Тинктура на солоукин (со лута пиперка и лук)

Тинктура на Солоукин на вотка

Тинктурата на Солоукин се памети по жолтеникавата боја, карактеристична арома на лук со лесни пиперки и лут вкус со веќе забележлива доминација на пиперка. Во умерени количини, пијалокот го зголемува апетитот и оди добро со јадења со месо. Оваа тинктура беше една од омилените во советските литературни кругови од 50-70-тите години на ХХ век..

Историска референца

Владимир Алексеевич Солухин (1924-1997) беше писател и поет, чија главна тема беше руското село. За прв пат, пошироката јавност дозна за тинктурата од неговата книга „Третиот лов“, во која Солухин рече дека рецептот му го кажал друг советски писател, Лев Романович Шеинин, кој дознал за пијалокот од неговите пријатели. Тоа е, ниту Солухин, ниту Шеинин не се автори на оваа тинктура, најверојатно народен рецепт.

Поради брзината и едноставноста на подготовката (состојките се достапни, а созревањето трае само 3 дена), по објавувањето на книгата во 1986 година, тинктурата стана популарна меѓу читателите на Солухин.

Класичен рецепт за тинктура Солухин

Состојки:

  • лук - 2-3 чешниња (големи);
  • лута пиперка - 1 под (средна);
  • вотка (месечина, алкохол 40%) - 0,5 л.


Потребен е домашен лук со карактеристична постојана арома. Во класичниот рецепт, вотката „Столичнаја“ се користи како алкохолна основа, но соодветна е која било друга марка, како и добро рафинирано зрно или шеќерна светлина од двојна дестилација и етил алкохол разредена со вода до 40% вол..

Технологија за готвење

1. Излупете го лукот, исечете го на тенки парчиња и ставете го во контејнер за инфузија..

2. Исечете го дршката на пиперката, исечете го мешунчето на парчиња без да ги отстраните семето и внатрешноста. Додадете пиперка на лук.За да се направи острината на пиперката послаба, мешунката може да се стави во тегла или шише како целина без сечење.

3. Истурете во база на алкохол (вотка, алкохол, месечина). Херметички блиску.

4. Оставете 3 дена на темно место на собна температура. Препорачливо е да се тресат еднаш дневно..

5. Финктрирајте ја тинктурата низ 2-3 слоја газа, истурете ја во шише за чување и цврсто затворете ја. Оставете во фрижидер 1-2 часа за да се стабилизира вкусот. Пијте од мали чаши со волумен од 30-50 гр.

Рок на траење на тинктурата на Солухин далеку од директна сончева светлина е до 3 години. Тврдина - 37-38% вол.

тинктура на Солоукин слика

Сподели на социјалните мрежи:

» » Тинктура на солоукин (со лута пиперка и лук)