Коњак од latgale од месечина (алкохол, вотка) - класичен рецепт

Денес, приготвување дома не е само начин за правење висококвалитетен алкохол од дома, туку и омилено хоби за многу луѓе..

Се смета за еден од најпопуларните видови на домашна пијалак Латгалски коњак - пијалок со потекло од Латгале, историскиот регион на Латвија, кој е познат по дома од дома и создавање единствен рецепт за тинктура од коњак.

Во исто време, постојат многу опции за правење на овој пијалок, тие не се разликуваат во особена сложеност, сепак, Latgale moonshine го повторува вкусот и аромата на класичен коњак стари во буриња со точност.

Помош! Класичен коњак е дестилат од грозје, кој се произведуваше со употреба на одредена технологија во градот Поатиерс-Шарант, Франција и стари во дрвени буриња 2 години. Ако таков пијалок се прави во друга земја, тогаш се нарекува ракија..

Ракијата од Latgale не може недвосмислено да се нарече ракија или ракија..

Коњакот Latgale првично беше приготвуван како обична месечина, но постепено, додавајќи разни адитиви и зачини на тоа, дестилериите беа во можност да постигнат уникатен вкус и да го елиминираат остриот алкохолен мирис на пијалокот.

Помош! Особена карактеристика на коњак во Латгалија е дека не треба да се инсистира со години. Неколку недели е доволно за да се подготви мирисна тинктура, а коњакот ќе биде подготвен за употреба.

Така, во Латвија имаше национален алкохолен пијалок. Локалното население е гордо на таквата миризлива тинктура, претпочитајќи ја на други увезени пијалоци.

Рецепт за дома пијалак

Постојат многу начини да се направи коњак во Латгалија, но овој напис ќе го опише класичниот рецепт за правење пијалок дома.

Суровината за тоа е пченица, `рж и други житни култури. Основата на овој пијалок, како и многу други, е месечина, но се разликува во неговите специфични адитиви.

Состав

За да подготвите 3 литри коњак во Latgale, потребни се следниве компоненти:

 • Двојно дестилација на месечината - 3 литри. Може да се замени со алкохол или вотка, главната работа е дека јачината надминува 40%.
 • Вода - 30 ml.
 • Кора од даб - 2 лажици. Оваа состојка може да се купи во аптека, или можете да користите дабови „чипови“.
 • Каранфилче - 3-4 пупки.
 • Шеќер - 3 лажици.
 • Неколку коријандер грав, лимонска киселина и морско оревче.

Можете да купите готова мешавина од зачини, така што процесот на подготовка на пијалокот ќе се забрза:

Состојна подготовка

Дабови чипови може да се направи од мали парчиња дабово дрво:

 1. За да го направите ова, жичките камења се натопени во вода 3 дена, додека неколку пати на ден потребно е да се смени водата.
 2. Последен пат, наместо чиста вода, треба да додадете раствор од сода бикарбона во чипови од дабово дрво, впие неколку часа, а потоа вриејте околу 30 минути.
 3. После тоа, коцките се сушат во рерната додека не се готват целосно, но треба да бидете сигурни дека тие не изгоруваат.

Пред да започнете со подготовка на тинктура, орев и коријандер треба да мелете. Во оваа форма тие ќе ја откријат својата арома и ќе го направат вкусот на пијалокот незаборавен.

Ако дабовата кора се купи во аптека, тогаш треба да се натопи за кратко време во вода, така што ќе му ги даде своите танини, инаку оригиналниот пијалок ќе добие горчлив вкус и ќе стане вискозен по вкус.

Готвење

 1. Прво, за пијалок, треба да подготвите карамела, за ова треба да мешате вода, шеќер и лимонска киселина во сад. Тогаш оваа мешавина се загрева на оган и се доведува до кафеава нијанса. Важно е да не се претекнува карамела, инаку пијалокот ќе има вкус на изгорена карамела, а неговата употреба нема да донесе задоволство.
 2. Во исто време, неопходно е да се загрее месечината, но не ја доведувајте до вриење.
 3. Последниот чекор во подготовката на коњак во Латгалија е мешање на сите подготвени компоненти.
 4. Загреаната месечина се истура во стаклен сад, таму се додаваат карамела, дабова кора и сецкани зачини.
 5. Сите состојки се темелно измешани, садот е покриен со капак и се става на темно место. За 10-20 дена, пијалокот мора да се разниша, измеша и вкуси..
 6. Откако инсистираше, пијалокот мора да се пренесе преку памучен филтер, да се истури во чист сад и да се остави уште една недела..

Готовиот пијалок се стекнува со црвеникава нијанса и арома од даб. Оваа тинктура ќе биде одлично средство за лекување на пријатели и гости.

Помош! Шишето убаво можете да го наместите пред да го ставите на празничната маса. За да го направите ова, треба да купите етикети со самолепливост со натпис „Коњак Latgale“ на Интернет.

Видеото го опишува чекор по чекор рецепт за правење тинктури „Коњак во Latgale“

Корисни совети

Многу дестилерии забележуваат дека вкусот на пијалок варира во зависност од тоа на кое дрво се додава во производството - кора од дабови или дабови чипови. Но, ако месечината е со слаб квалитет и содржи многу нечистотии, тогаш вкусот на дабот сè уште нема да го прекине мирисот.

Внимание! Добра основа е гаранција за висококвалитетен коњак во Латгалија. За ова, се препорачува да се користи пијалок добиен со фракционо дестилирање..

Ако по неколку дена инфузија на коњак не го стекне посакуваниот вкус и сенка, тогаш е неопходно да се инсистира на тоа уште еден месец. Меѓутоа, ако го држите уште подолго, дабовите компоненти ќе почнат да лачат супстанции што можат да го уништат квалитетот и вкусот на пијалокот.

Во некои рецепти, наместо зрна коријандер, кардамон се додава на коњакот. Ова го прави вкусот на пијалокот помалку заситен, но повеќе ароматичен. За истата цел, можете да користите мешунка ванила..

Покрај коњак во различни земји користат различни производи:

 • На пример, Франција се смета за лидер во правилната употреба на пијалокот, бидејќи Французите го пијат со чоколадо или кафе..
 • Во САД, вообичаено е да додадете тоник, па дури и вода на коњак.
 • Парчињата лимон се служат во коњак во Русија, иако можат да го променат вкусот на пијалокот.

Внимание! Колку подолг коњак Latgale старее по филтрацијата, толку побогат и мек станува неговиот вкус.

Ракијата од Latgale се прави според рецепт што е создаден и дополнет во текот на неколку генерации, претворајќи го пијалокот во бренд.

Сите народи кои некогаш ја населувале Латгале придонеле за создавање тинктура од коњак. Се допаѓа не само од локалното население, туку е и во голема побарувачка и има многу позитивни прегледи надвор од земјата заради аромата и уникатниот вкус.

Сподели на социјалните мрежи:

» » Коњак од latgale од месечина (алкохол, вотка) - класичен рецепт