Класичен рецепт и варијации на изгрејсонце на текила. Опис и историја на коктелот

Вршење на церемонии, племето Ацтеките пиеа сок од агава зори. Во спомен на нивните корени, Мексиканците создадоа коктел наречен Текила Сонце. Појавата на пијалокот ги рефлектира боите на сончево изгрејсонце. Коктелот не само што беше спектакуларен по изглед, туку и многу вкусен.

Се верува дека популарноста на коктелот се зголеми благодарение на групата „Ролинг Стоунс“, која според некои извештаи ја пиела само тоа на нивна турнеја во 1972 година, и во големи количини. Меѓутоа, во филмот на Роберт Франк, кој ги открива деталите за таа турнеја „Cocksucker Blues“, оваа претпоставка е побиена. Да, има снимки со изгрејсонце во филмот, но во споредба со гајбите со пиво и виски, нејзината количина е многу мала.

Интересно е што филмот беше забранет од прикажување од самите музичари, верувајќи дека во него има премногу искрени моменти. Сега Текила Сонцето е на официјалниот список на Меѓународната асоцијација Бармен и се смета за, што треба да го знае секој угледен шанкер за пијалокот.

Карактеристики на коктел за изгрејсонце Текила:

 • јачина на пијалок: 11,4%;
 • волумен за сервирање: 150 ml;
 • категорија на коктели: долг пијалок;
 • тешкотија во подготовката / време: едноставна / 1 минута;
 • чаша за сервирање: Хајбол - висок цилиндричен, 270 мл.
Забелешка. Коктелот е идеален за младински забави кога треба да се опуштите, но бидете во можност активно да ја продолжите вечерта.

Како да направите дома?

Следно, можете да најдете рецепти и фотографии од коктелот.

Класичен рецепт

Од почетокот, пропорциите и составот на коктелот се сменија повеќе од еднаш, но една од опциите остана класична. Се служи во повеќето барови ширум светот.

Состав и пропорции:

 • Транспарентна текила (сребрена) - 3/10 делови.
 • Сок од портокал (може да биде свеж) - 6/10 делови.
 • Гренадин - 1/10 дел.

За една чаша ќе ви бидат потребни следните количини на состојки:

 • текила - 45 мл;
 • сок - 90 ml;
 • гренадин - 15 мл;
 • мраз - 6-7 коцки.

Готвење. Процесот на готвење трае не повеќе од 1 минута:

 1. Наполнете чаша со мраз.
 2. Истурете текила, сок и греназин во центарот на чашата.
 3. Промешајте го пијалокот со лажица коктел. Составот на цвеќе по мешањето создава ефект што личи на поглед за време на изгрејсонцето.
 4. Гарнитурирајте го highball со парче портокал, можете да додадете и цреши од бобинки. Треба да пиете коктел полека, преку цевка, уживајќи во спектакуларен пијалок.
Помош. Што е гренадин и како да се замени? Гренадин - сируп од калинка. Доколку е потребно, може да се замени со сируп од цреша или дури и џем. Дома, сребрената текила понекогаш се заменува со вотка, а свежа текила со сок од тетрапак или дури и газирани пијалоци.

Видео преглед на подготовката на касичката верзија на коктелот „Текила Сонце“:

Модерна верзија на „Зајдисонце“

Создавајќи го зајдисонцето Текила, бармените се водеа од фактот дека ако сонцето изгрее, тогаш е императив да се постави така што може да изгрее повторно следното утро. Ефектот на пристап се постигнува при замена на сирупот на калинки со ракија од боровинки:

 • текила - 50 ml;
 • свежо портокал - 100 мл;
 • ракија од боровинки (алкохол) - 20 ml;
 • мраз.

Техника за готвење:

 1. Истурете мраз во чаша, истурете текила и свежо.
 2. Додадете ликер од боровинки (ракија). Чекај додека не се спушти.
 3. Гарнитурирајте чаша со цреша бобинки или парче портокал.

Други варијации

Откако ќе се тестира класичниот рецепт за изгрејсонце, можете да продолжите со проучување на варијациите. Еден од најпопуларните аналози на Текила Изгрејсонце е Текила Зајдисонце, чиј рецепт е опишан погоре. На овој пијалок, слични опции не завршуваат тука. Заменувајќи само една компонента или додавате нешто ново, можете да отворите нешто ново и интересно.

Најпопуларните варијации на Текила Изгрејсонце вклучуваат:

 • Без алкохол изгрејсонце - Овој пијалок ви овозможува да уживате во шарени коктели за деца, возачи и луѓе кои, од која било причина, се контраиндицирани во пиење алкохол. За да направите безалкохолен пијалок, само заменете ја текилата со сода. Остатокот од рецептот не се разликува: ниту технологија за готвење ниту пропорции.
 • Карипско изгрејсонце. За разлика од Мексиканците, популацијата на Карибите претпочита да не пие текила, туку рум. Затоа, во рецептот, алкохолот се заменува со лесен рум. Остатокот од готвењето не се разликува.
 • Зора на Флорида. Пропорциите се исти како во традиционалното изгрејсонце, сепак, составот вклучува два вида сок - портокал и ананас - во еднакви пропорции (по 45 ml секоја).
 • Амарето изгрејсонце. Овој коктел ќе им се допадне на loversубителите на Амарето - слатка алкохолна алкохол. Во овој пијалок, текилата се заменува со алкохол, сок од портокал и сируп од калинка се додаваат во исти пропорции.
 • Диета Зора. Тешко е, да се замисли диета која ви овозможува да консумирате алкохолни пијалоци, но може да ја намалите калориската содржина на Сонцето со замена на гренадинот со сок од брусница.
 • Зора на Црвеното Море. Коктелот не содржи алкохол. Текилата се заменува со лимонада. Овој освежувачки коктел совршено се вклопува во семеен одмор со деца на бреговите на секое море.

Постојат многу повеќе варијации на коктелот. Многумина се појавија за време на дегустацијата на домот, со заменување на испуштените состојки со достапни. Експериментирајќи со пропорциите и компонентите на изгрејсонцето, можете да добиете комплетно нов пијалок кој ќе биде популарен во неговиот круг.

Текила Сонцето е коктел што ја симболизира зората, што значи нов ден и нови животни можности. За да се подготви коктел, не се потребни специјални уреди, затоа може да се подготви без многу потешкотии дома со мешање на потребните состојки во висока чаша.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Класичен рецепт и варијации на изгрејсонце на текила. Опис и историја на коктелот