Како да направите тинктура од златен корен? Придобивките и штетите на роодиола роза

Тинктурата од златни корени е природен стимуланс што се користи за зголемување на физичките способности на една личност и за нормализирање на неговата ментална состојба. Со помош на медицинска течност од Родиола роза, метаболичките процеси се нормализираат, се подобрува работата на мозокот, се напојува целиот мускулен систем.

Поддржувачите на здрав начин на живот претпочитаат да го одгледуваат златниот корен на нивната страница, но исто така можете да го купите во аптека или пазар.

Терапевтскиот ефект го поседуваат сите делови на растението, како и кореновиот систем, така и надземната вегетација. Мирисот на ризом потсетува на аромата на чајниот роза.

Оваа повеќегодишна е одамна ценета во Тибет и Кина за своите месести ризоми. Тоа беше споредено во однос на неговите ефекти врз човечкото тело со женшен. Во минатиот век, научниците спроведоа различни студии и исто така ги потврдија овие информации..

Денес, официјалната медицина го препорачува златниот корен како стимуланс на имунолошкиот систем. Составот на процесот на златен корен вклучува многу корисни елементи во трагови. На пример, тоа е цинк или бакар соединение, манган.

 • Во ризомите е голем број на флавоноиди - супстанции кои помагаат во зајакнувањето на васкуларните wallsидови.
 • Овошни киселини активирајте го процесот на варење, доведете до нормални индикатори на холестерол, забрзајте го метаболичкиот процес.
 • Користење компоненти на танин антибактериски ефект врз човечкото тело.
 • Кумарини го инхибираат формирањето на клетките на туморот, а исто така го запре растот на веќе постојниот тумор.
 • Салидрозиди помага во обновувањето на нервните завршетоци. Врши заштитна функција за мозочните клетки, спречувајќи го нивното предвремено стареење.

Тинктурата, подготвена врз основа на розова радиола, ќе ја подобри состојбата со такви заболувања:

 • Преголема работа, недостаток на сон, неможност за концентрирање.
 • Стресни, депресивни и нервозни ситуации.
 • Може да го олесни епилептичкото заболување.
 • Слухот се подобрува.
 • Помага при гастритис со недоволна киселост, гастроинтестинални нарушувања.
 • Враќа еректилна функција, лечи простатитис.
 • Го намалува шеќерот во крвта.
 • Ги намалува симптомите на рана менопауза.
 • Земете за болести на зглобовите.
 • Олеснува искашлување на туберкулоза.
 • Олеснува воспалението на нервот на лицето.
 • Се применува во козметологијата.

Ние ви нудиме да гледате видео за лековитите својства на розовото породилно:

Како да се готви и да се земе лек, рецепти

Тинктурата од алкохол е ефикасен терапевтски агенс. За да испадне дека е со добар квалитет, неопходно е да се инсистира на мелени растенија заедно со алкохол течност на затемнето место, без пристап до сончева светлина. Нанесете ја смесата 10-14 дена.

Тинктура на златен корен - ефикасен лек што се користи во медицината за стимулирање на нервниот систем и зајакнување на телото.

Лесно е да се готви:

 1. Земете сушен ризом.
 2. Мелениот розов корен изрендајте го во состојба на прав - 50гр.
 3. Истурете ја смесата во прав со вотка - 2 чаши.

Подготвената смеса мора да се стави на топло темно место. .Е бидат потребни две недели да се инсистира. Во овој период, течноста се тресе од време на време..

На вотка

Лековитата суровина е кореновиот систем на повеќегодишно растение. Според возраста, ризомот се избира постар од три години. Златниот корен за подготовка на тинктури мора да се ископа на крајот на летната сезона, максимум во септември.

 1. Добро измијте го ризомот, извадете ја темната кожа со остар нож, а потоа исечете ги на мали парчиња. Должината на решетките 5-7см.
 2. Подготвените суровини мора да бидат малку исушени под крошна на свеж воздух. Willе трае 3-4 дена.
 3. По ова, ризомот темелно се суши во рерна на температура од + 50-60C.

По сушењето, можете да готвите тинктура.

Ако ризомот е купен на пазарот од стари жени, треба да го проверите за свежина. За тинктури изберете суровини со јадро на светла боја. Темната боја означува несоодветност на коренот..
 1. Мелење ризом до прав.
 2. Во стаклен сад (0,5 л) ставете мешавина од 2 суп.л-патки, на врвот истурете водка или месечина - 2 чаши.
 3. Покријте ја теглата со темна непропустлива ткаенина и ставете на темно место.
 4. Инсистирајте еден месец. Повремено, содржината на теглата треба да се разниша.

За време на инфузијата, содржината на садот ќе се стекне со темна рубинска нијанса. Филтрирајте ја течноста и можете да земете третман. Сувиот ризом може да ја задржи својата лековита способност три години. Чувајте го на темно место во хартиена кеса или торба изработена од памучен материјал..

На алкохол (месечина)

Размислете за опцијата за подготовка на тинктури засновани на ризоми на родиола со употреба на етанол. Неопходно е да се подготват следниве компоненти:

 • Разрешени исушени корени од родиола.
 • Медицински алкохол со јачина од 70C - 2 чаши.
 • Стаклен сад 0,5л.
 1. За да се подготви медицински лек за алкохол, теглата се полни со мелени суви корени на повеќегодишно растение. Во резервоарот, тие треба да бидат слободно лоцирани, не е неопходно да се запечатуваат.
 2. Врвот со етил алкохол. Инсистирање на лекот трае три недели.

Апликација:

 • Ако готовиот лек се планира да се зема орално, тогаш треба да додадете лажиче на 200 мл вода или течност. тинктури. Земете го три пати на ден. Времетраењето на терапијата со третман е еден месец.
 • За подготовка на алкохол тинктура, која мора да се земе во превентивни цели, 50 гр мелени корени на Rhodiola rosea се додаваат во контејнер од 500 ml медицински алкохол.
 • Доколку е неопходно да се третираат болести на репродуктивниот или ендокриниот систем, заболувања на желудникот или епилепсија, тогаш количината на лекот мора да се зголеми на 100 g на 500 ml етил алкохол.

Предлагаме да гледате видео за тоа како да подготвите тинктура од златен корен за алкохол:

Како да се направи вино?

Лекот ставен на вино, совршено помага во борбата против анемија, осип на акни.

За момчиња и девојчиња под 20-годишна возраст, подобро е да се користи тинктура од вино за лекување на акни и акни..

Да се ​​подготви лек дома не е тешко. Потребните компоненти се:

 • Суво вино од грозје - 200 мл.
 • Разрешени корени на роодиола роза - 2 суп.л-патки..
 • Стаклена тегла.

Состојките се мешаат во сад, кој е поставен да се внесе на темно место. Течноста се населува еден месец, таа се тресе од време на време. По овој период - се филтрира.

Како да пиеме? Терапевтскиот лек се зема после јадење два пати на ден за лажиче, се мие со топлина со вода. Текот на терапијата трае - три недели, тогаш можете да земете пауза од 7-10 дена и пиј повторно.

За младешки акни во вечерните часови, треба да го измиете лицето со вода користејќи сода. После тоа, сунѓер се навлажнува во тинктура од вино и се третираат подрачја погодени од акни. Кога кожата се суши, можете да ја повторите постапката неколку пати. Ноќе, исплакнете го лицето со чиста вода.

Упатства за употреба за лекови

Стапката на внес на тинктури од златен ризом од 10-30 капки во исто време. Луѓето со висок крвен притисок треба да започнат со третман со само пет капки..

При употреба на лекот за лекување на болести на желудникот, ендокриниот систем, туберкулоза, Алцхајмерова болест, потребно е да се земе концентриран препарат (за 500 мл вотка 100 гр мелени корени).

Шемата за прием на тинктура е како што следува:

 1. Три недели се распределени за телото да се навикне на лекот. Првите 7 дена да земате 3 капки 2 пати на ден, вторите 7 дена - 6 капки двапати на ден, третиот 7 дена - 10 капки.
 2. По првиот курс, треба да одморите од 10 дена.
 3. Следните три недели, лекот се зема 10 капки наутро и попладне.
 4. 10 дена пауза повторно.
 5. Трет курс После тоа, можете да земете пауза 1-2 месеци.

За заболените зглобови, топлите компреси можат да се направат со тинктура.

Користете во козметологијата

Ако редовно користите тинктура од златен ризом за козметички цели, тогаш можете да ги добиете следниве резултати:

 • Кожата ја навлажнува.
 • Забележани се нежни набори на брчки.
 • Тинктурата на кожата остава суптилен филм што помага да се заштити од негативните ефекти на ултравиолетовите зраци.
 • Воспалителниот процес е елиминиран.
 • Ја зголемува еластичноста на кожата.

За да се елиминираат осип на акни и тесни пори, се препорачува да ја избришете површината со сунѓер натопен во тинктура. За да го забавите процесот на стареење, да ја подобрите состојбата на кожата, можете да земете тинктура од роодиола роза во форма на чај или лушпа.

Контраиндикации

Со сите придобивки, тинктурата на златниот корен може да биде штетна. Размислете за опциите кога не вреди да се преземат.

 • Алергиски манифестации и нетолеранција на телото.
 • Хипертензија.
 • Времето на бременоста и периодот на лактација.
 • Хронични заболувања во акутна фаза.
 • Деца под 12 години.

Тинктура од златен ризом - уникатна напивка напивка, што се користи не само во рецепти за народна мудрост, туку и во официјална медицина. Ова е одличен природен имуностимуланс.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Како да направите тинктура од златен корен? Придобивките и штетите на роодиола роза