Вино лидија дома - едноставни рецепти

Вино од Лидија дома

Лидија е одгледувана американска сорта на црно грозје. Оваа статија опишува како да се направи вино од оваа сорта..

Внимание! Вината од Лидија и Изабела се законски забранети во ЕУ и САД. Причината е зголемената содржина на метил алкохол во нив (мет. Алкохол - во натамошниот текст).

Се запознал алкохолот предизвикува оштетување на црниот дроб, бубрезите и другите органи, како и проблеми со видот. Поради ова, не препорачуваме да пиеме ова вино често. Подобро е да го замените со пијалок од други сорти..

Запомнете дека труењето со метил алкохол може да биде фатално.!

Корист и штета

Самото грозје Лидија не е само безопасно, туку и До одреден степен корисно:

 • Семето од грозје содржи многу антиоксиданти кои го забавуваат процесот на стареење, исто така во ова грозје содржи супстанции кои помагаат да се отстранат токсините од телото, да се ослободат од токсините.
 • Мин соли на калиум содржани во ова грозје имаат добар ефект врз кардиоваскуларниот систем. Свежите бобинки и сокот од лидија се препорачуваат за лица кои се опоравуваат од некоја болест, честопати ангажирани во тежок физички труд..

Контраиндикации за употреба: дијабетес, чир на желудникот, дебелина, дијареја.

Важно е! Лидија е строго забранета за луѓе кои имаат проблеми со гастроинтестиналниот тракт.

Значи, самата лидија е корисна. Како и да е, преработката на ова грозје во вино создава една опасна нијанса: зголемената содржина на мета, алкохол. Ова е многу опасно, честопати исполнето. алкохолот предизвикува смрт.

Карактеристиките на грозјето Лидија се опишани во видеото:

Домашни рецепти

Класичен начин

Ретко е во продавниците да се најде ваков вид грозје, па веројатно е дека само оној што расте лидија на своја парцела може да го готви. Црвеното вино се прави од тоа прилично едноставно.

Состојки

 • 1 килограм шеќер,
 • 6 литри вода,
 • 3 килограми грозје лидија.

Готвење:

 1. Зрелите бобинки треба да бидат одделени од гранчиња, исчистени од остатоци од растенија и од животинско потекло.
 2. Следно, треба да го добиете сокот. Препорачливо е да ги исцедите бобинките под печатот, но ако не е, можете да користите различен метод за добивање сок од грозје.
 3. Бобинки се инфузираат три дена, по што тие се филтрираат преку сито или колдер.
 4. Сокот се истура во стаклен сад и се додава шеќер по стапка од 2 лажици. за 1 литар вино. Пијалокот е оставен на темно, ладно место..
 5. По уште три дена, додадете нов дел шеќер (иста количина - 2 лажици по 1 литар).
 6. По уште три дена, повторно се додава шеќер (сите исти пропорции). Шишето се затвора пред крајот на активната фаза на ферментација (не заборавајте да ја следите ракавицата). По ова, талогот што се појавува се отстранува, виното мора да се остави уште два месеци.

Кога виното е готово, мора да се истури во стаклени садови во кои, ако ги ставите на темно ладно место, ќе се чува за три години.

Пред плутање шишиња, 1 лажица масло може да се додаде во виното. чист алкохол со цел да се избегне можноста пијалокот да се ферментира или кисело.

Оригинален метод

Подготовка на овошје

 1. Соберете ги плодовите. Препорачливо е да изберете период за ова, кога не врне дожд неколку дена, воздухот е топол и сув. Во такво време, квасецот од вино ќе остане на бобинки, забрзувајќи го процесот на ферментација. Грозјето не треба да се мие за да не се изгуби квасецот.
 2. Сортирајте грозје, отстранувајќи ги лошите бобинки и гранчиња. Посебно внимавајте на ова, не треба да останат лоши бобинки. Бидејќи нема да го измиете грозјето, сите нечистени ѓубре ќе останат на него и ќе паднат во виното.
 3. Неопходно е да се мачка грозјето, така што сокот ќе излезе. За да го направите ова, можете да користите дрвен предмет (да речеме, тркалачки игла или "притисок") или со вашите раце. Вториот метод е пожелен, бидејќи е неопходно нежно да се каша, обидувајќи се да не ги смачкате коските, бидејќи тоа може да додаде горчина на виното.

Готвење со кисела супа

Пире од грозје мора да се стави во пластика или емајлирано (но не изработено од алуминиум!) Контејнер со широк врат. Може да биде буре, кофа или тава.

Внимание! Можете да најдете квасец со вино во продавницата и да ги додадете..

Сега треба да го покриете вратот со нешто преку што се пропушта воздухот, но не дозволува да минуваат мали шари или инсекти. Најдобрата опција е ткаенина..

Однесете го виното во темна и пријатна просторија (18-27 степени) и оставете го таму еден или два дена:

 • Веќе по 6-20 часа ќе ги видите првите знаци дека ферментацијата започна: ќе видите пена, ќе мирисате препознатливо.
 • Може да ги слушнете звуците.
 • На секои 8-12 часа, виното ќе треба да се меша со рака или со нешто дрвено.
 • Потребно е да се отстранат вишокот остатоци од грозје (месо и кожа), во спротивно виното ќе се претвори кисело или мувла ќе порасне на него.
 • Ферментацијата на пулпата (пулпа, кожа, семе, со други зборови, не-течни делови од грозје) треба да трае не повеќе од 1-2 дена! Инаку, премногу се запознаа. алкохол.

Следно, треба да го затегнете кантарион (препорачливо е да го направите ова преку троен слој газа) и да ја исцедете пулпата добро, целосно исфрлете ја. Сега треба да го пробате сокот. Ако ви се чини дека е премногу кисело, го грицка вашиот јазик и ги вози вашите јагодички, подобро е да го разредете виното со вода.

Додадете триесет грама шеќер на литар. Промешајте додека шеќерот не се раствори без остаток.

Ферментација

Сега треба да го истурите сокот во стаклен сад, пополнувајќи максимум 75% од волуменот на овој сад. Инсталирајте ја индикаторот - брава за вода (во натамошниот текст - г-дин) или нараквица (медицинска, со прободен прст).

Сега пренесете го виното од просторијата за отпуштање во која се одржува висока температура (20-28 степени). Пет дена по поставувањето на индикаторот (г-дин или нараквици), треба да додадете друга порција шеќер во ист дел (триесет грама на 1 литар).

Помош! Подобро е да не се прелива шеќер директно во шишето. Отворете го, исцедете половина литар течност за секој воведен кг, разредете го шеќерот во сокот и вратете го сокот назад во садот, затворете го со ракавица или заптивка за вода.

По седум до осум дена, треба да ја повторите опишаната постапка, додавајќи шеќер во ист дел.

Ферментацијата трае од 35 до 50 дена:

 • Тогаш ракавицата е разнесена (или г-дин не меур), се појавува талог, кантарион осветлува, пената исчезнува од површината.
 • Ако ферментацијата трае повеќе од 50 дена, треба да го истурите виното во друг сад (седиментот не треба да паѓа!) И повторно да го ставите под ракавицата.
 • Температурата е иста. Ако не го завршите виното, ќе биде горчливо.

Виното треба да се истури во друга тегла, подобро е да се користи слама за ова. Мора да се внимава да се осигура дека талог не паѓа! Треба да го пробате пијалокот и повеќе да го засладите ако сакате..

Внимание! Ако додадете малку вотка во виното, ќе се чува подолго, но неговиот вкус и мирис ќе се влошат. Препорачуваме да го жртвувате рокот на траење на пијалокот за неговиот вкус..

Процесот на подготвување на почетната култура за вино е прикажан во видеото:

Складирање

Истурете вино во нови контејнери. Подобро е да ги наполните така што однатре речиси и да нема воздух. Затвори така што воздухот не влегува внатре (близу до затегнатоста). Ако додадете повеќе шеќер, треба да го држите виното уште 7-10 дена во нов сад под ракавица или г-дин (бидејќи ферментацијата може да започне повторно).

Ставете го виното на темно место со температура од 5 до 16 степени (подрум или фрижидер е добра):

 1. Треба да се остави 4-8 месеци да зрее. Ова ќе го подобри вкусот, ќе ја намали острината.
 2. Ако талогот е дебел од 2-4 сантиметри, се препорачува да се филтрира пијалокот со истурање преку цевка. Прво, ова се прави на секои 10-15 дена, а потоа многу поретко..
 3. Ако седиментот повеќе не се појавува во контејнерите, виното може да се смета за готово. Се флашира и плута.
 4. Кога се чува на темно, ладно место, виното може да се употребува пет години..

Значи, ние ви кажавме како да направите вино од сортата на лидиум, а исто така и како може да биде опасно.

Ве советуваме да не претерувајте со употреба на ова вино, како и секој друг алкохол.

Грижете се за вашиот живот. Среќно!

Сподели на социјалните мрежи:

» » Вино лидија дома - едноставни рецепти