Едноставни рецепти за закачување. Како да се подготви тинктура за алкохол, водка и месечина дома?

За разлика од вина, чија подготовка обично се одвива сезонски, производството на тинктури е секогаш релевантно, без оглед на сезоната. Тинктурата може да се направи од зачини, кора од овошје, стар џем или кој било вид бобинки. Во овој напис, ние ќе ви кажам за најпопуларните рецепти за тинктура од брусница..

Во производството на тинктури, широко се користат свежи замрзнати бобинки, бидејќи кога се замрзнуваат, структурата на зрели плодови станува лабава и подобро лачи сок. Затоа луѓето со искуство во правење домашни алкохолни пијалоци ги замрзнуваат бобинките пред да го направат пијалокот. За да се намали горчината на овошјето од брусница, мора да се остави еден ден во замрзнувачот. Оваа состојба е задолжителна за да може тинктурата да биде вкусна и да не биде горчлива..

Брусницата е една од најпопуларните бобинки за правење алкохол дома. Главната работа е внимателно да ги сортирате бобинките пред да им дозволите да подготват тинктури. Тие треба да бидат зрели и без никакви знаци на гниење, расипување итн. Ние ви нудиме наједноставни рецепти за Клуковка, кои дури и почетник може да се справи.

 • 250 гр боровинки боровинки;
 • 500 мл вотка;
 • 25 грама гранулиран шеќер;
 • 50 ml прочистена вода.

Чекор-по-чекор процес на готвење:

 1. Прегледајте бобинки од брусница за расипани; ако ги најдете, исфрлете ги, тие не се соодветни за правење добар алкохолен пијалок. Исплакнете ги бобинките темелно, а потоа истурете ги во стаклена тегла од 1 литар.
 2. Здроби бобинки од брусница во малтер, или со помош на дрвена тркалачка игла (можете да користите сад со блендер и да ги победите плодовите во неа додека не добиете маса со униформа текстура).
 3. Истурете ја пулпата со вотка, добро промешајте.
 4. Затворете ја теглата со капар од капрон и оставете го на топло место 14 дена без директна сончева светлина. На секои 2-3 дена, инфузијата мора темелно да се меша..
 5. По 2 недели, поминете ја тинктурата низ газа, преклопена во неколку слоеви со памучен филтер внатре. Исцедете ја тортата што е можно повеќе.

Излезот е тинктура со карактеристична киселост на брусница. Доколку преферирате послатки алкохолни пијалоци, предлагаме да продолжите со процесот на производство и да го подобрите вкусот:

 1. Варете го шеќерниот сируп на тивок оган. За да го направите ова, измешајте гранулиран шеќер со 50 мл прочистена вода и доведете ја течноста до вриење, периодично отстранувајќи ја добиената пена..
 2. Изладете го сирупот и нежно истурете во тинктурата на брусницата, измешајте темелно. Шеќерен сируп за тинктури на вотка може да се замени со висококвалитетен, природен мед, врз основа на пропорцијата - за 250 мл тинктура 25 гр мед. Медот, за разлика од шеќерот, не бара претходен термички третман.
 3. Затворете ја теглата со најлон покривка, оставете 24 часа на ладно место. Ако имате трпеливост и чекате 1-2 месеци - пијалокот ќе може да го зголеми вкусот.
Чувајте ја таква „Кликовка“ на темно, ладно место, без директна сончева светлина. Рок на траење на алкохолниот пијалок е 36 месеци. Јачината на тинктури варира од 33 до 37%.

Ние ви нудиме да гледате видео за тоа како да готвите стап на вотка:

На алкохол со шеќер

Тинктура од алкохол од брусница, подготвена дома, е прилично макотрпен процес кој бара време и малку моќ. Во повеќето рецепти, пред да се направи Клуковка, овошјето се тресна во кашеста маса, поради што излезот е матна инфузија. Со цел да се направи убав алкохолен пијалок со карактеристична транспарентност - ќе го разгледаме рецептот за тинктура без претворање на бобинки во состојба на пире.

 1. Во бобинки од брусница, треба да направите неколку пункции со игла. За да олесните долг и монотон процес, можете да врзете неколку игли заедно. Ако немате време за ова, тогаш е добро, по истекот на времето, седиментот во тинктурата ќе отиде на дното, а тинктурата ќе почне да станува полесна и потранспарентна. Исто така, повеќекратно филтрирање низ газа, преклопено неколку пати, ќе стане асистент.
 2. Пред да инсистирате на бобинки на алкохол, прво можете да го започнете процесот на ферментација во овошјето, со цел да добиете повкусен и заситен алкохолен пијалок. За да го направите ова, смачкајте бобинки од брусница во малтер или претепајте во сад за блендер, истурете во стаклено шише и покријте го со гранулиран шеќер.
 3. Остави во оваа состојба 12-24 часа.
 4. По појавата на пената, можете да ги наполните плодовите со алкохол или месечина.
Важно е! Ваквата ферментација може да се направи само со оние бобинки што сами си ги одбрал или купил свежо, бидејќи само тие содржат природен, див квасец што не опстојува после термичка обработка и замрзнување.

Кога се обидувате да талкате бобинки купени во продавница или во пакувања - тие едноставно одат лошо, бидејќи тие сигурно биле обработени со конзерванси и други хемикалии.

За да подготвите тинктури од алкохол, ќе ви требаат:

 • 45% алкохол - 2 литри.
 • Бобинки од брусница - 400-450 гр.
 • Шеќер - 80-90 гр.

Процес на готвење:

 1. Сортирајте ги и исплакнете ги бобинките, исушете ги, а потоа прелијте во малтер или во сад за блендер. Ако брусницата се береше самостојно, истурете шеќер во мал сад и оставете го на топло место додека не се појави пена.
 2. Истурете ја подготвената ферментирана Бери со литар алкохол и оставете ја на топло место без директна сончева светлина 14 дена.
 3. По време, исцедете ја течноста во стерилен стаклен сад, истурете втор литар алкохол во преостанатите бобинки, оставете една недела на темно место.
 4. Откако ќе помине една недела, исцедете ја добиената инфузија, а потоа измешајте ја со првата. Бидете сигурни да ја поминете инфузијата преку неколку слоеви на стерилна газа.

По избор, за побогат вкус, компоненти како што се:

 • Кора од кора од лимон.
 • 5 грама галангален корен (пред земја).
 • 40 грама природен мед.
 • Шеќерен сируп или фруктоза по вкус.

Процес на готвење:

 1. По завршувањето на сите чекори од инструкциите, оставете ја инфузијата на темно место без директна сончева светлина 2 недели.
 2. Потоа поминете неколку пати преку филтер за газа и хартија.
 3. По 14-20 дена, кукањето започнува да се осветлува, тогаш мора да започне процесот на филтрирање.
Колку подолго трае инфузијата, ќе биде посвеж и побогат вкусот.

Видео со друг рецепт за правење тинктура од брусница за алкохол со шеќер:

Како да се готви на месечината?

За да ја подготвите Клуковка на месечината, ќе ви требаат:

 • Бобинки од брусница - 450 грама.
 • Месечина од 50 степени - 1,5 л.
 • Шеќер - 250 грама (по ваш вкус).

Чекор-по-чекор подготовка на алкохолен пијалок:

 1. Исплакнете и сортирајте ги плодовите од брусница, прободувајте ги секој со игла или бука. Истурете шеќер, ако сакате кисела тинктура - доволно е 250 грама, ако ви се допаѓа подобро, земете 300-330 гр.
 2. Истурете брусница во шеќер во шише со 2 литри, истурете ја месечината. Кога процесот ќе заврши, бобинките ќе паднат на дното, а тинктурата ќе претвори карактеристична богата црвена нијанса.
 3. Ставете го шишето на ладно, темно место без пристап до светлина и сончева светлина. Протресете ја тинктурата 2-3 пати неделно, така што шеќерот се раствора побрзо.
 4. Алкохолен пијалок се внесува околу еден месец, но во целина - колку подолго, толку подобро.

Пијалокот особено ќе му се допадне на убавата половина на општеството. Шеќерот го намалува степенот на алкохол, поради што Кливковата направена според овој рецепт е заситена и во исто време мека.

Ние ви нудиме да гледате видео со рецепт за правење тинктура од брусница на месечината:

Брзо готвење

Според легендата, овој рецепт го измислил А.Н. Несмејанов е познат хемичар, легендарниот студент на Московскиот универзитет. Првично, пијалокот се викаше Несмејановка, а беше направен само во лабораториски услови, со употреба на центрифуга, хомогенизатор и магнетски мешалка. До денес, процесот на производство на таква тинктура е значително поедноставен, и стана достапен за секој што сака да готви Кликковка дома.

За готвење ќе ви требаат:

 • Брусница Бери - 250 гр.
 • Алкохол - 250 гр.
 • Шеќер - 250 гр.

Процес на готвење:

 1. Подгответе ги брусницата со темелно плакнење, сортирање и сушење на хартиени крпи.
 2. Мелете со шеќер, истурете алкохол и оставете во оваа состојба 7-8 дена, на ладно темно место.
 3. Вирус на инфузија преку филтер за хартија за газа.

Тинктурата е подготвена за употреба.

Како да направите тинктура за три дена?

Тинктура за готвење:

 1. Скалпот 600-700 грама бобинки од брусница со врела вода и здроби додека не се изедначи, а потоа истурете во стаклено шише.
 2. Истурете 500 мл алкохол таму, и додадете свежо исцеден сок од еден лимон и 2 лажици гранулиран шеќер.
 3. Оставете го пијалокот на собна температура 3 дена, исцедете го филтерот во стерилен сад, чувајте го на ладно место или во фрижидер.

Брзата Klyukovka е подготвена да јаде. Користете рецепти за да го цениме богатиот и богат вкус на алкохолни пијалоци од брусница, чија главна предност е нивната 100% природност. Западните луѓе навистина ја ценат вотката од брусница, и ја пијат само на новогодишната ноќ. Таквиот пијалок може да се пие и во чиста форма и да се разреди со сок од брусница - излегува многу вкусен коктел од Бери, треба да го пробате!)

Сподели на социјалните мрежи:

» » Едноставни рецепти за закачување. Како да се подготви тинктура за алкохол, водка и месечина дома?