Виното е лајк и неговите карактеристики

Во потрага по вонредни пијалоци, нема да можете да ги поминете производителите на Абхази. Алкохолни производи од овој регион постојано освоија најголеми пофалби од искусни дегустатори. Бела и црвени вина

 во овој случај, тие не беа исклучок, затоа што тие содржат комерцијална строгост и едноставно чудесни шарени ароматични бои.

Еден од таквите претставници на абхазиските производи, кои, се разбира, ќе ве задоволи со нивните оригинални карактеристики, се вина Лики. Ова е релативно мала производна линија, која ги крие најдобрите традиции во регионот, измешана со нетривијални рецепти измислени од искусни занаетчии.

Знаете ли? Во 2000, 2002 и 2003 година, Лихни го освои среброто на меѓународната изложба во Сочи Вино. Водка Тутун.

Состав на вино Лихни

Основата на класичниот пијалок со црвено полумесечина е грозје Изабела. Други претставници можат да бидат направени од сорти уни уникатен бланс, шардоне и други видови.

Составот на виното Лики вклучува главно грозје Изабела.

Калорично вино Лихни

Ова апхазиско вино ќе ве задоволи со нискокалорична содржина. Само 75 kcal на 100 ml производ.

Боја

Појавата на пијалоците може да биде исклучително црвена, слама жолта или рубин, во зависност од пијалокот.

Калориско вино Lykhny ниско.

Мирис

Ароматичните амбиции се изразуваат со нежна комбинација на овошни и бери сливи.

ВкусВкусот е избалансиран и препознатлива харизматична кисела киселост.

Технологија на производство

Процесот на производство вклучува собирање грозје во моментот кога нивната содржина на шеќер достигна 17%. Понатаму, потрошните состојки се притискаат и примарно се ферментираат, што нужно се одвива на температура од 28-32 степени. По ферментацијата, кантарион се отстранува од пулпата и веднаш се лади на температура од 2-3 степени. Изложеноста е на овие ниски температури што овозможува финалниот производ да добие нежен вкус и карактеристична арома на грозје.

Знаете ли? Во 2015 година, Лихни доби сребро во Prodexpo.

Како да разликувате лажен од оригиналот

Денес, секој потрошувач треба да биде претпазлив во процесот на избор на алкохол, бидејќи пазарот е презаситен со многу фалсификати. Шампањ Ликни, како црвеното вино на овој бренд, не го помина вниманието на фалсификаторите. Тоа е, при купување на овие производи, ќе мора внимателно да го испитате секое шише. Особено, за да не се прави погрешно пресметување и да се избере вистинското црвено и бело вино, за време на процесот на купување, обрнете внимание на:

  • Изглед на контејнери. Специјалистите на фабриката за вино и вода во Абхазија одговорно го следат процесот на производство, исклучувајќи ја снабдувањето со производи со фабрички дефекти. Како резултат на тоа, на брендирани шишиња нема да видите чипови од стакло, капки лепак, оштетени капи и други деформации. Исто така, обрнете внимание на обликот на шишето. Секој претставник на линијата доаѓа во својот автентичен сад..

Обрнете внимание на дизајнот на шишето и особено плута од оригиналното вино Лихни.

  • Течност структура. Конзистентноста на брендираниот производ не треба да биде никаква неоплазма. Само мазна и чиста боја. Забележан талог или некои влечења, вратете ја стоката во полицата.
  • Акцизен данок. Виното за бренд мора да има акцизен печат. Неговото отсуство автоматски треба да предизвика сомнежи за автентичноста на производот..

Како да се служи

За Абхазијско пенливо бело или суво црвено вино не ви предизвикаа непријатни емоции кога за прв пат се сретнавте, обидете се да ги земете предвид општо прифатените класични канони на потрошувачка. Ликни треба да се истури на високо про transparentирни очила со тенки нозе. Таквите очила ќе ви овозможат целосно да ја истражувате мирисот и бојата на потписот на собранието.Виното од Абхазија Лики обично се служи на температура од околу 16 степени.

Температурата на дистрибуција во случај на редовен црвен алкохол треба да биде во рамките на 16-18 степени, но, пенливи претставници на линијата бараат потемелно ладење до 5-8 степени.

Знаете ли? Во 2001 година, Лихни беше награден со злато на Форумот за индустрија за пијалаци во Москва.

Со кои производи се комбинира

Целата линија на алки алкохол е скромен во однос на закуски. Ореви, чинии за сирење, јадења со месо, морска храна, зеленчук, овошје и десерти се совршени за вашите избрани алкохолни производи. Совпаѓањето на совршен пар со производот нема да биде тешко за кој било вкус.

Овие вина можете да уживате со сирење, ореви и овошје.

Други намени

Со оглед на претставниците на линијата Лихни во најблиската специјализирана продавница, обрнете внимание на тоа дека секое вино од колекцијата може совршено да се комбинира со разни состојки. Мешавите што се гарантираат за да ви дадат прекрасно искуство со вкус вклучуваат Амонтиладо, Кварталд, Грозје Раш, Опера, Езеро Кича, Кралска Виолетова и Сликарство. Исто така, ако одберете пенливи опции за пијалоци Лики, препорачуваме да обрнете внимание на рецептите за коктели Белини, Сајрус Империјал и Тинторето..

Можете да го користите ова вино за коктели.

Кои се видовите вино Лихни

Колекцијата на пијалоци од марката е мала, но лесно можете да најдете производи во неа што ќе ви дадат пријатно искуство и добро расположение. Производите на популарна марка вклучуваат:

  • Вино Лики полумарт црвено. Пијалок од рубин боја со нежна арома на изобала, кој се отвара со ноти на рози и јагоди како што вкус. Гастрономската база се наomsира со глупост и заобленост..

Полу-слатко црвено вино Лихни е многу популарно.

  • Вино Лихен, пенлив бел полусеметар. Плескаво собрание направено од сорти грозје уни и бренд. Има лесна арома на овошје и овошје и избалансиран вкус со изразен сладок дел.

Но, полу-слатко бело пенливо вино Лики.

  • Вино Лижни пенлив црвен полумаг. Демонстрира привлечна рубин боја со допир на портокал. Според вкусот и ароматичните показатели на пијалокот, преовладуваат сливи од диви бобинки.

Постои линија на Лихни и црвен шампањ.

Историска позадина

Лихни е вино на Абхазија, кое е создадено во мал град Абхазија со исто име, кое скоро за целиот 19 век беше главен град на кнежевството. Поради оваа причина, народот го нарекува овој бренд „принц на абхазиските вина“. Производител на вино Лихни е винаријата Сухуми. За прв пат пијалокот беше претставен на јавноста во 1962 година.

Производителот на вино Лихни е винарија Сухуми.

Денес, трговската марка и самата фабрика се во сопственост на добро познатата компанија Вина и вода на Абхазија. Господарот на Н. Б. Ачуба, потомок на античко кнежевско семејство, работеше на создавање на рецепт за пијалоци, а денес, една од потомците на монарсите, имено Н.В. Ахба, исто така ја предводи продукцијата.

За да се разберат точно кои се карактеристичните карактеристики на пијалоците од одреден регион, секој потрошувач треба да обрне внимание на брендирани производи, кои дури и кај локалните жители се сметаат за еден вид картичка за повик на регионот. Производите од трговската марка Лихни можат безбедно да се припишат на овие производи. Суштината на исклучителната комбинација на уникатните ароми на овошје и бери со воздржан нежен сладок вкус е скриена во нив. Овие пијалоци се совршени за големи забави и духовни разговори. Одете во најблиската продавница за алкохол, така што денес вашите пупки за вкус можат да го препознаат оригиналниот вкус на абхазиските вина. 
Сподели на социјалните мрежи:

» » Виното е лајк и неговите карактеристики