Колачиња на пиво - 9 едноставни рецепти со фотографии

Дали сакате да се лекувате со свежи домашни колачи за чај или кафе? Потоа нудиме да подготвиме вкусно, колаче без квасец на пиво. Пафта, крцкава, со шеќерна кора, цимет или семе од сусам - изберете според вкусот.

И покрај присуството на пиво во рецептот, тестото е неутрално и секогаш може да се надополни со се што сакате. Дефинитивно ќе уживате во тоа!

Највкусните рецепти за колачиња и тесто на пиво со фотографија ќе ги дадете следната ...

 • брашно - 2 чаши
 • маргарин - 300 гр
 • пиво - 1 чаша

Готвење:

 1. Ставете ладен маргарин во сад со брашно, ситно исецкајте го со нож. Истурете чаша пиво, месете.
 2. Бидете сигурни дека да го дадете тестото да се одмори во фрижидер најмалку 30 минути, во спротивно тестото ќе се загрее и ќе се држи до вашите раце. Во овој случај, нема да работи за да се формира колаче со уредна форма.
 3. Посипете табла за тркалање со шеќер со цимет, семки од афион, семе од сусам со сол, зачини. Распоредете го тестото на врвот и излупете тркалачки игла 0,5 - 0,7 см.
 4. Ние сечеме на квадрати или ги отсекуваме сите видови на облици во форма. Има доволно масло во тестот, така што не го подмачкуваме садот за печење, можете да го покриете со хартија за пергамент.
 5. Ние ги шириме работните парчиња со посипете го и ги испраќаме во рерната 10-12 минути на 180 степени. Колачето е многу крцкаво и буквално се топи во устата.

Важно е! Фановите на поблаг и понежен вкус можат да го заменат маргаринот со путер.

Рецептот за вкусно колаче на пиво со путер е опишано во видеото:

Без маргарин и путер

Таквите колачиња можат да бидат подготвени дома без путер и маргарин. Печењето е малку различно во текстурата, но останува не помалку вкусно и трошливо.

Состојки

 • темно пиво - 1 чаша
 • брашно - 2 чаши
 • растително масло - 150 мл
 • шеќер или зачини (кора од портокал, каранфилче, цимет, семки од афион, морско оревче, рузмарин)

Готвење:

Темелно измешајте ги состојките, испратете го тестото во студ 30 минути, а потоа превртете го на табла претходно запрскана со зачини за вкус и печете ја до златно кафеава.

Видеото ја опишува технологијата за правење едноставни колачиња на пиво без путер и маргарин:

На павлака

Состојки

 • брашно - 400 гр
 • маргарин "Млеко" - 150 г.
 • пиво - 150 мл
 • гранулиран шеќер - 5 суп.л-патки.
 • масна павлака - 4 лажици (една лажица за подмачкување колачиња)
 • ванилин или ванилин шеќер - 1 пакет

Готвење:

 1. Комбинирајте разладен маргарин (путер може да биде) со брашно. Ние испраќаме павлака, ванилин и пиво таму, месете меко тесто.
 2. Испратено на студ најмалку 30 минути.
 3. Исечете го тестото на плоштади, маснотии со кисела павлака и натопете ги парчињата во шеќер.
 4. Покријте го садот за печење со хартија за печење, распоредете ги формираните колачиња на врвот.

Печете во загреана рерна на 200 степени 10 минути.

Пита со сирење

Колачињата со пиво и сирење се друга опција за диверзифицирање на колачињата и му даваат зачинет вкус..

Состојки

 • брашно - 350 гр
 • разладен путер или маргарин - 250 гр
 • тврдо сирење (Гуда, павлака) - 100 гр
 • лесно пиво - 125 мл

Готвење:

 1. Решетки путер и сирење на груб ренде, измешајте со брашно.
 2. Додадете пиво, добро месете го и изладете го тестото најмалку 30 минути во фрижидер или 15 минути во замрзнувач.
 3. Потоа го превртуваме во слој до дебелина од 1 см и го печеме во рерна загреана на 180 степени за 15 минути.

Варените колачиња нема да ве остават рамнодушни, лесни се и воздушни, идеални за појадок со чаша ароматично кафе или за вечер чаша вино во пријатна компанија.

Видови на печење

Тавчиња за измазнување

Состојки

 • брашно - 3 суп.л-патки
 • путер - 300 гр
 • пиво - 250 мл
 • пилешко јајце - 1 ЕЕЗ.
 • шеќер - 80 гр
 • сол - 1 лажиче.

Ова колаче излегува дека е вкусно и крцкаво и изгледа многу апетитивно.

Готвење:

 1. Отстранете го маслото однапред од фрижидер и оставете да се загрее на масата во кујната до собна температура.
 2. Потоа го пренесуваме маслото во лист пергамент хартија, го покриваме со втор лист одозгора и го превртуваме во квадратен слој дебелина 0,5 см.
 3. Оставете во фрижидер 30 минути..
 4. Сега поминуваме на тест. Претепајте го јајцето со шеќер и сол, истурете го пивото во смесата. Додадете го просејуваното брашно постепено, месете.
 5. Тестото испржете го во правоаголник на табла со floured во прав со дебелина од 1 см. Ставете го путерот на врвот и завиткајте го во плик.
 6. Тестото го расплетуваме со тесната страна кон нас и го тркаламе со тркалачки игла. Преклопете повторно со плик. Се лади 30 минути.
 7. Ние го прашиме тестото со брашно, го тркаламе на ист начин. Повторете ја постапката со ладење. Го добиваме, исфрламе. Ако сакате, за поголемо „лежење“, тестото треба повторно да се вала.
 8. Пред употреба, препорачливо е тестото да го чувате во фрижидер 3-4 часа.
 9. Следно, изматете го тестото и исечете го на ленти во должина од 10-15 см.
 10. Ние се шириме на садот за печење подмачкан со сончогледово масло и посипете шеќер одозгора.

Печете на температура од 180 степени до вкусна златна кора.

Обликот на колачињата може да се смени и да се издува на пиво:

Beербиња за пиво

Состојки

 • брашно - 4 чаши
 • маргарин - 300 гр
 • лесно пиво - 250 мл
 • сланина или парчиња од излечено месо - 150 гр
 • тврдо сирење - 150 гр
 • сенф - 2 лажици.
 • сос од соја - 75 мл
 • мед (било кој) - 1 лажиче.
 • сончогледово масло - 1 суп.л-патки.
 • јајце за подмачкување
 • семе од сусам

Ageолчки полнети со сирење и сланина во зачинет сос - вистинска машка закуска која оди добро со секаков вид пиво.

Готвење:

 1. Мелеме маргарин со брашно, додадете пиво. Мачкајте 5 минути додека не се еластични и испратете да се излади 1 час.
 2. Во посебна чинија, измешајте топла сенф, сос од соја, мед, растително масло.
 3. Тестото премачкајте го во правоаголен слој, маснотии со добиениот сос и исечете ги на триаголници.
 4. На врвот на секое парче тесто шириме парчиња сирење и сланина. Нежно претворете се во ageеврек.
 5. Плочките ги поставуваме на сад за печење, покриен со хартија за печење. Подмачкајте со претепано јајце и великодушно посипете со семе од сусам..
 6. Печете во загреана рерна на 180 степени за 20 минути.

„Торчети“ на италијански јазик

Состојки

 • пченично брашно - 1,5 чаши
 • путер - 150 гр
 • пиво (може да се замени со пенлива вода) - 100 ml
 • кафеав шеќер - 4 лажици.
 • цимет - 2 лажици.
 • екстракт од ванила - 1 пакет.

„Торчети“ - пазуви со сладок шеќер, особено популарни во италијанскиот регион Пиемонт. Тешко е да се откинам!

Готвење:

 1. Претворете го путерот и просејуваното брашно во мали трошки.
 2. Истурете во пиво, екстракт од ванила, месете го и покријте го тестото со прилеплив филм или извадете го во торба. Оставете во фрижидер 1 час.
 3. Го извадуваме изладеното тесто и исекуваме на мали парчиња со големина на орев.
 4. Секое парче го претвораме во мал турикет долг 10 см, се тркаламе во мешавина од шеќер со цимет и пресвртуваме во прстени.
 5. Лежевме на подмачкан сад за печење и печеме 10-12 минути на 200 степени.

Како се подготвуваат италијанските колачиња со шеќер Торети е опишано во видеото:

Тестото

Паф

Тестото од тесто за пиво бара повеќе време за готвење, но резултатот ќе ги надмине сите очекувања.

Состојки

 • просеано брашно - 4 чаши
 • путер - 250 гр
 • пиво - 1 чаша
 • сол - 1 лажиче.
 • сода - 0,5 лажиче.

Важно е! За производство на тесто од мафини треба да се користи само путер, бидејќи содржи поголема содржина на маснотии.

Готвење:

 1. Додадете сол и сода во просејното брашно, измешајте.
 2. Бришење на замрзнатиот путер на ренде.
 3. Истурете го пивото во смесата и месете го мекото тесто. Од него формираме правоаголник и го оставаме во замрзнувачот 1 час.
 4. Го добиваме и го превртуваме во правоаголен слој дебели до 1,5 см.
 5. Потоа го ставаме тестото во плик и повторно се тркалаат.
 6. Ставете го во замрзнувачот 1 час.

Тестото е подготвено. Обидете се да го земете како основа за правење јаболка штрадел, торта од Наполеон, ролни или месо од портокалови.

Не можете да додадете шеќер во тестото, така што нема да испадне мафтање.

Кратенка

Ова тесто може да се користи за незасладени колачи, да се направат пити, крекери или сламки од него, како закуска за пиво.

Состојки

 • брашно - 2,5-3 чаши
 • мек маргарин - 150 гр
 • јајце-1 парчиња
 • светло пиво - 1 чаша
 • сол - нотка

Готвење:

 1. Комбинирајте брашно со омекнат маргарин, јајце, светло пиво и сол.
 2. Намачкајте го тестото, превртете го во топка и замрзнете го во фрижидер половина час. По 30 минути, можете да продолжите кон формирање на производи.
 3. Тестото за пиво е помеко, за разлика од редовното тесто со кратки кремови, поплочно е, еластично и полесно е да се работи..

Колачињата на пиво се срдечна и буџетска закуска, како и интересен додаток на разни пијалоци кои ќе им се допаднат не само на возрасните, туку и на децата.

Лесно е да се подготви за неколку минути, а од тестото засновано на пиво ќе добиете одлични пити, tartlets, мафини и колачи, кои по желба може да се надополнат со какво било полнење.

Бон апетит!

Сподели на социјалните мрежи:

» » Колачиња на пиво - 9 едноставни рецепти со фотографии