Едноставни рецепти за правење тинктура од слива дома

Едноставни рецепти за правење тинктура од слива дома

Слива е многу вкусно и миризливо овошје. Не е изненадувачки што тинктурата врз основа на неа е многу ценета. Има незаменлива арома, одличен вкус и неверојатна боја. Но, само во оние случаи кога правилно се почитуваше производната технологија на овој алкохолен пијалок.

Важно е! За да добиете висококвалитетна тинктура, треба да користите само свежи овошни сливи. Сите прибор мора да бидат стерилни, а сливите не смеат да бидат расипани или оштетени..

фотографија 1

Но, за навистина да го цениме вистинскиот вкус на тинктура од слива, прво мора да го готвите според традиционален рецепт.

Класичен начин

За да подготвите тинктури на овој начин ќе ви требаат:

 • зрели сливи - 1 кг;
 • квалитетна вотка - 0,5-2,5 л;
 • шеќер по желба - 300 гр.

Количината на алкохолна состојка зависи од тоа колку богат и силен треба да биде готовиот пијалок. ако овошјето е добро зрело и слатко, тогаш не треба да додавате шеќер.

 1. Овошните овошја мора да се сортираат, темелно да се мијат и да се сечат оштетените области. нема потреба да извадите коски од сливи.
 2. Измиените плодови се ставаат во стаклена тегла, шеќерот се истура на врвот и се истура со вотка на собна температура.
 3. Потоа цврсто покријте.
 4. Ако тинктурата е подготвена со гранулиран шеќер, тогаш содржината на теглата треба темелно да се разниша за да се раствори целосно.

Теглата ја чистиме на топло и темно место 1 месец. по овој пат, филтрирајте ја тинктурата, флаширајте ја и испратете ја на ладно место уште 2 месеци за стареење.

Исто така, силно препорачуваме да се обидете да готвите тинктура од црна рибизла.

Можете да подготвите класична тинктура на друг начин.

 1. За да го направите ова, сливите се истураат со вотка и цврсто се затвораат со сад.
 2. Исчистено на темно место 3 недели..
 3. Потоа исцедете ја водката, и истурете шеќер во сливите и оставете уште 7 дена.
 4. По овој пат, сокот од конзервата се меша со раната со изразена вотка, филтрирана и флаширана за понатамошно складирање..

сецкан

Тинктура од слива подготвена според кој било од овие рецепти излегува дека е многу вкусна, умерено силна, мирисна и има убава природна боја.

Помош! Водката може да се замени со висококвалитетна месечина. Во овој случај, неговиот волумен не треба да надминува 0,7 л.

Како да направите крем со мед

Тинктурата на овој рецепт, иако е потребно подолго време да се подготви, но неговиот вкус е супериорен во однос на вкусот на пијалок подготвен од класичната верзија. За да го готвите, ќе ви требаат:

 • вотка - 1 л;
 • алкохол 96% - 1,5 л;
 • мед - 0,75 кг;
 • слива - 3 кг;
 • семиња од слива - 30 парчиња..

Семето од слива мора да се завитка во газа и да се стави на дното на теглата. Нежно истурете измиени сливи одозгора и истурете сè со алкохол. Затворете ја теглата цврсто и ставете го на темно, ладно место за еден месец и половина.

Погледнете видео за тоа како правилно да подготвите крем:

По ова време, исцедете го алкохолот, ставете мед во тегла, затворете го повторно и оставете го уште 14 дена во темно, но веќе на топло место. По овој период, сирупот формиран во банката се распаѓа, а сливите се истураат со вотка уште една недела..

Сирупот се меша со претходно изразениот алкохол и се чува на ладно место. една недела подоцна, додадете вотка од конзерва, сè е темелно измешано и флаширано за чување.

Помош! Дегустацијата на добиената тинктура е најдобро по најмалку еден месец по стареењето. За ова време, пијалокот целосно ќе добие вкус, арома и боја..

Едноставен рецепт за алкохол

Во претходните рецепти, алкохолот се наоѓаше и на списокот на состојки, но таму се користеше заедно со вотка.. Тука, покрај алкохолот, не се користат други алкохолни производи..

алкохол

Готовиот пијалок е многу ароматичен, силен, со богата црвеникава боја и неверојатен мирис. За да го подготвите, ќе ви требаат:

 • без овошје - 1,5 кг;
 • алкохол - 250 ml;
 • гранулиран шеќер - 400 g;
 • гранче од цимет или маточина.
 1. Од пулпата на овошјето треба да добиете пире од кора.
 2. Можете да истурете сливи со врела вода и брзо да ја отстраните кора, а потоа да извртувате во мелница за месо.
 3. Само можете да ги истриете низ сито.
 4. Како резултат на пире се меша со шеќер и се остава 2 часа додека не се раствори целосно.
 5. Потоа целата маса се пренесува во тегла, се додава цимет или маточина од неа и се истура со алкохол.
 6. Покријте и исчистете на темно, ладно место 60 дена.

слика 6

На крајот на периодот на стареење, тинктурата се филтрира преку честото сито или 3 слоја газа, цимет или мелем на лимон се отстрануваат и флашираат. Добиената тинктура се отстранува на ладно место уште 2-4 недели за зреење..

Резултатот е многу вкусен и сладок пијалок со висок процент алкохол. Но, тврдината апсолутно не се чувствува.

Тинктурата од сливи е здрав, ароматичен, убав и вкусен пијалок. Не содржи никакви конзерванси или бои. Неговата употреба во мали количини само ќе му користи на телото. Главната работа е правилно да се набудува дозата на состојките и да не се обиде да ги намали фазите на подготовка.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Едноставни рецепти за правење тинктура од слива дома