Детални упатства за тоа како да направите домашна приготвувана направа од пивче за кучиња со свои раце

Детални упатства за тоа како да направите домашна приготвувана направа од пивче за кучиња со свои раце

За да создадете месечина, можете да користите разни контејнери од бакар, не`рѓосувачки челик, емајлиран. Коцка за дестилација на пивско пиво - најоптимална. Ова е запечатен сад дизајниран специјално за складирање и транспорт на пиво. Дебелината на wallидот во овој сад направен од високо квалитетен не`рѓосувачки челик е 1,5-1,8 мм. Покрај тоа, колбата е опремена со централен врат за прицврстување на главата за довод.

Материјали и алати

фотографија 1

Пред да започнете, треба да го подготвите следново:

 • дихтунзи;
 • фитинзи;
 • кранови
 • вентили
 • слушалката;
 • капацитет;
 • мелница;
 • вежба.

Месечината направена од пигменти за пиво е опремена со рефлуксен кондензатор и ладење. Некои дестилерии пред употреба на контејнери за пиво со хидраулични брави.

Месечината треба да се состои од следниве елементи:

 • контејнери за возење каша;
 • калем
 • пијалок.

Во прилог на ова, апарат направен од шнола за пиво мора да ги има следниве параметри:

 • цврст и тесен капак;
 • дебелината на theидовите на резервоарот е најмалку 1,5 мм - ако материјалот е потенка, тогаш зголемениот притисок може да го искриви;
 • имаат дупка за отстранување на пареа, за ова, опреми специјално фитинг.

Погледнете видео кое раскажува како да направите коцка за дестилација од ковче за пиво или домашна месечина:

Коцката за дестилација може да биде со вграден елемент за греење, или да се стави на шпорет.

Капацитет со ПЕТН

Многу дестилерии претпочитаат електричен систем, бидејќи тој е повеќе мобилен. Со цел да инсталирате грејач во кофа, треба да земете резервоар со голем капацитет - 30-50 литри.

Првото нешто што треба да направите е да се разгорите и да дупчете дупка. Месечината на овој дизајн ќе ги има следниве делови:

 1. Коцка за дестилација на пивско пиво. Контејнерите за пиво се произведуваат во 2 вида - европски и американски.
 2. Дестилер.
 3. Единица за контрола на грејачот.

Прво на сите, треба да го мелете адаптерот, кој последователно ќе се навртува во вратот преку конецот. Задолжително е да се користи материјал за запечатување.

Елемент за греење е поставен во контејнер со потребниот волумен, за 30 литарски барел, доволно е елемент од 3 kW, а за барел од 10 литри е погоден електричен апарат од 1 kW. Контролната единица мора да биде избрана со поголема моќност од електро-спиралата, околу 2 пати.

фотографија 2

Инсталирањето на апаратот се изведува според следниот алгоритам:

 • дупчете дупка за апаратот, вистинската големина;
 • со помош на шкурка и мелница ќе ги исчисти рабовите;
 • рабовите на одмастување од дупката, инсталирајте го адаптерот и зашрафете го грејачот.

Електрична енергија на спиралата ќе се снабдува преку елементот за дистрибуција, пред кој се прават специјални ознаки на штикливата. Треба да се напомене дека завртката треба да се вклопи колку што е можно поцврсто до wallидот на садот, така што главата мора да биде смачкана со датотека.

Пред да ги лемете сврзувачките елементи, мора да се третираат со флукс, кој е специјално дизајниран за не`рѓосувачки челик.

При одмастување на површината, мора да се носат гумени ракавици, бидејќи материјалот содржи киселина. Малку флукс се нанесува и на адаптерот и на дупката, и само тогаш направете мушка за заварување.

Над структурата е инсталиран заптивка од тефлон. По ова, треба да ја проверите затегнатоста со истурање вода во копачот. Не откриени протекувања - можете да ја инсталирате дистрибутивната кутија и да ги водите електричните жици.

Коцката за дестилација мора да биде опремена со цевка и топчест вентил. За да го направите ова, опремете ги дупките што е можно поблиску до дното и заварете специјален ракав. Ова е неопходно, така што по дестилацијата е можно да го одвртите металниот приклучок од чешмата, да инсталирате фитинг, црево. Ова ќе помогне да се исцеди кантарион без да се крева тежок резервоар..

Многу дестилерии прават коцка за дестилација, која може да се стави на плочите, но за оваа намена потребни се само капацитет од 20 литри. Ова е многу погодно, бидејќи често во такви буриња дното е малку закривено, а дестилатот не врие многу. Обично не се истураат повеќе од 15 литри каша по дестилација. Во таков апарат има следниве компоненти:

 • фрижидер;
 • резервоар за пареа;
 • рачки за лесно носење.

Калем и Сухопарник

За да направите калем, треба да земете цевка долга два метра од бакар или нерѓосувачки челик. Калемот, кој потоа е инсталиран во сад, се нарекува фрижидер..

фотографија 3

Цевката е извртена со помош на специјален уред, но исто така можете да купите готов производ дизајниран да прима дестилирана вода во домот или лабораториските услови. Исто така, вреди да се обрне внимание на винарите за почетници дека во продажба има стаклени калеми кои се многу погодни за употреба..

Што се однесува до производство на пароброд, можеби ќе треба:

 • мијалници;
 • силиконски одделение на храна;
 • брадавица со надворешна и внатрешна нишка;
 • ореви
 • силиконска цевка;
 • лепак и шило;
 • 2 литарски конзерва.

слика 4

Можете сами да направите коцка за дестилација, но за ова е потребно малку искуство. Но, вреди да се напомене дека do-it-yourself Moonshine сепак се споредува поволно со купената, бидејќи сè се размислува однапред и е направено за практичноста на дестилеријата.

Пивчињата за пиво се одлична опција за резервоар за дестилација на коцка, можете да го купите ново или користено во продавница за пиво. Направете малку напор и вашиот дом ќе има сигурна и ефтина единица за дестилирање на каша.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Детални упатства за тоа како да направите домашна приготвувана направа од пивче за кучиња со свои раце