Сè за суво мартини екстра суво. Рецепти за коктел, правила за употреба и цена на алкохол

Долго време, толку прекрасен пијалок како Мартини остана мистерија за домашните loversубители на интересен алкохол. Овој пијалок не може да се најде во татковината, според тоа, тој е кисел, но оригиналниот вкус на вермут може да се вкуси исклучиво во странство..

Поминаа времињата на железната завеса и постојаните недостатоци и сега може да се сретнете со „Мартини“ на полиците на која било продавница, но еве како да го користите правилно, за да може целосно да се открие курвата, но оригиналниот вкус..

Историјата на овој неверојатен пијалок и правилата за негова употреба се толку огромни и повеќеслојна што треба да ги земете предвид сите нијанси и одлики со цел сами да одредите најпогодна опција.

За да разберете како правилно да го користите овој вид вермут, треба да одредите што е тоа. Во однос на бојата, близу е на познатата слама Бјанко, но малку полесна, додека некои забави може да имаат зеленикава нијанса, што се смета за апсолутна норма.

Ако зборуваме за вкус, тогаш е тешко да се одлучи за компонентите што се чуваат во тајност.. Да го вкусите пијалокот е повеќе зачинета и само малку се чувствува горчина се должи на присуството на интегрална компонента на вермут - пелин од дрво. Може да ја почувствувате светлата арома на ирисот (калоризатор), малини, лимон, како и други зачини и овошје..

Особено внимание треба да се посвети на количината на шеќер во пијалокот. За да се разбере разликата, во обичните вермути со јачина од 15-16%, во составот се наоѓаат околу 165-175 грама шеќер на литар. Мартини „Екстра суво“, каде јачината е 17-19%, гликозата, декстрозата и фруктозата е во износ од 24-30 грама на литар. Повратните информации од познавачите сугерираат дека разликата е доста забележителна и дека му дава уникатен вкус на пијалокот, па затоа за неговата употреба се потребни посебни знаења и пропорции.

И покрај фактот дека Мартини „Екстра суво“ е доволно силна, таа содржи многу витамини и хранливи материи.

Особено, составот на пијалокот вклучува:

 • витамини од групата Б, П, Ц;
 • органски киселини;
 • антиоксиданти;
 • калциум
 • фосфор;
 • Натриум
 • калиум;
 • Манган
 • железо
 • бакар.

Пиење мали количини поволно:

 1. на работата на дигестивниот тракт;
 2. имунолошкиот систем;
 3. го подобрува тонот на телото и апетитот.

Калориската содржина на пијалокот е 110 kcal на 100 ml вермут (протеини и масти 0,0 g, јаглени хидрати 2,5 g).

Каде да се купи и колку?

Размислете за цената на пијалок со различно поместување (500 мл и 1 литар). Со оглед на тоа што претходно Мартини „Екстра сув“ сув вермут можеше да се купи исклучиво во странство, сега пијалокот се продава во повеќето стандардни продавници, дури и ако зборуваме за мали провинциски градови. Многумина се заинтересирани за цената во продавницата „Магнит“, бидејќи овој ланец на супермаркети е најчест во земјата..

Пијалокот е релативно ефтин. Цената за 500 мл се движи од 500 до 650 рубли, но цената на 1 литар вермут ќе биде околу 1.000 рубли, додека можете да купите пијалок и во обични продавници и на Интернет.

Како и што да се пие со?

На почетокот на дваесеттиот век, тоа беше „Екстра суво“ на Мартини со изненадувачки ниска содржина на шеќер и голема јачина што стана само неопходна компонента на многу коктели. Секако, подоцна се појави и Ноли Прат, која постепено се појави и на подиумот, но Мартини сепак е најпопуларна вермут за создавање разни коктели со различна сложеност.

Затоа, нејзиниот вкус е доста заситен, отколку што се истакнува меѓу другите вермути повеќето навивачи на мартини претпочитаат да не го пијат чисто, додека се мешате со други пијалоци.

Пред да зборувате за коктели, препорачливо е да се запознаете со општите правила и препораки за пиење сув вермут. Тие се формирани не само од експерти, туку и од гурмани кои живеат во татковината на пијалокот и се добро запознаени со главните карактеристики на вермут:

 • Вермут се служи на масата по продолжено ладење на ладно место. Неговата температура треба да достигне 10-15 степени Целзиусови, но со овој момент треба да бидете исклучително внимателни, бидејќи прекумерното ладење ќе доведе до 50% губење на вкус и арома, имено за нив е толку вредно Мартини „Екстра суво“. Доколку е можно, препорачливо е да се излади алкохолот во подрумот, а не во фрижидер.
 • Стандардна триаголна чаша од мартини е посоодветна за пијалоци, но послужувањето чисто вермут е подобро во чашите за виски или џин.
 • Да се ​​пие во еден залив и коктел и вермут во чиста форма се смета за лоша форма. Мора да се конзумира полека во мали голтки со цел целосно да се доживее неопислив вкус и арома.
 • Вермут е еден од оние пијалоци што се погодни за аперитив пред главниот оброк. Италијанците претпочитаат да пијат овој пијалок во втората половина за пред вечера. Во исто време, тој е погоден како дигестив, ако мешате вермут со соодветен сок.

Во чиста форма

Во својата чиста форма, Вермут е пијан главно од познавачи и гурмани., кои се навикнати да уживаат во сите ноти на необичен вкус. Во исто време, препорачливо е да додадете пијалок вода и коцки мраз во пијалокот, што го прават да има вкус помалку горчлив и курва. Благодарение на прочистената вода, букетот и вкусот се целосно откриени. Чашите за виски и џин се одлични за сервирање.

Отколку да се разреди?

Во Европа, коктелите од вермут имаат сосема поинаков изглед отколку во Америка. На Запад, вермут главно се разредува со најразлични сокови, што овозможува пијалокот да се отвори на нов начин во коктел. Каков сок да го испиете овој пијалок? На пример, мандарина, портокал или сок од грејпфрут се одлични за поддршка на горчливиот и курва вкус на вермут.

Се препорачува да се користат свежо исцедени сокови направени самостојно. Тие веднаш се додаваат во алкохол, додека не треба да се плашите од дополнителна горчина од страна на грејпфрут, напротив, тоа ќе додаде екстраваганција по вкус.

Методи на разредување:

 1. Од агруми, важат и лимонот и вар, но со нив пијалокот стекнува малку поинаков вкус. Поради одреден дел киселина, добиениот пијалок се стекнува со запален вкус, па затоа е погоден и за понатамошно мешање со дополнителни елементи во форма на алкохол.
 2. Не е изненадувачки, но сокот од грозје се препознава како најсоодветен сок за вермут, а тоа се однесува и на белите и црвените сорти. Можете да експериментирате овде, бидејќи сокот од грозје доаѓа до вино скоро совршено и поволно го оддава необичниот вкус на вермут.
 3. Сокот од јаболко може да се нарече универзален, па затоа често се користи и за разредување на вермут. Главната работа е да изберете не премногу кисел сок, бидејќи може само да ја влоши ситуацијата.
 4. На навивачите на невообичаени вкусови им се советува да користат егзотични сокови како страсно овошје, морков и манго, кои го потенцираат неконвенционалниот вкус.

Не ја ограничувајте вашата фантазија, но препорачливо е да го исклучите сокот од домати од оваа листа..

Мартини „Екстра суво“ сè уште има високо ниво на јачина, но тоа не се меша во мешање со други силни пијалоци. Единствената работа за која треба да бидете подготвени е дека коктелот ќе биде уште пожесток и треба да го користите со голема претпазливост.

 1. Сува тандем од џин и тоник совршено одговара на сувиот вермут. Ова можеби изгледа за привлечно за некои, но понекогаш тоа е класиката што е најсоодветно за да се забавувате.
 2. Водка и коњак се исто така погодни за домашна и брутална верзија, но тие не треба да имаат необични ароми и миризби за да не ги расипат суптилните ноти на самиот вермут.
 3. Прилично невообичаена комбинација се смета дека е јамајкански рум и сув вермут. Американското виски е добро и за експерименти..
 4. Сознанијата претпочитаат да не се мешаат, туку едноставно исплакнете ја чашата со џин или виски, а потоа послужете со мартини. И покрај малото мешање, вкусот на пијалокот навистина се менува и се здобива со интересни ноти..

Што да се јаде?

Со оглед на тоа вермут се користи исклучиво за аперитив на премногу густа и доволно масна закуска ќе мора да заборави. Тие едноставно го расипуваат нежниот и нежен вкус на Мартини „Екстра суво“, затоа е подобро да се послужи:

 • мали уредни канапери;
 • солени крекери;
 • различни сорти на сирење;
 • замрзнати плодови;
 • ореви
 • маслинки
 • можете да додадете пијалок со парчиња лимон или вар.
Пијалокот оди добро со различни видови риби и морски плодови, пилешко со малку маснотии. Лесните салати се погодни за пијалоци кога станува збор за вообичаени оброци и најразлични сендвичи кога Мартини се служи како аперитив.

На пример, леб со паста од авокадо и мала парче лосос. Сендвич од шунка, исто така, ќе биде одличен мезе за Мартини Екстра сув, а можете да го додадете со маслинки и зелена салата. Тие се доста задоволувачки, но не даваат тежина на стомакот и во исто време поволно го надополнуваат пијалокот.

Рецепти со екстра суви коктели Мартини

Со што обично се меша Martini Extra Dry? Размислете за рецепти за коктел.

Со џин

Се смета за наједноставниот и најприфатливиот коктел базиран на сув вермут.. Две состојки се потребни за готвење.:

 • 10-15 мл мартини.
 • -Ин од 55-65 ml.

Готвење:

 1. За почеток, стаклото се полни со мраз и се остава во оваа состојба пет минути.
 2. За ова време, тој успева да се олади, и во ова време тие ставаат чаша за мешање и ја полнат со мраз.
 3. Потоа истураат џин и кратко потоа директно вермут.
 4. Пијалокот е нежно измешан и добиената мешавина се истура во чаша подготвена однапред.
 5. Украсете коктел со спирала од портокал или лимон. Можете исто така да користите skewer со маслинки..

Предлагаме да гледате видео за тоа како да направите коктел со џин:

Маргарита

Овој коктел е запознаен со речиси сите и е омилен од многумина, затоа се смета за еден од најпопуларните во светот..

За готвење се потребни три состојки.:

 • 30-40 ml мартини.
 • 60 ml џин.
 • 0,5 ml портокал горчлив или сируп.

Процесот на готвење е прилично едноставен.:

 1. Стаклото се лади однапред со коцки мраз.
 2. Во стаклото за мешање се истура и малку мраз, а потоа сите компоненти се истураат наизменично, по што пијалокот темелно се меша.
 3. Истурете го коктелот на страните преку цедилка или тренер за да избегнете остри парчиња мраз.
 4. Стаклото можете да го декорирате со нане и шеќер. За да го направите ова, рабовите на стаклото се натопуваат во вода, а потоа и во шеќер, така што ќе се појави убава граница.

Мартини „Екстра суво“ е необичен и интересен пијалок кој е погоден и за аперитив и како додаток за да поминете пријатна вечер. Постојат многу опции за тоа како да се користи сув вермут и секоја од нив е достојна за внимание и тестирање за да се утврдат личните преференции.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Сè за суво мартини екстра суво. Рецепти за коктел, правила за употреба и цена на алкохол