Виски лафрог (лафраиг) - опис и видови на силен пијалок

Лафрог Скотч Виски е неспорен лидер во категоријата единечен слад. Овој единечен виски од слад се произведува уште од 1815 година на јужниот врв на островот Ислај.

Неодамна, вискито Лафрог не можеше да се купи во малопродажба - тој беше флаширан само во буриња и се користи за правење мешавини. Името „Лафриг“ се преведува како „живописна долина на брегот на широкиот залив“.

Во 1994 година, принцот Чарлс ја посети дестилеријата Лафрог и го забележа одличниот квалитет на пијалокот со склучување договор за снабдување на виски од Лафроаиг во дворот на кралицата Елизабета Втора..

Вискито Лафроиг е многу популарно низ целиот свет, особено нејзината класична верзија на Лафроаиг 10 Single Islay Malt. Дестилеријата произведува единечен слад со рок на траење од најмалку 10 години. Колекцијата на производителот содржи 15-годишно виски, 25-годишно и особено вредноносно Лафроаиг Малт 30 години.

Вифрито Лафроиг се карактеризира со изразен вкус на тресетско магла - компанијата има свои тревки за тресет. Интензивната арома на виски е поврзана со морето, риболов справи. Се претпоставуваат нијанси на мов, алги, пушено месо. Многу експерти дури веруваат дека вискито има медицински мирис..

Светла букет виски Лафроиг невозможно да се заборави

Ако сакате да го пробате вистинскиот шкотски слад, почувствувајте го незаборавниот вкус на тресет, Лафроаиг е најдобар за ова.!

Од сите единствени виски за слад, Лафрог несомнено ужива најголем авторитет. Самите Шкотите го нарекуваат Биг Виски и не знаат никој друг како виски. Основачите на компанијата се семејството Johnонстон, сопственици на земјиште на југот на островот.

Stонстонс се занимава со сточарство, а вишокот на жито се користело за да се направи слад, а потоа да се дестилира во алкохоли. Браќата Johnонстон откриле дека продавањето виски е попрофитабилно од сточарството и се фокусирало на производство на алкохол..

Дестилеријата за виски Лафрог беше официјално регистрирана во 1826 година..

Долго време, вискито Лафроаиг беше флаширан исклучиво во буриња и се користи за мешање низ цела Шкотска. Само на крајот на 20 век, кога „дојде во мода“ единечно виски од слад, лафраиг се појави во шишиња.

Вискито Лафроаиг има карактеристична арома на алги и јод - овој ефект е произведен од сопствените тревки од тресет во фабриката Лафроаиг. Најмладиот виски за Лафроаг (Лафроаиг 10 сингл Ислај слад) на возраст од 10 години.

Компанијата произведува нане од 15-, 25- па дури и 30-годишна изложеност.

Вкусот на виски Лафрогат богат, тркалезен, топол и мек - ова е вистинската Шкотска во вашата чаша! Финишот е долг и неверојатно пријатен, малку сув. Дегустацијата Лафрог најдобро се прави чисто или разредена со малку ладна вода..

Лафроаиг - цена на вино Стил

Виски за слад Лафрог во продавниците на Винстил може да се купи по цена од 4645 рубли. Толку многу е стандардното 10-годишно шише 0,7-литарско виски. Премиум 25-годишно виски е поскапо, од 30.000 рубли., Количината на таквите производи е ограничена.

Виски Лафроаиг (Лафриг) и неговите карактеристики


Потребни се две работи за создавање на најдобрите - скотски виски - квалитетни суровини и посветени луѓе. Оваа изјава стана семејна вера на основачите на компанијата за виски Лафрог. Па, ајде да откриеме што доведе оваа позиција..

Дегустативни квалитети на виски за Лафроаг

Прекрасната палета на еден од најпопуларните типови - островот виски - започнува со пенлива златна нијанса, која со подолго изложување на леплива лента непречено преминува на длабока килибарна сенка - бојата на борната смола.

Мирис

Лафрог е најистакнатиот пример на шкотскиот алкохол, чиј мирис содржи екстремен чад од тресет. Оваа сенка е присутна кај сите производи на Лафроаиг, без оглед на годината на производство и времето на стареење. Средно, но не помалку значајни во овој индикатор се нотите на трева, мед, суво овошје и, се разбира, дабово дрво.

Знаете ли? Поради фактот дека јодот е присутен во мирис, благодарение на тресет од алги, Лафрог лесно се навлезе под маската на лекот на американскиот пазар за време на работењето на „Забраната“.

Вкус

Секое шише Лафрог има свој карактер и содржи вистински букет од сите видови на нијанси на вкус.

На пример, Лафраиг 10 години, како што и одговара на помладата генерација, е нешто импулсивен и амбициозен. Ова се манифестира во запален вкус со блага сладост.

Најпрво многу остри ноти на чад и земјотрес постепено исчезнуваат, отстапувајќи му на мека нијанса на алкохол.

Знаци на сегашниот Лафраиг

Се разбира, вистинскиот лафраиг може да се создаде само во Шкотска, но фалсификаторите со помош на разни трикови и хемиски адитиви успеваат да рекреираат сличен вкус.

Но, се разбира, таков производ е далеку од идеален и, згора на тоа, може да му наштети на здравјето на „вкусот“, за разлика од вистинскиот Лафриг.

Сега ќе ви дадеме неколку совети со кои можете да разберете дека станува збор за лажен или оригинал:

 • Прочитајте ги сите етикети со шише - Оригиналното име треба да изгледа само Лафроаиг. Фалсификаторите своите дела ги нарекуваат малку поинаку, со различни граматички грешки, што многу често ги доведува во заблуда купувачите.
 • Шишето на овој Лафриг е изработено од квалитетно стакло без дефекти. Вратот е конвексен во форма, потсетува на барелот во кој старееше лепливата.
 • Етикета, која треба да се залепи совршено рамномерно и без траги од лепак, содржи детални информации за леплива лента содржана во шишето: нејзината јачина е 40 степени, производителот е Fortune Brands, а земјата од каде потекнува е Велика Британија.
 • Плута оригинален кортикален, со пластичен горен дел, на којшто текстот „Лафраиг 1815“ се нанесува во круг. Вреди да се одбележи дека во оригиналните производи овој натпис е направен со наклон - ова е исто така знак на оригиналност, бидејќи во фалсификати текстот се применува токму.
 • Може да се утврди — автентичноста на виски - според конзистентноста на течноста - вистинска лента за скоцкање има мрсна природа, а кога шишето се превртува, остатоците треба да течат по wallsидовите полека и воздушните меури постепено да се раствораат.

Како да пиете Лафрог

Правилата за пополнување и употреба може да се сметаат за еден вид наука во која секое отстапување од нормата може да го размазни целиот впечаток и задоволство од леплива лента.
За да ја разберете длабочината на аромата и вкусот, не заборавајте да ги следите упатствата чекор по чекор:

 • Шишето треба да се олади на 20 степени пред да се откачи..
 • Оставете го да се вари во отворено шише пред да го истурите во чаши. Со овој чекор, не бидете ревносни, бидејќи отвореното шише го намалува „рокот на траење на виски“.
 • Изборот на соодветни очила за него нема да биде тешко, бидејќи Tulrs или лалиња во форма обично се користат за ова. Но, според некои критичари, снајперистите се исто така погодни за пијалок, бидејќи ви овозможуваат да уживате во букетот мириси што пијалокот им дава.
 • Чашата се полни во мали порции од 50-60 ml.
 • За да ја оцените аромата, треба да ја навалите стаклото во кружно движење. Така, пијалокот ќе ги покрие wallsидовите на стаклото и, кога ќе реагира со кислород, ќе му даде на вкусот арома.
 • Првата голтка не треба да биде голема, туку доволна за да ја покрие внатрешноста на устата, додека голтка треба да трае таму некое време.
 • Втората голтка се прави по кратка пауза. За тоа време, дегустаторот треба да го почувствува пијалокот, да го почувствува целиот свој вкус.
 • По голтка, треба да го задржите здивот за кратко време, а потоа да направите бавно издишување низ носот, уживајќи во последните сензации на Скотч лента.
 • Експертите препорачуваат додавање на неколку капки вода со цел да го направат вкусот помек и аромата поинтересна. Но, водата не треба да биде од чешмата, бидејќи содржи многу хлор и соли. За овие цели, најдобро е соодветна обична прочистена вода без гас..

Гастрономски комбинации со Лафрог

 • Лафроаиг е пијалок од шкотските острови, така што шкотската култура на потрошувачка најдобро ќе го истакне неговиот идентитет. И лежи во фактот дека тој, како по правило, се користи во својата чиста форма, но понекогаш е дозволено да се разредува со свежа изворска вода.
 • Меѓу Шкотите, честопати можете да најдете необични daredevils кои пијат чаша виски со пиво. Но, за необучени лица, овој начин на пиење е полн со последици.Од закуски во оваа земја, тие служат сос од пржено месо во друштво на јадења од овесна каша.
 • Соседите на Шкотите - Ирците - се уште построги во пиењето на овој благороден пијалок. За нив, таквата акција е неприфатлива. И од закуски, тие претпочитаат пржена игра или јадења со црвена риба. Морската храна е исто така добра за ова..
 • Америка отсекогаш била екстравагантна во некои области. Една од овие области беше закуска со виски. На ужасот и зачуденоста на источните соседи, Американците уживаат во тоа во комбинација со разни слатки безалкохолни пијалоци, па дури и малку слатко чоколадо, слатки или пудинг.

Важно е! За различни земји постојат различни начини на користење виски, но во една тие се едногласни..

Ова е затоа што не вреди да се сервираат јадења богати со топли зачини, зачувување, како и агруми. Нивниот вкус ќе доминира во вкусот на алкохолот, а малкумина ќе уживаат во тоа..

Други намени за Лафрог

- виски од тресет - ретко со она што може да се комбинира. Но, постојат неколку рецепти за коктели кои даваат интересна арома и вкус на оние кои ги пробаат:

 • Пиштолот за пушење;
 • Чаден Мартини
 • Г. Турино
 • Привлекување;
 • Шепоти виски.

Видови на Лафраиг

Членовите на заедницата на пријатели Лафроаг знаат дека дестилеријарските производи во моментов се популарни заради 5 типа.

 • Виски Лафрог 10 години - неговото стареење се одвиваше во бурбонски буриња, поради што лепливата лента има светла златна боја. Вкусот е многу нежен и млад, има тресетска основа и карактеристични мотиви на алги и свежи билки.
 • Лафрог 15 години - Овој пијалок го избра кралскиот наследник, принцот од Велс, Чарлс. Аромата на чад од тресет во пијалокот е испреплетена со ноти на свежо исечена трева. Вкусот предизвикува асоцијации со морскиот брег - се чувствува одредена соленост, обвиткана во магла од тресет, прошарана со зачини и ореви.
 • Лафрог 18 години - најсилна леплива лента на целото семејство Лафроаиг. Неговиот обрт е 46%, но тоа не влијае на вкусот на кој било начин, во кој има меки нијанси на хедер, мед и билки.
 • Лафрог 25 години - видови кои ја добија наградата за злато на меѓународниот натпревар во 2010 година. Неговата благородна боја на црвена килибар одговара на исклучителен вкус: мекост со лесни ноти на пушено овошје и чад од тресет. Ваквата разноврсност беше промовирана со стареење во шери буриња..
 • Лафрог Молт 30 години - Има богата нијанса на црвено злато и прекрасен вкус на лесен тресет со додаток на сушено овошје. Финишот е долг, со дрвени ноти од тресет.
 • Лофроаиг четвртина Каска - Специјално виски, кое е создадено со помош на специјална технологија, која вклучува процес на мешање на алкохоли со различни периоди на стареење. Поради оваа причина, возраста на Лафрог не е наведена на шишето..

Слични пијалоци

Тешко е да се нарече Лафроаиг еден од еден вид, бидејќи на пазарот за алкохол има неколку слични производи кои се подготвени да се натпреваруваат за титулата најдобар остров или виски за тресет.

Ако сте ги пробале следниве брендови, тогаш лесно се согласите со слично мислење:

 • —Лагавулин—;
 • Гленфарклас;
 • Ардебег;
 • Мејсон ду Виски;
 • Лансирање Даглас.

Историја на создавање

Дури и во создавањето на виски се одрази историјата на слободноубива Шкотска. Основачи на марката биле браќата Jacејкобит, Мекабе, кои по неуспешно востание побегнале на островот Ислај.

Еве во 1815 година тие решија да започнат нов живот за земјоделците под ново презиме - stonонстон.

Но, откако го тестираа производството на виски, тие беа убедени дека овој вид активност е попрофитабилна и почнаа да ја внесуваат целата своја енергија во неа..

Откако главниот сопственик на дестилерија Доналд Johnонстон почина во 1847 година, производството отиде кај неговиот малолетен син.

Поради оваа причина, фабриката беше изнајмена под закуп на 9 години на управителот на Лагавулин.

Од една страна, оваа одлука доведе до тоа дека Лафраиг не престана да постои како марка, но во исто време, Лагавулин ги присвои повеќето производи за своето производство - измешано виски -.

Можеше да се прекине оваа врска низ судот дури по скоро еден век. Оттогаш, компанијата самостојно го развива брендот Лафрог и, како што гледаме, беше многу успешна во ова..

Може да ги почувствувате атмосферата и духот на Шкотска не само за време на посетата на земјата. Далеку запознаени со овие концепти ќе му помогнат на Лафроаиг. Се согласувам дека ова е интересен пијалок? Преглед на виски Лафроаиг (Лафрог) Врска до главната публикација

Лафраиг (Лафрог)


Авторитарен експерт во светот на виски е уредник на Скотч Виски Рејвис, судија на натпреварот „Светски виски“ Адвардс и автор на книгата Виски. Атлас на светот “Дејв Бром рече:„ Сакате да ја разберете софистицираноста на вистински тортонски тон на виски? Проголтајте Лафроаиг. Тој е токму тоа што ви треба “..

Историска позадина. Роден на почетокот на XIX век, пијалокот почна да се продава во шишиња само на крајот на минатиот век. Пред тоа, Лафрог се истури во буриња и беше испорачан за мешање (мешање со други алкохоли) низ Шкотска.

Скотч се карактеризира со ароми на јод и алги, како што е случајот со повеќето молови од Исла, но Лафрог има мирис на „пирсинг-суптилен“. Најмладиот Лафраиг има 10 години, но има виски на возраст од 15, 20, 30, па дури и 40 години.

Се започна во средината на 18 век, кога тројца браќа Јакобит избегаа на островот Ислај - Александар, Роланд и Данкан Мекабе.

Откако решија да ја сменат својата окупација, бунтовниците прво го сменија името и станаа Johnонстон, а потоа сериозно се занимаваа со земјоделство - одгледуваа добиток.

Половина век подоцна, синовите на еден од браќата Доналд и Александар Johnонстон изнајмиле заговор за фарма на јужниот брег на островот, а потоа била изградена дестилерија за да се процесира преостанатата храна..

Многу наскоро, профитот од дестилеријата значително ги надмина приходите од земјоделство. Откако ги донел вистинските заклучоци, Доналд Johnонстон наскоро доби лиценца и статус на официјален производител, а потоа својот удел во бизнисот го купи од неговиот брат. Во 1836 година, Доналд ја регистрирал трговската марка Лафроаиг..

Историјата на брендот Лафроаиг е тесно испреплетена со историјата на уште една позната леплива лента - Лагавулин. Дури може да изгледа дека компанијата е поврзана со искрено пријателство. Но, ова е само на прв поглед.

Кога почина Доналд Johnонстон, кој остави малолетни наследници, соседот на Лагавулин, кој неколку децении не ги пушташе уздите и моќта.

Дури и откако Дагалд Johnонстон, кој долго време созреваше откако започна да оди на суд, започна да управува со компанијата, Лагавулин остана агент за продажба, а половина од вискито отидоа кај него..

Договорот за ропство беше расипан дури на почетокот на минатиот век со голем скандал: претставници на компанијата Лагавулин го блокираа изворот од кој Лафраиг зеде вода за производи. Повторно имаше суд, изворот беше принуден да се расчисти, но врската не стана пријателска.

Славата за Лафраиг дојде веднаш по последната пауза со Лагавулин, кога компанијата реши да го промовира својот бренд на светскиот пазар. Дури и забраната во САД не ја спречи популаризацијата на пијалокот.

Денес, Лафраиг продолжува да расте како дел од американската корпорација Fortune Brands и произведува 13 варијанти на едно виски од единечен слад на возраст од 10 до 40 години..

Интересни факти за производството на Лафраиг

 1. Земјоделските култури Лафроаиг се состојат од Хедер, лишаи и мов, што го прави вкусот на чад од тресет од тресет уникатен. Тресет се минира рачно, што ја минимизира штетата направена на природата..
 2. Малта се суши 12 часа во антички печки изградени во 1840 година, сè додека нивото на влагата не достигне 4%.
 3. Се користи методот на двојно дестилирање: коцки за примарна дестилација произведуваат производ со 22% алкохол, а повторната дестилација ја зголемува јачината до 68%.
 4. Дестилериските дестилерии во форма наликуваат на светилки - овој дизајн дава најчисти и најлесни алкохоли.
 5. 90% од бурињата во кои зрее Лафроаиг се направени од бел даб и се користат за стареење на бурбон.Останатите 10% се барели шери и али.

Принцот Чарлс - најпознатиот обожавател на марката

Пријатели на заедницата Лафроаиг

Заедницата на пријатели на марката е организирана во годината на посетата на дестилеријата од страна на принцот Чарлс и денес има повеќе од еден милион членови. Секој учесник има право на попусти и да купува пијалоци од специјални изданија кои не се појавуваат на отворена продажба.

Друга пикантна карактеристика на заедницата: секој член, купувајќи шише лента за скокови, добива сертификат со број кој гарантира право на 1 квадратна стапало од земјиштето Лафроаиг.

Видови виски „Лафрог“

Лафраиг стар 10 години. Десет години стареење во дабови бурбонски буриња му дадоа на пијалокот пенлива златна боја. Аромата е деликатна и нежна, има ноти на алги и чад од тресет. Вкусот е хармоничен, повеќестран, со нијанси на чад и свежи билки. Подобро е да пиете чисто, но можете да додадете малку мраз вода во Шкотска.

Мал Лафроаиг стар 15 години. Омилената лента на принцот од Велс Чалс има длабока златна боја и мека чадена арома со ноти на свежо исечените треви. Вкусот е малку солен, со навестувања на печени бадеми, морско оревче и чад од тресет. Тврдина 43%. Пијте подобро чисти како дигестив.

Лафраиг 18 години, 1990 година. Шкотска лента во светла килибарна боја со хармонична, избалансирана арома, во која се слушаат ноти од мед, хедер, ливада на трева и чад од тресет. Вкусот е мек, зачинет, со навестувања на мед, цимет, сливи, кардамон. Има долга чадена дрвена завршница. Тврдина 46%. Служете во чиста форма на собна температура..

Лафраиг стар 25 години (45,1%). Пијалок во боја на килибар со црвеникава нијанса. Длабоката боја и аромата на сушено овошје се добиваат како резултат на 25 години стареење во буриња на шери Олорозо.

Вкусот е мек, повеќестран, со навестување за пушени сливи, суво овошје, чад од тресет. Виски доби златна награда на Меѓународниот натпревар на вино и дух во 2010 година.

Експертите препорачуваат да ја пиете оваа лента за чистење чиста или да додадете малку мраз вода..

Мал Лафроаиг стар 30 години (43%). Виски црвено злато со арома на шери, суво овошје и чад од тресет. Триесет години стареење во дабови буриња го збогатија вкусот со слатки ноти на сушено овошје, кое комбинира лесен тресет од тресет. При дегустација, се чувствува долг пријатен вкус со чадливи дрвени нијанси.

Лафроаиг Изберете и Лафроаиг QA Каска


Изберете Лафроаиг (40%, ОБ)

Јас дури и душкав, но дали е тоа Лафрог? Мирисите на болницата, завои и некој јод навестија дека тоа е тој. Но, остатокот? Како да е исцрпен, фенолот е избледен, не се наоѓа овде вообичаениот креосот, туку некои стари гаражни партали плус правлива пепел.

Малку растителна плакета во форма на ротквица и кокос и валкан чај, сето тоа е видливо наместо јаболкото. Експлицитно се обидува да ги еруптира шери нота како чоколадо и суво грозје, да не го кажам тоа успешно. Земаме голтка - добра, добра вест, таа е посветла и поголема, лоша - сè уште не е Лафрог. Слатка чад, brrr.

Трошки од кикирики, вар, тресет, сол, морско оревче, исушени табли од целосно основно дрво. Вкусот не е воопшто експресивен, не како што се очекуваше од Лафрог, но малку алкохолен „издув“ се заглавува во грлото.

Разочаран сум, што ги мерив сите предности и лошите страни, со ограничен број на алтернативи и намалено барање, целосно е привлечен кон 7,6.

Ех, ја раскажав оваа приказна илјада пати, но моето прво виски, кое радикално го смени мојот став кон виски, го утврди моето хоби долги години беше Лафрог 10 години. Значи, јас сум многу изненаден ако дознаам дека на Laphroaig Select можев да создадам споредлив ефект врз некого. Штета.

И сега, после фактот, прочитав каков вид „рецепт“ има - олорозо, ПХ, свеж американски даб, првобурбер бурбон и, исто така, четвртина буриња ... Во нашите студентски години, ние викавме ваков рецепт заебуриха ... Иако како дополнителен плус, ако немате што да направите, можете целосно да го погледнете духови на сите овие буриња.

Laphroaig QA Cask (40%, OB)

Како специјалист за ИТ, гледајќи во името, сакам да верувам дека ова буре мина низ Обезбедување на квалитет. Особено по вкусот на „идеалниот“ избор. Иако секако сите знаеме дека QA значи Quercus Alba, односно истиот американски бел даб на латински.

Виски старееше во традиционални буриња (т.е. повторно полнење бурбон), а потоа заврши во запалени буриња од Quercus Alba, добро, бидејќи ова е главниот вид даб што оди во буриња, очигледно мислиме на очигледно користени нови изгорени буриња за прв пат.

Ми се допаѓа вкусот на QA Cask многу повеќе од Select. Преполн е со танини - штица од барел, чистење на моливи, печено зрно кафе. Ванила, јаболко и кокос. Некои суровини зеленчук - ротквица. Розин. Лафрог, како што го познавам, изгледа малку. Но, за разлика од Селект, јасно е што сака да биде.

Вкусот на чадниот бран е неочекувано моќен, аромата не ја навестуваше. Точно, таа брзо исчезнува на едно место, оставајќи ги влажните јаглен од бурско буре, ванила, карамела, ѓумбир, кокос. Сол, морска храна, малку карамела и дрво. 8.4 Свежата варијанта на даб е многу повеќе по моја желба.

И во случајот со Лафрог не толку монотоно заморно.

Сè уште мислам дека духовите за овие нови NAS-Lafroigs се протерани од слад со помалку фенол. На крајот на краиштата, помалку чаден и медицински од десетина, иако помлади.

Пијте од Шкотска - Лафриг виски


Што знаете за виски за шкотски Лафрог? Зошто се користат неколку циклуси на дестилација во процесот на производство на пијалоци? Какви сорти на Лафраиг има и која е неговата максимална изложеност? Вискито Лафрог е главен алкохолен производ доставен до Кралскиот суд на Велика Британија по одобрувањето на вкусот на алкохолниот пијалок од страна на принцот Чарлс. Овој шкотски пијалок со висок степен е единствен слад виски, чие име во превод значи „долина на заливот“. Лафрог е направен само според старата технологија во Порт Елен, без употреба на автоматизирана линија, вклучително и стареење во дабови буриња.

Производството на оригинално вифтено лафроаиг шкотско потекло датира многу векови, а првиот рецепт пронајден во историските архиви на Шкотска потекнува од крајот на 18 век..

Шкотскиот виски Лаироиг

На почетокот на деветнаесеттиот век, Доналд nsонсон ја отвори првата дестилерија, која произведуваше виски од Лафрог, како еден слад пијалок стар во бели дабови буриња многу години. Оттогаш, технологијата не се промени многу и ги претставува следниве чекори:

 • Јачменот се суши во специјални печки, горивото за кое е локален тресет, кој вклучува мов, што на идниот слад му дава посебна арома и вкус;
 • Позицијата на јачмен и почетокот на процесот на ферментација;
 • Два циклуси на дестилација на добиената каша: од основните коцки, се произведува течност со 20-23% јачина, а од секундарни коцки се произведува 65-69% од содржина на алкохол;
 • Процесот на стареење виски во дрвени буриња, кои се направени од сопствени буриња во дестилеријата. Највредната сорта е виски, на возраст од 25-30 години користејќи дрвени буриња во кои претходно се стареше бурбон..

Важно е да се знае! Најлесен начин со 100% гаранција за резултатот е да се опоравите од алкохолизам без апчиња, инјекции и доктори. Откријте како нашата читателка Татјана го избави својот сопруг од алкохолизам, без негово знаење ...Прочитајте повеќе ...

И покрај малата карта за вкусот на виски Лафрог, линијата е претставена од уникатни брендови кои немаат аналози меѓу пијалоците од оваа серија:

 • Лафрог 10 години сингл Ислај Малта.

Виски, на возраст од десет години, најмладиот од линијата Лафрог, произведен на островот Ислај. Има боја на зрел килибар и смарагд кристали, арома на пушеле јачмен и уникатен вкус на зачини. Класична тврдина - 40%. Laifrog 10 се произведува со јачина од 55% и 59%. 0,7 во кутија за подароци со кутија за цевки;

 • Лафројг квартал Каск 10 години изложеност и 18 години.

Виски Лафрог

Разликата во производството на ова виски старее во мали буриња. Скотската лента има богата боја на зрела пченица, силна арома на тресет и алги. Вкусот на бананата се заменува со нота кокос и ванила. Финишот е долг и курва. Виски од овој вид има голема јачина - 48%;

Дваесет и петгодишна леплива лента. Тоа е многу ретко на пазарот за високо-квалитетно виски, кое е претставено на продажба на Кралскиот суд на Велика Британија, поради високиот вкус на пијалокот и неговата арома, што доби признание во највисокото општество во англиското општество;

Уникатен алкохолен производ за вистински познавачи на многу скапи и квалитетни пијалоци. Општо купено за наплата..

Скотската лента има боја на темно килибар и кремасто чоколадо, има богата арома на тресет лабачки на островот Ислај и вкус на бадеми. Финишот е многу долг, оставајќи трага морска сол и мирисот на Северното Море.

Виски со просечна јачина од 43%. Дозволено за продажба во цевка од дрво, обоена црна боја.

Овој вид на шкотски пијалок подразбира строго придржување кон националните традиции на културата на потрошувачи. Лафрог не е пијалок за секојдневна употреба, ниту е пијалок во ноќни клубови.

Ова виски е модел на елеганција и стил, карактеристичен за „деловниот круг“ и високото општество..

Секаков вид на виски од Лафрог вклучува разредување со чиста изворска вода или голем мраз послужен во претходно разладени чаши за виски.

Чаша виски со портокал

Истурената лента е пиена во мали голтки, ја вкусува и ја цени уникатноста на вкусот, уникатноста на аромата и долгата завршница. Тенок исечен лимон или англиско чоколадо се нуди како мезе..

Вистинските познавачи на ова виски претпочитаат да го пијат од чаши од коњак со облик на лале, кои само го потенцираат вкусот на тресет и даваат можност да уживаат во природната боја на скица лента. Овој алкохолен производ не се препорачува да се чува во фрижидер, како и во топли простории..

За подобро зачувување на вкусот и аромата, погодни се добро проветрени простории или специјални комори за скап алкохол кои одржуваат посебна температура.

Лафројг ретко се користи при подготовка на коктели, како по правило, нивниот рецепт вклучува десетгодишно виски со оглед на прилично високата цена на другите, повеќе сезонски шкотски алкохолни производи. Најпопуларните коктели се:

„Кралскиот стандард за квалитет“ - „Кралскиот стандард за квалитет“:

 • Лафрог десетгодишен 70 мл;
 • Разладено пире од лимонска пулпа 20 грама;
 • Мраз, грубо сецкан 10 грама.

Мал волумен коктел за најдлабока перцепција на вкусот и аромата. Нежна кисела нота од лимон ќе го ослаби вкусниот вкус на виски. Овој пијалок се подготвува исклучиво во широки чаши и не вклучува грицкање. Се користи на приеми и свечености.

Виски со лимон и мраз

Шкотски тресет и море - Шкотски тресет и море:

 • Осумнаесетгодишниот Лафрог 80 мл;
 • Каранфил inflorescence 1 ЕЕЗ;
 • Стапче од ванила 1 парчиња;
 • Ладна не-газирана минерална вода 20 ml.

Пред мешање на виски и вода, на дното на стаклото се ставаат зачини, кои се истураат со лента на собна температура. Зачините се нанесуваат 15-20 минути за целосно да се открие нивниот вкус. Студената минерална вода се додава во готовиот коктел..

Комбинацијата на зачинет вкус на каранфилче и ванила ќе го потенцира посебниот мирис на соленото море и мирисот на тресетски ламби во Шкотска. Како закуска, овој коктел се служи со пржени ореви или бадеми, што го подобрува вкусот на зачинетата комбинација на пијалок.

Овој коктел е наменет за деловни состаноци или банкети..

За жал, овие сорти на шкотско виски се нудат на продажба само во специјализирани продавници на елитен алкохол. Но, за оние кои сакаат да го знаат вкусот на кралската скица лента, секогаш постои можност да се купат ефтини сорти на десетгодишно стареење на Лафрог по прилично разумна цена.

Шишиња со виски Лафрог

Постојат многу фалсификати од овој алкохолен пијалок на пазарот, но да се разликуваат од оригиналот е прилично едноставно:

 • Вифри Lafroig не може да се продава во супермаркет;
 • Дрвената цевка со сувенирни типови леплива лента е направена од бел американски даб;
 • Стара повеќе од дваесет и пет години, Лафрог е колекционерски производ и не може да чини помалку од 1000 евра;
 • Триесетгодишната сорта Лафрог се продава исклучиво на аукции, каде се достапни и сорти со подолга изложеност..

Во доцните 19-ти и почетокот на 20-тиот век, шкотското виски беше извезено во Соединетите Држави. За време на периодот на забрана, Лафриг беше пренесен во Америка под маската на лекови и беше продаден во широк спектар во аптеките.

Според експертите за пијалоци, тоа било најдоброто виски кое е собрано во САД. Секој лекар што самопочитува мора да го препорача овој „чудесен мелем“ за настинки како средство за затоплување..

Во тоа време, Лафрог е пример за квалитетот на линијата виски..

Никој не го оспорува квалитетот на европските производители на леплива лента, но тоа е побарувачка и пофалби за шкотскиот национален пијалок што дава причина да го препознаат лафроиг виски како главен водач во производството на висококвалитетен алкохол.

Откако еднаш го испроба ова виски, купувачот дефинитивно ќе сака да купи уште едно шише стилски пијалок и, веројатно е, да собере своја колекција на виски за Лафрог.

Виски Лафраиг (Лафрог)


Лафроаиг виски е единствена сладомска шкотска лента произведена на островот Ислај на два километри од Порт Елен. Allied Distillers се занимава со производство. Вискито Лафроаиг е предводник на пијалокот на компанијата, како и составен дел од таквите мешавини како Учител, Балантајн, Лонг Johnон.

Лифроаишката линија виски има неколку стандардни и редовни излевања, како и независни истури на компанијата, Duty Free истури. Редовните истури вклучуваат:

Лафраиг 10 години, Лафраиг 18 години, Лафраиг 15 годишен, Лафроаиг селектиран, кварт кварт Лафроаиг, Лафроаиг 10-годишна јачина на цврстата коска. Покрај тоа, на пазарот може да се најде виски за Лафроаиг Трипл Вуд - пијалок стар во три различни буриња, колекции на сладини Лафроаиг Малт стар 30 години.

Стандард и предводник на линијата е Лафроаиг малт стар 10 години.

Принцот Чарлс смета дека Лафроаиг е најдобриот виски во светот..

Виски Лафроаиг има светло златна боја. Вкусот е тресет, нешто јод, аптека, која, во целина, е карактеристична за сите островски виски од островот Ислај. Во аромата веќе можете да фатите Хедер, јачмен.

Вкусот е тресетлив, чист, добар силен, но не предизвикува слад, по вкус овошје. Финишот е долг, мек, оставајќи тресет-трага. Вкусот е сложен.

Вкусот е исклучително комплексен, многу добар..

Виски е навистина квалитетен, а за неговата цена (од 5 илјади рубли) повеќе од достоен.

Цена и цена на виски за Лафроаг

 • Лафроаиг слад 10 години чини околу 5 илјади рубли.
 • Лафроаиг четвртина Каска ќе чини околу истите 5 илјади рубли.
 • Мал Лафроаиг 15 години - околу осум илјади рубли
 • Лафраиг стар 22 години - околу дваесет илјади рубли.
 • Лафраиг стар 30 години - 30-35 илјади рубли.

Историја на дестилерија Лафроаиг

Годината кога е основана дестилеријата Лафраиг е 1815 година. Основачи на дестилеријата беа браќата Johnонстон, кои ја регистрираа марката brandонстон и Johnонстон. Таткото на браќата, исто така, одлучи да направи своја дестилерија, и го именуваше Лагавулин - сега е позната дестилерија за производство на иста лента за слад скица.

За време на забраната на почетокот на 20 век, виски од Лафроаиг се доставуваа во Соединетите држави под маската на лек: ова беше можно заради изразениот мирис на јод во пијалокот.

Дестилеријата се одликува со тоа што тие се обидуваат да ги зачуваат сите традиции до максимум. Особено, јачменот сè уште е рачно предаден..

Виски Лафрог (Лафраиг)


Виски Лафрог - еден од претставниците на премиум виски, роден на островот Ислај. Тука, на уникатно место на островскиот брег на Шкотска, се создава прекрасен пијалок - силен и чист. Лафроаиг е еден од фаворитите во категоријата единечна слад и единствена единствена виски за слад, која официјално е доставена до британскиот кралски суд од 1994 година..

Машката природа на пијалоците на овој бренд формира тресет. Компанијата користи тресет за да исуши јачмен, кој се сече на сопствените земјишта на подрачјето на островот аеродром и терен за голф на Ислај.

Главната ножичка за тресет е благодатно претепана со тонови јод, алги, мед од хедер, кокос и цвеќиња.

Во исто време рафинирано и рустикално, пушено и благодатно цветно - сето тоа е вкус на Лафроаиг, елитен шкотски виски. Повеќе детали

Создавањето на леплива лента беше започнато во 1815 година од браќата Александар и Доналд Johnонстон..

После 21 година соработка, Доналд во 1836 година откупил дел од компанијата што му припаѓала на неговиот брат, и продолжила да создава единствено виски за слад, чувајќи го во бели дабови буриња.

Виски Лафрог беше еден од ретките пијалоци што беа продадени за време на Забраната. Во триесеттите години може да се купи, но не во форма на алкохол, но преправен како „лекување мелем“.

Карактеристики на процесот на производство на виски Лафрог

Дестилерија Лафројг работи според традициите што ги поставиле основачите на марката. Постојат седум коцки за дестилација на бакар - во форма на круша, слични на ламба, со испружени, како лебеди, вратови. Тука е создаден алкохол во срцето на дестилеријата, што ќе стане основа за премиум леплива лента. Лафраиг е лента со двојно дестилација.

По првата фаза, се добива алкохол со концентрација на алкохол од само 25%. Таканаречениот „низок степен“ алкохол. Содржи голема количина на нечистотии што ќе остават по втората дестилација во коцка со алкохол. Повторното дестилирање ви овозможува да создадете силен алкохол, во кој алкохолот не е помал од 68%.

И покрај фактот дека овој процес е основен за многу производители на виски, креаторите на Лафроаг знаат колку е важно правилно да се одделат опашката и главата од главната. Користејќи научно знаење и искуство засновано врз традициите на Islay, возачот (менаџерот на процеси) точно го одредува моментот за разделување.

Значи, излегува чист алкохол, достоен да стане основа за премиум леплива лента.

По ладната филтрација, виски се старее во буриња најмалку една деценија. После тоа, дел од тоа е во продажба во форма на класична 10-годишна леплива лента. Остатокот продолжува да добива вкус и арома, чекајќи ја својата 18-годишнина или 25-годишнината..

Во он-лајн продавницата за алкохол Виндегранд има голем асортиман на виски од различен опсег на цени, како во завиткување на подароци, така и без него. Во делот за промоција, примероците од овој силен пијалок редовно се прикажуваат со попуст. Вие избирате Лафрог или друг производител, сигурни сме дека ќе бидете задоволни со купувањето.

Виски Лафраиг 10

лафроаиг

Само неколку НАС, но имам многу поголема надеж во нив. Па, само затоа што треба да ја оправдаат нивната цена. Лафраиг Лоре (48%, ОБ) За стареење на Лаура, се користат многу различни буриња, черетверт, нов даб, од шери и бурбон. Некои виски во гледање се на возраст од 21 година, но не треба да сметате на тој значаен дел. ...

Лафроаиг Избери (40%, ОБ) Јас дури и душкав, но дали беше тоа Лафрог? Мирисите на болницата, завои и некој јод навестија дека тоа е тој. Но, остатокот? Како да е исцрпен, фенолот е избледен, не се наоѓа овде вообичаениот креосот, туку некој вид стара гаража партал плус правлива пепел. Малку растителна плакета во форма на ротквица и кокос ...

Почнав да барам извештај за фотографии од Лафрог и не најдов, бидејќи се испостави дека целосно заборавив да го објавам на мојот блог. Поправено.

Денес решив дека е време да се отвори еден млад Лафриг, кој долго време стоел на полицата, но во двојка ќе додадеме неколку примероци за него за забава. Патем, има многу лафриги на пазарот во 90-тите и раните 2000-ти. Очигледно Лафрог во тие години многу барели продадени / тргувани на трговци / брокери.

Така, сите фанови на Лафрог имаат можност да купат изданија со едно барел прилично ефтино. Лафроаиг 9yo 2000/2010 година (46%, потписник, Описана колекција, хогсхед, ковчег # 4137, 397 ч.) Скара сланина, маснотии на скара, јод, прилично глина, подава градежни материјали, кит за wallидови, влажен асфалт.

Малку алги, но не толку искрени колку што се случува. Нутела, алва, семки од сончоглед. Дегустира повеќе ...

Laphroaig Cairdeas е серија ограничени изданија за фестивалот Ayle. Значи, да ги споредиме прашањата од последните три години. Сите Лафрог секогаш вкусуваат со чаша од вообичаената „десетка“ која стои до.

лафроаиг кардеа ден! Објава објавено од Сергеј Бесмртни (@whiskydaily) на 18 јуни 2013 година во 17:49 часот PDT Laphroaig Cairdeas 2011 Ileach Edition После малку вкусување „калибрација“ за кое го користам стандардниот десетгодишен Лафроиг, ова виски изгледа многу бледо, а не само на боја.

Нема податоци за тоа колку години старее, но чувството е многу помалку, затоа што се присутни сите млади карактеристики на Лафрог - антисептик, морска тема, лесна киселост на лимон заситена со сув тресет. Со полна сила - течна ...

Лафриг 18 г.о. Islay виски за еднократна сладка вино 750мл, миризба од 48% АБВ: Мека. Во споредба со CS, тоа е едноставно многу деликатно, кремаво. Чадот е толку миризлив плод со зрели јаболка и круши. После десетици тврди тврди, медицинскиот фенолизам е скоро невидлив, се чини дека лебди некаде во близина.

Кога прво го пробате ова виски, аромите на тресет и јод се различни, и не ви даваат сомнеж дека ова е Лафрог. Толку е хармоничен што дури и овој релативно тивок карактер се перцепира со разбирање.

Вкус: Многу посилен, овде тресет Лафроиговски стои на целосна висина, расправајќи се со него за лидерството може да биде само даб, за момент дури се чинеше дека дабот е малку премногу. Многу повеќе ...

Лафрог 10 години барелна тврдина. Првиот од тековните изданија на мали серии. Лафраиг 10 г.о. Јачина на коска (серија 001, 09 февруари) Ислај виски за слабиња од единечен слад, АВВ 57,8%, 750мл вкус: алги, алги, пушена риба, тресет со поразлични ноти на пепел и катран, еукалиптус.

Со вода станува медицинска - антисептици и завои, а позадината повеќе слатка - навестување на слатко јаболко и мед. Повторно магичен потсетник за пушена риба. Лафриг очигледно се движеше кон поголема бруталност. Вкус: Нормално пијан со полна сила. Богат со земјотрес, тресет.

Чадот овде е силен, но не ја преминува таа линија над која ја губи привлечноста. Дрво во умерени ...

Сподели на социјалните мрежи:

» » Виски лафрог (лафраиг) - опис и видови на силен пијалок