Придобивки и штети од тинктура на лушпата на макадамија, лешници, ореви и други ореви. Рецепти и апликација

Од лушпите на разни ореви може да се подготват тинктури и разни лековити супи. Во него, како и кај самите зрна, постои голема содржина на разни витамини и минерали корисни за здравјето на организмот како целина.

Школка е многу важна медицинска суровина. Лековитите својства на разни лушпи и тинктури се познати многу векови.

Грецки

 • Ореова лушпа што се користи во терапевтски третмани.
 • Користењето на него може да го зајакне имунолошкиот систем..
 • Содржи многу корисни витамини и минерали, но нивната количина е премногу мала за човечкото тело. И покрај ова, многумина со нејзина помош се обидуваат да се ослободат од проблемите со тироидната жлезда и забен камен. Не треба да очекувате посебни придобивки од таквата терапија, можете само да ја влошите состојбата.
 • Правењето стружење на лицето ќе биде најразумната употреба на лушпа од орев како лек. Поради содржината на склеренхим, школка има одлични абразивни својства.
 • Корисно е за коса. Лушпа направена од него е корисна во борбата против мрсна кожа, а исто така се користи за борба против првут..

Кедар

За третман на болести во многу области, се користат бор ореви од бор. Содржи многу супстанции корисни за организмот. Накратко се користи за:

 • Подготовка на разни лекови. Различни средства за дезинфекција и антиинфламаторни лекови се направени од школки..
 • Лушпа се користи за гастроинтестинални заболувања. Оваа супа има антиинфламаторно дејство и лекува рани со гастритис, чиреви.
 • Со тинктура на бор орев направете компреси и триење. Овој вид на третман помага да се заситат коските со калциум и да се нормализира метаболизмот на сол..
 • Се користи за спречување на кардиоваскуларни заболувања. Содржи многу хранливи материи и калциум, што е добро за крв. Има корисен ефект врз составот на крвта и го отстранува вишокот шеќер и холестерол.
 • Во козметологијата, се прават разни лосиони и креми., кои му помагаат на кожата да изгледа повеќе еластична и тонирана. Тие исто така ќе помогнат да се ослободите од акните. Школки се исто така земјата и се прават разни стружења за лице. Овие струже помагаат да се исчисти вашето лице и да се направи нејзината кожа повеќе еластична..

Но, без оглед колку плус имала, има контраиндикации. Луѓето со проширени вени, зголемена коагулација на крвта и тромбоза не се препорачува да се лекуваат со такви тинктури и лушпи.

Лешници

Школки од лешници се високо ценети во народната медицина:

 • Помага во чистење на телото од токсини.
 • Во третманот на трофични чиреви, дизентерија, како и при проблеми со зглобовите, помагаат танините, кои се дел од составот..
 • Со простатитис се препорачува употреба на лушпа од лушпи од лешник. Супата мора да се нанесе во две лажици пред јадење.
 • Школка е исто така корисна за жените. Од него се подготвува прашок, кој кога се разредува со вода помага при матката фибром.
 • Кога е суво, ако е смачкано, помага во лекување на хемороиди и се ослободи од дијарејата.
Не постојат контраиндикации во употребата на школка, но прекумерната употреба на самите зрна може да наштети, тие се многу високи во калории. Употребата на зрна за дијабетичари и деца е исто така контраиндицирана.

Макадамија

Маскетата макадамија е широко користена во оние земји каде што се одгледува и преработува:

 • Може да се користи за готвење на клада, наместо огревно дрво..
 • Од него направете таканаречена прекривка. Овој прекривка им помага на растенијата во прекумерна сувост на почвата..
 • Во други земји, разни лутина од тинктури за вотка или месечина се направени од лушпите на макадамија. Оваа тинктура има пријатен вкус на ванила и арома на стопен крем. Школка во тинктурата ги задржува сите корисни својства на растението.

Оревите од макадамија се добри и за мажите и за жените. Тие содржат голема количина на витамини..

 1. За мажите кернелите се корисни и ќе помогнат во намалувањето на ризикот од камења во бубрезите. Тие помагаат во контролата на црниот дроб, ја насочуваат неговата работа во вистинската насока. Спречете го развојот на различни малигни тумори, помагате во спречување на воспаление на простатата, а исто така помагате во зголемување на потенцијата.
 2. Оревот е добар за жените. За време на периоди на менструација, оревите ја минимизираат непријатноста и го олеснуваат грчењето. Оревите од макадамија, како и многу природни производи, исто така имаат контраиндикации. Овие можат да бидат различни алергии на производот, па вреди да се користи во мали дози. Не користете со гастроинтестинално заболување.

Фстаци

Разни макро и микрохранливи материи, голем број на витамини се дел од лушпата од фстаци.

Исто така во составот на многу протеини и јаглени хидрати.

Корисност за многу респираторни заболувања, нивната употреба значително ја намалува непријатноста од овој вид на болест.

 • Се користи за превенција на дијабетес. Ако се користат редовно, шеќерот во крвта и холестеролот се нормализираат.
 • Корисноста се манифестира и кај болести на црниот дроб, анемија и хипертензија.

Рецепти и апликација: како да се подготви производ на вотка, месечина или алкохол?

Размислете за рецепти за тинктури школки од разни ореви.

Од макадамија

Како да направите тинктура од лушпата на ореви од макадамија?

Прв начин:

 1. земи 1 литар месечина и пет до шест ореви од макадамија;
 2. мелете ги што е можно помали со импровизирани средства;
 3. истурете ја смачканата мешавина со месечина и инсистирајте на десет дена.

Аромата на таква тинктура е мека и пријатна, се појавува скоро веднаш, постепено се стекнува со боја, станува светло-кафеава нијанса.

Вториот начин да се подготви тинктура на макадамија:

 1. се користат лушпа од двесте макадамски ореви, три литри месечина, една лажица шеќер;
 2. школка е смачкана на кој било начин;
 3. мелени лушпи се варат во сируп на тивок оган околу 15 минути или се подложни на лесно пржење;
 4. за сируп, треба да користите 1 литар вода, 500 гр шеќер;
 5. потоа истурете ги подготвените школки со месечина, додадете шеќер - 1 лажица;
 6. инсистирајте на 10-15 дена на темно место и периодично тресете го.

Видеото покажува како да се подготви тинктура на лушпата на орев Макадамија:

Од ореви

Размислете како да направите таква тинктура од ореви и што лекува. Подготовката на тинктурата е прилично едноставна:

 1. Со чекан, пешкир и кујнски одбор, школка е смачкана колку што е можно поситно.
 2. Следно, тие земаат чиста тегла од половина литар, пополнете ја со сецкани школки 2/3, истурете водка, затегнете го капакот цврсто.
 3. Инсистираат 2-3 недели. Потоа се филтрира со газа и се истури во шише.

Оваа тинктура се зема една лажица пред оброк. Тоа помага да се олесни текот на настинките и кога дишните патишта стануваат воспалени. Поради високата содржина на јод, се користи и за да се врати нормализацијата на тироидната жлезда..

Од видеото можете да научите како да готвите тинктура од лушпи од ореви:

Од кедар

Да се ​​подготви таква тинктура е исто така многу едноставно:

 1. Земете 0,5 л вотка и 150 гр школка.
 2. Школка темелно се мие и се суши на пешкир.
 3. Потоа се истура во пригоден сад или шише и се полни со вотка.
 4. Треба да инсистирате околу една недела и половина, а потоа исцедете ја тинктурата и истурете во шише.
Тинктурата се користи како тоник, ресторативна и средство за чистење.

Вреди да се конзумира не повеќе од 3 лажици на ден. Злоупотребата е опасна за здравјето, содржи хидроцијална киселина, што е многу штетно за организмот..

Видеото јасно покажува како можете да подготвите тинктура на кедровата обвивка:

Од ф`стаци

Подготовка на тинктура:

 1. Willе ви треба школка за фстаци 15 g и 0,5 l водка (месечина, алкохол).
 2. Школка ќе треба да се затемни во рерната на тивок оган околу 10 часа, повремено мешајќи, сè додека не се формира чиста кафеава боја. Колку подолго пржете, толку подобро, добивате богат вкус.
 3. Откако темелно ќе ја пржете школка, извадете ја и изладете ја, а потоа пополнете ја со вотка (алкохол, месечина).
 4. Инсистирајте околу две недели.
 5. По ова, треба да ја исцедите тинктурата и да истурете во шише со капа.

Оваа тинктура од фстаци има необична арома: крем-карамел-даб. Се користи како добар алкохолен пијалок. Оваа тинктура ќе го привлече вниманието на многумина на празничната маса..

Погледнете го видеото што раскажува како да направите тинктура од лушпи од фстаци:

Од лешници

 1. За почеток, лешниците или лешниците се сушат на свеж воздух околу еден месец.
 2. Потоа треба внимателно да ја исечете школка од лешник (поминете низ мелница за кафе).
 3. Добиената мешавина (прав) се истура со алкохол. За половина литар алкохол се земаат две лажици сув состав.
 4. Инсистираат две недели.
 5. Потоа вирус и шише.

Тинктурата од лешник ефикасно им помага на мажите во борбата против простатитис. Земете таква тинктура во доза од 1 лажичка пред јадење, текот на третманот трае околу еден месец, но понекогаш трае до шест месеци.

Несомнено, каков било вид на ореви е добро за вашето здравје. Нивните лушпи, како и самите јадра, вклучуваат многу витамини неопходни за организмот. Различни лушпи и тинктури се подготвени од нив. Ако не претерувате со потрошувачката, тогаш може значително да ја подобрите состојбата на здравјето и на телото како целина.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Придобивки и штети од тинктура на лушпата на макадамија, лешници, ореви и други ореви. Рецепти и апликација