Домашно суво вино - најдобрите рецепти

Домашно суво вино

Деновиве, правењето вино дома станува се почеста. За да создадете суви ароматични вина, освежувајќи се во топлината и затоплувањето во зима, не ви требаат никакви посебни вештини и технологии.

Сепак, тие можат да бидат одлична алтернатива за вашите омилени пијалоци од продавниците. Плус секогаш можете да бидете сигурни во квалитетот на производот и дека во него нема штетни адитиви и бои.

Сувото вино е умерено силен алкохолен пијалок, што се создава како резултат на природна ферментација. Кога се прави суво вино, шеќерот не е исклучен.

Помош! Ова вино содржи витамини (Ц, ПП и Б витамини), елементи во трагови, корисни киселини, антиоксиданти и танини.

Во умерени количини, сувото вино има корисни ефекти врз здравјето. Во Франција, Италија, Шпанија и неколку други земји, младо вино редовно се конзумира на ручек и вечера..

Оваа традиција била и во царска Русија. Според статистичките податоци, во Франција е најмал процент на заболувања на кардиоваскуларниот систем.

Правилно направениот пијалок без конзерванси и бои има неколку предности:

 • Го зајакнува имунитетот.
 • Го намалува ризикот од срцеви заболувања.
 • Ги зајакнува wallsидовите на крвните садови.
 • Го зголемува апетитот.
 • Го забавува стареењето на клетките.
 • Го забрзува метаболизмот.
 • Заситеноста на телото со витамини и минерали.
 • Го подобрува спиењето.
 • Го намалува крвниот притисок.
 • Му помага на телото да апсорбира железо од храната.

Што може да се направи дома?

Постои популарно верување дека е невозможно да се направи добро суво вино дома. Не е.

Следејќи ја специјалната технологија и се придржувате до докажан рецепт, можете да добиете одличен пијалок, чиј квалитет не е инфериорен во однос на странските вина.

Сувото вино се прави не само од грозје. Денес има огромен број домашни рецепти за вино. Алкохолен пијалок може да се направи од секаков вид грозје, јаболка, круши, праски, сливи, аронија, бели, црни и црвени рибизли, огрозд, јагоди, цреши, малини, портокали, грејпфрути, лубеница и дињи. Се разбира, ова не е комплетен список на можни компоненти..

Важно е! Ако штотуку почнувате да правите вино, веројатно ќе мора да експериментирате пред да добиете рецепт за вашиот уникатен пијалок. Сепак, при изборот на компонентите на виното, важно е да разберете каков вкус би сакале да постигнете.

Од кои плодови можете да направите суво вино од:

 • Може да се направи вино со интензивна арома и постојан вкус од рибизла од цариградско грозде „човек од ѓумбир“ или „чирка“.
 • Излегува пијалок со вкус на вкус црна рибизла. Покрај тоа, таа е токму неговата вредност за леснотија на подготовка..
 • Се добива нежно и послатко вино од цреши, круши, праски, лубеница и диња.
 • За да креирате курва пијалок со интензивен вкус, изберете chokeberry или цитрус.

Не е важно кои состојки ќе ги изберете. Принципот на инсистирање на домашно вино е ист.

Главната работа е дека бобинки и овошје се зрели и со најдобар квалитет.

Помош! Неопходно е да се изберат не-кисели сочни бобинки, така што процесот на ферментација оди правилно. Изборот на вистинскиот сок е една од најважните фази во правењето домашно вино..

Најдобри рецепти за готвење

Чекорите за правење домашно суво вино се многу слични..

Важно е да се запамети дека сувите вина не бараат додавање шеќер, мед или индустриски квасец.. Ферментацијата се јавува природно.

Од грозје

Harетва во топло и суво време. Не се користи дополнително вино за да се инсистира на суво вино - доволно див квасец, кој се собира на кожата на бобинки. Затоа, не е неопходно да се мие собраното грозје. Доволно е само внимателно да ги сортирате и отстраните незрелите и расипани плодови.

Готвење:

 1. Ставете ги бобинките во длабок сад. Здроби ги со рацете или дрвен малтер.
 2. Покријте го садот и ставете го на топло, темно место пет до шест дена. Ферментацијата мора да помине во овој период. Редовно мешајте ја смесата. Со соодветна ферментација, на површината е видлива пена..
 3. По завршувањето на активниот чекор на ферментација, исцедете го сокот преку памучна или ленена крпа. Притиснете ја пулпата надвор.
 4. Пробајте го добиениот сок. Ако е премногу кисело, додадете вода. Важно е да не се претерува со вода - се меша со ферментација.
 5. Истурете сок во шишиња. Не го истурајте до гребенот, шишето треба да се полни со добиената мешавина околу три четвртини. Затворете со брава со вода или повлечете гумена ракавица над вратот. Ставете го шишето на место со постојана температура од 17-27 степени. Ферментацијата трае приближно 30-60 дена. Исчезнувањето на меурчиња од површината и отпуштената ракавица ќе ви каже за финалето на ферментацијата. Виното ќе се осветли, а седиментот ќе падне на дното.
 6. Сега можете да го истурите виното во едноставни стаклени шишиња и да го ставите на ладно место за созревање. За да не се агитира седиментот, најдобро е да користите тенка цевка, поставувајќи ги шишињата на различни височини.

Важно е! Виното од бело грозје зрее околу еден месец, додека црвеното е подобро да се задржи во подрумот 2-3 месеци.

Технологијата за правење домашно суво вино од бело грозје е опишано во видеото:

Од овошје и бобинки

Овие вина се исто така лесни за создавање, но за нив Можеби ќе треба да додадете квасец направен од природен квасец со вино:

 • За околу една недела, соберете 2-3 чаши зрели бобинки од цреши, малини, грозје, јагоди или рибизли. Тие исто така мора да бидат собрани на суво, топло време. Не мијте, инаку ќе уништите див квасец.
 • Внимателно сортирајте низ посевите, ставете во дрвен или емајлиран сад и здробете со рацете или малтер.
 • Пренесете ја сенката во тегла или шише, додадете чаша вода, приклучете ја со памучен затка и чувајте ја на топло, темно место 5 дена.

Киселината е подготвена, сега можете да започнете со создавање вино.

Изработка на вино:

 1. Сортирајте ги бобинките, извадете ги незрелите или расипани плодови. Темелно измијте. Парче круши, јаболка или праски.
 2. Ставете ги состојките во длабок сад (по можност дрво, емајлиран или глина) и внимателно здробете.
 3. Измислен е едноставен и ефикасен начин за подобра екстракција на сок. Истурете малку топла вода во пулпа:
  - за 1 кг пулпа од цреша, црвена или бела рибизла, круши и јаболка - 200 мл вода 70 степени-
  - за 1 кг пулпа од црна рибизла, малина, огрозд, чакаши - 200 мл вода 70 степени, а потоа - и пол часа да се одржи температурата од 60 степени.
 4. Следно, за да може пулпата да се ферментира, истурете ја во тегла. Таму, треба да додадете вода од 22 степени (за 1 кг пулпа 200 мл вода), како и квас подготвен однапред. Ставете на топло темно место и држете таму 2-3 дена 2-3 дена. Не занемарувајте редовно мешање на пијалокот..
 5. На крајот на брзиот процес на ферментација, исцедете го сокот со помош на ленено или памучно крпа. Истурете го сокот во шишињата, пополнувајќи ги не на врвот, туку три четвртини. Затворете со брава со вода или повлечете ракавица над вратот на шишето и оставете го пијалокот да ферментира во просторија со температура повеќе од 16 степени.
 6. Кога ќе заврши процесот на ферментација, истурете го виното во шишињата без мешање на талог и ставете го во подрумот (или друго темно, ладно место) да зрее. Ако не е транспарентен, поминете го низ густа ткаенина..

Помош! Вината од рибизли, јаболка и цреши може да се конзумира по 2-3 месеци, од јагоди по шест месеци, а од јагодички по дванаесет.

Како да направите домашно суво вино од аронија и јаболка е опишано во видеото:

Ако имате трпеливост и храброст да започнете да правите суво вино дома, многу наскоро ќе можете да ги воодушевите пријателите со прекрасен и квалитетен пијалок направен од самите себе.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Домашно суво вино - најдобрите рецепти