Вино радауда: преглед на пијалокот

Плодните абхазиски земји родија многу прекрасни пијалоци со вино. Уметноста за создавање алкохол е подобрена овде за неколку милениуми, а благата клима и изобилството на сонцето придонесоа за развој на индустријата..

Еден од најголемите производители во регионот е компанијата „Вина и води на Абхазија“, чии производи се познати далеку над опсегот Кавказ. Меѓу најдобрите пијалоци на растението Сухуми - црвено вино „Рамеда“, кое за прв пат беше објавено во 2002 година.Вино Руеда: преглед на пијалокот

Карактеристики на производство на вино РуедаТие прават пијалок од познатата сорта Изабела, која се одликува со темни, скоро црни плодови и светла арома на јагода. Традиционално, мажите се занимаваат со собирање зрели плодови од грозје во Абхазија, користејќи дабови буриња или стари глинени садови за стареење на вино..

Работилниците на фабриката Сухуми се опремени со модерна француска опрема, меѓутоа, во процесот на правење пијалоци, експертите се придржуваат до традиционалниот рецепт на Абхазиј. Тие шише Радеда во чешки стаклени шишиња и запечатени со вистинска португалска плута.

Потекло на името

Виното доби убаво абхазиско име во чест на свадбената песна. Во согласност со националните традиции, романтичната химна „Руеда“ ја среќава невестата во куќата на младоженецот. Претставниците на постарата генерација ја изведуваат песната кога девојчето за прв пат ќе го премине прагот на нов дом. Не е изненадувачки што виното со ова име брзо се здоби со популарност како пијалок за свадбените празници..

Преглед на вкусот и бојата на виното вино Rueda

Пијалокот се карактеризира со густа рубинска боја со пурпурни моменти. Главните ноти се: јагоди и зрело грозје. Аромата е тенка, лесна, овошна. Финишот е сочна, светла, со пријатна киселост. Тврдина - 9-11%. Препорачаната температура на проток е 16-18 ° C. Сувото вино добро ги надополнува садовите со месо. Може да се користи за правење коктели..

Сподели на социјалните мрежи:

» » Вино радауда: преглед на пијалокот