Готвење тинктура од дрво од дрво дома - рецепти на коњак

Дрво дрво - Ова е овошно растение со лековити својства. Содржи многу витамин Ц и други корисни материи. Компот е направен од него, се додава во разни јадења, но најчесто дрвото од дрво станува основа на вкусни тинктури.

Луѓето тинктура од дрво дрво се нарекува "дрво дрво". Има необична рубинска боја и мирис, поради што е во посебна побарувачка кај потрошувачите..

Не е секогаш, кога се обидувате со корнел, можете да разберете дека имате алкохолен пијалок: Бериот многу добро го чуе миризбата на алкохолот, затоа месечината од корнелот е повеќе како бел компот.

Без оглед на она што ќе го додадете во класичниот рецепт за подготовка на тинктура од корнел или корнел, никогаш нема да го расипете неговиот уникатен вкус, што го разликува овој пијалок од другите.

Во написот ќе ги претставиме најпопуларните рецепти за подготовка на ваков алкохол како тинктура од догвов алкохол. Но, пред тоа, треба да откриете зошто дрвото дрво е толку корисно..

Дрво од корист

Пулпата содржи гликоза, фруктоза, едноставни јаглени хидрати, витамини Е, П, Ц, провитамин А, азотни, танични, пектински материи, органски киселини, флавоноиди, есенцијални масла, калиум, магнезиум.

Покрај тоа, пијалок за кучиња во корнел ги има следниве својства:

 • помага во зајакнување на имунитетот и ослободување од настинки;
 • помага да се подобри апетитот и да се врати нормалниот метаболизам;
 • го намалува ризикот од заразни болести и други болести;
 • помага да се отстранат токсините, да се елиминираат тешките метали и другите метаболички производи;
 • го нормализира маснотиите и генералниот метаболизам;
 • Има тоник ефект врз телото;
 • помага да се зголеми хемоглобинот, да се зајакнат theидовите на крвните садови и да се нормализира крвниот притисок.

Исто така, тинктурата на дрво од дрво на вотка помага да се пополни недостатокот на минерали и витамини во организмот. И од тоа се прават одлични коктели.

Рецепти за тинктура

Дрво дрво е составено од 2 главни компоненти: алкохол база и бобинки. Рецептот за подготовка на тинктура на дрво од дрво и алкохол вклучува замрзнато, свежо или суво дрво дрво. Но, тука е важно да се земат предвид некои нијанси:

 • пред да додадете замрзнати бобинки, треба да одмрзнете и отстраните вишок вода;
 • исушените бобинки се земаат во количина помала отколку што е наведено во рецептот;
 • свежото дрво мора да се измие и суши на пешкир пред да се натопи.

Од никаква мала важност е алкохолот. Алкохолната основа на рецептот за подготовка на супа или тинктура на кучешко дрво е вотка, месечина, коњак, алкохол. За рецепти, се користи двојно дестилација месечина или 40% алкохол. Тие најчесто се вклучени во рецептот за чичи од дрво дрво..

За други тинктури од дрво дрво, обично се користи висококвалитетна вотка или коњак..

И како да се готви или како луѓето кои се активно вклучени во спортот се приготвуваат од корнел? Претежно тие го прават тоа во прочистена вода.

Како да се инсистира вотка на дрво од дрво, колку се инсистира на тоа, и колку е конзервиран алкохол? Сите детали подолу.

Тинктура од дрво за алкохол

Технологијата за правење тинктура од дрво од алкохол дома е многу слична на рецептот за правење тинктура од дрво од дрво со додавање на месечина.

Разликата е во тоа што шеќерот не се додава во алкохолната тинктура и наместо во месечината, во него се истура алкохол. Така, готовиот пијалок станува незасладен и се стекнува со пријатна киселост на Бери.

Благодарение на додавањето на бобинки, пијалокот станува многу лесен, пријатно ја отстранува жедта и ќе им се допадне на сите гости без исклучок.

Алкохолот се подготвува вака:

 1. Наполнете 1/3 од лименките со бобинки од корнели. Бобинки треба да бидат мазни, густи, па затоа претпочитате по можност свеж дрвен дрво.
 2. Истурете ги со 1 литар алкохол и издвои 2 дена.
 3. По 2 дена, ја вадиме теглата и истураме 850 мл алкохол.
 4. Во друг сад додадете 1 литар вода и 300 грама гранулиран шеќер. Промешајте.
 5. Истурете го сирупот во тинктурата и добијте 2 литри сладок алкохол.
 6. Ние ја издвоивме банката настрана 2 часа.
 7. По 2 часа, можете да уживате во прекрасен пијалок од убава рубин боја со сладок мирис и мала киселост. Неговата сила е 35%.

Рецепт за вотка нанесена од дрво дрво

Особеноста на рецептот за подготовка на тинктура од дрво дрво на вотка е дека бобинките треба да се инсистираат неколку дена на алкохол и само тогаш ќе додадете шеќер во составот. Но, прво на прво место.

Рецептот за правење пијалаци од вотка на вотка и корнел вклучува:

 • 0,5 кг куче дрво;
 • 1 литар вотка;
 • 50-150 грама гранулиран шеќер или мед.

Подготовка на вотка на корнела вака:

 1. Моето дрво, се сушиме и исчистуваме од вишок ѓубре. Ние ставаме бобинки, стебленца и гранчиња во сад.
 2. Добро брашнете бобинки со тркалачки игла во пулпата. Така, тие ќе дадат повеќе сок.
 3. Додадете 1 литар вотка во садот. Измешајте ја смесата и покријте ја со капак. Поставете го настрана 15-20 дена.

Важно: тресете го пијалокот еднаш на секои 3-4 дена.

 1. По 20 дена, ја вадиме конзервата и ја филтрираме преку чизми. Притиснете ја тортата.
 2. Истурете шеќер во пијалокот и измешајте. Покријте го садот со капак и тргнете го настрана уште 5-7 дена.

Важно: еднаш дневно, теглата треба да се тресе.

 1. Го добиваме составот. Ако е облачно, тогаш го филтрираме преку памук.
 2. Истурете алкохол во шишиња, цврсто затворете и чувајте го. Се чува за 5 години. Тврдината варира од 28 до 33 степени.

И како да се направи вотка од корнели незасладена? Едноставно е: заменете го шеќерот со мед или воопшто не го ставајте го.

Рецепт за тинктура од ракија

Loversубителите на ракија кои сакаат да пробаат нешто ново, ќе уживаат во тинктурата на корнелот на коњак.

Подготовката на тинктура од дрво дрво е многу едноставна:

 • земаме 400 грама бобинки од корнел, 1 литар коњак, мед;
 • измијте ги бобинките, исушете ги и пункција со игла или исечете ги на половина;
 • ставете го корнелот во тегла и истурете 1 литар коњак;
 • ставете мед, покријте го садот со капак и ставете го настрана 3 месеци;
 • по 3 месеци ја вадиме смесата, ја филтрираме и ја истураме во одделни шишиња.

Како резултат, треба да добиете тинктура со пријатна рубинска боја со прекрасен малку курва вкус.

Рецепт за тинктура од дрво од дрво

Следниот рецепт за подготовка на тинктура на кучешко дрво ќе им се допадне на дамите. Плодната тинктура според овој рецепт е многу мека, овошна, пријатна и наликува на обично вино..

За да го подготвиме, потребни ни се:

 • 1 кг дрво дрво;
 • 500 грама гранулиран шеќер;
 • 150 ml вода;
 • 25 грама неизмиени суво грозје.

Зошто се користи сурова суво грозје? Сè е едноставно: содржи производи за ферментација кои се потребни за овој рецепт. Дрво дрво може да се замени со суво грозје, ако винарот го измил пред да го подготви пијалокот.

Тинктурата е подготвена на следниов начин:

 1. Бобинки од дрво дрво се сечат на 2 дела и ги отстрануваат семето од нив.
 2. Додадете кучешко дрво во сад.
 1. Ставете суво грозје во смесата, истурете вода, додадете шеќер. Добро измешајте.
 2. Ставаме газа на вратот и вратоврска. Поставете го пијалокот настрана за 3-5 дена.

Гледајќи ја пената на површината на композицијата, слухот како слушне, мириса на слаб мирис на ферментација - винарот ја става на вратот медицинска ракавица со дупка на едниот прст.

 1. Ферментационите тинктури траат од 30 до 50 дена.
 1. Ние го вадиме капацитетот, филтрираме низ газа ткаенина, истурете го во посебни контејнери. Ние ги пренесуваме во оставата, чајната кујна за чување. Пијалокот се чува за 5 до 6 месеци. Така, пијалокот ќе добие побогат вкус и мирис.

Рецепт за тинктура од догвор

За луѓето кои, од здравствени причини, не можат да користат лекови за алкохол, безалкохолни рецепти за подготовка на тинктура од корнел се совршени. Тие се направени на водена основа. Оваа медицинска тинктура од дрво дрво е подготвена на 3 различни начини:

 1. Земеме суви лисја и цвеќиња од дрво, ги мелеме и истураме зовриена вода во сооднос од 30 грама растение и 250 мл вода. Покријте го составот со капак, поставен во топол агол на станот 40 минути. По овој пат, пијалокот се прави и се пие како редовен чај. Тоа помага да се намали телесната температура, а исто така има и ефект на дезинфекција. Тоа ќе биде особено корисно за пациенти со тифус, туберкулоза, настинка..
 2. Земаме 15 грама суви лисја на корнели и истураме 1 чаша зовриена вода, ставаме во водена бања и инсистираме 30 минути. Составот се зема на 50 грама 3 пати на ден. Пијалокот има диуретик и адстрингентно дејство.
 3. Земаме 35 грама лисја, 35 грама бобинки од корнели и истураме 500 мл вода. Составот се симулира 10 минути. Поставете го пијалокот настрана 8 часа. По 8 часа, пијат 0,5 чаши 3 пати на ден. Помага да се ослободиме од нарушувања во дигестивниот тракт. За побрза подготовка на пијалокот, растителните суровини треба да се варат во водена бања околу 30 минути и да се стават во топлина уште 30 минути.

Алкохол од доглуми

Loveубителите на ликери ќе сакаат лесен, алкохолен пијалок базиран на корнел.

Подготовката на тинктура од дрво дрво дома е многу лесно:

 • земаме 2 2-литарски тегли и ги пополнуваме 2/3 со претходно измиени бобинки од корнели;
 • истурете шеќер на врвот на составот. Важно е дека тој целосно ги покрива бобинките;
 • затворете го садот со капак и ставете го на светло, сончево место 40 дена. Секој ден, составот треба да се отстрани и тресе;
 • по 40 дена, го вадиме садот, го отвораме, ставаме цимет и каранфилче во него, додаваме ракија од анасон;
 • треба да го чувате составот во фрижидер.

Кога го вкусите, запомнете дека прекумерната потрошувачка на алкохол негативно влијае на здравјето на луѓето.

Дрво дрво Чача

Многу винари ја нарекуваат тинктурата подготвена според рецептот опишан подолу „машки“, бидејќи може совршено да ја замени чашата или вотката „Ахрихан“.

Нивната подготовка бара диво дрво дрво, што е тешко за обичен човек да го најде.

Нашиот рецепт за правење каша или месечина на дрво дрво ќе биде одлична замена за вистинска водка од дрво дрво и не треба да барате никакви чудни состојки.

Willе ни требаат:

 • 20 литри свежо бобинки од дрво дрво;
 • 40 литри прочистена вода;
 • 5 кг гранулиран шеќер.

Подготовка на пијалок вака:

 1. Додадете бобинки од зрело дрво од дрво во садот, наполнете со 40 литри вода и затворете го капакот. Пилинг или миење на бобинки не е потребно. Составот го ставаме во топлина 2 дена.
 2. По 2 дена, го вадиме садот и ги отстрануваме семето од бобинки. Ако не се отстранат, пијалокот ќе стане горчлив.
 3. Во составот се додава шеќер, се меша и се става настрана повторно во топлина 15-20 дена. Температурата на воздухот треба да биде најмалку 25 степени.

Важно: го вадиме и тресеме садот еднаш дневно.

 1. По одредено време, го извадуваме составот, ја отстрануваме тортата од неа, го пиеме пијалокот и дестилирајте.
 2. По првото дестилирање, додаваме јаглен, сода на него и го разредуваме до 30 степени.
 3. Ние го оставаме садот со составот загреан 6 часа.
 4. По 6 часа, повторно го дестилираме пијалокот, спојувајќи ги „главата“ и „опашката“.
 5. По втората дестилација, пијалокот се филтрира преку јаглен и се разредува до 40 степени.
 6. Ние додаваме дабови чипови на неа и го ставаме во топлина 1-2 недели.

И покрај фактот дека пијалокот е многу гаден и горчлив, многу е убаво да се пие.

Контраиндикации

Тинктурата од дрво дрво е многу вкусен и здрав пијалок, но не секој може да го користи. Не треба да се пие ако некое лице има:

 • индивидуална нетолеранција кон одредени производи;
 • гастритис и киселост;
 • дуоденитис;
 • нервна возбуда;
 • чир;
 • нарушувања на спиењето;
 • запек.

Откако ги проучуваше сите рецепти за правење тинктури, засновани на дрво од дрво, опишани во статијата, секој винар, дури и почетник, може самостојно да подготви дома вкусен и здрав пијалок што ќе им се допадне на секој член на неговото семејство. Но, пред да го испиете, препорачливо е да се консултирате со вашиот лекар и да ги испитате сите контраиндикации.

Тинктура од дрво дрво дома Врска до главната публикација

Коњак од дрво дрво ... што е тоа? и од што ?

Rem2009 Просветлен (36307) пред 6 години Коњак е дух од грозје, натопен со дабови струготини! И, она што сега ми е каросерија е неразбирливо! Официјално, „коњакот“ излегува на продажба два и пол пати повеќе отколку што е можно да се добие од официјално развиен алкохол на коњак! (Ако само министерството понекогаш прочиташе своја статистика! Дури и бројките се засилени!) Од што прават?? ?

„Коњак Догвуд“ е веројатно некој вид силна беринка тинктура.

Ања Загребенијук Предности (576) пред 6 години

од кучево дрво, мислам, и така е јасно

Дмитриј Александров Предности (864) пред 6 години

Ова веќе не е коњак ...

Ендру @ Гуру (4051) пред 6 години

Коњакот не може да биде корнел ... тој е алкохолен производ нанесен на дабова кора ... корнелот е грмушка ... и од неговите плодови прават тинктура ...

Ирина Ким Експерт (286) пред 6 години

Било кој руски липа следниот

Сергеј Лвов Sage (15726) пред 6 години се обидов да го дознаам. Нешто не одговара. . 8- (Коњакот е силен алкохолен пијалок направен од алкохол добиен со двојно дестилирање на суви бели вина од грозје, проследено со долго стареење во дабови буриња. Фактот дека Ерменија прави висококвалитетна вотка од дрво е несомнено:
За да се подготви овој невообичаено вкусен пијалок, се користат диви, мали, но многу ароматични бобинки од кучешко дрво. Бобинки од дрво од дрво по собранието се испраќаат за обработка, одвојувајќи го месото од семето. Потоа, се добива сок од месото на корнелот, кој се ферментира во емајлирани садови. Ферментираниот материјал се дестилира двапати (традиционална двојна дестилација) во бакарни коцки со мала јачина - 60% вол. што ви овозможува да заштедите максимални ароми. Корнелот алкохол се меша со прочистена и омекната вода до 51% вол..

После мешањето, готовиот пијалок „одмара“ 2-3 месеци, за кое време се смирува и станува помек.

Интересно е што кога ќе кликнете на шишето се појавува натписот БРЕНДИ, што е исто како и без оглед на тоа: ракијата е силен алкохолен пијалок, што е мешавина од прочистен алкохол добиен со дестилација на бело грозје вино со вода.

Информации за Охрид од скап ресторан: Домашно дрво од Аризона 51% За да го подготвите овој невообичаено вкусен пијалок, користете мали, но многу миризливи бобинки од диви догвори. За да добиете еден литар оразански дрвен дрво ви требаат околу 35 кг бобинки од дрво дрво.

Вкусот и аромата на овој пијалок е апсолутно необичен - останува чувството дека јадете свежо овошје, но букетот е непостојан, како добар парфем. Пијалокот остава мрсни „нозе“ на theидовите на стаклото како добра ракија. Не вреди да се излади, се препорачува да се пие како аперитив пред срдечен оброк или на крајот од него како дигестив.

И, тука доаѓаме до вистината: ОВАА е еден вид силен алкохолен пијалок со арома на дрво дрво, оставајќи ги на wallsидовите на мрсните „нозе“ од виногласот, како добар коњак. :-)) Тоа е скапо. Коњак „Арпи“ корнел 3 години 45% подарок / пакет. 0,5 л Ерменија

[врската е блокирана со одлука на администрацијата на проектот]

Арихрија - Водка Арахрија (Ерменија) Златна црница од Ирак - ова е извонредно ерменско коњак. Таа е направена од бобинки од црница од црница (црница), која поради неговите уникатни својства се смета за „кралица на бобинки“ на Кавказ. Пијалокот се дестилира двапати во коцки за дестилација на бакар, по што старее во буриња од црница 3 години. Коњак Аранзијан црница од црница има килибарна златна боја, пријатен мирис со навестувања на бобинки од црница и благ, затоплувачки вкус. Пијалокот е добар во својата чиста форма. ___

Што е Охрид?

 • Друго
 • Тинктури
 • Сподели на социјалните мрежи:

  » » Готвење тинктура од дрво од дрво дома - рецепти на коњак