Пиво од пченица: вајзенбиер, хефевајзен, витбиер, бланш и други

Фотографии од пиво од пченица Вајзенбиер

Вајзенбиер е топ-ферментирано пченично пиво сварено од мешавина од пченица и јачмен во различни пропорции. Најпознатите видови на овој пијалок се произведуваат во Германија и Белгија, каде што се вари уште од средниот век. Пивото од пченица нема горчина од хме и доминираат зачинети, лимонови или овошни тонови..

Историска референца

Пиво со пченица не се варело во Баварија сè до 1516 година. Се сметаше за грев да се преведе вредно жито и беше издаден соодветен декрет, чија суштина е пренесена во една популарна изрека: „Wheито за леб, јачмен за пиво, овес за коњи“. Ситуацијата ја смени баварскиот војвода Лудвиг X од династијата Вителсбахер, кој го прогласи Вајзенбиер за пијалок за благородни господа и издаде декрет за воспоставување државен монопол на производството.

фотографија од нефилтрирано пченично пиво
Нефилтрираното пиво од пченица (центар) е лесно препознатливо по неговата облачна боја

Царот Максимилијан Први го сакал Вајзенбиер. Монархот наредил да се приготвува пченично пиво во неговата фабрика Хофбрäухаус во Минхен и им дал право на баварските војводи да продаваат лиценци на приватни пиварници. На почетокот, производствената област беше ограничена на Минхен, но постепено се прошири надвор од нејзините граници. Благородништвото го купило пијалокот со задоволство, па лиценците биле многу скапи.

Во производството на Вајзенбиер не се мешаше законот за чистота при подготовка, според кој пивото требаше да се прави од јачмен, хме и вода. Пивото од пченица долго време се сметаше за елитно и затоа општите правила не важеа за него. Пијалокот го задржа својот статус до крајот на 1880-тите. Во тоа време, пронаоѓачот и инженер Карл Линде го постави масовното производство на ладилни машини, што му даде почеток на победничкиот марш. лагер.

Технологија на производство на пиво од пченицаВајзенбиер се вари од комбинација на јачмен и пченичен слад, а вториот во кантарион може да биде до 70%. Германските стандарди диктираат само ферментиран квасец за ферментација. Во производството, се користат специјални соеви кои придонесуваат за производство на феноли, што внесува нијанси на банана и каранфилче во пијалокот. Богат букет со ароматизација се постигнува со помош на ароматични билки.

Младото пиво обично созрева во шишиња. Во овој случај, стаклените контејнери се чуваат во просторија на температура од + 15-20 ° C една недела. Потоа следува фазата на ладна ферментација, која трае 14 дена. Во овој период, температурата се намалува на + 10 ° С. Процесот на созревање во резервоарите е приближно ист, но во втората фаза, производителите претпочитаат да ги одржуваат работилниците на нула температура. Цената на производот е намалена, но како резултат, пивото пиво е помалку ароматично. По ферментацијата, пијалокот се филтрира и се отстранува талогот за да се зголеми рокот на траење.

фотографија од германски пиво, вајзенбиер
Вајзенбиер

Видови пченично пиво

Еден од најпознатите видови на баварско пиво е Hefeweizen или Hefeweißbier. Дестилеријата основана од императорот Максимилијан Прва започна со производство. Всушност, ова е нефилтрирано пченично пиво, на кое квасецот му дава облачен изглед и носи горчливи ноти. Во аромата на Hefeweizen доминираат овошни и зачинети тонови, со непце на банана, каранфилче и ванила..Витбиер или Бланш - Белгиско пиво, сварено од слад од јачмен и несолена пченица во сооднос 50/50. Коријандер, кора од портокал, камилица, ким и цимет се додаваат на кантарион. Овој состав се развива историски - во XIV век во Фландрија се увезувал хме, па пиварите го замениле со сет билки и зачини. Витбиер е непроqueирен поради недостаток на филтрација и се одликува со висока карбонизација, пријатна киселост, комплексна арома и богат вкус..

пченично пиво со пченица фотографија
Бланш

Други видови пченично пиво:

  • Данкелвајзен (Данкелвајзен) - баварска сорта, темно пиво поради додавање на изгорена слад;
  • Кристалвајзен (Кристалвајзен) - внимателно филтриран и затоа е кристално чист;
  • Вајзенбок (Вајзенбок) - силно пиво направено од мешавина на темна и светла слад;
  • Berliner Weize (Berliner Weisse) - популарен во берлински пенлив пијалок, сварен со додавање на млечни киселини.

Пиво со пченица се подготвува и од американски занаетчиски пиварници, кои веќе имаат развиено свој стил, кој се базира на баварскиот Вајзенбиер. Производите на американските претпријатија се одликуваат со посилна горчина на хме и изразени тонови на слад. Овошните вкусови се сведени на минимум.

Како да пиете пиво од пченица

Пивото од пченица Вајзенбиер се пие малку разладено од истоимените чаши, што потсетува на лале. Очилата имаат тесно, тешко дно за стабилност и се стеснуваат на самиот врв на идот. Оваа форма придонесува за формирање на убава и долготрајна глава од пена. Очилата се претходно ладени за да се намали интензитетот на пенење. Вообичаено е да се тресат чаши со дно. Кристалвајзен се лади на 7-8 ° C, Hefeweizen - на 8-9 ° C за да се открие букетот со вкус. Вообичаено е да се јадат германски сорти со непредвидливо месо, пржени колбаси, зачинето задушено телешко месо.

Американската пченица е одлична со летни салати од свеж зеленчук, ладна мисирка, шунка и млади сирења.

како да се пие пиво од пченица
Колбаси, сирења и ореви одат добро со скоро сите пченични пива

Потемните и алкохолизирани сорти се одлични за чеда и бела риба..

Белгиските сорти прават гастрономско спарување со јадења од морска храна и мешавини од овошје.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Пиво од пченица: вајзенбиер, хефевајзен, витбиер, бланш и други