Видови чаши за шампањ. Како да изберете идеална опција?

Шампањот е миризлив и елегантен пијалок. Историски гледано, светлото пенливо вино со текот на времето стана сопственост на не само аристократското општество. Да го цениме тоа е можно само во вистинските и убавите очила. Дури и со скромен буџет, можете да изберете одличен бренд и квалитетен материјал..

Освен тоа, чаши за шампањ се:

 • конусна;
 • кадрава;
 • издолжена;
 • рационализирано;
 • дизајн
 • квадрат;
 • со гравура;
 • мулти-обоени;
 • асиметричен;
 • секојдневно (стаклена форма);
 • креативна, необична форма.

Постојат некои барања за тоа кои чаши треба да бидат за пенливо вино:

 1. Ногата на стаклото треба да биде долга и што е можно подалеку од чинијата. Благодарение на ова едноставно правило, шампањот ќе биде студен долго време.
 2. Чашата треба да биде тесна и издолжена, ова им помага на меурчиња да не испаруваат долго време.
 3. Дијаметарот на раб треба да биде тесен, така што деликатните овошни ароми не ја оставаат чашата пред време..
 4. На тенките wallsидови од најдобрите и најскапите очила, микродерните се професионално нанесуваат со ласер, ова им помага на меурчиња да се движат во еден поток.
 5. Прекумерното гравирање ги прави садовите претенциозни, добрите очила се карактеризираат со едноставност и елеганција.

Кој да изберете и да купите?

Изборот на ова јадење зависи од цената и материјалот, од кој е направен. Чашите се направени од неколку материјали, но најчести: стакло, кристал, сребро.

 • Стакларија ефтин, изгледа естетски пријатен, но нема сила. Чешката стакло е особено ценета.
 • Кристал Се разликува во најразличен дизајн, трајност и благородност.
 • Сребрени очила тие најдобро го задржуваат вкусот и аромата на пијалокот, не се загреваат и им помагаат на меурчиња да ја зајакнат играта поради продлабочување во форма на инка на дното. Таквите очила се скапи.

Кога купувате очила, важно е да се обрне внимание на нивниот облик:

 1. Широк очила универзална, добро прилагодена за банкети, со помош на нив можете да изградите пирамида. Но, да се обидеме во вакви чаши е подобро слатки пенливи вина.
 2. Тесни очила - класични јадења за ресторани, тие не истекуваат од шампањ долго време.

Кои се типовите: опис и слика

Обично, чашите се продаваат во сетови од 2, 4, 6 и 12 парчиња.. Цената на таквиот комплет зависи од волуменот.

 • Минимално -120 ml.
 • Максимална - 350 ml.
 • Среден, најпопуларен - 160 ml.

Кристал

Кристалот е посебен материјал, исто така наречен боемска стакло.. Во својот состав има 10% оловен оксид. Кристалните производи изгледаат свечени и празнични. Однадвор, тие можат да се разликуваат со дијамантски рабови и украс, тие можат да бидат во форма на ромб или мрежа. Покрај тоа, цртежите се прават на кристални очила со помош на бакарна вратило. Таквиот материјал е тежок, но истовремено и исклучително тенок. Кристалните очила ringвонат мелодично и чисто.

Чашите од градовите Дајатково и Гус-Хрустални се популарни во Русија. Сите производи се рачно изработени.

Очилата за кристал мора правилно да се грижат:

 1. За да додадете сјај, избришете ги чашите со крпа натопена во алкохол.
 2. Измијте без сапун и сода во ладна вода.
 3. Избришете ги чистите производи со памучна крпа или специјална крпа за садови.

Кристалот има предност пред обичното стакло во својата издржливост, цврстина и сила..

Широк

Таквите чаши биле вообичаени во 30-40-тите години на 20 век.. Сега, на настаните се градат пирамиди од „бесните“ очила со шампањ. Голем недостаток на ваквите јадења е што карбонацијата на шампањ во неа брзо исчезнува.

Што се нарекуваат широки очила? Нивната форма наликува на „чаши“ или „чинии“. Сега тие се сметаат за гроздобер атрибут, одраз на минатото луксузен стил. Тие во такви јадења пиеле исклучително сладок шампањ, бидејќи широк сад спречува меурчиња да не се одвиваат како што треба, а сувиот шампањ бара да се уживаат. Пијте пијалок од "чашата" треба да биде брз.

Лале

Стаклото има прилично обемна чинија, која се шири во средина и се стеснува на врвот. Оваа елегантна форма наликува на пупка од лале. Добро за стари и сложени впивачки пијалоци..

Широкиот сад му дава на пенливо вино голем простор за откривање на ароми. Стеснувањето на врвот ги собира сите овие ароми во еден букет и му помага на вкусот да ужива во рафинираниот вкус на скапиот шампањ. Обликот на стаклото им овозможува на меурчиња да играат долго време, додека не ги дуваат во носот, туку служат на посакуваните пупки на вкус.

Свадба

Да се ​​купат очила за свадба не е тешко, тие се продаваат во скоро секое одделение садови или подароци. Новородените деца можат да изберат јадења за секој вкус:

 • различни нијанси;
 • форми;
 • цртежи.
Обично, венчалните очила се продаваат во парови и се украсени со ткаени прстени, срца или дури и слики од птици. Можете исто така да излезете со ексклузивен дизајн..

Очилата за посебна пригода треба да бидат украсени со:

 1. мониста;
 2. мониста;
 3. панделки;
 4. килибар;
 5. насликани;
 6. врежано;
 7. чипка.

Садовите можете сами да ги декорирате, или да го доверите овој бизнис на професионалец. Некои новородени нешта избираат нестандардни решенија, на пример, купуваат не стакло, туку метални очила, вклучително и од скапоцен метал.

Еднократна пластика

Прибор за еднократна употреба се препорачува за употреба на корпоративни настани, забави, излети, патувања за венчавки. Таков чашите се изработени од практичен полистирен, имаат мала тежина, се погодни за транспорт и не кршат. Обично се продава на 6 парчиња по пакување. Се разбира, пластичните садови нема да можат да го откријат целиот шарм на вкусот и аромата на исклучителен пијалок, но е погодно да се користат, нема да можат да се скршат и не заземаат многу простор.

Чашите за еднократна употреба вино имаат такви предности како трајност, леснотија на отстранување и хигиена - не треба да се мијат како кристал или стакло, туку да бидат фрлени. Како и сите очила, тие исто така имаат различни форми и бои.

Флејта со долга нога (флејта)

„Флејта“ за шампањ е чаша со висок и тесен сад на долга нога. Влезе во мода во средината на 20 век. Претходно, Римјаните и Галите користеле различни вакви јадења за други видови вина. Стаклото обезбедува строги редови на меури што се издигаат од дното на стаклото и се отвораат во миризлив букет.

Таа е погодна за млади пијалоци како Prosecco, но стеснувањето на чинијата не дозволува зрело вино да ги демонстрира целосните нијанси на чистопан шампањ. И покрај ова, „флејтата“ е стандард на пенлив стил. Модерните пенливи вина вкусат кисело, а издолжената форма помага да уживате во вкусот и меурчињата што се креваат на задниот дел на јазикот со нишка.

Рецепторите земаат киселост и виното не ја исполнува устата, но веднаш оди на грло. Со таква чаша можете да земете само мали голтки.

Креманка

Широки очила почнаа да се користат во Англија во 17 век.. Во тоа време, пенливи вина имаа помалку меури и беа многу слатки, поправилно е да се нарече таков пијалок „пенлива алкохол“. Очилата беа широки, отворени. Постои мислење дека обликот на ваквите очила е копиран од восочен кастинг на груидата на Мари Антоанета - француската кралица.

Во нашево време, кремарите се користат поретко, тие служат ефтини варијанти на шампањ, а приготвуваат и коктели со пенливи вина. Покрај тоа, од нив се градат кули на свечености: келнерот ефикасно истура пенливо вино на слајд од гурмански очила и ги каскара низводните очила.

Стаклени чаши за вино и чинии

Второто име за садовите е Шале. Овој вид бар-опрема се користи за сервирање на шампањ и коктели кои содржат крем. Максималниот волумен на стаклото е 200 ml, минимумот е 120 ml. Гас меурчиња се убаво играни во таков предмет, но брзо исчезнуваат.

Регистрирани

Гравирање на имиња на чашите обично се прави за младенците. Покрај тоа, подарок сет на јадења може да се претстави на некој близок: сопруг, сопруга, мајка, тато, пријател. Може да се купи за роденден, за в Valentубените, за нова година.

При изборот на меморијали, неопходно е да се обрне внимание не само на сликата, туку и на материјалот, волуменот и големината. Најчесто, ваквите чаши се продаваат 2 парчиња по сет, или едно по едно.

Обоени

Во 21 век, чашите за шампањско изработено од обоено стакло и кристал стануваат сè поголема популарност. Ваквите контејнери за пенливо вино изгледаат многу стилски, елегантни, празнични и романтични. Тие се доаѓаат во различни големини, форми и се одличен подарок за секоја пригода. Обоени јадења ги прават многу големи производители. Светли чаши за вино изгледаат особено добри, на пример, црвени.

Популарни производители и цени

Светски познатите брендови ги изработуваат елитни и парчиња чаши за вино, како и буџетски производи, додека цената нема никаков ефект врз квалитетот. Во табелата се прикажани имињата на добро познатите компании кои се занимаваат со производство на стакло и кристални чаши и приближни цени.

ПроизводителЦена (приближна)
Кристалитска Бохемија Чешка (Кристална Боемија)2500 Бришење. 6 парчиња.
Луминарк (Луминарк)1100 р. 4 парчиња.
Ридел2300 р. 1 пар.
Гуска од гуска2700 р. 6 парчиња
Шот Звизел4000 Бришење. 6 парчиња.
Рона Словачка1200 Бришење. 6 парчиња.
Шпигелау (Шпигелау)3700 р. 4 парчиња.
Villeroy & villeroy boch1100 р. 1 пар.
Пасабахче (Италија)870 р. 2 парчиња.

Очила за шампањ - прекрасна декорација на празничната маса. Во која било специјализирана продавница не е тешко да соберете очила по ваш вкус и паричник. Ако пред неколку века, јадењата за пенливо вино беа прилично монотоно, но сега, благодарение на имагинацијата на дизајнерите, секој може да ја избере својата совршена чаша.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Видови чаши за шампањ. Како да изберете идеална опција?