Сорти на рецепти бакарди и коктели рецепти врз основа на тоа. Што е подобро да се пие и како да се јаде?

Бакарди рум (Бакарди) - еден од најпознатите и саканите на целиот свет. Неговиот постојан висок квалитет помогна да се добие таква популарност. Производната линија на Бакарди вклучува различни видови рум и готови коктели врз основа на тоа. Оваа статија ќе разговара за тоа како правилно да ги пиете..

 • Супериорен (супериорен) - бел рум со овошен арома и благ вкус. Bacardi Superior се додава во коктели и се разредува со овошни сокови, во чиста форма ретко се служи.
 • Резерва - Килибарна рум, со јачина од 40%, петгодишно стареење. Вообичаено е да го пиете во чиста форма, но можете да го додадете и во коктели..
 • Црно - темен рум со благ, рафиниран вкус. Вистинските познавачи го пијат без грицкање после главното јадење.
 • Злато - Златен рум, стар најмалку две години. Вообичаено е да се сервира пред јадење.
 • Бакарди 151 - пијалок со јачина од 75%. Исклучително ретко се служи во чиста форма, подобро е да се разредува со Кока-кола или сок.
 • Бакарди Океард - рум, се карактеризира со деликатна арома. Старее во американски бели дабови буриња. Тврдина - 35%.
 • 1873 Солера (1873 Солера) - пијалок со златна боја, стар најмалку три години, со ноти од овошје и карамела.
 • Анејо (Анејо) - килибар рум со долга завршница, стари најмалку шест години.
 • Моџито (Мојито), Пина Колада (Пина Колада) и Даикири (Даикири) - линија на коктели со јачина од околу 15%.

Како да се служи?

Обично е да пиете рум пред јадење - да го подобрите апетитот и после јадење - како пријатно јадење.

И, всушност, и во друг олицетворение, можно е да се користи пијалокот во чиста форма, со додавање мраз.

Златниот рум се служи како аперитив во мали очила. Пијте го пијалокот во еден залив. По оброкот, темни рум се служи во чашите, за ова вреди да се изберат високи чаши со дебело дно и wallsидови. Треба да пиете во мали голтки за да уживате во сите белешки за вкусот на силен пијалок. Стариот рум добро оди со шолја свежо сварено кафе или цигара.

Румот е пијан ладен. Вреди да се запамети дека, откако ќе испиете 150 милилитри пијалок во неразредена форма, неговиот вкус е задушен, а неговата голема јачина може да предизвика сериозна интоксикација со алкохол.

За што се користи Бакарди??

Ако мешате рум со други пијалоци, постои ризик да го изгубите неговиот благороден вкус. Сепак, не секој е подготвен да пие толку силен алкохолен пијалок во чиста форма. Подолу е список со кој рум најдобро се комбинира..

Сите видови рум можат да бидат пијат со мраз. - при неговото топење тврдината ќе ослабне, што значи дека ќе биде полесно и попријатно да се пие. Рум со мраз - одлична можност да не го изгубите вкусот на елитниот алкохол и да го пиете со задоволство.

Бело (светло)

Белиот рум најдобро се одгледува со сода, сок од лимон или вар, сируп од кокос. При разредување, треба да се набудуваат пропорциите - еден до еден или еден до два (два дела рум, една сода), во зависност од вкусовите на потрошувачот.

Црна (темна)

Црниот рум се конзумира после јадење и во чиста форма.. Но, ако сè уште треба да го разредете пијалокот, тогаш со кој сок е подобро да се пие? Обично изберете свежо исцедени сокови: јаболко, ананас, вар или портокал.

Златна

Златниот рум може да се разреди со кока-кола или сок од цитрус. Оваа сорта се користи и во коктели, заедно со бело, но во исто време има посветла арома и подобар изразен вкус.

Подобро да се пие и грицка?

Не секој е во состојба да пие силен алкохол без да го испие.. Да пијат рум, истите пијалоци се погодни што се користат за правење коктели врз основа на тоа. Ова е обично:

 • Кока-кола
 • сода;
 • разни сокови.

На оние кои не сакаат да го удават вкусот на елитен пијалок, може да им се советува да го пијат со разладена вода.

Коктелите за пиење и закуска не се прифаќаат. Меѓутоа, ако некое лице пие лесен или црн рум во чиста форма, неопходно е тој да ја избере вистинската закуска, па затоа ќе разгледаме како правилно да пиеме или каснуваме рум од Бакарди. Може да биде:

 1. Силно кафе и цигари. Вистинските познавачи пијат рум после јадење, пијат свежо кафе, а потоа пушат цигара. За такво јадење, темно или златно одделение е совршено.
 2. Морска храна. „Пиратскиот пијалок“ оди добро со морска храна. Може да се сервира или во форма на салата, или во форма на избрани различни видови риби, лигњи, ракчиња или кавијар.
 3. Месо. Румот е добро да се закуска на посно месо или квалитетна колбас.
 4. Сирење и свеж зеленчук канапе. Оваа опција е за луѓе кои претпочитаат лесни закуски..
 5. Овошје. Богатиот вкус на гурманскиот пијалок добро го потенцираат овошјето. За мезе, погодни се парчиња портокал, јаболко, ананас, лимон, посеан со цимет.
Оние кои сепак решиле да пијат рум без грицкање, се препорачува да јадете мало парче леб после секоја голтка. Ова ќе помогне да уживате во вкусот на курва, додека не губите трезвеност..

Популарни коктели

Куба Либре

„Куба либере“ или „Слободна Куба“ - пијалок што го доби своето име во 1900 година, за време на прославата на крајот на шпанско-американската војна. За готвење ќе ви требаат:

 • 50 милилитри златен рум;
 • 150 милилитри Кока-Кола;
 • половина вар;
 • коцки мраз.
 1. Наполнете висока чаша со мраз и исцедете сок од вар.
 2. Потоа - истурете рум и темелно измешајте.
 3. Послужете коктел со гарнирање со парче вар.

Hotешка портокалова

Hotешка портокалова - еден од ретките коктели на Бакарди служеше жешко. За да го подготвите, ќе ви треба:

 • 50 милилитри бел рум;
 • 100 милилитри сок од портокал;
 • 30 милилитри јаглен сируп;
 • 5 свежи јагоди.
 1. Во блендер треба да го победите сирупот од јагода со свежи бобинки.
 2. Потоа - истурете ја смесата во метално сад, додадете рум и сок.
 3. Не доведувајте до вриење, загревајте ја смесата, не заборавајте да мешате.
 4. Служете во ирски чаши за кафе со јагоди.

Зачин и мраз

Зачин и мраз е оригинална комбинација на курва рум и слатко суво овошје. Суштински состојки:

 • 100 милилитри златен рум;
 • 20 грама сливи;
 • 20 грама сушени кајсии;
 • коцки мраз.
 1. Наполнете чаша за виски со чаши со мраз, истурете рум.
 2. Послужете со парчиња суво овошје. После секоја голтка рум, треба да каснете мало парче сушени кајсии или сливи.

„Горење Ферари“

„Горење Ферари“ - спектакуларна и убава комбинација за вистинска крајност. Takeе трае:

 • 20 милилитри Бакарди 151;
 • 50 милилитри темно рум;
 • 20 милилитри Сина Куракао;
 • 10 милилитри гренадин;
 • ликер од портокал.
 1. Истурете ликер и темно рум во ниски купови.
 2. Истурете ги останатите состојки во слоеви во чаша за коктел: прво грарена, потоа Сина Куракао и Бакарди 151.
 3. Запалете го добиениот коктел и пијте низ цевката, постепено додавајќи ја содржината на двата кула.

Пчела црна

Поради богатиот и кисел вкус на темниот рум, врз основа на тоа има неколку коктели. Пчела црна е една од нив. За да го подготвите, ќе ви треба:

 • 50 милилитри темно рум;
 • парче портокал;
 • нотка на рендан цимет.
 1. Истурете рум во магацинот.
 2. Додадете портокал, посипете со тенок слој цимет.
 3. Треба да пиете коктел додека јадете парче мирисна портокалова боја.

Како да пиете коктели од Бакарди?

Коктелот Bacardi коктел е направен од високо квалитетни состојки. Леснотијата на подготовка ги прави овие коктели популарни ширум светот. Правењето омилени пијалоци дома е лесно: следете ги упатствата на пакувањето јасно.. Линијата се состои од три артикли:

 1. „Пина Колада“;
 2. Моџито
 3. Даикири.

Моџито

Мојито е освежувачки коктел што не ја изгуби популарноста од 1980-тите. Може да се подготви со бел и темен рум, ова е главната компонента, која не може да се замени со ништо. Класичниот пијалок се подготвува врз основа на бел рум, темниот е посоодветен за поедноставни коктели, на пример, со Кока-кола и мраз.

Bacardi Mojito - скоро готов коктел со јачина од 14,9%. Ова е зеленкаста пијалок со нежна арома на вар и нане. Пакувањето содржи детални упатства за тоа како да направите класичен пијалок дома. Треба да земете висока чаша, истурете го Бакарди Мојито, додадете мраз, парче вар и sprig на нане. По овие едноставни манипулации, пијалокот може да се сервира на гостите..

Bacardi Mojito може да се пие во чиста форма, додавајќи малку мраз, но ќе биде инфериорен во вкусот од горенаведената опција.

„Пина Колада“

„Пина Колада“ - класичен коктел со бел рум и сируп од кокос. Пина Колада од Бакарди исто така содржи 14,9% алкохол. Ова е густ, сладок пијалок со светла арома на кокос и кремаст вкус. Готвењето Пина Колада дома е лесно:

 1. треба да земете висока чаша;
 2. додадете мраз;
 3. истурете ја готовата смеса од Бакарди;
 4. додадете малку сок од ананас.

Коктелот треба да се сервира да се разлади. Кој е најдобриот начин да пиете пијалак Пина Колада? Бакарди Пина Колада може да се пие со додавање само мраз, но тогаш може да изгледа премногу сладок.

Даикири

Класичниот Даикири е пијалок базиран на бел рум, со додавање на сок од вар. Bacardi`s Daiquiri е верзија со јагода од популарниот коктел со лесен вкус на вар. Бакарди Дакикири не бара дополнителни елементи, освен мраз. Поради неговиот лесен и освежувачки вкус, овој фер пијалок го сака фер сексот.

Постојат голем број видови на рум на Бакарди, како и начини да се сервира. Затоа, секој може да најде нешто што ќе му се допадне. За одличниот вкус и постојаниот квалитет на производите на Бакарди, познавачите на алкохол ширум светот го избираат..

Сподели на социјалните мрежи:

» » Сорти на рецепти бакарди и коктели рецепти врз основа на тоа. Што е подобро да се пие и како да се јаде?