Како да направите вино од шипинка дома со едноставен рецепт

Колковите во роза содржат во својот состав само огромна количина на витамин Ц, што ги прави вредна компонента како за лекови така и за здрава исхрана. Примерните хостеси успеваат да користат колкови од роза за правење џем, џем, бел слез, мармалад, тестенини, желе, задушени овошја, квас, па дури и слатки.

Сепак, посебно се споменува вино од шипинка, кое има прекрасен арома, неверојатен вкус и прекрасна виолетова-црвена боја. Меѓу познавачите на благородни пијалоци, овој алкохол се смета за симбол на романтични средби. Покрај тоа, овој алкохол станува едноставно неопходен во зима, кога има време за настинки.

Ве повикувам да ги одложите сите работи за кратко време и заедно да сфатите како да направите вино од шипинка дома според едноставни рецепти кои им се достапни на сите.

Знаете ли Н.Неоспорна предност на едноставните рецепти за вино од шипинка е фактот дека можете да користите свежо овошје, како и сушено или замрзнато за да направите прекрасен пијалок дома, што сугерира дека можете да уживате во овој алкохол во текот на целата година. Сепак, секоја верзија бара посебен пристап и внимание..

Во табелата се прикажани пропорциите на состојките засновани на 20 литри вкусно и здраво вино од колковите од роза, чија јачина се движи од 11 до 14 вртежи.

Список на компоненти

состојкитеколичина
свежа колкова роза9 кг
неизмиени суво грозје330 г.
гранулиран шеќер9 кг
изворска вода30 л

Процес на готвење

 1. Ние внимателно ги сортираме розовите колкови, оставајќи ги настрана скапаните, незрелите, слабите или мувлосани бобинки.
 2. Ние ги здробиме плодовите со дрвена тркалачка игла и ја шириме добиената маса во соодветно емајлирано или пластично јадење.
 3. Во посебна тава, измешајте 6 литри вода и 6 кг гранулиран шеќер.
 4. Ние го ставаме садот на оган и ја вриеме смесата откако ќе зоврие околу 5-7 минути со постојано и интензивно мешање. Не заборавајте да ја отстраните добиената пена.
 5. Изладете го сирупот природно на температура од најмалку 32 степени.
 6. Истурете го оладениот сируп во суровини од бери, додадете го остатокот од изворската вода и неизмиени суво грозје таму.
 7. Ние ја мешаме кантарион и ја покриваме со газа, претходно преклопена во неколку слоеви.
 8. Ние го испраќаме садот на топло, темно место, заштитено од нацрти. Температурата на собата не треба да биде пониска од 19 степени. Измешајте кантарион секој ден со чисти раце, поплавувајќи ја пулпата што се појави на површината.
 9. Ако има мало подригнување, кисел мирис и пена, истурете ја смесата во шише за ферментација, пополнувајќи ја со не повеќе од 75%.
 10. Поставете го капакот за вода и оставете кантарион да се шета на истото топло место.
 11. По една недела, ја филтрираме течноста преку филтер за газа за да се ослободиме од пулпата, цврстиот дел од кантарион.
 12. Истурете го прочистениот ферментиран сок во чист сад за понатамошна ферментација.
 13. Додадете го преостанатиот шеќер таму, измешајте и поставете го капакот..
 14. По околу 5-6 недели, треба да заврши ферментацијата, а потоа ферментираниот млад пијалок го истураме во друг сад со употреба на црево или цевка. Многу е важно да не се агитира талогот, ако тоа се случи, тогаш повторете го прочистувањето на алкохолот преку филтер за газа.
 15. Пополнете го садот на самиот врат, а потоа цврсто запечатете го со тесен капак и испратете го на ладно место со температура не поголема од 14 степени.
 16. Очекуваме целосно созревање на виното, кое обично трае 2,5-3 месеци. За време на стареењето, ќе се појави талог и веднаш штом дебелината на слојот достигне 3-5 см, мора веднаш да се ослободите од него со истурање алкохол во чист сад.

Како да направите вино од шипинка дома е едноставен рецепт

Истурете го зрелиот пијалок во стаклени шишиња и чувајте го виното во подрум или друга слична просторија. Максималниот рок на траење на виното е 2 години..

Рецепт за вино со суво шипинка

Rsубителите на полусмислено вино навистина ќе го сакаат готовиот производ направен според овој рецепт со додавање на сушени смокви и лимонска киселина. Вкусот на овој пијалок се разликува од претходната верзија по тоа што јасно осетува зачинети и агрумични ноти, а аромата се радува на богатиот букет.

Оваа комбинација на состојки ви овозможува да подготвите лековит пијалок кој позитивно влијае на метаболизмот, зголемувајќи ја целокупната отпорност на телото на настинки и други болести..

Список на компоненти

состојкитеколичина
исушени колкови на роза1 кг
лимонска киселина1 нотка
гранулиран шеќер610 г.
изворска вода9,3 Л
квасец со вино5 г.
сушени смокви800 г.

Процес на готвење

 1. Сува шипинка сече на половина и се меша со суви смокви.
 2. Во посебен сад, се вари три литри изворска вода, по што ја истураме подготвената сува смеса со врела течност.
 3. Ние го покриваме садот со газа крпа и ја оставаме смесата да кисна за еден ден.
 4. Сега е време да се направи шеќерен сируп. За да го направите ова, истурете 6 литри вода во соодветна тава и доведете ја до вриење. Истурете 600 гр гранулиран шеќер таму и варете ја смесата на тивок оган додека зрната од последниве не се растворат целосно.
 5. Измешајте го сирупот со тинктура и оставете го во оваа форма уште еден ден.
 6. Во меѓувреме, подгответе ги жиците: истурете квасец со 300 мл вода и додадете 10 гр шеќер.
 7. Измешајте ја добиената мешавина, покријте ја со газа и инсистирајте најмалку 12 часа.
 8. По еден ден, истурете ги жиците во инфузијата на Бери, измешајте и оставете да талкаат во топла просторија под газа за една недела. Бидете сигурни да мешајте кантарион 1-2 пати на ден.
 9. Трепкачкиот кантарион се исцеди од талогот и поминува низ филтерот за памук и газа..
 10. Истурете ја прочистената течност во шише за ферментација и инсталирајте затворач за вода.
 11. Кантарион го ставаме за понатамошна ферментација во топла просторија без нацрти, каде што температурата не е пониска од 18 степени.
 12. Штом ќе престане ферментацијата, го издвојуваме ферментираниот пијалок од седиментот, го истураме во чист сад и го испраќаме на ладно место за созревање.
 13. Созревањето трае неколку месеци, од кои минималниот период е 8 недели. За време на стареењето, виното периодично се исцеди од талогот..

Како да направите вино од колковите од роза

Зрелиот алкохол се чува во стаклени шишиња на ладно место..

Рецепт за вино замрзнат вино

Ова е наједноставниот начин за правење вино од колковите од роза. Овој метод е популарен кај почетниците во производството на вино или оние кои не сакаат многу да се мачат со вино. Подготвениот алкохолен пијалок има пристоен благ вкус и лесна, пријатна арома.

Во мали дози, се препорачува да се користи од постари лица - помага да се подобри варењето на храната, помага во распрснување на крвта, спречувајќи развој на кардиоваскуларни заболувања.

Список на компоненти

состојкитеколичина
замрзнати колкови од роза2 кг
гранулиран шеќер2 кг
изворска вода5 л

Процес на готвење

 1. Замрзнатите плодови ги поставуваме во соодветен сад, ги проверуваме за расипани, расипани бобинки. Потоа ги оставаме во топла просторија, дозволувајќи им да се одмрзнуваат природно.
 2. Во посебен сад измешајте вода и шеќер и подгответе шеќерен сируп на тивок оган..
 3. Изладете го сирупот на собна температура, а потоа измешајте го со одмрзнати бобинки.
 4. Истурете ја смесата во шише за ферментација, ставете вода за заклучување и оставете кантарион да се шета на топло место околу 3-4 недели.
 5. Кога кантарион се ферментира, ја филтрираме течноста и го шишиме виното.
 6. Испраќаме млад пијалок за созревање на ладно место околу шест месеци.

Сè за тоа како да направите вино од шипинка дома со едноставен рецепт

Видео од рецепти за вино од шипинка

Предлагам дефинитивно да гледате неколку видеа презентирани од професионални винари кои ќе го демонстрираат целиот процес од почеток до крај, како и да дадете многу корисни совети и совети.

Видео број 1. Тука господарот ќе ве научи како да направите вино од колковите од сува роза и да ви кажам како е полесно да се прави дома..

Видео број 2. Во ова видео, искусен винарџија презентира свој метод за правење вино од свежи роза колкови и го споделува своето искуство во изборот на вистинско овошје и правилно спроведување на процесот на ферментација..

Корисни информации

 • Подеднакво прекрасни квалитети за дегустација имаат црвено роуанско вино.
 • Не помалку интересни производни верзии на вино од вибурнум.
 • - Вино од коњче - не инфериорно во неговите лековити квалитети.
 • IneWineberry— импресионира со својата единствена боја и волшебна арома.
Како што можете да видите, нема ништо невозможно во независната подготовка на домашно вино од роза на колкот. Верувај ми, резултатот нема да ве натера да се замарате или разочарате. Виното излегува дека е многу вкусно и ароматично - таквиот пијалок не се срами да ги третира најскапите и најважните гости. Напишете за вашите варијации на среќа и споделете ги своите впечатоци за моите рецепти. Ви благодарам на сите за вашето внимание и со среќа во винарството.!
Сподели на социјалните мрежи:

» » Како да направите вино од шипинка дома со едноставен рецепт