Брагот - пиво со мед или ливада со хме и слад

фотографија од алги со алкохолен пијалок

Брагот (фалсификат, фалсификат) - нешто помеѓу класично пиво и медовина - мешавина од слад и меден кантарион, скокање пред ферментација. Историски гледано, пропорциите на слад и мед во пијалокот се близу 50/50, но тоа не е предуслов..

Историја

Опивачки мед (во Русија се нарекува "медовина") Е еден од најстарите ферментирани пијалоци кои дошле до нас, а" пивото "од брагот е само нешто помладо. Првите спомнувања на слад јачмен со додаток на мед се наоѓаат во сумерските текстови од 19 век п.н.е. Траги од слични пијалоци биле пронајдени за време на археолошките ископувања во антички египетски и грчки градови, а сладот ​​од слад бил познат и за племињата Пикти и Селтик..

фотографија од сумерско пиво
Сумерите пијат медо пиво

Во средновековна Европа, фалецот попуштил елу и груит, сепак, по ренесансата, започнало неговото заживување. Пијалокот беше особено популарен во Ирска и Велс. Самото име фалец потекнува од келтскиот збор „фали“, што значи „никне, пука“ и директно ја означува содржината на растителните компоненти во пијалокот. Друга верзија за потеклото на името - од велшките зборови "фали" и "доби", што значи "слад" и "саќе", соодветно.

Бреггот никогаш не исчезна целосно, само понекогаш исчезна во сенките. Денес овој пијалок е вклучен во асортиманот на многу микро-пиварници и пиварници со медовина, тој често се појавува во списоците на сезонски понуди..

Сомелиерите и специјализираните специјалисти сè уште не можат да одлучат што е фалсификат: пиво со мед или хупи мед со слад.

Технологија на производство на брагот

За да добиете фалбаџија, не е доволно да се варат пиво и мед одделно, а потоа да се мешаат во посакуваната пропорција. Медот се додава директно на кантарион во почетната фаза на производство, дозволувајќи му на мешавината да ферментира и да кисна за 8-12 месеци.За да се направи фалбаџија, вообичаено е да се користи само локален природен мед, па дури и еден производител произведува „пиво од мед“ многу поинаку, во зависност од тоа што сега е на својот врв..

Не постои единствена воспоставена технологија - медот може да се додаде во која било фаза, дури и да се меша со хме и слад пред ферментацијата, сепак, повеќето пивари веруваат дека во овој случај пијалокот ќе се покаже помалку сладок и ароматичен..

Хмеopsот е опционален и може да се замени со горчливи билки, како во грутка..Исто така, најразлични вкусови и зачини често се додаваат на брагот, на пример, цимет, каранфилче, ѓумбир, бибер, овошни есенции и чоколадо и карамел, исто така, може да бидат вклучени во составот..

Спецификации

Невозможно е да се направи универзален опис на фалсификат - има многу видови како што има пиво, па дури и повеќе. Бојата на пијалокот варира од слама до темно кафеава, вкусот е од шеќер-сладок до кисело-курва, јачината е од 6,5% до 14% вол. Горчината на хмел може или да ги удави другите белешки или воопшто да не се почувствува, самиот пијалок може да биде тивок и пенлив.

фотографија на мелешка пиво со мед

Единствената заедничка карактеристика е тоа што гордата секогаш има доминантен профил на слад и изразена мед нота. Многу често во букетот можете да фатите тонови на бисквити, свежо печен леб, карамела, но пржени тост или изгорени ноти се ретки..

Познати брендови: Marionberry Braggot од Rogue Ales & Духови (11,7%), Брауг Мед Але од брат Адам од Atlantic Brewing Co. (10,5%), Самуел Адамс Кралицата на медот од Boston Beer Co. (7,5%).

Како да се пие фалец

Културата на пиење згура малку се разликува од пивото - се служи во исти кригла половина литар и се пие во барови или дома, во добро друштво или сама.

Единствената разлика е во тоа што е подобро да се изберат печива или десерти како предјадење за згура, бидејќи сладок пијалок не оди добро со зачинети или месни закуски.

Домашен рецепт за Брегот

Еве само еден од стотиците можни рецепти, бидејќи не постои единствена технологија за правење згура.

Состојки:

 • лесен слад - 4,5 кг;
 • Слад од Минхен - 2,2 кг;
 • карамел слад - 220 гр;
 • цветен мед - 1,8 кг;
 • хме (не многу ароматичен, на пример, Hallertau Mittelfruh) - 28 g;
 • вода - 40 л;
 • пивски квасец од пиво (врвна ферментација) - за 35 л кантарион.

Технологија за готвење

 1. Шеќерен слад: измешајте, додадете вода, загревајте до 65 ° C, одржувајте ја наведената температура 75 минути.
 2. Исцедете го кантарион од слад, оставете да зоврие. Варете 60 минути, а потоа додадете половина од хме halfот, по 10 минути вриење, додадете ги преостанатите хме. Варете уште 5 минути и тргнете го од оган.
 3. Кул, додадете квасец, ставете го под заптивка за вода.
 4. По 7 дена ферментација, додадете мед, оставете го до крајот на ферментацијата.
 5. Исцедете ја рачката од талог од квасец, истурете во шишиња, цврсто затворете. Оставете во фрижидер или подрум најмалку 2 месеци.

фотографија од домашна пивоска фара

Сподели на социјалните мрежи:

» » Брагот - пиво со мед или ливада со хме и слад