Што е мартини и колку степени содржи? Преглед на разновидност

Многумина од оние што го сакаат популарниот пијалок Мартини сметаат дека станува збор за независен вид алкохол. Всушност, Мартини е еден вид вермут произведен од Мартини и Роси.

Вермут се нарекува зачинето вино со вкус, кое вклучува екстракт од разни билки. Името на пијалокот буквално се преведува како пелин, што не изненадува, затоа што токму ова растение сочинува 50% од екстрактот.

Приказната на Мартини започна во 1847 година, кога четворица Италијанци отворија дестилерија во Торино и ја нарекоа „Дестилерија национец Да Спиро ди Вино“. Во тоа време, зацврстените растителни тинктури станаа популарни во Европа..

После 10 години, Алесандро Мартини доби работа во компанијата. По 6 години, тој стана менаџер и ја донесе компанијата до лидерите на пазарот. Кога основачите на дестилеријата почнаа да се оддалечуваат од раководните работи, Алесандро го зазеде своето место. Во тој момент му се придружи Луиџи Роси, кој подоцна го измислил познатиот пијалок. Тогаш компанијата беше преименувана во „Мартини и Роси“.

Во 1865 година, најпознатата дестилерија Вермут, под името Мартини Росо, ја освои првата награда. Оттогаш, пијалоците на оваа компанија освоија многу награди и натпревари, а производството се прошири и отвори гранки во други земји..

Помош. Мартини секогаш имаше доволно конкуренти меѓу Вермутите. Но, многумина од нив имаа остар и горчлив вкус. Луиџи Роси успеа да го направи својот пијалок поразбалансиран и мек, а Алесандро Мартини се погрижи за нејзината популарност. Затоа, денес Мартини е една од најпознатите вермути во светот..

Хербална композиција

Основата на кој било вид вермут е вино и алпски пелин. Најчесто се користи бело вино, поретко додадено розово или црвено. Црвотво дрво може да собере до 50% од сите билки содржани во пијалокот.

Остатокот од инфузијата се состои од овие растенија:

 • Yarrow.
 • Пеперминт или маточина.
 • Цимет или цејлон цимет.
 • Вистински кардамон.
 • Црна старица.
 • Морско оревче.

Но, ова е само приближен состав, кој се користи за подготовка на „Мартини Бјанко“. Целосниот рецепт за пијалокот сè уште се чува во тајност.

Покрај горенаведените билки, за други сорти на вермут се користат околу 40 видови состојки, меѓу кои има и такви:

 • Коријандер.
 • Ванила.
 • Gумбир.
 • Бесмртно.
 • Junунипер.
 • Каранфилче.
 • Кантарион.
 • Камилица.
 • Ирис.
 • Оригано.
 • Бибер.
 • Ангелика.
 • Портокали.
 • Кора од даб.
 • Малина.

Технологија на производство

Производството на пијалок започнува со производство на вино со користење на класична технологија. На возраст е од 8-12 месеци.

Понатаму, за секоја сорта на вермут се избира збир на одредени билки, а од нив се подготвува суштина. Првично, сите компоненти се земјата во прав и инсистираат на алкохол решение уште 2-3 недели. Температурата на просторијата во која се наоѓа идната суштина треба да биде на температура од 16-22 степени.

Сите 2-3 недели се меша редовно. Завршената течност има светла арома, зачинет вкус и килибарна боја..

Во следната фаза, хербалната инфузија и виното се чистат со помош на филтри за хартија, и се мешаат со други состојки во големи контејнери. Во исто време, редоследот на фазите строго се почитува:

 1. Во виното се додава и фина кристален шеќер, мешајќи ја мешавината постојано..
 2. Потоа се истура тенок прилив на алкохол.
 3. На крај, додадете го екстрактот од билки и измешајте ја готовата смеса додека не се изедначи..

Секоја фаза се одвива во запечатени садови, така што кислородот не влегува во пијалокот. Процесот на готвење завршува со стабилизирање на вермут, кој е поделен на 4 дела:

 1. Замрзнување до -9 степени (трае 10 дена).
 2. Филтрирање на ладно преку целулоза.
 3. Топло филтрација со помош на мембрански филтри.
 4. Тешки готов пијалок за 3-7 дена.

Мартини потоа може да се флашираат..

Кои се сорти и колку степени има во вермут?

Постојат над 10 видови мартини, затоа, палетата на вкус, боја и арома квалитети на пијалокот е многу разновидна. Аромата на кој било вид вермут е богата и може да има и зачинети или билни белешки и слатки агруми. Вкусот се движи од богато слатко до малку горчливо. Шемата на бои на вермут не е помалку разновидна. Постојат зелени, темни килибар, розови и слама нијанси. Јачината на пијалоците варира од 9% до 33%.

Сега ќе ги анализираме најпопуларните типови Мартини подетално..

Најсилните пијалоци

Спиро (Мартини Спиро)

Најсилниот претставник на линијата Мартини. Овој горчлив ликер од тревки има јачина од 33%. Пијалокот беше развиен во 2013 година специјално за да привлече машка публика која традиционално смета дека слаткиот вермут е женски пијалок. Spirito содржи дабово дрво, црн пипер, кора од портокал, малини и алое, па неговиот вкус е повеќе горчлив.

Горчлив

Овој вермут е подготвен врз основа на чист алкохол, а не вино, и има јачина од 25%. Пијалокот има светло црвена нијанса, а вкусот е различен со горчливи ноти. Рецептот на Биттер се чува во тајност, но се знае дека за неговата подготовка се користат околу 30 различни билки, овошје и цвеќиња..

Екстра суво

Единствениот сув вермут од целата линија Мартини, чија сила е 18%. Пијалокот содржи само 2,8% шеќер, така што слатките не се чувствуваат скоро. Вермут има свеж вкус, како и арома на лимон, ирис и малини.

Средна тврдина

Бјанко

Најпознатиот вермут мартини. Бјанко алкохолот се произведува уште од 1910 година и има јачина од 16%. Пијалокот има светла арома на лимон, ирис и малини, лесна боја на слама и благ избалансиран вкус, што го направи толку популарно низ целиот свет.

Росо (Росо)

Токму од оваа вермут, славата на дестилеријата Мартини и Роси започна во 19 век.. Аромата на пијалокот е заситена, вкусот со горчливи ноти. Содржи карамела, што ја прави бојата на Росо темна килибар. Тврдина - 16%.

Fiero

Овој вермут за прв пат беше објавен во 1998 година за земјите од Бенелукс и оттогаш го освои најголемиот дел од европскиот пазар на вермут. Содржи црвени портокали, па пијалокот има соодветна боја и арома на агруми. Неговата сила е 15%.

Розато

Вермут се појави во 1980 година. За неговата база се користи мешавина од бело и црвено вино, така што има розова боја. Постојаната арома има ноти на цимет и каранфилче. Тврдината Вермут - 15%.

Белите дробови

Доро (Д`Оро)

Најлесниот вермут на целата линија Мартини. Неговата сила е само 9%. Наменета во 1998 година за loversубителите на белите овошни вина, таа стана популарна во Данска, Германија и Швајцарија. Пијалокот има слатка арома, а вкусот содржи ноти на коријандер, мед, ванила и морско оревче.

Пенливи вина

Асти (Асти)

Една од најпознатите сорти на пенливи мартини вина во нашата земја. Производството на вино е со седиште во италијанската провинција Пиемонт. Пијалокот се создава со помош на специјална технологија на нецелосна ферментација, што го прави неговиот вкус сладок и сочен. Тврдината Асти е само 7%.

Погледнете видео за Мартини Асти:

Процеско

Суво пенливо вино направено од грозје Просеко во италијанскиот регион Венето. Во фокусот на пијалокот се зелените бобинки и праската. Тврдина - 11,5%. Виното најчесто се конзумира како дел од коктели..

Брут (Брут)

Пијалокот го создал Мартини и Роси пред 80 години како алтернатива на шампањот. Основата на Мартини Брут е грозје Пино и Просеко, што на пијалокот му дава пријатен вкус со навестувања од зелено јаболко.

Роза

Розовата нијанса на ова вино се постигнува со мешање на црвено и бело грозје кое се одгледува во провинциите Венето и Пиемонт. Роза - полусуво вино, чија сила е 16%. Прв пат објавен во 2009 година.

Вермутите од компанијата „Мартини и Роси“ ќе бидат пријатни за fansубителите на слатки алкохолни пијалоци нејзината осветленост и рамнотежа. Но, оние што претпочитаат суви пијалоци ќе најдат нешто погодно за себе во линијата Мартини. Друга предност на овие вермут е тоа што тие одлично се комбинираат со друг алкохол и од нив можете да направите најразлични коктели.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Што е мартини и колку степени содржи? Преглед на разновидност