Подготовка и употреба на тинктура од ловоров лист

фотографија на сув ловоров лист

Родното место на благородниот ловор (лат. Laurus nobilis) е Јужен Медитеран. Фабриката се одгледува во Европа и САД, како и на југот на Русија. Лорелските лисја се богати со есенцијални масла, па затоа најчесто се користат при готвење како зачин. Во народната медицина, растението се користело уште од античко време, како карминативно, антимикробно и антидијаресно средство. Тинктурата на ловор од водка (алкохол) се бори против симптомите на настинка и грип, а помага и при карцином.

Корисни својства на ловоров

Лорелските шуми некогаш опфаќале големи области на Рим и Грција, така што растението било широко користено во античката медицина. Римскиот филозоф и натуралист Плиниј Постариот именувал бројни болести со кои се користело ловоровото масло, како парализа, грчеви, главоболки, инфекции на ушите и ревматизам. На Крит, жените користеле тинктура од ловоров лист за зајакнување на косата и размачкани модринки и модринки..

Лисјата содржат 1,3% есенцијални масла, кои вклучуваат цела низа корисни состојки:

 • еукалиптол - има смирувачки и антиинфламаторно дејство;
 • терпени - дејствуваат како антисептички, експекторантни и спазмолитични;
 • метилеугенол - ги штити клетките од пенетрација на слободните радикали;
 • линалол - ги ублажува грчевите, го подобрува спиењето;
 • танини - отстранете ги вишокот соли од зглобовите, подобрете ја подвижноста.

Покрај наведените компоненти, лисјата содржат повеќе од 50 органски соединенија, од кои повеќето се органски киселини и феноли. Во 2017 година, група научници од Универзитетот во Салерно ги проучуваа корисни својства на есенцијалното масло од растението. Истражувачите ја тестирале супстанцијата на бактериски соеви и габи и ја утврдиле нејзината висока антимикробна активност.

Екстракт од ловорски лисја активно ја потиснува одржливоста на невробластомските клетки, малигнен тумор на нервниот систем. Експериментот е спроведен со цел да се открие ефективноста на растителните компоненти во борбата против невралгија, паркинсонизам и рак. Научниците заклучија дека ловорот може да се користи како помошен лек во лекувањето на овие болести..

Како да направите тинктура од ловор домаВо третманот на разни болести се користат лушпи, масти и есенцијални масла базирани на растението. Тинктура на ловорови лисја со вотка или разреден алкохол помага да се елиминира тежината и болните зглобови, се бори со воспалителни процеси.

При подготовка на фотографски средства, треба да се користат свежи суровини, бидејќи во исушена форма, ловорот губи повеќе од половина од своите корисни компоненти..

Мали дрвја и грмушки се одгледуваат на југо-запад од територијата Краснодар, на Крим и Кавказ. Лорел може да се сади дома или на лична парцела, ако дозволува климата, но лисјата може да се соберат само по 3-4 години, кога круната ќе биде со големина од најмалку половина метар.Исечете ги страничните пука на врвот на грмушката за да не му наштети на растението. За 0,5 литри вотка, потребни ви се 18-20 свежи лисја со средна големина.

Рецепт за тинктура од ловоров лист

 1. Темелно измијте ја и исушете ја стаклената тегла.
 2. Ставете цели лисја на дното на садот.
 3. Истурете вотка.
 4. Ставете ја теглата на ладно и заштитено од сонцето една недела.
 5. Протресете го секој ден.
 6. Вирус и истурете ја тинктурата во друго јадење.

Домашна тинктура од ловор се користи за лосиони или облоги, триење. Навлажнете мека крпа со производот, нанесете ја на болното место, загрејте ја и оставете ја да стои најмалку еден час. Времетраењето на текот на третманот е најмалку еден месец.

тинктура на ловоров лист на вотка слика

Во исто време, хербалниот лек може да се зема орално. За да го направите ова, 2 лажици тинктура мора да се растворат во половина чаша вода и да се пијат двапати на ден помеѓу оброците..

Контраиндикации на тинктура од ловоров лист

Пред третманот, потребно е да се тестира лекот за можни алергиски реакции на внатрешниот свиок на лактот - не треба да има црвенило или осип на кожата по еден ден.

Строго е забрането да се зема тинктура за време на бременоста, бидејќи компонентите во лисјата можат да предизвикаат крварење.

Мора да се внимава на фитотерапија со ловоров за болести на кардиоваскуларниот систем, бидејќи есенцијалното масло има срцево стимулирачко дејство.

Внимание! Само-лекувањето може да биде опасно, консултирајте се со лекар.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Подготовка и употреба на тинктура од ловоров лист