Апсни вино и неговите карактеристики

Во денешно време, на полиците може да се најде импресивна низа алкохолни производи, но не сите од нив имаат такви нежни и повеќеслојни карактеристики на вкус што не само што ги шармираат потрошувачите, туку и ги потопуваат своите пупки за вкус во вистинска гастрономска екстраваганција на сензации.

Во случај да не сакате погрешно да пресметате и ве интересираат навистина оригинални и вкусни алкохолни производи, обрнете внимание на виното Апсни. Ова е вистински абхазиски производ, кој е создаден според најстариот рецепт за најмодерна опрема на вина и водна фабрика од Абхазија.

Овој пијалок сигурно ќе го прошири вашето знаење од областа на алкохолот и ќе ви даде неверојатни искуства за вкус..

Знаете ли? Апсни преведен од Абхазиски значи „земја на душата“.

Кога избирате „вино со маса“ или претпочитате други видови алкохолни пијалоци, обидете се да се справите само со производи од докажани брендови.

Црното вино Апсни е производ кој е загарантиран да не ве изневери за време на процесот на дегустација. Неговите уникатни карактеристики на вкусот веќе успеаја да освојат мултимилионска потрошувачка публика, меѓу кои има не само обични дегустатори, туку и искусни сомелиери.

Боја

Надворешноста конзистентност се заснова на гарнет нијанси на црвена боја..

Мирис

Ароматичниот букет на пијалокот е пријатен со пријатни тонови на темни бобинки, обвивајќи го потрошувачот веднаш по отворањето на шишето.

Вкус

Гастрономската основа се заснова на заобленост и брзина, надополнета со мекост и нежност на потпис..

Технологија на производство

Сува абхазиско производство на вино

Вината на Абхазија се познати по нивниот ненадминат квалитет и нежност по вкус. И ова не е изненадувачки, бидејќи секое вистинско вино во овој регион е направено од најдобрите грозје, земајќи ги предвид уникатните најстари технологии.Апсни, пак, е создаден од сорти на грозје од сафеви, мерлот и каберне-совињон. Овие се исклучително слатки сорти на грозје, поради што не се користи шеќер во производството на пијалокот..

Бобинки се берат на крајот на октомври, кога ќе достигнат максимална зрелост. Следно, состојките се испраќаат под печатот, а потоа инсистираат долго време додека не се постигне потребната сила..

Штом пијалокот го покаже посакуваниот карактер, кантарион се лади на температура од 2-3 степени, што ви овозможува да ја оставите природната сладост во пијалокот.

Знаете ли? На етикетата на виното Апсни има слика на статуетката на „Бомборски винојет“, која е пронајдена во Абхазија и е стара најмалку 4000 години..

Како да купите оригинален пијалок

Како да се купи оригиналното абхазиско црвено суво вино

При изборот на слатко, црвено, бело или суво вино - во продавниците на вашиот град, бидете внимателни, бидејќи фалсификуваниот пазар брзо се развива, а денес може да најдете фалсификати на широк спектар на брендови.

Оваа судбина не беше поштедена и суво абхазиско вино. Пијалоците брендирани во Apsny често се фалсификуваат, и ова не е изненадувачки, затоа што тие се многу популарни низ целиот постсоветски простор. За да не се погрешно пресметаат и купат навистина квалитетен производ, за време на процесот на стекнување, обрнете внимание на:

  • Квалитет на шише. Компанијата за вина и води од Абхазија осигурува дека потрошувачот добива на располагање премија производ. Како резултат на тоа, на брендирано шише никогаш нема да забележите фабрички дефекти, траги од лепак или нерамни етикети. Сè е направено уредно и ефикасно..
  • Акцизен данок. Купете пијалоци само со акцизен печат. Оваа ставка може да недостасува само кога ќе купите шише Апсни во областа за слободна трговија.
  • Тару. Апсни доаѓа во класично шише издолжено вино. Античка фигура се разгледува на својата етикета, а на долниот раб секогаш можете да најдете компанија за печатење што го информира потрошувачот за пијалокот и за обемот на шишето.
  • Конзистентност. Во квалитетен пијалок нема да најдете талог и други нечистотии. Само дури и боја и транспарентност.
Знаете ли? Во 2016 година, Апсни го освои златниот медал во Prodexpo.

Како да се служиКако да послужите суво абхазиско вино

Формирањето на општи впечатоци за вкус директно зависи од методот на сервирање на пијалокот. Токму затоа, при изборот и на најскапиот вино - и на производи од прифатлива цена, треба да им дадете предност на класичните опции за сервирање.

Особено, во случај на полу-слатко црвено вино Апсни, земете го предвид фактот дека овој пијалок нужно се служи во специјални чаши со тенка висока нога.

Температурата на производот треба да биде во опсег од 16 до 18 степени. Овозможувајќи ги над границите на температурата, ќе изгубите поголем дел од светлите вкусови.

Исто така, забележуваме дека отворено шише треба да се чува во фрижидер не повеќе од 24 часа.

Со кои производи се комбинира

apsny semisweet црвено вино отколку што може да имате закуска

Дури и при изборот на најслаткото вино, ќе мора да се грижите за соодветната гастрономска придружба, што може да ги балансира ароматичните и гастрономските карактеристики на пијалокот.

Во случајот со Апсни, ваквите закуски се пржено месо, сирење, зеленчук на скара, овошје и повеќето топли јадења.

Други намени

Доколку ви е досадно чистото дегустирање на Апсни, а вие решивте да се опкружете со нови ароматични и гастрономски искуства, обрнете внимание на Касис, коктели на Мери Гарден, Соул Бас, Огнен, Езеро Кека, Квартедк, Амонтиладо и Сликарство.

Благодарение на овие мешавини, во кои виното ја игра главната улога, секој дегустатор ќе може да оствари поцелосно и живописно запознавање со производ сакан за милиони потрошувачи.

Имиња и описи на вина од Абхазија кои не се помалку популарни

Видови вина на Абхазија

Дали сте заинтересирани за разноврсност на абхазиските алкохолни производи? Дали сакате да пробате други опции за вино од овој сончев регион? Обрнете внимание на следниве производи:

  • Радеда. Суво црвено абхазиско вино со пријатен сјаен рубин и нежна сортен арома. Амбициите за вкус на производот кријат пријатна и нежна нијанса на јагода.
  • Псоу. Абхазиско бело вино со мала златна нијанса. Има свежа и нежна арома, како и цветни аспекти на непцето..
  • Чегема. Црвена, сува, со пријатна боја на црвена боја. Во неговиот ароматичен букет, звучните звуци на сувите црни бобинки и Изабела се слушаат. Во овој случај, комбинацијата на киселост и горчина од курва е поставена во гастрономската основа.
  • Диоскурија. Сува, бела, со светла златен сјај. Демонстрира препознатлив мирис базиран на цветни ноти во комбинација со нијанси на зелка и старо буре, како и вкус кој ја отелотворува рамнотежата помеѓу тревни и цветни сливи.

Историска позадина

Историја на абхазиско вино

Апсни е произведена од винаријата Сухуми. За прв пат, претставници на марката се појавија на полиците на продавниците во ЗНД во 1962 година, а од тој момент нивната популарност не престана да расте.

Забележете дека денес винаријата Сухуми е сопственост на компанијата Вина и вода на Абхазија.

Претпријатието е основано во 1930 година и долго време работеше на застарена опрема, но во 1999 година основачите на организацијата целосно ја ревидираа деловната политика, а донесена е одлука за апсолутна модернизација на претпријатието. Денес, во погонот се инсталираат најсовремени системи за контрола и шишиња..

Уживајте во вкусот кој е фасцинантен уште од првите моменти

Меѓу различните абхазиски вина, Апсни е оној што може да победи од првите секунди на дегустација. Сè благодарение на нежниот вкус и аромата што никогаш нема да ја мешате со кој било друг пијалок..

Ова вино можете да уживате со часови и на големи забави и на домашни собири со пријателите. Не е барањето во однос на гастрономската придружба и дава исклучителен долг вкус.

Одете во најблиската продавница за алкохол денес за да купите шише светло и истовремено нежно вино кое може да ја надополни секоја вечер за дегустација со својата харизма.
Сподели на социјалните мрежи:

» » Апсни вино и неговите карактеристики