Националниот пијалок на georgiaорџија е чача. Како и со што да го пиеме?

Во Georgiaорџија, чача е национален пијалок, домородните луѓе не се помалку горди на тоа од Шпанците - шери, а Французите - вино. Редок гостин од Русија кој се наоѓа на територијата на земјата нема да проба чача. Во селата да се третира руски со традиционален алкохол е дел од светата должност на сопственикот, а дегустацијата може да се избегне, можеби, само за деца и бремени жени.

Чача во моментов е направена од исцедено:

 • Кајсија
 • persimmons;
 • цреши;
 • калинка;
 • праски;
 • смокви и сл.

Подготовката на чичи е главно домашна, занаетчиска, а технологијата на производство не е регулирана на законодавно ниво. Затоа, пијалокот нема ниту еден стандард на сила, секој производител поставува свои стандарди. После дестилацијата, пијалокот може да содржи од 65 до 90 степени алкохол..

Чача се разредува со вода до јачина од 45-70%, во зависност од производителот, и во оваа форма пијалокот оди до полиците. Фабрички пијалок ретко има јачина над 60%, при дестилација дома од чача таква јачина е обично минимална.

Чача најдобро се купува во продавници или од доверливи луѓе. Пијалокот што се продава на преполни места е обично со многу просечен квалитет, бидејќи скоро не е исчистен од фузенските масла. За да го проверат квалитетот на пијалокот, Грузијците запалиле натопениот прст во него: чашата треба да изгори пред да гори.

Како да сервирате и консумирате?Чача се служи во обични чаши за вотка. Пијалокот со висок квалитет се пие кога се загрева до собна температура - тогаш тоталниот спектар на вкус е поцелосно откриен. Пијалоците со среден квалитет се ладат на температура од + 5 ... + 10 степени.

Чача е пијан во мали делови, честопати во ладно време за да го загрее телото. Вообичаено е да се третираат гостите со чача, и секој добар и добредојден сопственик мора да има барем едно шише пијалок во куќата. Покрај тоа, во Грузија, пијалокот се смета за еликсир на долговечност. Традиционално, чача се пие неразреден, но во Абхазија се мие со суво вино. Ова не е добра комбинација што доведува до синдром на мамурлак..

Што да јадете и да пиете?

Чача традиционално не е пијан неразредена ниту од други алкохолни пијалоци, ниту од нешто што не е алкохолно. Сепак, може да се вклучи во разни коктели да пијат пијалок во Georgiaорџија - манифестација на непочитување на сопственикот и традициите. За оние кои го ценат овој необичен пијалок кој не може да пие алкохол од таква моќ, можете да ја разредете чашата со сок од лимон измешан со вода, мед или овошни пијалоци од бери и компот.

Размислете дали е можно да се пие чаша со кола или друга сода. Пиењето пијалок со газирани пијалоци не се препорачува - самата чача е подмолна, не чувствува сила, и покрај високиот степен. Содата ќе ја подобри апсорпцијата на алкохол и ќе го забрза процесот на интоксикација и многу е лесно да се разреди чашата. Покрај тоа, слатката сода ќе го скрие вкусот и ароматичниот букет на производот.Не постои консензус за мезе. Во некои региони, пијалокот се грицка со слатки јадења, на пример, црква, а на истокот на Грузија е солен. Во Абхазија, чача се јаде со сè што е на масата. И покрај тоа, најдобро е да јадете чаша со традиционални грузиски јадења, месо, скара, овошје и зеленчук, салати.

Како мезе, следниве јадења се соодветни:

 1. супи: шурпа, карчо;
 2. сирења - сулугуни, Адиге;
 3. бастурма;
 4. јадења со месо - скара, задушено јагне;
 5. пита леб, колачи со сирење;
 6. баклава, алва.

Коктели

Поправи Тбилиси

 • Чача - 50 мл.
 • Сок од лимон - 30 ml.
 • Ликер од цреша - 45 мл.
 • Шеќер - 1 лажичка.
 • Коцки мраз.

Мразот се става во висока чаша и се полни со шеќер. Остатокот од состојките се прелива и темелно се меша.

Сакартвело

 • Чача - 40 мл.
 • Вода лимон - 20 мл.
 • Мартини Црвена - 20 мл.
 • Кора од лимон.

Сите состојки се мешаат во шејкер, се истураат во чаши со мартини. Гарнирајте со рендана кора од лимон.

Чај од чај

 • Чача - 50 мл.
 • Црн чај - 450 мл.
 • Мед - 100 гр.

Состојките се мешаат во тенџере и се ставаат да зоврие, се додава ванила по желба. Пијалокот се истура во мали чаши и се служи топло.

Во умерени количини чача е навистина еликсир на долговечност, тоа е добар затоплување и ладен лек. Во разумни дози, може дури и да има антиалергиски ефект. Производот го подобрува варењето на храната, го забрзува метаболизмот, така што Грузијците често пијат оџак на чаши на почетокот на денот. Главната работа во употребата на кој било алкохол е да се набудува мерката.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Националниот пијалок на georgiaорџија е чача. Како и со што да го пиеме?