/vino/vino-lykhny

Карактеристики на абхазиските вина

Абхазија има одлична географска локација и клима со висока влажност, релативно блага зима и топли лета. Сите овие фактори имаат позитивен ефект врз ртење на бобинки од грозје. Тука се одгледуваат само вообичаени сорти на грозје: бел Цоликури и црвена Изабела, како и Качиќ и Ауасирхуа.

Глина стомна за вино

Процесот на правење вино во Абхазија, како и во другите региони на вино, е поделен во стандардни фази, но има и свои посебни карактеристики. Во првите фази, жетвата се бере. Бобинки се берат со рака, од мажи. Тогаш јата се кршат, добиената мешавина се испраќа до коритото на дрво со дупка на дното. Оваа дупка се затвора додека не заврши ферментацијата. Само после тоа плута се отстранува и виното се собира во специјални садови. Тогаш созрева во глинени чаши..

Видови вина од Абхазија

Најпознатите црвени абхазиски вина:

 • Радеда;
 • Букет од Абхазија;
 • Лихни;
 • Апсни;
 • Ешер;
 • Чегема;
 • Амра
 • Ачандара.

Бели вина:

 • Псоу;
 • Анакопија
 • Диоскурија.

Следно ќе се сметаат за најдобри вина на Абхазија.

Абхазиско вино „Лихни“Лихни

Полу-слаткото вино „Лихни“ е направено од сортата грозје Изабела. Има кадифена, оригинален вкус со арома на јагода. Служат треба да бидат со јадења со месо, свежо овошје. Поради правилното послужување, совршено се открива неговиот вкус и арома.

Виното е именувано во името на уникатен регион за производство на вино во Абхазија. Во Ликни има многу позната стара црква (мала копија на црквата Питсунда). Виното се здоби со дополнителна популарност заради присуството во посебни пригоди. Достапно во шишиња од 0,75 литри. Јачината на пијалокот е од 9 до 11%.

Вино „Ешер“

Ешера

Прилично младо вино. Производството започна во 2000-тите. „Ешер“ е црвено полусуво вино. Направено од Изабела, заедно со различни сорти на црвен куп бобинки. Името на виното доаѓа од прекрасно катче во Абхазија - Ешер. Ова е најстарото село во кое вистинските винари прават многу убави вина со многу векови..

„Ешер“ има длабока рубин боја и нежен бери букет. За да може целосно да се открие вкусот и аромата, најдобро се служи со месо и топла чинија со пилешко.

Шише вино има стандарден волумен од 0,75 литри и не се разликува по сила од претходното.

Вино „Чегем“

Чегема

И покрај фактот дека виното се произведува неодамна, веќе успеа цврсто да заземе посебно место и да ги освои срцата на потрошувачите. Името на пијалокот потекнува од село во планините на Абхазија.

Ова е суво црвено вино од Абхазиј. Се состои од висококвалитетна сорта на црвено грозје „Кабернет“, следејќи ги посебните методи за правење вино. Посебна сорта му дава на пијалокот зачудувачки сладок вкус и малку забележлива строгост, како и слаба горчина и овошна арома. Идеално се служи со црвено месо.

Чувајте го „Чегем“ на одредена температура (6-19 степени). Рок на употреба на производот не е ограничен. Тврдина - од 10 до 21%.

Абхазиско вино „Апсни“

Апсни

Тоа е црвен полу-порака. Составот вклучува три различни сорти:

 • Саперави;
 • Мерлот;
 • Каберне.

Благодарение на три компоненти, пијалокот станува уникатен и стекнува мекост и кадифеен вкус со допир на бери ноти. Пијалокот излегува заситена боја со светла уникатна арома.

Пијалокот треба да се консумира разладено. За одличен вкус и арома, служењето вино чини овошје, домашни колачи и десерти од чоколадо. Исто така, ќе биде во совршена хармонија со јадења со месо..

Псоу

Псуу - полумајл бело

Името на пијалокот потекнува од прекрасна река која тече по границата на Абхазија и Русија. Следното грозје се додава главно на виното:

 • Ризлинг;
 • Ркацители;
 • Цоликаури.

Со мешање на различни сорти на бобинки, излегува одлично и специјално вино со претежно цветен вкус. Пијалокот има свежа арома и одличен вкус. Бојата на пијалокот е како лесна слама.

Послужете најдобро со салати и овошни десерти, претходно разладени.

Покрај тоа, постојат збирки винтиџ вина:

Ашта ЛашаАшта Лаша

Суво црвено, со јачина од 13%. Составот ги вклучува следниве сорти: "Саперави", "Оџалеши". Пијалокот старее во буриња најмалку 11 месеци и повеќе од 1 година во шише. Вкусот на виното е богат и богат. Мала завршница на дрвени ноти. Пијалокот има рубин боја поради додавање на сорти на црвено грозје. Присуството на длабока, богата овошна арома со ноти од сливи, цреши, малини овозможува да уживате во овој вкусен пијалок.

Виното се препорачува да се сервира на температура од +21 степени. Совршено надополнуваат јадења со месо, скара, зеленчук на скара и сирења на возраст. Цената на колекционерското шише Ашта Лаша е од 600 рубли.

Обемот на шишето е стандарден (0,75 l), а јачината на пијалокот е 13 степени.

„Атауад Гумиста Ашта“

Атауад Гумиста Ашта

Суво црвено вино. Преводот на името на пијалокот е принц. Виното го носи името на основачот на производство на вино. Неговото име беше принцот Николај Батович Ахба. Во производството на следното грозје се додава:

 • Каберне Совињон;
 • Мерлот;
 • Каберне Франк.

Виното мора да се остава во барел повеќе од 11 месеци, а најмалку 1 година во шишиња. Пијалокот има уникатен вкус со навестувања на диња и курва, затоплување по вкус со тон црн пипер и малина. Елегантна, богата арома на вино со темна рубинска нијанса. Послужете на масата подобро за јадења со месо, игра, сирење. Цената за колекционерско шише е приближно 700-800 рубли.

Абхазиските вина имаат загарантиран квалитет, благодарение на традициите и оригиналната технологија на производство. Денес, хоп пијалоците од Абхазија добиваат популарност и се претставени на разни натпревари и изложби во Русија и други земји..

https://luxgradus.ru/vina-abhazii.html

Историјата на виното во Абхазија

Археолозите имаат докази дека античките цивилизации на овие места веќе биле запознаени со винарството. Етикетата „Апсни“ (вино кое се смета за душа на абхазискиот празник) е украсено со ликот на една од откритијата - „Бомбаран виноџија“.

Повеќе од 50 века, абхазијците сочувале рецепти и методи за чување вино. Традицијата да се закопаат глинени садови на земјата е сè уште жива денес, затоа што виното се стекнува со невообичаено рафиниран и хармоничен букет под вакви услови. Овој метод на зачувување и созревање на пијалок од грозје опстојува илјадници години, а сега има скоро керамички контејнери во скоро секој имот во Абхазија.

Долго време, природните абхазиски вина можеа да ги вкусат само домашните винари кои внимателно ги сочуваа и донесуваа семејните рецепти од генерација на генерација. Индустриското производство брои дури од 1925 година, но виното производство стана конкурентно дури по реконструкцијата на винаријата Сухуми и воведувањето на италијанската производна линија во средината на 20 век.

Иновацијата резултираше во нови сорти вина „Амра“, „Чегем“, „Диосуррија“, итн., Но традиционалните сорти што ги сакаа потрошувачите и добија високи оценки од експерти не ги напуштија транспортерите..

Карактеристики на абхазиските вина

Лозарите одгледуваат на овие делови од околу 60 сорти на грозје; и белите и црвените се еднакво добро зрели. Најчеста и најдобра за винарство - Ауасирхуа, Цоликури, Качич и сортата Изабела (Ахардан - во Абхазиски), која беше распространета во овие делови само во 19 век,.

Абхазијката Изабела е различна од истата сорта што расте и во другите региони во светот. Еднаш, лозата увезена од Америка беше прекрстена со локално диво грозје. Резултатот е сорта што им дава на вината уникатен вкус и арома, со изразен вкус на јагода.

Високиот квалитет на секое вино во Абхазија е предодреден од самата природа. Експертите уверуваат дека сорти на грозје запознати со сите на овие места се здобиваат со малку поинаков, поинтензивен вкус. Нема за што да се расправаме. Одморалиштето суптропски услови на Абхазија се карактеризираат со поголема влажност од друго место во западен Кавказ, лета се потопло, а зимите се поблаги.

Овие дарежливи дарови на природата - сонцето и топлината - овозможуваат бобинките да се полнат со сок и шеќер, нивниот необичен вкус го прави виното уникатно. Дури и истата сорта на лоза која се одгледува во различни региони на Абхазија се разликува по вкус и арома. Затоа, винарите имаат толку широк спектар на вина, со бели или црвени полу-слатки, десерт или суви вина за кои не се потребни ароми и вкусови во производството.

По жетвата, која лозарите на Абхазија трае од октомври до средината на декември, дојде редот на винарите.

Состав и букет вино

Првото вино што се произведува во винаријата Сухуми во индустриска скала беше црвениот десерт „Букет од Абхазија“. Оттогаш, брендот се смета за визит-карта на републиката. Пијалокот од бобинките на Изабела се одликува со длабока темна боја, за која самите Абхазијците ја нарекуваат „црно вино“. Тврдина - 16% вол.

Другите пијалоци на винарите на Сухуми станаа култни. Познавачи и дегустатори забележуваат дека сите сорти се лесни за пиење, се одликуваат со свежина и длабока арома. Некои дури ги делат на „машки“ (зачинети, со нежен, вкусен вкус) и „женски“ (сладок и миризлив). Самите Абхазијци сметаат дека таквата поделба е условна. Од античко време, виното се сметало за божествен подарок во овие делови, мелем за душата..

Поголемиот дел од асортиманот на винари е именуван за географските места на одгледување грозје и во чест на местата запеани во легендите на кавкаскиот народ, и едноставно убави агли на републиката:

 1. Лихни е село во областа Гудаута. Еднаш се наоѓаше тука кнежеството, и од тука започна ширењето на христијанството во Абхазија. Природното полуслатко вино „Лихни“ се смета за основа на секоја (не само празнична) трпеза. Таа е направена од сорти Изабела одгледувани на овие места со голема содржина на шеќер во бобинки. Готовиот пијалок содржи 3-5% шеќер и има јачина од 9-11% вол.

  Усогласеноста со технолошкиот процес ви овозможува да добиете хармоничен кадифеен вкус со оригинален нежен букет вкус на јагода.

 2. Апсни - како што се нарекува Абхазија на абхазискиот јазик, а во превод звучи како земја на душата. Полу-слатко црвено абхазиско вино „Апсни“ се произведува уште од 1970 година. Добиено со ферментација на кантарион на неколку сорти на грозје - Мерлот, Саперави и Каберне Совињон. Пијалокот добива пријатна боја на калинка, хармоничен букет и кадифеен вкус. Тврдина 9-11% вол.
 3. Псуу - брза и висока вода река на абхаско-руската граница го даде името на друго вино. „Псуу“ - бел полусетвит, со јачина од 9-11% вол. Историјата на неговото производство оди во далечното минато. Абхазијците ја направија класичната верзија на бобинките Цоликури. За индустриско производство, се користат мешавини од Ризлинг и Алигот. Традиционалниот свеж вкус и цветната арома додаваат раскош во пијалокот. Објавувањето на Псоу започна во 1962 година..
 4. Веќе во 21 век се појавија и други „географски“ марки на вина Сухуми: суво црвено „Чегем“, бело суво „Диоскурија“, полусуво црвено „Ешер“ и други. Сите тие се направени од избрани сорти локално грозје.

Винарските производители на абхазија посветуваат посебно внимание на зачувувањето на традициите на гостопримството. Виното е важен дел од обредите и се смета за симбол на празниците: религиозно и секуларно.

Според стариот обред, невестата што влегува во новата куќа требаше да ја слушне песната на младоженецот. Оваа свадбена песна се вика Оредада (Радеда). Како симбол на оваа химна, развиена е младенците во 2002 година и нова сорта на светло природно суво. Беше прогласен за класичен обред - „Рудеа“, виното се произведува од култната локална сорта на бобинки Изабела во согласност со традициите на винарството. Јачината на пијалокот со светла јагода вкус и арома не е поголема од 10%.

Како да разликуваме лажен

Како и секој производ што ја зголемува побарувачката, вината на Абхазија станаа предмет на подземно производство. Откривањето на лажен по надворешни знаци не е толку едноставно, а квалитетот на пијалок во шишиња драматично се разликува од оригиналот.

Кога купувате, треба да обрнете внимание пред се на етикетата. Оригиналните примероци што се користат од винаријата Сухуми може да се најдат на официјалната веб-страница. Отворање на шишето, обрнете внимание на плута. Шишињата плутани од производителот имаат издолжени корпи на кои има обележување дека се направени и во Абхазија.

Дури и да се релаксирате на Кавказ, треба да купите висококвалитетно абхазиско вино „Ерменија“, „Букет на Абхазија“, „Псуу“ и кое било друго на официјални места за продажба, а не на пазари или од раце.

Како да се користи

За да го ценат букетот со ароми и вкусови на виното на Абхазија, многу loversубовници одат на патување - туристичките агенции организираат одделни вински тури. Сознанијата составиле низа правила за употреба на одредена сорта. Црвеното вино „Апсни“ е полумастер, се служи разладено за десерти, овошје, топло - за месо. Полу-слаткото бело „Псуу“ е погодно за започнување со оброк - за мезе и салати. „Лихни“ - за јадења со месо и „Ешер“ - за врели пилешки јадења.

https://spirtnoe.expert/luchshie-abhazskie-vina-lyhny-apsny-psou-i-drugie/

Земја на вино

Малата земја Абхазија е позната по своето производство на вино со десетици векови. Повеќе ископувања на археолозите го потврдуваат овој факт. Археолозите наоѓаат антички садови и амфори за вино, фигурини што го симболизираат занаетот за производство на вино. Климата во овој регион е топла и многу блага. Тој е тој што придонесува за одгледување на различни сорти на суровини, кој зазема поинаков вкус, во зависност од областа каде што расте. Микроклимата, со својата мекост карактеристична само за овој регион, е во состојба да ги направи абхазиските вина посебни. Themselvesителите и самите забележуваат дека виното направено од истиот рецепт од истата сорта на грозје што расте на различни места може значително да се разликува по вкус и арома..

Шишинските вина започнаа да се произведуваат во индустриски количини во Абхазија веќе во 20-тите години на минатиот век. Првиот производ за шише Абхазија беше црвеното вино „Букет од Абхазија“, кое се сметаше за десерт. Се произведува уште од 30-тите години на XX век. Најславниот може да се нарече 60-70-тите, кога винаријата во Сухуми започна со производство на нови брендови на производот. Овие беа Апсни, Лики, Псуу. Овие имиња биле познати на секој жител на тогашната Советска Република. Тие тешко би можеле да бидат извадени од земјата, но тие беа широко изложени на интерни натпревари и изложби во сите унија и им беа доделени многу награди.

Вина на Абхазија

Составот на производот досега беше и останува најприроден. Во фабриката Сухуми, каде што во моментов е опремена модерна италијанска производна линија, тие претпочитаат да не користат дополнителни хемиски адитиви и конзерванси. До сега, природноста и богатството на вкусот на абхазиските вина остануваат популарни во Русија и во странство. Познатиот „абхазиски шампањ“ е достоен во иста линија со скапи сорти на италијански пенливи вина.

Вина на Абхазија

Главните познати сорти на вина што се произведуваат во фабриката уште од 1960-тите се:

 1. „Букет на Абхазија“. Црвеното вино, кое е направено од видот на бобинки Изабела, има јачина од 16%, се смета за десерт.

 1. "Лихни". Црвената, има јачина од 7 до 11%, полу-слатка. Составот вклучува различни бобинки Изабела.
 1. Псоу Полу-слатка, има јачина од 9 до 11%, е направена од бели сорти на Алигот и Ризлинг.
 1. "Анакопија". Полусуво, има јачина од 9 до 11%. За негово производство се користат сорти на бело грозје Ризлинг и Ркацисели..

Основните сорти на грозје, од кои производите се произведуваат во фабриката, некогаш биле увезувани во Абхазија и цврсто вкрстени со диви сорти што растат во тоа време во овој регион. Колку такви трансформации и крстови имало, тешко е да се каже. Сепак, составот, вкусот и ароматичната сенка на хибридот стана далеку од оригиналните видови. Затоа, абхазиските вина, како абхазискиот шампањ, имаат своја индивидуална сенка, вкус и мирис..

Неволно, тие се поделени на „машки“ и „женски“, што според тоа го дели производот во посилен и поцрнет, а вториот - нежен и благ по вкус. Црвеното вино, како „Букетот на Абхазија“, се нарекува „машки“ производ. Тие велат дека е многу тоник и дава храброст и сила. „Лихни“ се смета за „женски“, што се должи на суровините вклучени во составот, кој се смета за одлична основа за производство на меки суви и полу-слатки пијалоци.

По 2002 година, кога фабриката Сухуми ја совлада новата производна линија, се појавија нови видови пијалоци - Диоскурија, Радеда, Чегем, Амра, Ешер. Тие брзо и цврсто ги окупираа своите ниши на меѓународниот пазар, не инфериорен во однос на европската линија. Составот на производот вклучува сорти на грозје Саперави, Кабернет, Ркацители, Изабела, Чавели, Алигот и други..

„Лихни“

Ако „Букетот на Абхазија“ се смета за предок и главен специјален на пазарот за вино во овој регион, тогаш „Лихни“ со право го зазема местото на „кнезот“. Името на овој пијалок потекнува од областа каде растат суровините за тоа - селото Лихни во областа Гудаута. Овде веќе растат повеќето миризливи сорти на суровини одгледување на вино од диви растенија, кои последователно беа вкрстени со видови увезени од друг континент - Изабела. Хибридот сепак го остави името Изабела, но вкусот е многу различен од традиционалниот изглед на овие бобинки..

„Лихни“ е полу-слатко црвено вино со нежен мек вкус и постојан вкус на јагоди. Производ со средна јачина, совршен за десерти, овошје и благи сирења. Вреди да се обиде овој пијалок точно во земјата. Иако турнеите во земјата на винарството не се многу популарни, вистинските познавачи знаат дека можете да го почувствувате вистинскиот состав на виното, погледнете ја неговата подготовка и вкусот на оригиналниот производ само во Абхазија.

Во деновите на Советскиот Сојуз, без Лихна, заедно со Букетот од Абхазија, празниците на првите високи државни функционери не ги правеа. Еден од неговите обожаватели беше самиот Брежњев. Во тие денови, се сметаше за редок и елитен вид, кој беше тешко да се добие. Сега е многу полесно да се направи, но вкусот и ненадмината букет останаа на исто пристојно ниво..

https://alkohall.ru/vina-mira/zarubezhnye-marki/vina-abxazii-chem-znamenit-sort-lyxny.html

Од каде потекнува Ликни??

Историјата на виното потекнува од вообичаениот пастир на античка Грција. Поради неговата бавноста, тој ги загубил овците на господарот. За да не добие казна, слугата отишол во потрага и по неколку часа скитање пронашла животно во близина на необично растение. Една овца јадела лисја, но еден внимателен човек забележал и интересни плодови. Како извинување, тој ги достави до својот господар. Миризлив мирис принуден да обрне внимание на фетусот. Со текот на времето, сокот од него даде живот на пијалок со вино.

Абхазиското вино „Лихни“ е популарно и вредно, бидејќи се добива од уникатните плодови на лозјето. Климата во оваа област е блага во зима и топла во лето. Бобинки се берат само со рака. Ова е должност на човекот. Гроздовите минуваат низ процес на кршење, а потоа одат во специјални дрвени садови со дупки за ферментација. Потоа се истура во глинени чинии, каде што го достигнува својот уникатен вкус..

Пијалокот доаѓа од мало село во Абхазија, кое се наоѓа во областа Гудаута. Мештаните живеат скромно и чисто. Но, ако се фрлите во минатото, тогаш Ликни не би се препознал. Во 17 век, овој агол на светот беше резиденција на големи владетели и кнезови. Ако ги посетите таму, ќе видите антички руинирани палати. За толку познато потекло, виното „Лихни“ честопати се нарекува „принц на абхазиските вина“. Поглед на областа е и ливадата на Лихнаст. Сместено е во централниот дел на селото и станува место за празници и прослави. Оваа ливада се наоѓа во централниот дел на селото.

И покрај познатото семејство, самиот производ беше официјално објавен дури во 1962 година. Потом на принцот Ахба учествувал во неговото создавање и развој на формулациите. Интересно е што Лики беше што советските лидери толку многу сакаа. Празникот на генералниот секретар Брежњев не можеше да го направи без овој производ. Лидерите на СССР го ценеа не само за неговиот исклучителен вкус, туку и за отсуството на мамурлак по неговата употреба.

Како се произведуваат абхазиски вина

Технологијата на производство на виното Лики е уникатна. Треба да бидете свесни дека е подготвено само од сортата грозје Изабела..

Во исто време, таа се разликува од аналози во неговиот Исклучителен кадифеен вкус. Работата е дека на него се додава хибрид на локално диво грозје. Самата сорта Изабела се карактеризира со кисел вкус..

Додавањето друг вид грозје ви овозможува да го измазнете по вкусот, го прави виното помеко. Во готова форма, производот има јачина не повеќе од 11 степени. Учеството на шеќер е само 3-5%.

Лихни е полу-слатко вино. Ова значи дека во него нема дополнително додавање на сахароза, а сладоста се постигнува само на штета на самите плодови. Примарната ферментација се одвива на температура од околу 30 степени. Потоа кантарион се филтрира, малку се лади и флашира. Оваа постапка ви овозможува да се ослободите од пулпа и да постигнете ненадмината арома. Во исто време, калоричната содржина на виното Лики е една од најниските.

Вкус на „принцот од Абхазија“

Карактеристиките за дегустација на виното Лики ќе ви овозможат да научите да разликувате вистински абхазиски пијалок од лажен.

Овој производ се одликува со вкус на зрели јагоди. Кога се користи, можете да почувствувате сенка на малку исушена роза. Таквата комбинација е ретко се гледа кај аналози на производи. Мека е и лесна за пиење..

Тврдината е мала, така што можете да си дозволите дури и повеќе од една чаша ноќе.

Бојата на абхазиските вина

Оригиналниот пијалок ќе има богата рубинска боја. Ако видите заматеност во чаша или талог ви пречи, тогаш подобро е да одбиете да користите. Најверојатно ова е занает. Вистинската боја на Ликни е заситена и униформа..

Како и со што да пиеме „Лихни“

Класично стакло за барел е погодно за овој производ. Служеше малку разладено на температура од 16-18 степени.

„Лихни“ може да се користи како аперитив и во текот на целиот празник. За подобро да се открие вкусот, вреди да се знае со кои производи се комбинира пијалокот..

 • Од мезе подобро е да се даде предност на јадења од сирење и месо..
 • Можете да скара зеленчук или само ореви.
 • Добро оди со овошје и лесни десерти..

Вкусот на виното е толку нежен и пријатен што не е неопходно да се служат вкусни јадења. Тој ќе осветли која било маса.

Како да разликувате лажен од оригиналот

Виното Лихни е популарно, па многу често се лажи.

За да не спаѓате во измамниците и проверете дали виното е природно, внимателно погледнете:

 • Место на потекло.
 • Бренд и сертификација.
 • Обликот на шишето. Земете садови само со ниско деколте подолу.
 • Составот на виното "Лихни". Во природен пијалок нема додавање на сахароза и други дополнителни состојки. Се состои од само 100% од локалното грозје во Абхазија, алкохол со јачина од 9 до 11 проценти и природен шеќер.

Цена во руските продавници

Цената на виното „Лихни“ е доста прифатлива. Секој може да купи производ во Русија.

Стандардната цена варира до 500 рубли. Препорачливо е да се купи точно Lykhny, а не аналози, бидејќи вкусот и интегритетот на производот се откриени само во оригиналот.

Виното Лики е пијалок што дефинитивно треба да се обидете да ги цениме придобивките од вистинското абхазиско вино.

https://vinohobby.ru/vino/vino-lyhny.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Лихни - познатото црвено вино од абхазија