Вино за леб (половина зрно) - чекор-по-чекор готвење дома

Вино за леб (Семигар)

Она што е Polugar не секој го знае - некои го сметаат за вотка, но всушност тоа `рж, пченица или пијалок од јачмен, кој најчесто се нарекува лебно вино.

фотографија 1

Оваа статија раскажува повеќе за овој дестилат на слад, чекор по чекор го опишува рецептот за неговата подготовка дома..

Талентираниот маркетинг може да го разбуди интересот на јавноста, како за нови производи, така и со традиционалното, но незаслужено заборавено. Ова е токму она што се случи со силните алкохолни пијалоци, сега обединети со заедничко име - Половина.

фотографија 2

Тој го опишува начинот на кој во старите денови се мерела најважната карактеристика на напивка на хоп:

 • Нашите снаодливи предци истурија течност што содржи алкохол во сад и запалија.
 • Ако останеше половина од тоа, тогаш на производот му беше доделена титулата - половина.
 • Со изум мерач на алкохол откриле дека нејзината сила одговара на 38,5 - 40 степени.

Помош! Полу-пијалок не е вотка или тинктура, туку различна категорија алкохол.

Дестилериите од тоа време произведувале главно вино од вино, затоа името Полугар е поврзано со алкохолни пијалоци направени врз основа на каша од жито. За да се даде посебен вкус, се користеше слад направен од germinated јачмен., пченица, овес и `рж.

Растителните материјали се користеле во чиста форма или се мешале во различни пропорции. Лавовиот удел во мешавината традиционално го окупира `рж. Ова им овозможи на мајсторите да добијат меки, затоплувачки пијалоци со доминантни сладници на непцето..

Погледнете видео во кое познавач на алкохолни пијалоци раскажува за каков пијалок станува збор:

Сопствениците на современи дестилатори деновиве имаат можност да готват половина тон дома..

Традиционален домашен рецепт

Производството на овој дестилат може да се подели во неколку главни фази..

Како да направите слад?

Трговијата нуди готов слад во цела и мелени форма. Но, многу ентузијасти со дестилерија претпочитаат сами да го готват..

фотографија 3

Во старите времиња, како основа се земало жито од житарки што растат во одредена област. Затоа, можете да земете какво било необработено жито, или во чиста форма, или да користите неколку видови житни култури.

Важно е! Секоја компонента на идната мешавина се обработува одделно..

Готвење:

 1. Исплакнете ги житарките темелно со млака вода. Отстранете скокачки зрна.
 2. Дезинфицирајте со слаб раствор на манган. Ова е неопходно за да се уништи микрофлората што живее на површината на житото, што ќе ја уништи идната каша. Впие 8 часа.
 3. Целосно исцедете ја водата и изложете ги суровините за ртење. За таа цел, користете пластични овошни гајби покриени со мека памучна крпа..
 4. Навлажнете и мешајте го житото два пати на ден.
 5. Никнува околу три дена. Големината на никне не треба да ја надминува должината на житото.
 6. Посипете со тенок слој и исушете.
 7. Мелење на кој било можен начин.

Можете да мелете слад со помош на мелница за месо, на пример.

слика 4

Метеж

Следно, треба да направите каша:

 • Истурете вода во количина поголема од три пати поголема од тежината на слад во садот за мешање.
 • Загрејте ја водата на 38 степени, додадете растителни суровини и темелно измешајте.
 • Продолжете да рампата до 66 степени.
 • Издржајте ја оваа смеса 60 минути. Ова е главната температурна пауза за време на која скробот содржан во житото се претвора во шеќер под дејство на ензими.
 • Загрејте ја каша на 78 степени и оставете да отстои околу три минути. Ова ја намалува вискозноста на производот и може да се филтрира.
 • Варете ја добиената густа течност за еден час. Ова е неопходно за да се стерилизираат и отстранат сулфурните соединенија..
 • Брзо изладете го растворот на 25 степени.

Важно е! Изведете тест за сахарификација: капе јод во мала количина на добиениот кантарион. Ако не стане сина, тогаш целиот жито скроб се претвори во шеќер.

Еве еден бел дијаграм за подготовка на каша. Тоа беше користено од дестилатори од 16 век.

слика 5

Добивање на каша

Во овој момент, квасецот се додава на каша. Може да се купат професионални вински култури или вокористете сув или влажен квасец на пекарски алкохол. На нивното пакување треба да се означи „за подготовка на пијалоци“.

Во античко време, тие користеле обично лебно тесто за ферментација, така што fansубителите на традициите користат видови што се користат за печење.

Потребната количина на алкохол притиснат квасец зависи од содржината на скроб на суровините..

Процентот на скроб во житарките што се користи за производство на половина

 • Wheито 65-75;
 • `Рж 57-66;
 • Јачмен 58-67;
 • Овес 41-50.

Помножете ја содржината на скроб на вашата храна според тежината на зрна што сте ги користеле. За 1 килограм примен, ќе одат 100 грама квасец.

слика 6

Готвење каша:

 1. Растворете го квасецот во мала количина на малку топла вода и истурете во ладен кантарион.
 2. Затворете го садот за ферментација цврсто и инсталирајте заптивка за вода.
 3. Одржување на собна температура од + 20-22 степени.
 4. Ферментира 4-6 дена.
 5. Ставете го садот со пунџата на ладно темно место за појаснување 12 часа.

Ферментираната течност треба да има пријатен, свеж мирис..

слика 7

Суров алкохол

Готвење:

 1. Внимателно исцедете ја суровината без да се подигне талог.
 2. Дестилирајте што е можно побрзо во дестилаторот, отсекувајте најмалку 3% од главата и фракциите на транзицијата.
 3. Завршете го процесот кога јачината на млазот се спушти под 5%.
 4. Разредете го добиениот алкохол на јачина од 30%.

Фракционо дестилирање

Целта на оваа фаза е да се оддели телото, поточно срцето на дестилатот, од главите и опашките.

Тие содржат непожелни нечистотии кои се мешаат во вистинскиот вкус и арома на лебно вино. Тука принципот „помалку е повеќе е подобар“.

 • Користете насочени калкулатори за да го одредите проценетиот волумен на финалниот производ. Отсечените глави ќе бидат најмалку 10% од овој индикатор.
 • Фокусирајте се не само на броевите, туку и на органолептичките индикатори. Капка алкохол нанесуваат меѓу дланките им дава арома на свеж леб.
 • Изберете само таков дестилат во „телото“. Промената во мирисот сугерира дека е време да ги разделиме фракциите на опашката.

Содржината на алкохол во добиената течност е 87-93%.

слика 8

Разредете го со вода за да добиете традиционално лебно вино со јачина од 38,8 степени.

Важно е! Оладете ги двете течности до 10 степени за да се избегне хемиска реакција со формирање на нуспроизводи.

Чистење

Фановите на леб од леб не се согласија за нејзината неопходност.

Противниците на прочистувањето тврдат дека добро изработениот дестилат не содржи голема количина на штетни нечистотии. Тие не го спроведуваат овој процес, сакајќи да ги зачуваат максималните ароматични материи.

Поддржувачите го наведуваат фактот дека старите книги споменуваат за сместување дестилат во буриња со јаглен. За чистење, тие користат добро воспоставени - млеко, белка од јајце или јаглен.

слика 9

Технологијата е едноставна: adsorbing супстанцијата се меша со пијалокот, се смирува во текот на денот и се спојува со формираниот талог.

Помош! Користете само јаглен. Фармацевтски активирани јаглеродни таблети не се погодни за овој процес.

Одмор од сладолед

Добиениот јасен пијалок со пријатна арома на слад се истура во стаклена чинија и стави на "одмор" за две недели.

Мекоста и јачината на производот се зголемуваат со зголемување на рокот на траење. Стареењето во дрвени буриња не секогаш придонесува за дестилацијата бидејќи карактеристичниот мирис на дрво го прекинува деликатниот вкус на леб.

Видео

Будењето на интерес за Полугар е заживување на најдобрите традиции на националниот празник. Навивачите на духови, мастеринг на технологијата на нивните предци, не се обидуваат да се опијат, туку на нови впечатоци за аромата и вкусот на зрното вино.

Погледнете видео на кое се гледа како да се направи овој дестилат дома:

Како да консумирате вино од леб?

Пиењето традиции на Полугар биле тесно поврзани со начинот на живот на неговите обожаватели:

 • Обичните луѓе добија помалку рафинирани форми на дестилат на жито.
 • Благородниците консумирале вино од леб со комплексен состав. Во домашните дестилерии правеле пијалоци со лук, рен, смрека од бобинки и свежа цреша..

Античките книги од пред двесте години содржат детални рецепти и техники на производство за разни хемисфери. Современите медиуми им даваат неограничен пристап.

И покрај разновидноста на сорти, општите правила за нивна употреба остануваат.

Полугар - пијалок за празник. Тие пиеле густи први и втор курсеви на руска кујна. За да се добие вистинско гастрономско задоволство, дестилати од различни житарки се користеа за различни видови јадења..

слика 10

Изборот на пијалок може да се спореди со изборот на парче леб што се консумира со храна.

 1. На пример, `рж половина релевантни за супа од зелка од зелка, печена праска или кулебак.
 2. И помек - пченица, погоден за пролетни супи направени од свеж зеленчук или задушени во месо од павлака.
 3. Шешките ќебапи или играта се добри со вино засновано на леб јачмен слад.

Половина оброк не треба да се олади пред сервирање. Белешки од леб и звук на слад по затоплување звук посветла во пијалок за собна температура во просторијата.

Во традицијата на користење на овој руски национален дестилат, посебно место се дава на големината и изгледот на користените јадења.

 • Десантен ансамбл за силни алкохолни пијалоци и мали вафли за да го надополни задоволството на празникот.
 • Резервоари за истурање Половина жолчка не треба да надминува волумен од 25 милилитри.
 • Во старите денови, за овој пијалок се користеле муви, во кои биле ставени само 15 мл напивка од хоп.

Наградата за модерната дестилерија што ја направи Полугар ќе биде можност да вкусиме пијалок што нашите предци го сакаа и уживаа од странските гости со задоволство.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Вино за леб (половина зрно) - чекор-по-чекор готвење дома