Рецепт и примена на јапонска тинктура софора на вотка (алкохол)

тинктура од јапонска софора слика

Јапонскиот Софора е моќно дрво со круна налик на пагода. И покрај својот изглед, ова растение спаѓа во семејството на мешунките и произведува типични сочни плодови кои се лепат на гранките дури и во текот на зимската сезона. Татковината на Софора е Југоисточна Азија. Во 19 век, садници беа донесени на Крим, и со текот на времето, дрвјата се ширеа низ јужниот дел на Русија. За медицински цели, за тинктура од јапонска софора, се користат и цвеќиња и овошје на растението, кои се богати со флавоноиди - супстанции со силни антиинфламаторни и антиоксидантни својства..

Употребата на Софора во традиционалната и формалната медицина

Во средниот век, Софора се сметала за „демонско дрво“. Легендата вели дека императорот Чонгжен од династијата Минг извршил самоубиство на нејзините гранки кога бунтовничките трупи упаднале во Пекинг за време на револуцијата во 1644 година. Само сто години подоцна, ориенталните лекари почнаа да забораваат на неславното дрво и открија дека неговите цвеќиња и плодови помагаат да се запре крварењето и да се лекуваат раните. Од 18 век, Софора се одгледува во Јапонија и Кореја и широко се користи во традиционалната медицина..

Фабриката е богата со рутин и софорикозид, кои промовираат коагулација на крв и ја инхибираат активноста на бактериите. Тинктурата на Софора помага при проблеми со пропустливоста на васкуларните wallsидови и прекршувања во капиларите. Во кинеската традиционална медицина, софората е дел од лековите за третман на хипертензија, спречување на мозочни удари, хемороиди и хематурија. Во научната медицина, се користи како средство за заздравување на рани, а гелот базиран на екстракт од растение ја докажа својата ефикасност во третманот на проширени вени..

овошје софора за настјока
Свежо овошје Софора за тинктура, сушено


Рутин е моќен регенерирачки агенс, затоа, лекувањето на раните со екстракт од Софора спречува развој на келоидни лузни и го стимулира брзото заздравување. Препаратите засновани на растенија успешно се користат во медицинската пракса за лекување на:

 • постоперативни компликации на гноен отитис медиа;
 • тонзилитис;
 • хемороиди;
 • кожни болести;
 • воспалителни болести на нервното ткиво.

Експериментите покажаа дека генистеин, компонента на лисјата на Софора, помага при остеопороза, а екстрактот од овошјето спречува оштетување на бубрезите и панкреасот кај дијабетес. Маслото од семе е ефикасно против габата, а алкохолните екстракти ја потиснуваат активноста на патогените микроорганизми на Токсоплазма кои предизвикуваат циститис. Во последниве години, фармакологијата на растението е активно изучувана за понатамошна употреба во развојот на нови лекови..

Рецепт за тинктураПупките се берат во јуни пред почетокот на цветни, плодовите - откако ќе созреат. Во јужните региони, медицинските суровини се користат свежи - тие се сецкаат ситно, се истураат со вотка во сооднос 1: 1 и се отстрануваат 3 недели на темно место. По подготвеност, производот се филтрира преку газа, се флашира и се чува во фрижидер.

домашна тинктура софора на вотка слика

Упатство за употреба

Тинктурата на Софора на вотка се зема 20 капки 2-3 пати на ден заедно со храна. Текот на третманот помага:

 • зајакнување на крвните садови;
 • нормализирање на крвниот притисок;
 • намалување на интензитетот на напади на мигрена;
 • лекува чир на желудник и црево;
 • намалување на стресот и подобрување на спиењето;
 • зголемување на отпорноста на организмот кон вирусни заболувања.

Се користи тинктура од јапонска Софора со имела - хербалниот лек добро помага при тромбофлебитис и проширени вени, како и со проблеми со ендокринологија. За заздравување на рани, изгореници и трофични чиреви, се користи само масло од плодовите на растението, бидејќи алкохолот е премногу агресивен врз ткивото.

Важна предност на Софора е безбедноста. Подготовките врз основа на тоа се толерираат без несакани ефекти, со исклучок на алергии на растителни компоненти, сепак, тинктурата на алкохол не се препорачува за употреба за време на бременоста и за време на доењето..

Внимание! Само-лекувањето може да биде опасно, консултирајте се со лекар.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Рецепт и примена на јапонска тинктура софора на вотка (алкохол)