Кое пиво е подобро: рејтинг на странски и руски брендови

рејтинг на квалитетот на пивото

Повеќе од десетина натпревари за пиво се одржуваат годишно низ целиот свет, привлекувајќи илјадници учесници. Експертите го проценуваат пивото според стилот, а критериумите варираат во зависност од категоријата, а нивниот број понекогаш надминува сто. Како по правило, на списоците на добитници има брендови кои е скоро невозможно да се видат на полиците на руските продавници..

Во натпреварувачите доминираат американски пиварници - индустријата за производство на пиво во САД е добро развиена, па не треба да изненадува што претставниците на оваа земја добиваат поголем дел од наградите. Традиционално, белгиските пиварници, кои се познати по своите производи со извонреден вкус, се меѓу лидерите..

Светски куп за пиво

Настанот се одржува на секои две години и се смета за еден вид олимпијада во индустријата за пиво. Секој форум собира неколку илјади учесници и секоја победа се смета за неверојатен успех, бидејќи го привлекува вниманието на целиот свет дури и до најмалото претпријатие. Во 2018 година, експертите оценија 8.234 примероци на производи од 2,5 илјади пиварници.

Категоријата „Американски стил ИПА" Индискиот блед-алеј Ревизија стана безусловен победник во оваа номинација. Истоимената фабрика работи од 2017 година во градот Спаркс, Невада и се вари занаетчиско пиво од внимателно избран хме со додаден млечен шеќер, агруми и тропско овошје.

Американската Диви Акри Громови прегратка стана најдобриот од силните виткости на возраст од буриња. Пиво со јачина од 12% созрева најмалку една година во буриња бурбон. Секое флаширање во пиварницата е придружено со празничен настан што ги поканува сите да го вкусат пијалокот.

кое пиво е популарно
Меѓународните натпревари главно го оценуваат занаетчиското пиво

Дури и во категоријата германски пилснери ги освои производите на американската компанија Рокирд од државата Колорадо - брендот Примадона Пилснер. Производителот подготвува класично пиво од слад и хме, кое го носи од Германија. Пијалокот има чист и свеж вкус со многу сува завршница. За одбележување е тоа што германските пиварници воопшто не добија награди во оваа категорија, бронзениот медал за третото место го освои англиската марка Пилс Лагер.Десет руски компании учествуваа на натпреварот, но производителите мораа да си одат дома без награди. Најгласната победа на домашните пиварници на ова натпреварување се случи во 2008 година - тогаш златниот медал го прими портирот „Балтика №6“. Темно пиво со вкус на зрели плодови, билки и зачини повеќепати водеше меѓународни натпревари, па дури и влезе во водичот на познатиот писател и експерт Мајкл acksексон.

Светски награди за пиво

Секоја година на Светските награди за пиво се избира најдобро пиво од различни стилови. Натпреварот за пиво се одржува во Лондон, а на настанот учествуваат производители од целиот свет. Пијалоците ги оценува слепо од комисијата за дегустација, а неприкосновениот победник е избран во сите категории. Некои сорти се групирани по земја на производство.

Во 2019 година, францускиот бренд Мира од градот Ла Тест де Буш беше признат за најдобро темно пиво. Копчето со богата кафеава боја има избалансиран вкус со горчина од лимон и навестувања на кафе-кафе и какао. Во 2018 година, италијанската марка Колеси ја освои оваа категорија - занаетчиско пиво направено од органски јачмен.Меѓу лагерите, експертите му го дадоа првото место на чешката марка Зубр Голд - лесен златен пијалок со благ вкус и умерена карбонизација. Една година порано, германскиот бренд Шварцбрау, сварено од хмеops Халертау и природна вода, беше во водство во оваа категорија..

Руските производители се истакнаа во категоријата на виткости и портири. Иако победник беше Cassels Milk Stout од Нов Зеланд, домашниот бренд Порт Артур се гордееше на местото меѓу најдобрите седум брендови во својата категорија. Портерот произведен од пиварницата Волковскаја со вкусови на кафе, ванила и сладок корен беше оценет од експерти и златен медал.

Рејтинг на странски брендови пиво

Американските потрошувачи на пијалоци од пена претпочитаат занаетчиско пиво, кое го подготвуваат многу мали фабрики низ целата земја. Во рејтингот составен од ресурсот RateBeer, најголемиот дел од врвот е окупиран од сорти произведени во САД. Европските купувачи се поконзервативни и со задоволство купуваат производи од фабрики во Германија, Ирска и Холандија.

Гинис

Една од најпознатите брендови за пиво и составен дел од ирската култура. Густиот пијалок се прави со додавање на печен јачмен, што му дава богата темна боја. Вкусот содржи карамела, сладунец, ноти на кафе. Силните сорти содржат алкохол до 7,5%. Експертите препорачуваат да го пробате Гинис директно во Ирска, само тогаш можете целосно да ја цените неговата арома и букет.

Ругенбрау

Пивото се произведуваше во Швајцарија во последните 150 години. Водечки производ на компанијата е лесен лагер со јачина од 4,8%. Пијалокот има избалансиран класичен вкус со изразени ноти на слад и хме и горчливо слатка завршница..

Августинер

Минхен Хелес, кој е популарен на Октоберфест. Двојно ферментиран лагер со цветна арома, варен од една од најстарите независни пиварници во Минхен. Среден алкохол 5,2% остава сладок вкус.

Пилснер уркел

Чешко пиво ферментирано од дното од Пилсен. Тој се разликува од другите пијалоци во овој стил со богатите овошни ноти по вкус. На Пилснер му се дава посебен букет хме од сортата Зааз, кој се одгледува само во Бохемија. Долго време, брендот се произведуваше во пиварница во Калуга, но во 2018 година сопственикот на брендот ја одзеде лиценцата.

Хајнекен

Високиот квалитет на лагерот ја направи холандската компанија една од најуспешните брендови на пиво. Златен пијалок со јачина од 5% со арома на хме и вкус на слад ги руши рекордите во светската продажба. Имајќи предвид дека многу земји произведуваат Хајнекен под лиценца, компанијата продава околу 2,74 милијарди литри пиво годишно..

Рејтинг на пиво во Русија

Во 2018 година, независни експерти од Роскачево го проверија составот на четириесет најпопуларните брендови на пиво. Изборот е направен врз основа на побарувачката на потрошувачите и мислењето на водечките производители на пена пијалоци во Русија. Студијата беше спроведена во фази, беа земени предвид околу 30 индикатори за квалитетот и безбедноста на производот..

Фотографија со етикета пиво Хајнекен
Хајнекен е лидер во квалитетот на руското пиво

Како резултат, првите пет беа вклучени:

  • Амстел - Пилснер се произведува во пиварите Хајнекен, пијалокот се карактеризира со вкус на хме со едвај забележливи белешки од јаболка;
  • Халзан - вари производствената компанија "Очаково" од јачмен одгледуван во Русија и увезен хме;
  • Хајнекен - водечка марка на позната компанија;
  • Стела артоис - најпознатото белгиско пиво во светот се подготвува од руската поделба на производната компанија SUN InBev АД;
  • "Три мечки»- марка домашно пиво од лесен и печен слад, произведено во сите оддели на пиварницата Хајнекен.
Сподели на социјалните мрежи:

» » Кое пиво е подобро: рејтинг на странски и руски брендови