Псуо вино и неговите карактеристики

Дали имате за цел да вкусите елегантен пијалок со егзотични вкусови? Дали сакате да уживате во уникатниот абхазиски вкус? На твое внимание вино

Псоу - алкохол, кој веќе успеа да се етаблира пред потрошувачите низ цела Европа од најдобрата страна. Овие пијалоци се избрани за лични дегустации и прослави, и ова не е изненадувачки, затоа што со оглед на разновидноста на „типови вино“, нема да најдете ниту еден пијалок што може барем да ги повтори карактеристиките за вкус на славното собрание..

Производот на брендот Псау е еден од најпопуларните во редот на компанијата Вина и вода на Абхазија, и тоа не е изненадувачки, затоа што овој алкохол претставува прекрасна комбинација од најлежен вкус и најпаметни ароматични карактеристики.

Треба да се напомене дека првично пијалокот се правел само од грозјето Цоликаура, но подоцна специјалистите од винаријата Сухуми го сменија рецептот донекаде, почнувајќи да додаваат во основата „Ризлинг“ и „Ракацители“. Така, абхазиското бело вино Псу се здобило со повеќе разноврсен и интересен карактер..

Боја

Има атрактивна светлосна боја на слама..

Мирис

Во ароматичните индикатори, овошните-цветни фракции и свежината се јасно слушни.

Вкус

Гастрономската база е заситена со најпаметните цветни контури.

Технологија на производство

Производството на вино во бренд се заснова исклучиво на традиционалните принципи на Абхазија. Грозје за пијалок ги берат само мажите од октомври до декември. Следно, собраните состојки се испраќаат под притисок..

Стискањето на сокот во исто време трае најмалку 3-4 дена, а потоа виното е дозволено да талка. Последниот чекор е стареење во дабови буриња..

Знаете ли? Линијата на компанијата за вино и вода на Абхазија, покрај производот Псу, вклучува и уште 10 артикли.

Како да го купите оригиналотКако да купите оригинално абхазиско бело вино Псуо

Во процесот на избор на алкохол, секој современ потрошувач треба да биде исклучително внимателен. Во спротивно, постои голема веројатност да се сретне храна, чиј вкус и ароматични карактеристики ќе се одвратат.

Овој факт се објаснува со брзиот раст на фалсификувањето. Всушност, денес можете да најдете лажен на кој било популарен бренд. Е

Доколку не сакате да направите погрешно пресметување и ве интересираат само висококвалитетно бело вино Псуо од Абхазија, препорачуваме да ги земете предвид следниве точки во процесот на стекнување:

  • Продавница.

Не верувајте на самопослуги, тезги и други сомнителни продажни места каде на клиентот не може да му се обезбеди комплетен список на дозволи. Обидете се да купите брендиран алкохол само во специјализирани супермаркети и продавници за алкохол.

  • Акцизен данок.

Сите странски производи за алкохол кои се подложени на царинење се означени со акцизен печат. Овој елемент за заштита може да не е достапен само ако купите алкохол во зона за слободна трговија..

  • Дозвола.


Винаријата Сухуми е опремена со најдобри линии за флаширање и системи за контрола на квалитет, така што дефинитивно ќе го цените беспрекорниот изглед на производите. Тие не треба да имаат такви непријатни нијанси како чипови од стакло, лепи ленти, нерамни етикети или оштетени капаци.

  • Конзистентност.

Структурата на брендираното вино мора да биде совршено чиста и транспарентна. Нечистотиите во форма на талог, заматеност или други неоплазми се неприфатливи за стариот абхазиски алкохол Псоу.

Како да се служи

Како и со какво вино полуслатко псоево црвено

Обидете се да ја послужите Пју-белото полуслатко вино на масата, засновано врз основните класични принципи на дегустација на овие пијалоци. За полнење на склопот вметнете полни чаши со про aирна основа и тенка нога. Со нивна помош, можете да ја проучите Исклучителната боја на алкохол и нејзините најфинични ароматични ноти..

Исто така, важно е да се земат предвид индикаторите за температура, бидејќи претерано топол производ ќе вознемири голем број хаотични ароматични фракции, а суперкупот нема да ги открие целосно амбициите за вкус на производот. Идеалната температура за послужување за Псоу се смета за 8-10 степени.

Со кои производи се комбинира

За да добиете најживописни впечатоци од дегустацијата, обидете се да не ги занемарувате апетитите. Во исто време, многу искусни дегустатори препорачуваат пиење Псуу без гастрономски придружба, но оваа опција не е погодна за секого. Одличен пар за вино, особено, се сметаат за десерти, овошја и салати.

Други намени

Во случај да добиете се што сакате од дегустација на чист абхазиски производ, ви препорачуваме да го пробате виното како дел од популарните коктели.

Врз основа на ароматичен абхазиски алкохол, можете да создадете импресивна количина на мешавини. Што се однесува до најпопуларните коктели што се базираат на ароматично вино, тогаш на нив треба да им се припишат пијалоци како Буда, Амонтиладо, Мери Гарден, Дубон и Пеги..

Во секој од предложените рецепти, алкохолот што го сметаме нас ќе се отвори од нова, поинтересна страна.

Знаете ли? Секоја година, винаријата Сухуми го снабдува пазарот со повеќе од 2,5 милиони шишиња вина.

Популарни вина од винаријата Сухуми

psou какви видови вино

Ако ви се допадна брендираното абхазиско вино Псуо и сакате да се запознаете со други интересни производи од познатата винарија Сухуми, тогаш препорачуваме да не поминувате со такви производи како што се:

  • Лихни. Ова, се разбира, не е Псоу, но во исто време и многу пријатно вино од категоријата црвен полумасар. Има атрактивна рубинска боја и нежни ароми на јагоди. Гастрономија заснована на адстринција и елегантен, заоблен вкус.
  • Апсни. Полу-слатка црвена боја со црви од калинка во боја и нежна арома на темни бобинки. Вкусот се одликува со кадифеност и мекост..
  • Радеда. Суво црвено со рубин-виолетова преглед. Ароматичниот букет е изграден на елегантни цветни и тонови на дрво, додека вкусот е јасно звучен билни нијанси.
  • Диоскурија. Бела исушете се со нежен сјај на злато и пријатен растителен вкус. Во ароматичната структура се издвојуваат нијанси на старо буре, зелка и цвеќиња.

Историска позадина

Популарниот пијалок го доби своето име благодарение на реката, која тече по границата на Русија со Абхазија. Производот за прв пат беше виден на полиците во продавниците во 1962 година.

Неговото објавување, и тогаш и денес, е ангажирано во винаријата Сухуми. Во 1999 година, компанијата претрпе целосна реконструкција, а врз основа на тоа беше инсталирана најсовремена опрема, што овозможи значително да се подобри квалитетот на производите и нивото на контрола врз производните процеси. Во моментов е во сопственост на компанијата Вина и вода Абхазија.

Знаете ли? Винаријата Сухуми денес има своја лабораторија за техно-хемиска контрола, која ви овозможува да создадете алкохолни пијалоци со незаменливи индекси на вкус.

Одлично густиторно

полу-слатко црвено вино psou

Псуу - алкохол, покажувајќи голема баланс помеѓу најпаметните индикатори на ароматични и вкусови. Овие се пијалоци со елегантна природа, кои се одлични за одбележување на годишнини, како и за средба со стари пријатели. Покрај тоа, универзалната природа на овој алкохол му овозможува да стане идеална основа за создавање на голем број коктели. На брендираниот производ на винаријата Сухуми можете да реализирате солиден сет на незаборавни коктели. Посетете ја најблиската продавница за алкохол денес и надополнете ја домашната лента со светла пијалок што нема да ве изневери под никакви околности..

Сподели на социјалните мрежи:

» » Псуо вино и неговите карактеристики