Како правилно да се подготви месечината на кората од даб - 3 едноставни методи за готвење

Како правилно да се приготвува месечина на кората од даб

Искусен месечар има многу рецепти за подобрување на каша. Да се ​​диверзифицира вкусот откако ќе се пушти пијалокот, да му се даде посебна арома или боја, тинктурата на овошје и билки помага.

Месечината на кората од даб е погодна за сите манипулации за подобрување на вкусот. Што е најважно, во иднина овој пијалок се користи за правење коњак или виски.

фотографија 1

Процесот на инсистирање на дабова месечина има многу опции. Едно од нив е употребата на барел направен од материјали од ова дрво. Но, таквиот сад има голема тежина, зазема многу простор и чини повеќе од самото производство.

Тие можат да бидат обработени независно или да се купат во аптека. За оние кои сакаат да учествуваат во деталите за процесот и да контролираат сè, има неколку совети за подготовка.

Важно е! Треба да бидете трпеливи, затоа што алкохолот на дабовата кора треба да се инсистира долго време, без оглед на тоа како ги исчистивте суровините. Во спротивно, вкусот ќе биде горчлив, а бојата ќе потемни.

Во видеото, искусен месечар зборува за својствата на дабовата кора во пијалок:

Колекцијата на клубови

Фази на готвење:

 1. За да ја отстраните лушпата од дрвото, подобро е да користите густи гранки или трупец. Гранката мора да се намали двапати спирално (местата на засеци се наоѓаат на растојание од 20-30 см едни од други). Ние ја делиме спиралата со надолжното движење на ножот и лесно ја отстрануваме кората.
 2. Ние го исушиме собраниот клуб на свеж воздух и го собираме откако ќе се претвори во неподвижни цевки.

Помош! Дури и по сушењето, суровината содржи многу супстанции кои ќе влијаат на вкусот на алкохол. Затоа, треба да го доведете до целосна подготвеност за употреба.

Впива

Дополнителни чекори за обработка:

 • Потопете ја кората 24 часа во ладна вода. На секои 8 часа ја менуваме водата.
 • По еден ден правиме сода бања. За 5 литри вода додадете една лажичка сода. И оставете во нашето решение 6 часа.
 • После тоа, исплакнуваме сè со ладна вода и го ставаме да зоврие 45 минути. (сметајте го времето од моментот кога ќе се појават првите меури)
 • Ја исцедуваме водата, ја истураме повторно со ладен поток и исушиме сè во воздухот. Ако тоа не е можно, тогаш можете да го користите таванот или балконот.
 • Следната ставка е најважна - пукање. Ние лежевме дрво на сад за печење и го ставаме во рерната, загреана на 150 степени.

Аромата и вкусот на идната тинктура зависи од тоа колку сакате да го запалите суровиот даб.

фотографија 2

Пукање

Степени на отпуштање:

 1. Лесна ниво ќе додаде мирис на ванила во пијалокот. Престанете да пукате веднаш штом ќе се појави чадот.
 2. Среден - златното значење. Чадот и аромата ќе се појават од отпуштање, но бојата нема да се промени. Месечината од таков материјал ќе добие зачинет и вкусен отпечаток.
 3. Силен обработката пожар е карактеристична за чадот, мирисот и промена на бојата на клубот, но важно е да се спречи зацрвстувањето. Во овој случај, пијалокот ќе добие заситена изложеност на чад..

Ако се забележани сите фази на обработка, тогаш таквите суровини можат да се чуваат во вреќи неколку години и да се користат по потреба..

Помош! Колекцијата на дабот слој е подобро да се изложат старите стебла или нејзините млади гранки. Бидејќи во растечките дрвја поради отстранување на школка, нарушено е движењето на сокот, зошто тие можат да умрат.

Видеото покажува како да се подготви дабова кора:

Опција од аптека

Во градски услови, не е така лесно да се најде поткровје за сушење гранки. Покрај тоа, сите фази на чистење мора да се набудуваат во одредена низа, и ова трае многу време. Постои едноставен излез - смачкана дабова кора од аптека.

Која е предноста на опцијата аптека:

 • Погодно. Само одете и купете.
 • Обем и цена, со минимален напор: 75 грама од 50 рубли.
 • Квалитет. Во фабриката, мали парчиња кора минуваат низ сито кое има отвори со дијаметар од околу 7 мм. Значи, сè е исчистено и заземено од нас.

Подготовката на тинктури од оваа форма на суровина се разликува малку. Дестилатот е почист, помек и затоа може да се користат дополнителни зачини, билки и овошје..

фотографија 3

Рецепти за тинктура

За да добиете вкусен пијалок, треба да користите не само правилно прочистен филер, туку и добра база.

Подобро е да се примени месечината на втората, па дури и третата дестилација.

Класичен

За 3 литри 50% месечина ќе ви требаат:

 • Кора од даб - 3 суп.л-патки. л.
 • Оригано - 1 суп.л-патки. л.
 • Кантарион - 1 суп.л-патки. л.
 • Каранфил - 3 парчиња..
 • Зачин - 12 парчиња..
 • Мед - 1 лажица масло. л.
 • Ванилин - по ваша дискреција.
 • Коријандер - по ваша дискреција.

За да добиете поостри, пијалок од курва, користете само-направено дрво.

слика 4

Произведуваме во фази:

 1. Истурете го дестилатот во сад без мириси и дупки. За ова најчесто се користат стаклени лименки..
 2. Додадете мед, темелно измешајте.
 3. Заспиваме сите суви состојки и цврсто се затвораме со капак.
 4. Ние инсистираме од 2 до 4 недели на место без директна сончева светлина (темен шкаф, поткровје, плакарот).
 5. Се тресат секој ден.
 6. После 4 недели инфузија, филтрираме и користиме според намерата.

Важно е! Запомнете дека нивото на отпуштање ќе влијае на вкусот и аромата, поради што не користете екстравертични зачини, во спротивно не го предвидувате резултатот.

Процесот на правење дабова месечина е прикажан во видеото:

Алтернативен начин

Фази на производство:

 1. Преработените чипови ги загреваме во микробранова печка за да ја откриеме аромата.
 2. Истурете во тегла, додајте мала количина мед на врвот за сладост.
 3. Истурете ја потребната количина на силна месечина (50-60 степени).
 4. Цврсто затворете го капакот или навиткајте, тресете и ставете на темно место.
 5. Времето на инфузија зависи од вашиот избор. Вкусот на само-изработено дрво ќе варира од месец до месец.

За овој вид на производство, еднаш неделно треба да ја набудувате течноста, нејзината боја и вкусот. Кога чувствувате дека го имате она што ви треба, ја исцедуваме или филтрираме месечината. Дозволете ни да пијалак уште 5 дена и да се однесуваме со гостите.

Важно е! Не претерувајте со алкохол, особено ако го подготвувате за прв пат. Доброто може да се направи најдобро, па дури и продажбата на расипан е непрофитабилна.

Со сливи

Тинктурата од даб е мека и пријатна, но тоа не значи дека не може да се надополни. Сувото овошје може да помогне..

слика 5

Сливи додаваат пријатна сенка на тинктурата, и можат радикално и пријатно да го променат вкусот.

Едноставен рецепт за вкусна месечина:

 • Три литри дабова месечина (по можност без нечистотии) се мешаат со 1 лажиче. пијалак црн чај и го стави на шпоретот.
 • Додадете 3 парчиња. сливи со камења, 4 грашок црн пипер, 3 парчиња. суви чешниња и ванила на врвот на нож.
 • Промешајте постојано, не врие. Стоук на оган не повеќе од 20 минути.
 • Пијалокот го филтрираме преку чизли, се лади и инсистираме до 5 дена.

Излезот ќе биде зачинета, пријатна инфузија на коњак. Се чува, како и секој друг вид алкохол, но се користи почесто, заради неговиот состав и вкус..

Како да се исчисти инфузијата?

Зошто да се исчистиме ако дестилиравме неколку пати и извршивме толку многу манипулации со тинктура? Сè е едноставно - механички нечистотии. Ништо, и прашање на вкус, се разбира.

слика 6

Коцки од дабови може да остават нешто зад себе и да се формираат, мали честички од билки и зачини не се пријатни за сите да се чувствуваат на забите, а ако користевте бобинки, тогаш воопшто не треба да објаснувате.

Како и како да се филтрира тинктурата дома:

 1. За мала количина на месечина без големи делови, погоден е конвенционален филтер за вода. Пополнете и почекајте да се расчисти.
 2. Малите делови можат да се филтрираат со употреба на газа, склопена во неколку слоеви.
 3. Ако сте педантни на транспарентна вода, тогаш памучната волна ќе биде соодветна опција. Земаме пластично шише во кое се чува нашата месечина, цврсто ставете го вратот со памук и превртете го. Drе капе долго време, но ефектот е достоен за тоа. За истата цел, можете да користите конзерва за наводнување со памук ако сите производи се чуваат во стакло, а не во пластични шишиња.

Совети и белешки

 • За инфузија, подобро е да се користи жито, шеќер или овошје од месечината..
 • Не препорачуваме да складираме алкохол во контејнери изработени од пластика. Алкохолот ја кородира пластиката и го прави производот отровен. Со пластични шишиња, филтрирањето е најдобро..
 • Алкохолот од дабова кора не е само пријатен по вкус, туку и здрав. Се користи за плакнење на устата ако има рани.
 • Ако сенката на пијалокот е важна за вас, следете го времетраењето на инфузијата. Willе се смени од светло жолта во богата коњак.

Без разлика дали сте почетник или сте искусни во месење, секогаш треба да се прибегнувате кон докажани рецепти. Особено во однос на подготовка на суровини за тинктури.

слика 7

Ако се одлучивте за дабови чипови, тогаш треба темелно да пристапите кон нивното чистење, особено на фазата на отпуштање.

Кога ќе го следите рецептот и количината на состојки, пред сè сте подготвени за она што ќе го добиете на крајот. И, вие не само што го чекате резултатот, туку и уживате во процесот на готвење. Месечината на с!

Сподели на социјалните мрежи:

» » Како правилно да се подготви месечината на кората од даб - 3 едноставни методи за готвење