Најдобрите грицки за пиво дома - направете сами-пиво чинија

Најдобрите грицки за пиво дома

Понекогаш сакате да уживате во пиво со мезе подготвено дома. Треба да биде едноставно, одете добро со пијалокот. Еве ги рецептите за вкусни грицки за камшикување кои ќе одговараат на различни видови пиво.

Колбаси во пита леб и сланина

Кругови на колбаси во леб од пита и сланина - топла и задоволувачка закуска за секое пиво. На неа и се потребни следниве производи:

 • Ерменски лаваш;
 • колбаси;
 • сирење
 • тенки парчиња сланина.

Садот се готви 20-30 минути. Прво на сите, треба да распоредите пита леб и да исецкате сирење, а потоа:

 1. 2 см оддалеченост од работ на лебот за пита, лежете по 2-3 лист сирење и 2 колбаси низ листот.
 2. Соберете го работ на лаваш најблизу до колбасите за да го завиткате работното парче во ролна.
 3. Завиткајте цевка сланина.
 4. Ставете го ролат на подмачкан сад за печење и ставете го во рерната, претходно загреано на 200 степени. Willе биде подготвено после 10-15 минути - кога сланината е позлатена.
 5. Ставете ја ролната на таблата и исечете ја надолжно за да направите кругови од 1 см.

Кога служите, поставете ги круговите на рамна чинија - за да не се држат заедно. Јадењето е вкусно додека не се излади растопеното сирење.

фотографија 1

Печени сирење стапчиња

Патем, совршен закуска со пиво тоа е зовриена ласканица!

Закуски со пржено сирење, како што се стапчиња со леб од сирење, можеби не им се допаѓаат на сите. Излегуваат крцкави и меки, но мрсни. Стапчињата се комбинираат со темни пива. За да ги подготвите, ќе ви требаат следниве состојки:

 • сирење
 • брашно;
 • 2 јајца
 • лебници;
 • сол;
 • бибер.

Процесот на готвење трае 15 минути. Прво треба да ја подмачкате тавата и да ја оставите на шпоретот, вклучен 170 степени, а потоа:

 1. Исечете го сирењето во блокови со големина на прсти.
 2. Добијте 3 мали длабоки чинии. Претепајте јајца во едната од нив, истурете брашно и лепете во другите. Можете да додадете сол и бибер во јајцето.
 3. Прелијте го сирењето во брашно, а потоа во јајцето. Повторете го, а потоа премачкајте го сирењето. Направете го ова со сите шипки..
 4. Пржете го сирењето, една минута од секоја страна.
 5. Извадете го сирењето од тавата и ставете го на хартиена крпа, така што ќе го апсорбира вишокот на масло.

Апетитот треба да се олади. Сирењето ќе ја достигне својата најдобра конзистентност 7 минути откако ќе биде готово.

фотографија 2

Пржена лигњи

Морската храна - на пример, лигњите - е погодна за лесно пиво. Најлесен начин да ги испржите. За да го направите ова, потребен ви е следново:

 • лигњи;
 • кромид;
 • чешне лук;
 • маслиново масло;
 • сол;
 • мелен црн пипер.

Мека и не-мрсна закуска се подготвува за 20-30 минути. Лигњите прво треба да бидат одмрзнати и црева.

ВНИМАНИЕ! Ако ја држите лигњите во врела вода, полесно ќе ги исчистите од филмовите.
Сите филмови се отстранети од труповите. Следно, продолжете на следниов начин:

 1. Исплакнете лигњи, исечени на ленти.
 2. Излупете го кромидот, исечете го на тенки полу-прстени. Здроби лук.
 3. Подмачкајте ја тавата со маслиново масло, ставете ја на врела чинија.
 4. Отфрлете го кромидот во врела тава, промешајте 2 минути. Додадете лук, промешајте 30 секунди.
 5. Додадете лигњи во смесата, сол и бибер по вкус. Пржете над висока топлина 2-3 минути.

Како облекување за морска храна се користи сок од лимон. Се исцеди рачно, така што горчливиот вкус на кора од лимон не се пренесува.

фотографија 3

Зачинети печени бадеми

Можете да додадете зачин во класичната комбинација на пиво со ореви. Доволно е да ги надминете бадемите, фстаците или какви било други јаткасти плодови со зачини и билки. За да подготвите закуска, ќе ви требаат следниве производи:

 • 500 гр бадеми;
 • 2 гранки на свеж рузмарин;
 • лажица папрака;
 • лажица мелен црн пипер;
 • лажица сол;
 • врела црвена пиперка - третина од лажичка;
 • 1,5 лажици маслиново масло;
 • една третина од чаша вода.

Црвената и црната пиперка може да се замени со мајчина душица, и да додадете путер во маслиново масло. Процесот на готвење трае до 20 минути. Се препорачува да се продолжи на следниов начин:

 1. Одделете ги тенките sprigs на рузмарин од стеблото и исецка.
 2. Во сад измешајте зачини, рузмарин и сол. Додадете масло и вода.
 3. Истурете вода што врие над бадемите 5 минути. После проверете колку лесно кората се оддалечува од оревите. Ако не се соблече, држете ги бадемите во врела вода уште 5-6 минути.
 4. Ако пилингот е едноставен, време е да ги лупите оревите. За да го направите ова, стиснете ја основата на бадемот со прстите, така што ќе се лизне од кора.
 5. Ставете ги бадемите во сува тава за пржење. Суви ореви на тивок оган додека малку златни. Промешајте.
 6. Додадете зачини. Додека мешате, испржете ги бадемите над умерена топлина додека маслото да испари од тавата..

Готовите ореви ставете ги во сад. Ако тие се премногу мрсни, садот прво мора да биде покриен со хартиена крпа.

слика 7

Евтини рецепти

Не секој има можност да инвестира во скапи состојки. За среќа, закуски со пиво може да се направат со ефтини производи, од кои многу обично се наоѓаат лесно во кујната..

Beе биде многу корисно рецепт за крцкави чебурки, не заборавајте да пробате!

Кромид прстени во тесто - најдобар рецепт

Ресторани за пиво честопати служат прстени со кромид. За да го подготвите ова јадење сами, ви треба следново:

 • 2-3 кромид;
 • 2 пилешки јајца;
 • чаша пченично брашно;
 • растително масло;
 • сол;
 • бибер.

Закуска трае околу 35 минути. Прво на сите, треба да направите тесто, следејќи ги следниве чекори:

 1. Скршете ги јајцата за да ги одделите жолчките од протеините.
 2. Истурете млеко во длабок сад, додадете брашно. Промешајте додека не се изедначи.
 3. Додадете ги жолчките, солта и зачините во смесата.
 4. Победете ги белците во пената, истурете во тесто. Замена.

После тоа, време е да го исплакнете кромидот и да го излупите. Следно, следете ги упатствата:

 1. Подмачкајте ја тавата со масло, ставете ја да се загрева.
 2. Исечете ги сијалиците во прстени од 0,7 см Исчистете ги круговите од про transparentирниот филм.
 3. За возврат, натопете ги прстените во тесто, ставете некои од нив на врела тава.
 4. Превртете ги прстените кога подолу се формира златна кора.
 5. Извадете го кромидот од тавата кога двете страни ќе се испечат.
 6. Пржете ги останатите парчиња.

Завршените прстени се поставени на салфетки за хартија. Ова ќе помогне да се елиминира вишокот маснотии..

ВНИМАНИЕ! Прстените од кромид ќе престанат да бидат крцкави еден час. Влажни - тие се помалку апетитни.

Прстените одат добро со сосови. Сирење, лук или домат.

слика 5

Чипчиња од компири - како да се готват закуски

Домашните чипови се многу поевтини од купените. За да уживате во домашна закуска, треба да се поштедите на следново:

 • компири;
 • сончогледово масло;
 • сол;
 • земјата папрака;
 • мелен црн пипер;
 • хартија за печење.

Готвењето трае до 30 минути. Оставајќи ја рерната да се загрева до 180 степени, мора да се придржувате до следниве упатства:

 1. Излупете и исплакнете компири. Исечете го на кругови до дебелина од 2 мм.
 2. Преклопете ги празнините во сад, истурете ладна вода. Исплакнете од скроб, натопете 2-3 минути.
 3. Исцедете ја водата. Ставете кругови на чиста кујнска крпа за да се исушат.
 4. Во длабок сад, измешајте ги работните парчиња со сол, зачини и масло.
 5. Покријте ја тавата со хартија за печење. Ставете ги идните чипови на неа во еден слој.
 6. Ставете ја тавата во рерна 10-15 минути. Чипсот ќе биде подготвен кога компирот се суши и ќе стане златно.
 7. Откако ќе го извадите садот за печење, чипсот треба да се дозволи да се излади. Тогаш тие нема да се држат заедно, а од меки ќе станат крцкави.

Колку се потенки парчињата, толку помалку време ќе трае за печење. Готовите чипови може да се сервираат во сад, дополнети со сос.

Лук крутони

Крутоните со лук се лесни за правење од секој свеж или малку застоен леб. Главната работа е дека не е расипана или премногу мека, и не се распаѓа кога се сече. Следниве производи се потребни за садот:

 • леб леб;
 • 5 чешниња лук;
 • лажица маслиново масло;
 • сол;
 • мелен пипер.

Наместо пиперка, секое зачинување по вкус, вклучувајќи сушен копар, е погодно. Маслиновото масло може да се замени со зеленчук или стопен путер.

ВНИМАНИЕ! Не пржете лук, инаку, наместо вкусна арома, крутоните ќе добијат непријатен специфичен мирис.

Садот трае 20 минути. Се препорачува да ги следите овие упатства:

 1. Исечете леб на парчиња од 1 см и треба да се поделат на мали стапчиња ширина 1-2 см..
 2. Исплакнете и излупете го лукот. Мелете го. Ако нема преса за лук, парчињата може да се смачкаат со рамната страна на нож и ситно исецкани. За истата намена, ренде е погоден.
 3. Измешајте го лукот со сол, зачини и масло. Ако се користи крем, прво мора да се стопи.
 4. Пржете ги круроните во врела, подмачкана тава. Со бел леб, рабовите ќе станат златни, со црни ќе се исушат.
 5. Отстранете ги искривените кретуни од тавата за пржење на хартиена крпа за да отстраните вишок маснотии.
 6. Решетки крутони со мешавина од лук, масло и зачини.

Наместо лебници, можете да ги испржите парчињата. Додека готовите крутони не се изладат, тие се попрскаат со рендано сирење.

слика 9

Претелели

Фестивали и фестивали на пиво во Баварија служат пазуви - традиционални локални пантолони. Овој мезе може да се подготви дома. Needе ви требаат збир на едноставни состојки:

 • пченично брашно - 700 g;
 • топло млеко - 450 мл;
 • квасец - 40 g;
 • растително масло;
 • сол - 2 лажички;
 • шеќер - 0,5 лажичка;
 • сода - 1 лажица.

Груба сол е потребна за попрскување. Може да се замени со семе од сусам или афион. Pretzels готви до 3 часа. Повеќето време се трошат на тестото, тоа се прави на следниов начин:

 1. Прво, шеќерот се раствора во топло млеко, потоа квасец.
 2. Брашното се меша со сол, се додава во млекото. Од добиената маса месете еластично тесто.
 3. Покријте го тестото со капак или пешкир за да се стави на топло место 30 минути. Willе биде подготвено кога ќе се удвои во волумен.

Завршеното тесто е поставено на табла попрскано со брашно. Продолжете со патеките. Тие се готват на следниов начин:

 1. Месете го тестото и поделете на 16 идентични делови. Тие се валани во колбаси долги 50-60 см.
 2. Формирајте пазули. За да го направите ова, свртете ги краевите на колбасите на средина и затворете ги нагоре, така што ќе се формираат 2 уши.
 3. Врие вода, растворете сода во неа. Намалете ја топлината на минимално, пониско идно палто во иднина.
 4. По 40 секунди, панделите се извлекуваат со дрвена косирана лажица, се шират на подмачкан сад за печење и се попрскува со груба сол, афион или семе од сусам.
 5. Претежно се пече во рерна, се загрева на 200 степени. Тие ќе бидат подготвени за 15-20 минути, кога ќе станат богата црвена боја.

Дозволете им на пречките да се изладат за да служат ладно. Тие одат добро со секое пиво и одат добро со пржени колбаси..

Претелели

Сендвичи

Сендвичи остануваат наједноставната и најзадоволителна закуска за пиво. Ова јадење има многу варијации..

Со коси и копачки

Сендвичи со шпатки и кисела корпи од ѓубре одат добро со лесно пиво. За садот ќе ви бидат потребни следниве производи:

 • половина леб леб;
 • 2 лименки лажици;
 • конзерва од кораби;
 • растително масло.

Закуска трае околу 20 минути. Подготвено е на следниов начин:

 1. Лебот се сече на парчиња од 1 см. Тие се ставаат на врело пржење, подмачкано со растително масло и се пржат на двете страни до златно кафеава боја..
 2. Геркинките се сечат на половина и се шират на тости.
 3. Маслото се исцеди од шкрип да ги стави на сендвичи.

Бројот на шкрилци и копилиња на еден сендвич се одредува произволно. Обично, 1 краставица и 2 лажици на 1 парче леб.

Топла сендвичи

Топло сендвичи се готват во рерната. Ним им се потребни следниве состојки:

 • леб;
 • свежи домати;
 • сирење
 • колбас;
 • мајонез.

Наместо колбас, шунка или варено свинско месо е соодветно. Willе бидат потребни не повеќе од 20 минути за готвење. По загревањето на рерната на 180 степени и подмачкување на чист сад за печење, треба да продолжите со следниве чекори:

 1. Исечете леб на парчиња 1 см. Подмачкајте ги со тенок слој мајонез и ставете го на сад за печење..
 2. Откако ќе ги измиете доматите, исечете ги на тенки парчиња. Се шири на леб.
 3. Исечете ја колбасот на парчиња не пошироко од 0,5 см. Ставете ги сендвичите.
 4. Сирењето исечете го на парчиња од околу 0,3 см и покријте ги со колбас.
 5. Ставете ја тавата во рерната. Сендвичи ќе бидат подготвени кога лебот се суши и сирењето се топи.

Мезе се служи топло. Сендвичи се вкусни свежи - ако ги загреете во микробранова печка, лебот ќе омекне.

Топла сендвичи

Пиво чинија со лук и пилешко

Друга разновидност на топли сендвичи може да се подготви за 30 минути. Needе ви требаат следниве производи:

 • `ржан леб;
 • пилешко филе;
 • тврдо сирење;
 • лук
 • путер;
 • растително масло;
 • сол.

Покрај тоа, босилек и зачини се додаваат во садот. Потребно е да трае 30 минути за да се готви. Прво на сите, треба да го омекнете маслото, за ова можете да го вклучите шпоретот и да оставите чаша со маслото во близина. Потоа сторете го следново:

 1. Исечете го филето со медалјони ширина 1,5 см, сол по вкус и зачинете со зачини.
 2. Пржете го пилешкото во врела тава, доведете до целосна подготвеност.
 3. Мелете лук и босилек, измешајте ги со масло. Да се ​​шири леб со оваа смеса.
 4. Ставете леб на чист, подмачкан сад за печење, додајте 2 парчиња пржено филе на парчиња.
 5. Решетки сирење на груб ренде, посипете сендвичи.
 6. Ставете го садот за печење во рерната, загреана на 200 степени. Почекајте 3-4 минути.

Апетитот ќе биде подготвен кога ќе се стопи сирењето. Сендвичи се поставени на рамно сад на едно ниво - за да не се држат заедно. Служеше топло.

Рецепт за видео

Погледнете го рецептот за највкусна и брза закуска со пиво:

Основните рецепти за ужина за пиво може да се менуваат за да одговараат на индивидуалните вкусови.. Домашните јадења ви овозможуваат да уживате во омилениот пијалок за вашата посакувана храна - и сами и во друштво.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Најдобрите грицки за пиво дома - направете сами-пиво чинија