Вкусни рецепти за коктел. Како и во кои пропорции се разредува мартини?

Мартини е една од најпопуларните вермути во светот. Ова е засилено италијанско вино со содржина на алкохол од 16-18%. Општо е прифатено дека жените почесто го претпочитаат, сепак, мажите не сакаат да уживаат во коктел заснован на овој вермут. Како и што правилно да се разреди овој пијалок, е опишано во статијата..

 • сокови;
 • минерална вода;
 • тоници и лимонади;
 • па дури и чај.

Мажите, напротив, ја сметаат јачината на ова вино недоволно и ја мешаат со алкохолни пијалоци:

 • вотка;
 • џин;
 • текила;
 • шампањот е лесна опција што го сакаат и дамите.

Дозволете ни да разгледаме подетално за секоја од опциите.

Со сок

Класична верзија. Богат различни сокови ви овозможуваат да добиете нов оригинален вкус на пијалокот. Се препорачува да се користат сокови со киселост:

 • агруми;
 • јаболко
 • калинка.

Пропорции 1: 1

Со минерална вода

Додавањето на еден дел од разладената минерална вода на три дела на вермут го прави вкусот на пијалокот помалку сладок.

Намалување на јачината на пијалокот, минерална вода додека го одржува својот вкус и ви овозможува да го истегнете задоволството од пиење подолго време.

Со тоник или лимонада

За да не се расипе вкусот на вермут, на професионалците им се советува да го разредуваат со тоник во еднакви делови. Како минерална вода, тоник малку ја намалува концентрацијата на алкохол и скоро и да не влијае на вкусот. Фановите на интересни комбинации можат да ја разредат мартини со лимонада, на пример, Спрајт или Кола..

Со чај

Необично, на прв поглед, комбинацијата е многу популарна во Европа. За да подготвите вкусен освежителен коктел, треба да земете еден дел ладен, силен сварен црн чај, да се мешате со два дела мартини и да додадете парче сок од лимон или сок од лимон.

Со вотка

Се сметаше за омилен пијалок на Jamesејмс Бонд. Водка пријатно го оддава растителниот вкус на вермут и ја надополнува јачината. На фановите на силни коктели ќе им се допадне.

Со џин

Интересна верзија на коктел со машки карактер е богата, силна, интересна. Содржината во коктел за џин треба значително да ја надмине количината на мартини - три до четири пати.

Со текила

Едноставен, но оригинален пијалок, мажите го сакаат тоа. Силен, но многу миризлив.

Со шампањ

Лесен, разигран коктел. Лесно за пиење, но има многу опиплив ефект. Womenените треба да бидат внимателни со него..

Кои сокови можам да ги мешам со бело Бјанко?

Белиот вермут Мартини Бјанко има благ билен вкус и нежна арома на ванила, цимет и морско оревче. Следниве сокови се идеални за разредување на бел вермут:

 • Портокал - оди добро со зачинениот билен вкус на Бјанко.
 • Лимон - кисела сок и слатка мартини совршено се балансираат во чаша.
 • Ананас - за оние кои сакаат послатки. Додава тропски ноти на Вермут.
 • Грејпфрут - нешто спротивставена верзија, му дава на пијалокот интригантна нота.

Што е подобро да се комбинираат црвените Мартини Росо?

Црвениот вермут плени со сладок вкус со зачинета горчина и вкус на карамел. При мешање со сокови, важно е да се потенцираат и прошират овие квалитети.

Најдобрите сокови за Мартини Росо се:

 • јаболко - лесен летен сок со мала киселост пријатно го освежува вкусот на вермут;
 • цреша - го продлабочува богатството на вашиот сопствен мартинистички вкус;
 • калинка - адстрингентни ноти сок од калинка се одлична последна нота.

Вермут може да се меша со сокови со пулпа, вкусот на коктелот нема да страда од ова. Но, однадвор таков пијалок ќе изгледа неестетично. Затоа, на гостите обично им се служи мартини со филтриран сок.

Како да направите коктели?

Постојат неколку општи правила при мешање на коктели, кои вклучуваат „пелин“.

 1. Ако пијалокот се разредува директно во чашата, а не во шејкер, тогаш прво треба да истурете вермут, и само тогаш секој друг пијалок.
 2. Температурата на готовиот коктел треба да биде 10-15 степени, тогаш најзначајно се откриваат пелинките од пелин од мартини. Ова мора да се земе предвид при додавање на постудени или потопла пијалоци на вермут, како и мраз, непроменлива компонента на многу коктели..
 3. Ако мартини се разредува со сок, важно е да се избегнат спротивставени комбинации, ова ќе го "убие" природниот вкус на вермут. Соковите треба хармонично да се комбинираат со мартини, да го зајакнат и потенцираат неговиот вкус.
 4. Колку е посилен алкохолот разреден со мартини, толку повеќе треба да биде во коктел. На пример, џин се додава 3-4 пати повеќе вермут, за да се создаде интересна позадина, и минерална вода - 4 пати помалку, така што главниот вкус се чувствува светло.

Популарни пијалоци

Мартини е член на разни мешани пијалоци кои се популарни низ целиот свет. Еве ги најпознатите од нив..

Омилен коктел на Jamesејмс Бонд, пропорции

Популарен филм херој претпочита да пие мартини со вотка. Состав:

 • вотка - 40 мл;
 • сув мартини - 10 ml;
 • сок од лимон;
 • маслинки
 • мраз.
 1. Ставете мраз во шејкер, додајте водка, тресете 10 секунди.
 2. Истурете мартини, повторно тресете, истурете ја смесата во чаша преку цедилка.
 3. Додадете неколку капки сок од лимон, гарнирајте со маслинки.

Негрони

Рецепт на италијанскиот гроф Камило Негрони. Се смета за еден од најпознатите исклучителни коктели.. Состав:

 • Мартини Росо - 30 ml;
 • џин - 30 ml;
 • Алкохол Кампари - 15 мл.

Наполнете чаша со мраз, додадете ги сите состојки, измешајте нежно.

Ние ви нудиме да гледате видео рецепт за правење коктел Негрони:

"Јагода Шампатини"

Совршена мешавина за женска забава. Состав:

 • шампањ - 150 мл;
 • мартини - 100 мл;
 • сируп од јагода - 30 ml.

Наполнете висока чаша со коцки мраз, преземете додавајќи ги сите состојки, не мешајте. Гарнирајте со лисја нане, пијте низ слама.

Со коњак и тоник

Состав:

 • Мартини Бјанко - 30 мл;
 • коњак - 15 ml;
 • тоник - 60 ml;
 • маслинки за украсување.

Добро изладете го белиот вермут, коњак и тоник. Измешајте ги состојките во чаша за порција. Гарнирајте со кора од маслиново и лимон.

Со отсуство

Силен коктел за машки компании. Состав:

 • Мартини Екстра сув - 30 ml;
 • вотка - 30 ml;
 • апсинт - 30 ml;
 • ликер од пеперминт - 5 ml.

Измешајте сув вермут, водка и отсуствувајте во еднакви пропорции во чаша, додајте неколку капки алкохол од нане.

Секој избира со што да измеша мартини, и дали воопшто да го меша. Голема разновидност на опции. Не плашете се да експериментирате, откријте нови комбинации, направете необични коктели со оригинални вкусови, а вашите гости сигурно ќе бидат задоволни.

Интересно видео

Ние ви нудиме да гледате видео рецепт за правење коктели базирани на мартини:

Сподели на социјалните мрежи:

» » Вкусни рецепти за коктел. Како и во кои пропорции се разредува мартини?