Како да пиете пиво - правилата на избор и употреба

Пиво - еден од најстарите пијалоци во светот. Првото спомнување за тоа потекнува од неолитскиот период (околу 13 илјади години п.н.е.). Низ историјата на човештвото, овој пијалок беше инфериорен во популарност само на виното, кое беше дистрибуирано низ целиот свет.

Во старите денови се готвише исклучиво од хмел. Сега подготовката на чекор напредува и секој може да најде разновидност што ја сака.

Ако застанете на класично пиво, тогаш треба да изберете „Боја“ - постојат "темни" и "лесни" сорти:

 • Лесните не оставаат зад себе очигледен вкус, но се исклучително миризливи. Содржината на хоп во нив е многу пати пониска, што значи дека нема да можат брзо да се пијат.
 • Темните сорти имаат богат вкус, горчлив вкус, но имаат и повисок степен.

Темните пива можат да бидат од кафеава до црна, може да имаат црвена нијанса.

Постои градација по тврдина. Од 0 (безалкохолни) до 70. Да, неодамна, пивото се произведува со јачина од точно 70 степени.

Помош! Најсилниот пенест пијалок во моментот е Тајната на пивото од пиварницата за ладен брод. Многумина тврдат дека поради методот на подготвување на овој пијалок, не може да се смета за пиво, една компанија го позиционира на овој начин.

Погледнете го видеото во кое се наведени најдобрите брендови на пиво во Русија:

Како да пиете и да не се здебелите?

Прашање што ги загрижува многу генерации loversубители на пиво (и не само нив).

Овој пијалок со хоп има исклучително висока калорична содржина, така што изразот „пиво стомак“ е основан.

Внимание! Половина литарско шише пиво во просек содржи околу 210 килокалории. Можете да јадете скоро 500 грама салата од говедско месо и зеленчук за иста количина калории.!

Единствениот здрав излез е да се игра спорт на ден по денот на почетнички. Да, крајно е тешко да се кренете од кревет со болна глава, да не спомнуваме сквотови и трчање. Но, ќе има желба!

Ако има глобална забава, можете да седите на диета една недела, така што за 1 вечер да ги надополнете сите потрошени калории.

Покрај тоа, ако сте поддржувач на коктели за пиво или оригинални сорти, тогаш спортот е едноставно неопходен.

Говорејќи за специјално пиво. Ајде детално да разговараме за некои од неговите типови.

Што е азотна капсула и зошто е потребно?

Каква ќе биде реакцијата на лице кое ќе одлучи да испие пиво за ладење на топол ден ако најде во пластична топка топка? Се разбира, барем - незадоволство.

Но, не ставајте веднаш на застапниците на потрошувачите!

Во лименки од Гинисовото пиво, таквата топка е задолжителен атрибут и се нарекува „пловечки додаток“, инаку "Азотна капсула".

Овој изум беше голем успех во производството, затоа што со нејзина помош, стана можно да се транспортира пиво долго време без губење на вкус.

Внимание! Кога пијалокот се истура во чаша, јаглеродниот диоксид што го содржи постепено се расипува, а само мал дел се населува на врвот на стаклото во форма на пиво од пиво. Оваа азотна капсула овозможува пената да не исчезнува подолго, со што се зачувува вкусот на пијалокот.

Зошто ви е потребна пластична топка во Гинисово пиво, може да се објасни во видеото:

Услови на употреба

Со Бечеровка

Бечеровка е национална чешка растителна инфузија. Таму беше измислено (и сè уште се практикува) да се пие пиво, кое во Чешка се произведува во огромни количини, мешајќи во инфузијата.

Методот на пиење е исклучително едноставен: за 40-50 грама алкохол има неколку голтки светло пиво.

Експлозијата на вкус добиена од таква мешавина не може да се опише со зборови. Исто така неопислива е и интоксикацијата што се јавува после 4-5 вакви коктели.

Со Jägermeister

Jägermeister е исто како Бечеровка - растителен алкохол. Самиот е прилично силен (добар 35 степени), така што ретко се консумира во чиста форма. Почесто станува компонента на какви било коктели кои често се подготвуваат врз основа на пиво.

Постојат многу рецепти, еве го наједноставниот - Подморнички коктел.

Состав:

 • 100 мл пиво (светло или темно)
 • 50 ml Jägermeister

Промешајте, пијте во еден залив.

Во акција, овој коктел е споредлив со рускиот „Руф“, затоа треба да бидете претпазливи и да ја почитувате вашата алкохолна норма.

Мезе

Било какви „алкохолни“ собири би завршиле многу брзо ако не беше закуската. Продавниците имаат огромен избор на сите видови крекери, чипови, плетенки, лигњи и друго добро.

Ако сакате нешто посебно, можете да ги пробате следниве опции.

Прстени со кромид и сирење

Willе се бара:

 • 2 големи кромид,
 • 4-5 парчиња добро стопено сирење (моцарела, како опција),
 • сончогледово масло,
 • јајцето,
 • брашно,
 • лебници.

Готвење:

 1. Кромидот треба да се сече на прстени и да се подели прстени.
 2. Сирењето исечете го на тенки ленти и, ставајќи го помалиот кромид прстен во поголемиот дел, ставете го сирењето меѓу нив.
 3. Повторете со сите прстени, ставете во фрижидер 40-60 минути.
 4. После - тркалајте ги прстените во брашното, натопете во јајцето, посипете со лебници и испратете ги во тавата.

Воила! Вкусна и оригинална ужина за пиво подготвена.

Чипс од сирење и морков

Willе се бара:

 • 100 грама сирење (по можност тврдо),
 • Корејски морков (исто така 100 грама),
 • мајонез,
 • чипови.

Идеално, земете Pringles, затоа што тие имаат совршена форма за вакви „сендвичи“.

Всушност, тогаш сè е едноставно: исецка, измешајте сирење и моркови, додадете мајонез и добиената салата ставете ја во чипови. И тоа е убаво, оригинално и не е потребно многу време за готвење.

Од традиционалните јадења со пиво вклучуваат:

 • пушеле, исушени и исушени риби,
 • варени и пржени ракчиња,
 • скара од пилешки крилја со зачинет сос,
 • домашна крутони со сирење и лук.

Сето ова е совршено ако планирате да гледате фудбалски натпревар во машка компанија..

Најдобар начин да пијат пиво е во видеото:

Пивото е најлесниот и најзгодно алкохолен пијалок. Сепак, тоа мора да се пие вешто, знаејќи ги сите суптилностите и карактеристиките на сортите.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Како да пиете пиво - правилата на избор и употреба