Абхазиско вино `лихни`. Опис и состав на пијалокот

Вино од црвена трпеза ЛихниПијалок, како вино, бил познат на античките Грци и Римјани. Ниту еден празник не беше комплетен без вина. Со овие пијалоци беше отстранета жедта, идолизирана и жртвувана на нивните идоли. Денес, овие пијалоци од грозје сè уште не ја изгубиле својата популарност и, веројатно, никогаш нема да изгубат. И белите и црвените вина се сметаат за знак на рафиниран вкус..

Овие пијалоци често се користат за готвење јадења од месо и риба. Додадено е и на разни коктели и други деликатеси. Во моментов се познати многу различни алкохоли, но абхазиските вина, особено Лихни, заслужуваат посебно внимание.

Ајде да погледнеме одблизу што е виното Лихни.

Луѓето од лозарство ангажирани во античко време. Според грчките легенди, еден пастир наречен Естафилос му ја отворил лозата на светот. Легендата исто така вели дека пастирот изгубил овца, а тој отишол да ја бара. Еден пастир најде овца близу грмушка од грозје. Theивотното едноставно стоеше и јадеше лисја од грмушката на ова растение. Имаше и овошје на грмушката. Естафилос реши да собере неколку бобинки и да им ги даде на својот господар Оинос. Сопственикот на овчарот го исцеди сокот од донесените бобинки, кои секој ден стекнуваа сè повеќе вкус. По некое време, сокот се претвори во вино. Се верува дека токму овие чекори станале првите што ги направила виното. Поради ова, во моментов се наоѓа виното „Лихни“.

Вино и Абхазија

Како да се произведе вино ЛихниМногу често, абхазиските вина се мешаат со грузиски. Малкумина го знаат тоа Сите абхазиски вина обично се делат на „женски“ и „машки“. Првите се одликуваат со арома и слаткост, додека вторите се пофали со кисел вкус..

Абхазиските производители се обидуваат внимателно да ги сочуваат темелите на нивните семејства и да продолжат со производство на пијалоци од грозје според нивните лични рецепти, кои се пренесуваат од генерација на генерација. „Лихни“ тука не беше исклучок. И ако некој сака да го проба вистинското абхазиско вино „Лихни“, тогаш ќе треба да останат со домородните жители на Абхазија. Абхазијците се многу гостопримлив народ. Овие луѓе сигурно ќе ги третираат своите гости со својот легендарен национален пијалок..

Во моментов има околу 60 сорти на грозје. Најдоброто од нив:

  • Качиќ;
  • Ауасирхуа;
  • Амлахур и многу други.


Во 19 век, сортата со грозје како Изабела се здоби со особено популарност. Исто така, постои мислење дека најдобрите сорти на грозје растат на западот на Абхазија.

Модерно винарство во Република Абхазија

Абхазија е позната по богатата историја на вино. Републиката е на второ место, втора само на Блискиот исток, со откривање на најстарите траги од правење пијалок од грозје. Се чинеше дека планетата овој агол му го даде специјално на човештвото, така што тука се прават само најдобрите вина.

Абхазија се карактеризира со влажна суптропска клима. Летото е многу жешко, а зимата е топла. Затоа таквата локација е многу поволна и поволно за винарството. Благодарение на ова, Лихни се одликува со уникатен вкус..

На индустриско ниво на територијата на Абхазија, тие започнаа да се ангажираат во 1925 година. Винарските визби доживеаја најголем успех од 1960 до 1990 година. Во тоа време, беа извршени реконструктивни работи на винаријата во Сухуми, како резултат на што Италијанска технолошка линија. Во исто време, други вина почнаа да се произведуваат паралелно со виното Лихни:

  • Амра
  • "Диоскурија";
  • „Ешер“;
  • „Чегем“.

Сите вина виноОпис на виното ЛихниЛихни - Името на винарскиот регион во Абхазија, изненадувачки по неговите климатски квалитети. Во античко време, тука се одгледувале само диви сорти на грозје. Потоа, во оваа област беше донесена американска сорта на грозје, наречена Изабела. Нова разновидност на локални почви пријал доста добро. Но, по некое време, сортата премина со домашно грозје.

Така, се формира хибрид, кој сè уште нема аналози на целата планета. Разновидната „Изабела“ беше најдобрата суровина за создавање на едно од најдобрите вина. Абхазиското вино „Лихни“ е црвен пијалок од полумаскет од грозје, кој е направен од оваа сорта. Јачината на полу-слаткото црвено вино е 9-11%.

„Лихни“ честопати се нарекува принц на пијалоци со вино, што е добро заслужена титула. Виното има пријатна арома на јагода и хармоничен кадифеен вкус. За време на СССР, „Лихни“ го почитуваа многу познати луѓе. Овој пијалок беше задолжителен на церемониите на Брежњев и Микојан. И ова уште еднаш укажува на тоа дека Лики има висока репутација кај другите пијалоци од грозје. "Лихни" се препорачува да се пие, откако ќе се излади на 16-18 степени.

Состав и цена на виното „Лихни“

Составот на пијалокот:

  • 100% локално грозје Изабела;
  • Природен шеќер од бобинки;
  • Природен алкохол (јачина 9-11%).

Побарувачката за црвен пијалок со полуизвестување е невообичаено голема, па постои голема веројатност да паднете за измама и да стекнете лажен.

Цената на пијалокот е доста прифатлива, така што секој може да го купи. Цената на пијалокот од грозје Лихни варира во рок од 480 рубли по стандардно шише. Исто така, вреди да се напомене дека во Русија се произведуваат аналози на ова полу-црвено црвено, чија цена ќе биде пониска за нарачка. Но, тоа ќе биде целосно погрешен вкус.

Селото „Лихни“

Вкусот на црвеното вино ЛихниСигурно некој што барем еднаш го вкуси виното Лики, ќе сака да ја посети областа каде што растат лозја за своето производство. Лихни е мало село на територијата на Абхазија. Селото се наоѓа во областа Гудаута. Лихни се смета за историски центар на целиот регион. Во некое време, селото дури се сметало за главен град на републиката и официјална кнежествена летна резиденција.

Ликни е дом на многу интересни глетки. Главната е неограничено расчистување, кое се нарекува Лихнашта. Оваа ливада се наоѓа во централниот дел на селото. На ова место е вообичаено да се организираат сите национални празници, натпревари со коњи и разни популарни собири. Овде можете да ја посетите и главната архитектонска и историска вредност на селото - познатата црква на Успение на Богородица..

Со сигурност може да се каже тоа полумаскет црвено вино создадени специјално за да ги освојат човековите вкусови. Дури и оние што не сакаат полу-слатки црвени вина ќе го покори овој уникатен вкус од првата голтка. Ова е производ што заслужува вистинска почит..

Некои, патем, велат дека „Лихни“ е идеален за романтични датуми. Убаво е да поминувате време со некоја личност која седи гледа филм и ужива во вкусно абхазиско вино.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Абхазиско вино `лихни`. Опис и состав на пијалокот