Вино од круша дома - едноставен рецепт

Вино од круша дома

Овошјето од круша не се смета за најдобра основа за вино според винарите. Меѓутоа, ако сакате, од овошјето можете да добиете добар транспарентен пијалок со суптилни ароматични и вкусни квалитети, потсетувајќи на познатата Војвотка уште од детството.

Треба да се обидете напорно и да земете предвид некои суптилности, но резултатот ќе вреди.

Важно е! Презрее овошје не одговара.

Ова се должи на фактот дека е невозможно да се добие доволно нектар од нив. Затоа, исклучително е важно да не се пропушти периодот кога семето во плодовите само зрее со цел да се соберат плодовите од потребниот степен на зрелост.

Покрај тоа, крушите во составот содржат голем број на танини: ако плодовите се презреат - постои можност да се добие калливо вино.

Треба да обрнете внимание на сорти на овошје, бојата, вкусот и аромата на пијалокот зависат од ова:

 • од жолти круши, виното е богата килибарска нијанса,
 • од диви дивеч или шумски сорти - транспарентно и помалку ароматично вино.

По изборот на материјалот на круша, треба добро да го измиете - тоа не е потребно, но по можност, особено ако производот бил купен.

За време на миењето, бактериите неопходни за ферментација ќе се измијат од овошјето, но можно е да се заменат квас, што е лесно да се направи дома:

 1. За да го направите ова, се вари шеќерен сируп (300 милилитри вода на 300 грама шеќер) и додека не се олади, истурете неизмиени суво грозје (100 грама).
 2. По 7 дена инфузија, квасецот се користи во рецепти за вино (за 10 литри суво вино - чаша од производот, полусув - еден и пол пати повеќе).

Како да направите класичен начин?

За да направите вино од круша користејќи го класичниот метод, потребни ви се само три производи, малку време и трпеливост..

Значи, за вино ќе ви требаат:

 • круши - 5 кг;
 • гранулиран шеќер - 2,5 кг;
 • филтрирана вода - 5 литри.

Дома, пијалокот се подготвува во големи шишиња, но искусните винари повеќе претпочитаат дрвени буриња.

Метод на готвење:

 1. Водата се вари во голем сад, по што е дозволено да се излади на собна температура и во него се раствора шеќер..
 2. Подгответе круши, извадете гниење и јами.
 3. Исечете ги плодовите на мали парчиња и направете овошно пире од нив. За да го направите ова, можете да користите мелница за месо или процесор за храна, а потоа да мелете преку фино сито.
 4. Мешавината од круша се става во резервоар за ферментација (шише, буре, итн.) И се истура со шеќерен сируп.
 5. Ставете го шишето на темно, топло место каде виното ќе се шета.
 6. После три дена, подгответе воден бленда или медицинска (гумена) ракавица, порано прободена неколку дупки со тенка игла на прстите.
 7. Во текот на целиот период, потребно е да се провери ферментацијата, за да не се пропушти моментот кога ќе заврши.
 8. Кога овој процес е завршен, виното се филтрира преку газа, преклопено 3-5 пати.
 9. Младо вино се истура во чист сад во кој ќе се чува. Заглави се.
 10. Виното се пренесува во подрумот, каде треба да се обнови за околу 2-3 месеци..

Помош! Вино од круша може да се чува долго време. Секоја година, пијалокот ќе стане посилен, како што е направено од грозје.

Технологијата за подготовка на вино од круша е опишана во видеото:

Брз начин

Според класичниот рецепт, не секој започнува да ферментира вино. За поедноставен рецепт, нечисто грозје или суво грозје се додаваат во виното. Ова ќе ви овозможи точно да започнете со процесот на ферментација, и побрзо отколку во класичниот рецепт.

Состојки (можете да земете повеќе или помалку, главната работа е да ги задржите пропорциите):

 • круши - 10 кг;
 • шеќер - 5 кг;
 • чиста (филтрирана вода) - за десертно вино 10 l, за полесни - 15 l;
 • суво грозје / грозје - 100 грама.

Секвенца за готвење:

 1. Излупете ги и пресечените круши на мали парчиња.
 2. Шеќер разредена во вода. Течноста треба да биде на собна температура.
 3. Додајте грозје или суво грозје во слатката вода..
 4. Истурете вода во шише, додадете сецкани овошја.
 5. На контејнерот цврсто се поставува заптивка на вода или се носи обична гумена ракавица.
 6. Пијалокот ќе ферментира околу 2-3 недели. Во тоа време, тоа мора да биде сместено во темно, неиницијативно место..
 7. Откако виното престане да се распрснува, внимателно се истура во чист сад (ако е можно без талог), се става на брава со вода и се пренесува на место со пониска температура.
 8. По 2-3 месеци, пијалокот се истура во стерилни шишиња, ослободувајќи се од талогот формиран и запечатен.
 9. Ставете ги шишињата за зреење на ладно место (подрум или фрижидер) и созревајте околу 2-4 месеци.

Така што пената не го остава садот за време на ферментацијата, пополнете ја со не повеќе од 2/3.

Пијалок од круши од јаболка

Кога јаболката се додава во рецептот за вино од круша, се добива пијалок со побогат вкус и арома.

За 2 кг круши ќе ви требаат:

 • Јаболка - 2 кг;
 • Шеќер - 200-250 грама на литар исцеден сок.

Готвење:

 1. Изберете овошје, отстранете ги лошите дамки, опашките и исечете ја средината. Не се препорачува миење на плодовите (само во екстремни случаи), можете да ги избришете со чиста крпа.
 2. Мелење круши и јаболка, исцедете сок од нив.
 3. Истурете овошен нектар во резервоар за ферментација (шише, тегла, итн.), Покријте го вратот со газа.
 4. Ставете три дена на топло, темно место. Првите два дена сокот се меша. На последниот ден, не (неопходно за да се реши овошната каша).
 5. После тоа, додајте шеќер во тегла сок, ставете на ракавица или инсталирајте заптивка за вода.
 6. По завршувањето на процесот на ферментација, виното се истура во чисти шишиња и запечатено цврсто..
 7. Младо вино се пренесува во подрумот 1,5-2 месеци за зреење.

Како да направите пијалок од јаболко и круша со низок алкохол дома е опишано во видеото:

Така, тврдењата дека виното не може да се направи од круши се заснова на нечие лошо искуство..

Од ова овошје се добива прекрасен пијалок кој не е инфериорен во неговите ароматични и вкусни квалитети на кое било друго вино..

Малку напор и знаење - и можете да направите прекрасно вино од круша.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Вино од круша дома - едноставен рецепт