Рецепт и примена на тинктура од камилица

тинктура од камилица на вотка слика

Камилицата е една од најстарите лековити билки познати на човештвото. Поради својата висока содржина на флавоноиди, се користи како антиинфламаторно, антиоксидантно, адстрингентно и лековито средство. За медицински цели, растението се користи во форма на лушпа и чаеви, но алкохолната тинктура од камилица има најголема биолошка активност..

Корисни својства на камилица

Фабриката е позната уште од времето на антички Рим, каде што широко се користеше за лекување на гинеколошки заболувања. Постојат докази дека Германците уште во 1 век третирале дигестивни нарушувања со камилица, а античките египетски жени правеле маски од цвеќиња со цел да го забават стареењето и да го подобрат изгледот на кожата. Во средниот век, растителните лушпи ги замениле дезодорансите и парфемите за Европејците.

Цветовите од камилица содржат околу 120 биоактивни компоненти - терпеноиди и флавоноиди, вклучувајќи:

  • алфа-бисаболол - го забрзува заздравувањето на раните;
  • чамазулен - го смирува нервниот систем, се бори со подпухналост, иритација и чешање;
  • фарнезени - промовираат здраво варење;
  • кумарини - ослободуваат грчеви и колика;
  • лутеолин - помага при астма, инфекции на респираторниот тракт, ги потиснува клетките на ракот;
  • апигенин - ефикасен во третманот на депресија и невралгични болести.


фотографија од тинктура од камилица

Хамазулен и бисаболол се многу нестабилни и најдобро се зачувуваат во алкохолна тинктура. За разлика од чајот и чорбата, препаратите базирани на етанол остануваат ефикасни до четири години. Тинктурата од камилица се зема за нарушувања на спиењето, дигестивни проблеми, за третман на стоматитис и инфекции на кожата. Есенциите од алкохол се користат во козметологијата, бидејќи ја подобруваат циркулацијата на крвта во епителот и ја подобруваат структурата на кожата..

Неколку студии покажаа дека камилицата ја инхибира активноста на Helicobacter pylori, бактерии кои придонесуваат за развој на чир на желудник. Забележано е дека екстрактот од растението ефикасно се бори против хроничната дијареја, а исто така ги ублажува грчевите на цревните мазни мускули предизвикани од воспаление на гастроинтестиналниот тракт..

Како да направите тинктура од камилица со воткаКамилицата се бере за време на активниот цветни период - од средината на мај до крајот на август. Пред да се подготви тинктурата, цвеќето мора да се исуши неколку дена во добро проветрено место. За 100 гр лековити суровини, ќе бидат потребни 0,5 литри водка или разреден алкохол. Цветовите се ставаат во добро измиена и исушена тегла, се ставаат со етанол и се отстрануваат на темно место еден месец. Завршената тинктура се филтрира преку газа и се чува во фрижидер..

фотографија од домашна тинктура од камилица

Примена на тинктура од камилица

Дозирање:

  • грчеви и иритација на цревата, гасови, варење - 15-20 ml 3 пати на ден;
  • несоница, депресија, вознемиреност - 0,5 кафена лажичка половина час пред спиење;
  • третман на акни, воспаление на кожата - разредете ја тинктурата со вода во сооднос 1: 4 и избришете ја проблематичната област 2 пати на ден;
  • гингивит и стоматитис - измешајте го производот на половина со вода, исплакнете ја устата наутро и навечер.

Алкохолот дејствува агресивно врз ткивата, така што тинктурата може да се користи само на делови од кожата каде што нема отворени рани. Ако се појави чешање, црвенило и иритација, третманот треба веднаш да се прекине..

Контраиндикации за тинктура од камилица

Камилицата е силно обесхрабрена за време на бременост и доење. Растението содржи кумарин, што е разредувач на крвта, па затоа тинктурата не треба да се зема доколку има нарушување на коагулацијата и не треба да се комбинира со варфарин. Од истата причина, текот на третманот не треба да се спроведува пред операцијата и за време на рехабилитација по операцијата..

Внимание! Само-лекувањето може да биде опасно, консултирајте се со лекар.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Рецепт и примена на тинктура од камилица