Специјален витко на пиво - густа але со густа кремаста пена

Специјално витко пиво

Витко - посебен вид на темно ал, кој се подготвува врз основа на изгорен слад.

Првично беше дистрибуиран само во Ирска како еден вид портер. Со текот на времето, стана популарен во Велика Британија, а потоа и низ цела Европа, вклучително и во Русија.

фотографија 1

Пијалок со јачина од 7-8 степени се подготвува врз основа на квасец, хмел, запален слад.

Меѓу многуте сорти, најпопуларните се ирски, чоколадо, темно и гинез.

Темното пиво има повеќе концентриран вкус од лесните колеги. На крајот на XVII век, портер започнал да готви во Ирска..

Помош! Терминот „витко“ првпат се однесуваше на темното пиво во 1820 година од Гинис.

Постепено, витко, кој претходно означуваше засилен алкохол, се здружи само со вратар. Со текот на времето, пијалокот се здоби со огромна популарност и во 19 век дури и препорачаа лекарите како ресторативна.

Сепак, видот е сè уште различен од вообичаениот портрет:

 1. Разликата се должи на употребата на печен слад во препаратот. Дава изгорена и кафе нота за вкусот на пијалокот..
 2. Вреди да се напомене дека тврдината на витката е исто така пониска.

Погледнете го видеото што ја раскажува приказната за витката и неговите карактеристики:

Производство на пиво але

Процесот на неговото производство се карактеризира со употреба на само печен слад и процес на врвна ферментација на температура не поголема од 25 Целзиусови степени.

 • Малта се `рчува за една недела, по што се суши околу еден ден на температура од околу 250 степени, така што станува темно кафеава и се стекнува со арома на кафе;
 • Варениот слад е мелен и се меша со врела вода. Добиениот кантарион е доведен до вриење и испарува до саканата концентрација;
 • Следно, кантарион се меша со ферментација од квасец во дрвени или метални контејнери. Процесот на стареење, кој започнува веднаш по завршувањето на ферментацијата, трае неколку месеци;
 • Последниот чекор во подготовката на видот ќе биде филтрирање и флаширање или други контејнери.

Што се?

Витко има многу варијанти. Тие се разликуваат едни од други:

 1. по тврдина,
 2. карактеристики на вкусот,
 3. дополнителни состојки што се користат за време на готвењето.

Некои дури додаваат остриги..

фотографија 2

Ирски

Овој витко го има свежо пржениот вкус, некои го сметаат за кафе.

Помош! Билансот на вкусот може да варира од дури и слатко, до суво горчливо. Во нацрт-формата, пијалокот има кремаста текстура како резултат на истурање под азот, во верзии на шишиња, поради различен процес на затрупување, оваа специфичност нема да биде.

 • Мирис Ирскиот портер се карактеризира со изразена арома на кафе, ноти на чоколадо, какао или печено зрно во позадина.
 • Мириса Хоп е слаб или целосно отсутен.
 • Пијалок има нијанса од бојата на црна смола до темна рубин.
 • Од тврдини овие примероци се супериорни во однос на англискиот.

Ирските вина се разликуваат во зависност од регионот на земјата во која се произведуваат.

фотографија 3

На пример, пијалоците од Даблин користат печена јачмен, што им дава повеќе горчлив и сув вкус. И аналозите на плута се послатки, бидејќи во нивната подготовка се користат специјални сорти на слад..

Чоколадо

Пиварите ги нарекоа оние виткости сорти „чоколадо“ приготвувано врз основа на слад, пржено до потемна боја на чоколадо..

Употребата на вакви суровини му дава на пивото светло вкус на темно чоколадо. Денес, за време на производниот процес, некои компании додадоа малку вистинско чоколадо во рецептот, ова се брендови:

 • Младен дух на чоколадото;
 • „Rogue Ales“ Stout of Chocolate “и некои други.

Чоколадниот витко има невообичаена темна пена.

Огорченоста по вкус е скоро целосно отсутна, преовладува сладоста, што е сосема невообичаена за пиво пијалоците. Се верува дека овој вид е чисто аматерски заради специфичноста на ароматските и карактеристиките на вкусот.

слика 4

Откако ќе го проголтате овој витков, на почетокот ќе почувствувате силен вкус на печена камилица или слад, кој потоа ќе биде заменет со умерено избалансиран вкус на чоколадо или карамел.

Сортата се карактеризира и со лесна плодност и нежни белешки од ванила..

Темно

Ова е британска верзија на портер. Се одликува со голема јачина од 10-12 степени.

Исто така, англиските пијалаци донекаде отстапија од традиционалниот рецепт. Ферментиран кантарион веќе 2 месеци е стар во дабови буриња, а потоа и флаширан, во кој старее една година.

Важно е! Овој витко се нарекува и империјален или руски. Според легендата, таа била создадена во Англија по специјална наредба за руските автократи Кетрин Велики.

Пијалокот има вискозен и сладок вкус, а аромата се карактеризира со ноти на овошје и смола.

слика 5

Поради својата поголема јачина, вкусот на алкохол, исто така, умерено се забележува во него..

Помош! Се разбира, барем некои витко "Руски", во нашата земја, веројатно нема да го најдете тоа изведено од домашни компании за производство на пивара. Исто така, сметаме дека ќе биде корисно да прочитате, кога се појави пиво.

Најпопуларните странски брендови се:

 • Империјалниот витко на Самуел Смит;
 • Стариот Распутин Руски империјален витко;
 • Stвезда на експедицијата на Бел;

Темниот витко го сакаше не само во рускиот империјален суд, исто така им се допадна на морнарите, од кои секогаш имаше во изобилство во Англија.

Ве молиме, прочитајте: колку години можете да купите алкохол.

Пијалокот им помогна на луѓето да ги преживеат околностите на судбината благодарение на постојаниот ароматичен вкус и тврдината споредлива со некои сорти на пристаниште..

Гинис

Класична ирска и најпопуларна витка сорта.

 1. Се разликува од своите „браќа“ во пријатна карамелна арома со навестувања на слад.
 2. Вкусот е длабоко, богато, со мала горчина во вкусот.
 3. Карактеристична карактеристика е исто така обилна и вискозна прекрасна кремаста пена.

Како што разбравте од името, најпознатата и најпопуларна марка од оваа оценка на витко е Гинис.

слика 6

Оваа компанија беше првата што започна да произведува пијалок од ваков вид, за што повеќето од жителите на планетата го поврзуваат со него.

Помош! Се верува дека во производството, малку кантарион пиво се додава на кантарион, што му дава на вкусот нови уникатни нијанси и голема длабочина.

Сепак, претставниците на салата за пиво Гинис официјално не ја потврдуваат оваа информација, оставајќи го рецептот под тајната.

Постојат неколку брендови достојни за внимание (и произведени во Велика Британија и во САД):

 • Ирскиот витко на Марфи;
 • Добро пиварница за дами;
 • Брак оригинален витко;
 • Северно крајбрежје Пивара Стариот бр. 38 витко;
 • Мендочино - пијалак од црн јастреб;
 • Rogue е Шекспир витко.

Погледнете видео преглед на познатата ирска витка со вкус на карамел:

Остриги

Веднаш по појавата на витко, обичните луѓе забележале дека ова пијалокот оди добро со остриги. Сè уште се одржува фестивал во Ирска каде жителите на бесплатен остров пијат сув витко и го јадат со школки.

Долго забележаната симбиоза на вкус ги натера некои производители да користат вистински остриги за време на подготовката на кантарион. Некои испратија сок од остриги, други на него месо и трети лушпи од мекотели.

Помош! Денес, овој пијалок не се произведува комерцијално, а може да се најде само во мали приватни пиварници во Ирска и САД..

Патем, совршен закуска со пиво тоа е зовриена ласканица!

Услови на употреба

За да уживате во секој пијалок, неопходно е да се избере соодветна комбинација на храна. Не е важно дали е вино, коњак или пиво.

Вистината со витко ќе биде малку покомплицирана. На крајот на краиштата, има многу варијанти, од кои секоја има уникатна структура и вкус.

Затоа, многумина претпочитаат да користат витки одделно од сè.

слика 7

Аматерите разликуваат два основни правила на кој било витко:

 1. Пијан е само во есен-зимскиот период. Пијалокот има светла и богат вкус, поголема јачина. Според тоа, апсолутно не е погодно како освежувачки летен пијалок..
 2. Пијан е само за задоволство. Витко не сака брзање, мора да се конзумира бавно, намерно, уживајќи во секоја голтка. Само во овој случај можете да го почувствувате целиот букет нијанси на неговиот вкус.

Мезе

Апетитот за него е избран според два класични принципи на гастрономијата: или според сличност или според контраст. Следењето на ова правило ќе ви помогне да не го гасите вкусот на витко, туку да го истакнете.

Одлична комбинација за ирскиот, темниот и чоколадниот витко ќе биде остриги. Нивниот сјаен вкус и нежната текстура ја потенцираат умерената сладост на пијалокот..

Темната сорта ќе се отвори подобро благодарение на добро направената масно месо, било да е тоа свинско или говедско месо стек. Патка или пржена сланина е добра.

Масти и возрасни сирење исто така одат добро со скоро сите сорти на овој пијалок. На пример, сирење Стилтон или Гуда.

слика 8

Бидејќи виткоста има одредена сладост, некои десерти. Ова е:

 • тирамису,
 • сладолед,
 • печење,
 • пудинг,
 • крем бруле.

Combineе се комбинираат добро и слатко со додавање на ванила.

Па во склад со портер и морска храна. Школки, јастози, рак, ракчиња, лигњи и лушпи, задушени, варени или пржени со зачини.

Важно е! Солена и сушена морска храна може да го расипе вкусот на кој било портокал. Запомнете, ниту сушената риба, ниту пушената лигња не сочинуваат добра гастрономска населба со овој пијалок. Нивниот поизразен вкус едноставно ќе го убие..

Пијаниот пијалок не е помалку разновиден по вкус и ароматични карактеристики од виното. Ирците веруваат дека самопочитта личност треба да ги испроба сите свои сорти. Некои ќе треба да ловат за некои.

слика 9

Веќе разбравте дека витко е пијалок за душата и релаксација. Неговиот богат букет вкус ќе ви даде задоволство и ќе даде наплив на сила.

Не е ни чудо, во XIX век се сметаше за медицински ресторативен лек..

Сепак, вреди да се запамети дека ова е благороден пијалок, а не ефтино пиво од продавницата зад аголот за забава со пријателите или гледање натпревар на вашиот омилен тим. Видот се одликува со одредена аристократија и посебна постапка за пиење..

Исто така, можеби ќе ве интересира да прочитате за вистинското ирски але.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Специјален витко на пиво - густа але со густа кремаста пена