Тврдината на пенливи вина. Колку степени е шампањ и која е нејзината температура за складирање?

Шампањ традиционално се конзумира на празници и прослави. Но, има моменти кога сакате да уживате во вкусот на пенливо вино во тишина, во романтичен амбиент. Во секој случај, неопходно е да се набудува мерката и да не се донесе употреба на алкохол на болна главоболка наутро. Дозволете ни да ја разгледаме подетално темата за степенот на извонреден пијалок и неговата содржина во познатите брендови на шампањ.

Следниве точки исто така ќе ви помогнат да се опиете побрзо од пенлив пијалок:

 • Пиењето шампањ на празен стомак - му штети на здравјето, може да ја зголеми киселоста на желудникот.
 • Во затнат просторија, шансата да се опие е многу поголема отколку на свеж воздух..
 • Кога пиете шампањ, не треба да се заборава за сопствената тежина, здравје, пол и да се поврзат овие параметри со количината пијан.

Па, каде, на крајот на краиштата, има повеќе степени - во вино или шампањ? И покрај горенаведеното, содржината на алкохол во пенливо вино не е инфериорен во однос на обичното вино. За различни видови на пенливи вина, јачината може да се разликува, обично се движи од 9 до 18% вол. Почесто, ознаката се чува на 10-13% вол.

Силата на шампањ директно зависи од содржината на шеќер во него. Јачината на пијалокот е поголема ако нивото на шеќер е повисоко, и обратно. Ова се објаснува со фактот дека за време на ферментација на грозје, ослободената гликоза се претвора во алкохол.

На пример, најмалку сладок вид на шампањ е брут-природен, содржи 3 грама шеќер на литар пијалок. Според тоа, нејзиниот степен е помал.

Најсилното пенливо вино е полу-слатка и слатка сорта, соодветно. Тие содржат повеќе од 50 грама шеќер на литар..

Табелата подолу покажува колку степени има во пенливо вино, во зависност од неговите сорти:

Вид на шампањЈачината на пијалокот (приближна)
Сладокод 11%
Семисвит10,5-13%
Сувоод 9%
Полусувоод 8-9% и погоре
Брут8-12% вол.

Јачината на пенливи вина на популарни брендови како процент

Руски

Шампањ со јачина од 11% има златна боја, нежен, чист и благ вкус, како и овошен мирис со цветна патека. Производството на извонредно руско вино е континуирано, годишно е 20 милиони шишиња. За да се добие хармоничен и свеж вкус, производителите користат елитни сорти на грозје:

 • Совињон.
 • Шардоне.
 • Пино.
 • Алиготот.

Боско

Просечната јачина на пијалокот е 7,5%. Шампањ има неколку варијанти:

 • Долче.
 • Асти.
 • Росо.
 • Прокука.
 • Пиемоте.
 • Годишнина брут.
 • Роза.
 • Златна лабораторија.

Тие се обединети со овошни ноти по вкус, арома на агруми, сладост и свежина. Карактеристична карактеристика на пијалокот е нејзината ефтина цена (највисока е 1000 рубли по шише Просецко) и достапност.

Санто Стефано

Пијалокот се произведува во московскиот регион на увезени суровини. Покрај тоа, од каде потекнува грозјето, креаторите на пијалокот се чуваат во тајност. Производот се позиционира како „газиран вински пијалок“, а не како шампањ.. Просечна моќна моќност - 8%.

Санто Стефано претставува широк спектар на пијалоци, најосновни типови се:

 • Бјанко.
 • Полумаско на Бјанко.
 • Бјанко секо.
 • Роза.

Ако зборуваме за вино воопшто, тогаш се карактеризира со богати мед тонови по вкус, цветни, бери и овошни ароми.

Авива

Шампањ Авива има изразен сладок вкус, сепак, неговата сила е само 5,5% вол. Шишето е украсено во 5 различни бои со магична треперлива сенка, а на самиот пијалок се додава безбедна боја, што создава ефект на прелевање. Покрај тоа, на дното има талог во шампањот, што создава магичен „starвезда“ ефект при тресење.

Пенливо вино мирисна цветни ароми, агруми, мотиви од ананас. Вкусот е многу сладок и освежувачки. Авива може да се користи како прекрасен аперитив.

Советски

Шампањ се прави со секундарна ферментација. Првиот „советски“ шампањ беше произведен од склопувањето во 1937 година. Сортите со грозје за извонреден пијалок не се строго регулирани, но најчесто се користат:

 • Пино.
 • Шардоне.
 • Морско оревче.
 • Алиготот.
 • Ризлинг.
 • Каберне.

Јачината на пенливо вино е во просек од 12%.

Шампањ има свеж, избалансиран вкус.. Аромата дава ноти на цветни мотиви и е насликана со палета на овошје.

Абрау-Дурсо

На крајот на 19 век, славниот винарџија Лев Голицин го основа производството на шампањ Абрау-Дурсо. Ги постави лозјата во провинцијата Краснодар, каде до денес се одгледуваат квалитетни сорти:

 • Шардоне.
 • Морско оревче.
 • Пино бланс.
 • Пино ноар.
 • Ризлинг.
 • Алиготот.
 • Совињон.

Климата на брегот на Црното Море е одлична за одгледување на лозови насади..

Тврдината „Абрау-Дурсо“ се движи од 10,5 до 13%. Компанијата ги произведува следниве видови:

 • полусмит;
 • брутална;
 • полусуво и полусуво розово;
 • полу-црвено;
 • лесна четка;
 • розова лаут;
 • абрау светло;
 • дополнителна брута.

Покрај тоа, марката произведува серија вина со името Виктор Дравињи, во чест на францускиот шампањ.

Секој вид е исполнет со свој вкус, но Шампањ "Абрау-Дурсо" комбинира избалансиран нежен вкус и арома на цвеќе, Егзотично овошје, свежи бобинки и морско оревче. Вкусот секогаш останува пријатен тон на благородни грозје. Пијалокот е добар и за аперитив и за главни јадења, на пример, месо или живина. Шампањ оди добро со чоколадо и овошје..

Ловети

Пенливо вино произведено од кубанската компанија Лавети е светла и освежувачки пијалок со јачина од 8%. Серија шампањ е претставена со 7 сорти на вкус:

 • Класико.
 • Бјанко.
 • Крема ди ванила.
 • Роза.
 • Фреско.
 • Кралица.
 • Мраз.

Газираниот пијалок се прави врз основа на природно вино и се карактеризира со незаборавен вкус на јагода и сируп од јагода., како и темјанушки. Аромата е богата со ноти на јагоди и scones на рози. Букетот од шампањ содржи и нијанси на зелени јаболка, манго, ванила, тропско овошје и нане.

Долче Вита

Лесните пенливи вина се карактеризираат со мала содржина на алкохол од 6%. Линијата на пијалоци е направена во регионот Нижни Новгород и се состои од 5 типа:

 • Амарето.
 • Сладок.
 • Москато.
 • Деми-сек.
 • Полу-слатка.

Компанијата Долче Вита го претставува својот производ како одличен додаток за двете младински забави и тивко семејно поминување на времето.

Пијалокот има лесна арома со ноти на мускат и овошје.. Вкусот е сладок, свеж и хармоничен, со навестувања сладолед, бадем и егзотично овошје..

Асти

Асти е пенливо слатко вино, направено на италијанско тло со исто име, провинција Асти. Производството секогаш користи разновидно грозје - бело морско оревче. Благодарение на ова, вкусот на пијалокот е богат со светли цветни-мед тонови и слатки нијанси на овошје. Виното е меко во перцепција и свежо, охрабрувачки по арома. Содржината на алкохол во пијалокот е мала - 7% вол.

Ламбруско

Пенливо или полу-пенливо вино произведено во Италија, во областите Емилија-Ромањо и Пиемонт. Најчестиот вид пијалок е црвената, но се среќаваат и други сорти (бела, сува, полу-слатка, розова).

Археолозите во своите студии тврдат дека винарството на Ламбруско се појавило уште пред најславниот ден на Римската империја. Сега, пенливо вино е популарно низ целиот свет, особено во САД (заедно со Кока-кола) и вклучува повеќе од 60 сорти на грозје. Јачината на пијалокот е во просек од 7,5%.

Многу производители произведуваат Ламбруско и секој има различен вкус.. Вреди да се напомене само свежиот карактер на виното, неговиот богат овошен вкус со кисели бери белешки и арома со нијанси на бадем.

На која температура се замрзнува?

Топлината може да предизвика депресоризација на шишето, вкусот во овој случај ќе ја изгуби свежината, а бојата се менува во килибар. За да се избегне ова, неопходно е да се чува шампањ на ладно место. За да пресметате на која температура можете да оставите пијалок, постои формула:

Јачина на пијалок%: 2-1 = температура на складирање (минус)

На пример, степенот на шампањ е 12%, според формулата се покажува дека може да се чува на -5 степени, или малку повисоко. Сега знаете колку степени да задржите пенливо вино за да не замрзне во автомобил или во замрзнувач. Мора да се запомни дека шампањот не преживува добро при топлина и во екстремно ладно..

Ако за време на празникот се нудат други јаки пијалоци, тогаш се препорачува да ги користите по шампањ - за да го зголемите степенот. Чувството за пропорција и почит кон културата е неизговорено правило при земање алкохол. Во спротивно, злоупотребата може да доведе до тажни последици..

Сподели на социјалните мрежи:

» » Тврдината на пенливи вина. Колку степени е шампањ и која е нејзината температура за складирање?