2 Едноставни рецепти за рум дома од месечината

2 едноставни рецепти за рум дома од месечината

Румот е можеби еден од најпознатите духови споменати во материјалите поврзани со морска храна..

Во книгите и филмовите, овој пијалок најчесто го конзумираат пиратите, а неговиот вкус предизвикува асоцијации со мирисот и бучавата на морето, кревачката опрема на бродот и плачот „Свирнувајте ги сите! Интернат! “.

фотографија 1

Познатиот Робинсон, доживувајќи тешки услови на преживување на пуст остров, го користеше румот не само како пијалок, туку и како лек.

Помош! Во индустриското производство, румот е класично подготвен со дестилирање на производи од шеќер. Сепак, во контекст на реалноста на нашата земја, не е лесно да се добие таков трска..

Во ред е, можете да направите рум од месечината дома и без ова, се чини, важна состојка.

Сепак, сосема е можно да се создаде пијалок што го имитира вкусот и мирисот на истиот рум.

Можете да користите елемент како што е меласас, таа е меласа - шеќер производ специјално дизајниран за правење рум дома. Купувањето меласа е лесно во продавницата..

Погледнете го видеото што опишува како да направите симулиран рум со меласа на чипови од дабово дрво:

Исто така, за правење имитација на рум дома е погодно суштината на рум.

Предности на имитираниот рум:

 • релативна достапност на компонентите за производство
 • имитација на рум е погодна за правење најразлични коктели поради неговата компатибилност со другите алкохолни пијалоци
 • со цел да се имитира барем малку како вистински рум, се препорачува да се чува во дабова буре. Меѓутоа, ако оваа опција не е можна поради отсуство на такво барел, можете да инсистирате на симулиран рум на дабови кора или чипови.

Методи за готвење

Основно

Значи, како да се создаде имитација на рум дома.

фотографија 2

За да се подготвите, ќе ви требаат:

 • 1 литар месечина со јачина од 50% (може да биде посилна)
 • суштината на рум во количина од 6-7 капки (приближно 50 ml)
 • четвртина литар обична вода
 • 250 грама гранулиран шеќер
 • суштина од ванила (исто така, бадем, кокос или овошје)

Готвење:

 1. Веднаш ставете настрана една и пол лажици шеќер - ќе треба да се изработи од него (се прави со топење на шеќер).
 2. Од сируп и вода, треба да готвите дебел сируп - ставете ги состојките во тава, врие и чувајте, мешајќи, на тивок оган додека не се раствори целиот гранулиран шеќер.
 3. Во посебен сад, треба да ги мешате сите есенции, разредувајќи ги со мала количина вода.
 4. Потоа, тука треба да ги додадете добиените шеќерен сируп и zhenka, а потоа истурете литар месечина.
 5. Заради сличност со оригиналниот рум, се препорачува да се додаде лажица мелени дабови кора или лизгачи на добиената супстанција.
 6. Следно, пијалокот е затворен и ставен на суво, затемнето место за инсистирање. Може да го пробате за една недела, но да постигнете вкус поблизу до вистински рум, пијалокот треба да старее најмалку два месеци.

Откако ќе помине потребното време, добиената домашна рум треба да се филтрира (за филтрирање можете да користите газа преклопена во неколку слоеви, или инка дополнета со неколку памучни влошки).

фотографија 3

Со ананас

Значи, ви се допадна нашиот начин на правење рум дома и го ценевте целиот вкус. Дали сакате промена? Може да проба направете рум пијалок со ананас дома.

Помош! Оваа верзија на домашен рум се нарекува близу до вкус со брендот Хавана Клуб кубански рум, а понекогаш и - „дамската“ верзија на рум.

Се изведува стереотип дека за тешки морнари, румот треба да биде исто толку силен како и багажникот на капетанот, а ананасот наводно му дава напиток „женственост“.

Малку е веројатно дека грубите Кубанци размислувале за ова кога создадоа рецепт за рум со ананас. Во секој случај, вкусот на овој пијалок е исклучително интересен..

слика 4

Значи, за готвење ниезадолжително:

 • Еден зрел ананас (Важно е! Зрело е! Да румот не „кисело“)
 • 1 литар месечина, со јачина од најмалку 50 степени
 • 100 грама изгорен шеќер

Готвење:

 1. Овошје од ананас мора внимателно да се исецка (најдобро во блендер).
 2. Потоа, заедно со сокот, се додава во литар месечина претходно наполнета во стаклен сад и се става да кисна за две недели на суво и затемнето топло место.
 3. Секојдневно тресете го садот со инфузија, така што супстанцијата од ананас се раствора подобро во месечината.
 4. После две недели, добиената инфузија се филтрира преку филтер (методот на производство на филтерот е опишан во претходниот рецепт), додајте го изгорениот шеќер, тресете и повторно се става да кисна.

Помош! Може да користите рум со ананас за два дена, но, како и во случајот со оригиналниот рецепт, подобро е пијалокот да дозволите да отстои најмалку два месеци.

Во видеото јасно се гледа како правилно да се подготви ананас рум од месечината:

Така, станува јасно дека правењето рум на месечината дома не е особено тешко.

Таквиот пијалок ќе ве воодушеви со својот богат букет вкус, како и совршено ќе ја надополни темата на морската забава, или дури и само да создаде дополнителна атмосфера за познавачот на морските теми.

Сподели на социјалните мрежи:

» » 2 Едноставни рецепти за рум дома од месечината